PER TELEGRAAF. terwijl eene aanzienlijke menigte hem volgde, üondag 11. is Rochefort ge dwongen geworden vier kiezersvergaderingen bij te wonen en daarin het woord te voeren. In eene dier vergaderingen zeide hij o. a.Mogten mijne woorden bij het wetgevend ligchaam geen ingang vinden, mogten de om standigheden mij dwingen mijn mandaat van volksvertegenwoordiger op de straat over te brengen, dan twijfel ik niet of gij zult bereid zijn mij te volgen werwaarts ik u leiden zal. Deze woorden werden met een dave rend jabeantwoord. L)e strijd lusschen de voor- en tegenstanders van het vrijhandel-stelsel neemt toe. Te Rouaan en te Rijssel blijft men aandringen op het opbellen van het handelsverdrag met Engeland; de handelaars van Bordeaux zien in die opheffing slechts nadeel. De regering schijnt nog geen besluit te hebben genomen met opzigt tot die beweging. Naar men zegt heeft in eene bijeen komst der ministers, vóór hun laatst vertrek naar Cotnpiègne gehouden de heer de Forcade, in strijd met het gevoelen zijner collega's, bepaaldelijk geweigerd de verklaring in te trekken, door hem in den senaat gedaan, dat hij de handelsverdragen zou handhavenzoolang hij minister was. In- tusschen meldt het Journ. de Jtouen, dat een nieuw tarief is vastgesteld door de commissiebelast met het onderzoek van hel desbetreffend wets ontwerp. Dat tarief zou kunnen beschouwd worden als een eerste stap om tot eene opzegging der verdragen te geraken. De regtbank van koophandel heeft in October 200 vonnissen van fail lietverklaringen geveld, de vorige maand bedroeg het cijfer 132, deze maand laat zich nog een veel grooter getal faillietverklaringen verwachten. De Op in. Nat. verzekert, dat Traupmann bekend heeft dat de moord van Pantin door hem alleen bedreven is en dat hij ook den ouden Kinek omgebragt heeft. Dit had hij op 25 Augustus op eene vlakte bij Guebwiller gedaan, waar hij ook het lijk begraven had. De oudste zoon Gustaaf werd door hem naar Pantin gelokt en daar 18 September gedood. Den 20"len be gaf hij zich met de overige leden der familie Kinck 's avonds daarheen in een huurrijtuig. Ilij verliet dit eerst met de moeder en de twee jongste kinderen. Hij den kuil op het veld aangekomen, stootte hij eerst het jongste kind zijn mes in het lijf en wierp het nog levend in de geopende kuil. Na eene korte worsteling gelukte het hem. de moeder en het kleine jongentje af te maken. Hij ging nu de drie anderen halen. Den oudsten wierp hij een strik om den hals en trok hem half gestikt op den grond en na ook de beide andere kinderen gedood te hebben, maakte hij hem verder af. Zoo snel en onverwachts heeft hij zijne slagtofïèrs overvallen, dat slechts het kleinste jongentje tijd gehad heeft om te schreeuwenterwijl Trauppmann de moeder aanviel, liet zal echter de vraag zijn of genoemd blad in deze goed onderrigt is. liet Petit Journ. spreekt deze mededeeling reeds ten stelligste legen. De opbrengst der Parijsche schouwburgen gedurende het tooneeljaar 1868—1869 is op ver na niet zoo groot geweest als in het jaar te voren. Door sommige dier schouwburgen is 600.000 a 700,000 fr.door enkele zelfs nog minder ontvangen dan in 1867. Men moet echter niet vergeten,- dat in genoemd jaar het tijdperk viel van de Parijsche wereldtentoonstel ling. Het theatre du gymnase maakt de eenige gunstige uitzondering, een gevolg van den buitengewonen opgang van het nieuwe aldaar opgevoerde drama Scraphine, van Victorieu Sardou. Aan dezen schouwburg is ontvan gen 775,376 fr.. tegen 721,120 fr. in het vorige speelsaizoen. Volgens berigten uit Rome was het aantal bisschoppen, die beriglhad den het concilie niet te zullen bijwonen, toen omstreeks 100. Van de bis schoppen der schismatieke kerken des Oostens scheen er geen enkele te zullen