LEIDSCHË COURANT. 1809. MAANDAG 15 NOVEMBER. PER TELEGRAAF. fl\ IÖG. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3- "franco u VflW- met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35.franco p.p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f t^ sjaars, buiten de expedxtiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels f 1.—iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. Bij deze Courant wordt verzonden N". 16 blad 21) der Handelingen tan den Gemeenteraad. STADS-BER1GTEN. BURGEMEESTER es WETHOUDERS vas LEIDEN, Gelet op art. 289 der Algemeene Policie-verordening, vastgesteld den 24!l,n October 1867; Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat door hen aan rooi meesters dezer gemeente is gelast om dezer dagen eene schouw te honden in de branderijen, distilleerderijen, mouterijen en hare zolders, ten einde na Ie gaan of de vuringen, distilleerketels, helmen, stutten, rollagen en alle werktuigen en gereedschappenin die werkplaatsen voorhandenin dier voege zijn ingerigt dat alle gevaar voor brand zooveel mogelijk vermeden wordt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leides, 13 November 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BI N N liNLAN DSCH li BK BIGT EN. LEIDEN. 13 November. Men meldt ons uit 's Hage dat de heer mr. N. Olivier, oud-minister van justitie, lid van de tweede kamer der staten-generaal voor het distriet Zuidhom, is overleden. Velen zullen het berigt van 's mans verscheiden met leedwezen vernemen zich herinnerende hoe hij ook hier vroeger in verschillende betrekkingen, niet het minst als lid van den gemeenteraad en als wethouder, nuttig werkzaam was. Z. M. de koning der Belgen heeft, naar aanleiding der jongste ten toonstelling van schoone kunsten te Brussel, benoemd tot ridders der Lco- polds-ordc de hh. II. A. Bakker Korff, alhier, en E. Verveer, te 's Hage. -- Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 129 tot 144 volwassen personen en 53 tot 65 kinderen. De Wekker behelst een staat van den uitslag van het najaars-examen over 1869 in de verschillende provinciën. Daaruit blijkt, dat 1*. voor de vakken van het lager onderwijs zijn geëxamineerd 244 hoofd-onderwijzers, waarvan zijn toegelaten 103 en afgewezen 141; hoofd-onderwijzeressen geëxam. 29, toegcl. 20, afgew. 9; huis-onderwijzers: geëxam. 3, toegel. 2. afgew. 1; huis-onderwijzeressen: geëxam. 19, toegel. 14, afgew. 5; hulp onderwijzers: geëxam. 398, toegel. 218, afgew. 180; hulp-onderwijzeressen: geëxam. 117, loegel. 82, afgew. 35. 2°. Meer uitgebreid onderwijs, Fransch: onderwijzers: geëxam. 118, toegel. 39, afgew. 79onderwijzeressengeëxam. 99, toegcl. 65; afgew. 34. Engclsch: onderwijzers: geëxam. 37, toegcl. 16, afgew. 21; onderwijzeressen: geëxam. 65, toegel. 45afgew. 20. Iloogduitsch onderwijzers: geëxam. 39, toegel. 21, afgew. 18; onderwijzeressen: geexam. 35, toegel. 23, afgew. 12. Wiskunde: onderwijzers: geëxam. 136, toegel. 65, afgew. 71. Teekenen: onderwijzers: geëxam. 43, tocgel. 24, afgew. 19. Landbouwkunde: onderwijzers: geëxam. 12, toegel. 7, algevv. 5. Gymnas tiek: onderwijzers: geëxam. 25, toegel. 18, afgew. 7. Handwerken: onder wijzeressen: geëxam. 106, toegel. 100, afgew. 6. Men meldt ons uit Leeuwarden, dd. 11 November: liet levert inder daad een treurig gezigt op wanneer men bij het verlaten der stad ont waart, hoe bijna alle landerijen, vooral die ten oosten gelegen zijn, van overlast van water hebben te lijden. Vele zijn geheel overstroomd en men ziet daar als het ware een zee, waarvoor een paar maanden het liefelijke groen ons tegenlachte. De boezemwaterstand in deze provincie is buitenge woon hoogook den hoog gelegen landen wordt daardoor veel nadeel berok kend. Het moge voor de schipperij wenschelijk zijn goed water onder de kiel te hebben, zij ondervindt echter ook het nadeel door al te hoogen waterstand aaugebragt; velen kunnen met hunne schepen sommige bruggen niet passerenanderen kunnen liet regte vaarwater niet houden. Deze hooge waterstand is niet alleen het gevolg van de veelvuldig gevallen regens, maar ook van het uitmalen van het water uit de polders. Het is echter, ook met liet oog op het verhandelde in de jongste vergadering der provinciale staten, te verwachten, dat eerlang ten dezen de noodige maatregelen voor eene goede afstrooming zullen worden genomen. Nadat onderscheidene diefstallen van vee uit de weide in deze provincie waren voorgekomen, waarvan men de daders tot dusver niet had kunnen opsporen, is het toch eindelijk mogen gelukken een dier lieden in handen te krijgen en wel op de heden alhier gehouden weekmarkt. 11 jj trachtte vier schapen te verkoopen en had daarvoor reeds een kooper gevonden, maar de buitensewoon lage prijs, dien hij er voor bedong, was oorzaak, dat kwaad vermoeden tegen hem rees. Den rijksveldwachter V.. die onmid dellijk ter plaatse verscheen, mogt het dan ook al spoedig gelukken hem lot volledige bekentenis te brengen; hij had de schapen gestolen uit een stuk land te litaauwhuis onder Oosthem, in Wijmbritseradeel. Ilij is daarop in verzekerde bewaring genomen en zal nu. in plaats van eene som gelds te ontvangen, zijn waagstuk duur moeten betalen. Men deelt aan het Vaderland mede, dat te 's Hage een telegram van Point de Galle dd. 27 October is ontvangen, waarin gemeld wordt dat de heer H. J. Lion, redacteur van het Bataviaasch Handelsbladden 12üf° October jl. is overleden. Het prov. geregtshof in Noordholland heeft Willem Balder, touwslager uit Alkmaar, schuldig verklaard aan poging tot moedwilligen doodslag op zijne huisvrouw, en hem deswege veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 6 jaren. Het hof heeft, èn in strijd met het gevoelen van het openbaar mi nisterie èn van den verdediger, de door eerslgemelde nader aan het feit ge geven (pialificatie van moedwillige verwonding, waardoor een beletsel om te werken van meer dan 20 dagen is ontstaanafgewezen. Het doel om te dooden werd afgeleid uit de omstandigheid, dat de beschuldigde zijne vrouw des nachts gedurende den slaap met een bijl op het hoofd heeft gehakt. Uit Dalen meldt men dat aldaar zekere J. Z.een timmermansknecht gevangen genomen en naar Assen overgebragt is. Hij zou in den nacht van den l5,en op den 2Je" Nov. jl. op den weg te Dalen een landbouwerszoon gevaarlijk hebben verwondnaar men verneemt, zou vooraf des avonds in eene tapperij twist lussclien deze personen ontstaan zijn. Uit Groningen meldt men dat de lijn van den staatsspoorweg Gronin genAssen in Januarij 1870, en die van Assenlloogcveeu in April daar aanvolgende voor het publiek verkeer zullen geopend worden. Volgens berigt uit Batavia van 15 October waren aldaar aangekomen de volgende schepen: Aurora, kapt. H. Visser; Cornelia, kapt. H. Groese; Dageraad, kapt. F. II. van Striemen; Javakapt. M. C. Tuk; Johanna Christina, kapt. W. Rösingh; Lourens Cosier, kapt. A. K. Zweede; Maar ten van Kossem, kapt. C. La Seur; Maria Sarah, kapt. A. van der Eyk: Nederlandkapt. E. van Ingen; Pauline Constance Eleonore, kapt. S. 1'. Kuiper; Sindbad. kapt. J. Koo.y; (Vaals/roomkapt. K. Drijver: Zeebloem, kapt. T. D. Gollarils, en vertrokken: Baron van Pallandt van Boosendaal kapt. 1). II. llielz; Concurrent, kapt. H. Singer: Julie, kapt. F. J. Cher- pioil; Nieuwe Waterwegkapt. F. J. E. van Lindcril; Zephirkapt. N. A. Ooslrum. 's GRAVENIIAGE13 November. Aan den heer mr. J. J. M. Laurillard is eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hooaerc burgerschool te 's Hertogenbosch. terwijl als zoodanig is benoemd de heer jhr. mp. J. L. E. M. de Kuyperadvocaat te 's Hertogen bosch. De minister van koloniën zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. De heeren mr. J. Sickenga en D. K. J. Schoor, van Leiden, P. San ders Jcz.van Rotterdam, en D. La Grappe Dominicus, van 'sllage. heb ben gisteren met gunstig gevolg hun examen als candidaat-notaris afgelegd. [Zie verder het Bijvoegsel PARIJS, 12 November, llcnri Rochefort wordt heden avond te Parijs terug verwacht. Men verzekert dat Ledru Rollin weigert naar Parijs te komen. Volgens een gerucht zouden de voorstanders der onbeëedigde can- didaten thans besloten hebben Louis Blanc candidaat te stellen in plaats van Ledru Rollin. FLORENCE, 12 November. De minister van justitie zal bij de opening der wetgevende zitting, namens de koning, de troonrede voorlezen. CATTARO, 12 November. De bergdorpen nabij en om Castelnuovo en Ubli hebben zich onderworpen, en de opstandelingen zullen waarschijnlijk de wapenen nederleggen en inleveren. Crivoscie zal wel niet anders dan met geweld tot onderwerping gebragt kunnen worden. De Hoofdcommissie voor het Gedenktecken van November 1813 enz., ver wittigt bij deze, ten verzoeke van het Hoofdbestuur der Vcrceniging «het Zilveren Kruis", de dragers van het Eereteeken 18131815, dat de ge noemde Vereeniging den 17<k" dezer zal aantreden des middags ten 12 ure precies, om van hare verzamelplaats op te trekken naar het plein voor de Oranje-kazerne (Mauritskade) en van daar naar de voor haar bestemde eereplaats op het terrein' van het Gedenkleeken. De verzamelplaats is in het gebouw der Vrijmetselaren aan den Fluweelen Burgwal. Namens de Hoofdcommissie, 's Gkavemiage, 12 November 1869. d'ENGELBRONNER, Lid en Secretaris.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1