komen. Den 4'lcrl waren te Rome omstreeks 120 bisschoppen en prelaten aanwezig, de aldaar gevestigden medegerekend. Aan 63 bisschop pen was door den Paus ontheffing van de verpligting tot het bjjwonen dei- kerkvergadering verleend. De slavenmarktdie gewoonlijk te Mekka in October werd gehouden is onlangs door de Porte verboden; dit heeft er aanleiding tot oproerige tooneelen gegevenmaar de troepen hebben het verbod gehandhaafd en de openbare orde hersteld. S PAN.1 E. Dc candidatuur van Cfén hertog van Genua maakt gcene groote vorde ringen. Nadat men zich veel moeite heeft gegeven om stemmen voor hem tc winnen, kan men nog maar op 139 stemmen rekenen. De regering heeft onvoorwaardelijk vrijheid van godsdienst voor Cuba afgekondigd, lil het besluit wordt gezegd, dat Spanje niet langer bij de overige staten van Europa kan achterblijven, en dat voor Cuba de hervor ming te noodzakelijker was, aangezien het een rijk tot nabuur heeft, waar liet beginsel van godsdienstvrijheid reeds sedert lang wordt gehuldigd. Hij het bekleeden van regeringsposten zal geen onderscheid meer tusschen de belijders der verschillende godsdiensten gemaakt worden. De regtbank van Signenza heeft uitspraak gedaan in zake de Carlis- tische zamenzwering, aldaar in .lulij jl. ontdekt; al de destijds aangehouden pastoors, leeraren en kweekclingen van het seminarie zijn schuldig ver klaard, en tol de galeistraf veroordeeld voor 8, 6 of 4 jaren. PRüIiSGN. BERLIJN. 10 November. In de kamer'van algevaardigden is ter sprake gebragt de quaestie der Sleeswijk-llolsieinsehe archieven, die in 1864 door de Deensche regering naar Kopenhagen overgebragt zijn en tot dusver tc vergeefs werden opge- eiseht. De bedoelde archieven reiken lot in de 10de eeuw onzer jaartelling en zijn van geene geringe geschiedkundige waarde. Volgens de meening van een der leden, waren zij bovendien onmisbaar voor eene goede regeling der grondbelasting in dc hertogdommen. Een ander lid beschouwde de quaestie ook als eene zaak, die de eer van Pruissen raakte, en gaf te ken nen, dat hij later een bepaald voorstel betreffende de middelen om de archieven in handen te krijgen zou indienen. Volgens de Köln. Zeit. zou dat voorstel inhouden om hel jaarlijksche bedrag van 240,000 th. der afkoopsom van den Sond-lol. door Pruissen aan Denemarken tot aan het jaar 1877 te betalen, zoolang terug te houden, totdat de archieven zouden uitgeleverd zijn. De zaak van het gedenkteeken te Celle zal vermoedelijk eenen gunsti- gen alloop hebben, liet gedenkteeken wordt op kosten des konings hersteld en zoowel de luit.-generaal von Sehwarzkopper (de bevelgever), als de luit.- kolonel von Rex (de uitvoerder) worden naar elders verplaatst, liet lag in het voornemen der Hanoversche afgevaardigden, deze quaestie in de volgende zitting der kamer andermaal in het midden te brengen, doch nu de zaak geregeld is, zullen zij wclligt van hun plan afzien. De regering heeft een wijzen maatregel genomen, en vooral de daad des konings, tot herstel des gedenkteekens, op zijne kosten, zal veel bijdragen om de opgewonden ge moederen tot bedaren te brengen. -Dezer dagen zou alhier in het Concerlhaus eene volksvergadering worden gehouden, van wege de partij van den vooruitgang, ten einde de quaestie van ontwapening te bespreken. De zaal was eivol, maar de menigte be stond voornamelijk uit aanhangers van dc sociaal-democratische partij, die. gelijk later bleek, gekomen waren met het oogmerk de zaak in de war te sturen. Toen dan ook de vergadering geopend was eisehten zij met onstuimigheid dal het voorzitterschap aan een der hunnen, zekeren Tolcke, zou worden opgedragen. Hun geschreeuw en geweld was zoo hevig, dat de vergadering weder moest worden gesloten. Tegen den zin van den eigenaar van het lokaal maakten zich de sociaal-democraten toen meester van de zaal, en onder de leiding van Tölcke werd eene vergadering geopend, waarin aan de orde werden gesteld de afschaffing van het individueel bezit, de af schaffing der staande legers enz. Naauwelijks echter waren de discussiën aangevangen of er ontstond een schromelijk tooneel van verwarring. Ieder wilde zijne meening doordrijven en zijnen tegenpartijder het zwijgen opleg gen, en daar dit niet met redenen kon geschieden, werden daartoe de vuis ten gebruikt. Het gevolg hiervan was dat de policie tusschen beide moest komen, die de belhamers in hechtenis nam en de zaal schoon veegde. De eigenaar van het Concerlhaus heeft een eisch van schadeloosstelling ingesteld tegen Tölcke, wegens de vernieling van het in de zaal aanwezige meubilair. Te Grosz-Gerau, in Hessen Darmstadt, worden nog bij voortduring, schokken van aardbeving waargenomen. In den nacht van 9 November voelde men er 15. Nabij Schaden, in Litthauen. brandde den 2Jrn October een huis af, en den volgenden morgen vond men bij de puinhoopen de lijken van de Joodsche familie, die het huis bewoonde, uit 4 volwassenen en 3 kinderen bestaande. Men gelooft dat er een moord heeft plaats gehad. OOSTENRIJK. De keizer was, volgens te Weenen ontvangen berigt, te Jaffa aange komen en had van daar de reis naar Jeruzalem voortgezet. Berigten uil Dalmatië melden dat de geheele Zuppa zich thans onder worpen heelt. De Montenegrijnen hadden de grenzen bezet en het over schrijden daarvan door de opstandelingen op sommige punten belet. Ten behoeve van het expeditie-corps in Dalmatië heeft men ijzeren wachthuizen doen vervaardigen; zij zijn ruim genoeg om 18 infanteristen te bergen. Muildieren dragen dc afzonderlijke platen, waaruit zij bestaan en die zeer gemakkelijk nevens en in elkander kunnen gevoegd worden, zoodat men met eenige oefening binnen zeer korten tijd in de bergachtige streken een veilig standpunt kan innemen. Er zijn schietgaten in ge maakt. die aan de scherpschutters de gelegenheid geven met voordcel in het geocupeerde terrein post te vatten. Elk dier wachthuizen kost onge veer 5000 II. DRESDEN, 10 November. Het huis van afgevaardigden heeft met59legen 15 stemmen aangenomen het voorstel der Fortschritts-partijom bij de rege ring aan te dringen bij den bondsraad van den Noord-Duitschen bond invloed uit te oefenen om te komen tot eene vermindering der militaire lasten. ROSSORE, 10 November, 's avonds. De' koning blijft in beterschap toe nemen. MADRID, 11 November. De cortes hebben niet tot eene stemming kun nen overgaan, daar het vereischte aantal leden niet aanwezig was. LONDEN, II November. De Fransche gezant Lavalette is alhier aan gekomen. Uit New-York wordt gemelddat de Erie-spoorweg op nieuw voor vijf millioen dollars conversabele obligatiën uitgegeven heeft. INGKZONDF. N. Stadgenooten Eenige dagen geleden stond er eene annonce in de courant, waarin heeren werden verzocht hunne medewerking te willen verleenen lot het geven eener dramatische voorstelling ten voordeele der arme ongelukkigeu te Kat wijk en Noordwijk aan Zee. Tot heden is aan die oproeping dcor zeer weinigen voldaan. Onbekendheid met de ontwerpers daarvan kan dc reden van die weinige deelneming niet zijn. De heer v. d. S. had zich tot het geven der noodige inlichtingen bereid verklaarden riesverkiezende kon men zich persoonlijk tot den inzender der annonce vervoegen, die zeker de gevraagde inlichtingen niet weigeren zon te geven. Neen! Iaauw- heid is het, om zich het lot dier armen niet aan te trekken. Laauw- heid is het, zich niet aan te sluiten aan hen, die bij genoegen te ver schaffen levens hulp willen brengen aan treurenden en broodeloozen. Is

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3