-- Blijkens het antwoord van den minister van financiën op het voor- loopig verslag der tweede kamer over hoofdst. VU II (financiën) der staats- begrooting, kan hij eene spoedige indiening van eene complahilileilswet voor Nederland niet toezeggendoch hij hoopt nog in den loop dezer zit ting eene nieuwe wet op den accijns der biunenlandsche bieren en azijnen en op de grootboeken der nationale schuld te kunnen indienen. De mi nister is van oordeel, dat voor bet oogenblik eene verandering van ons tegenwoordig muntstelsel misplaatst zou zijn, op grond van de op dit punt bestaande onzekerheid, zelfs in die landen, welke de conventie van 1865 op den voet van den dubbelen standaard hebben aangegaan. Naar 's minis ters gevoelen, is de handhaving der verbodsbepalingen tegen aankondiging van vreemde loterijen nog altijd wenschelijk, niet ter bescherming der staatsloterij, maar in het algemeen belang, tot voorkoming der misbruiken, waartoe het exploiteren hier te lande van vreemde loterijen zoo ligt aanlei ding geeft. Wilde men de wet van 1814 geheel in onbruik laten komen en baar liever intrekken, het zon moeijelijk worden, het houden van geld loterijen binnen 's lands te verbieden. - De minister zal in overweging nemen in hoever bel mogelijk zijn zal. de herziening der poslwet en de invoering van hel uniformport nog iu deze zitting ter sprake te brengen, mits dit laatste niet vóór 1 Januarij 187i worde ingevoerd en mits blijke van de mogelijkheid om voor 's rijks schatkist de vereischte vergoeding te vinden. De minister van justitie heeft, iu het antwoord op het verslag der kamer over hoofdstuk IV A, zijn denkbeelden over de hervorming van het regtswezen aldus geformuleerd. De eindelijke invoering der nieuwe regter lijke inrigting moet op den voorgrond staan. Alle krachten moeten inge spannen worden om deze binnen zoo kort mogelijken tijd in werking te brengen. Eerst daarna kan eene algemeene herziening van de burgerlijke regtsvordering en van het slrafregt met vrucht worden ondernomenmaar in dien tusschentijd belet niets bij bijzondere wetten gedeeltelijke verbete ringen aan te brengen, zoowel op dit gebied als op dat van bet burgerlijk en handelsregt. Tot verdere voorbereiding van de invoering (zonder prin- cipele wijzigingen) van dc nieuwe regterlijke organisatie zal binnen weinige dagen een voordragt worden ingediend om het wetboek van burgerlijke regtsvordering in overeenstemming te brengen met de wet van 1861, ter wijl het ontwerp eener nieuwe regterlijke indecling aanhangig is bij den raad van state. Wat de invoering van den jury aangaat, vreest de regering dat het bestaan daarvan afhankelijk moet zijn van de gevestigde volksovertuiging en dat van deze overtuiging in Nederland zelfs geen sporen zijn te vinden. Aan een geheele herziening van het Wetboek van Strafregt denkt de minister niet, wel aan een partiële herziening. Zoo zal binnen weinige dagen een wetsontwerp inkomen tot afschaffing der doodstraf. Evenzeer met de intrekking der wetten van Franschen oorsprong wenscht de regering geleidelijk voort te gaan. Op een ontwerp van wet regelende de huishou ding en de tucht op de koopvaardijschepen (dal gereed is) worden de advie zen der koloniale autoriteiten binnen kort verwacht. De vraag of de Zon dagswet moet worden ingetrokken maakt bij de regering een onderwerp van zeer ernstige overweging uit. Eene voordragt op bet krankzinnigen wezen 1 is nog bij den raad van state aanhangig. De regering laat niets onbeproefd om het hoogst belangrijke onderwerp der tienden binnen kort weder bij de wetgevende magt aanhangig te maken. De arbeid van de staats-commissie tot herziening der wetgeving op de eigendomsoverdragt van onroerende goe deren het hypotheekstelsel en het notariaat zal weldra gereed komen. Bij de overweging van de wets-ontwerpen tot bekrachtiging van pro vinciale belastingen over het dienstjaar 1870 en over die van volgende jaren, is omtrent Zuidholland op nieuw opgemerkt, dat de op den bij deze voor dragt gevoegden staat der behoeften, tot welker dekking de provinciale be lastingen moeten dienen, voorkomende subsidiën voor opbouw, vernieuwing en herstelling van kerken en pastorijen, niet geacht kunnen worden eene uitgaaf te zijn ten behoeve van provinciale belangen. Hierop werd geant woord, dat het oordeel daaromtrent aan de provinciale staten dient te wor den overgelaten. liet regeringsantwoord op bet. verslag der kamer over hoofdst. Biu- nenl. Zaken is reeds rondgedeeld. Omtrent de herziening van den census voor het kiesregt meent de regering, dat er een naauw verband bestaat met de voorgenomen afschaffing van het patentregt. Mogt die afschaffing niet tot stand komen, dan vervalt dal verband en komt de herziening van den census afzonderlijk aan de orde. Daartoe worden inmiddels de bouwstoffen verzameld. Zoodra de schutterij-wet afgehandeld is, zal een ontwerp tot herziening der militie-wet ingediend worden. Aan de vaststelling der hoofd beginselen eener wet op den waterstaat is reeds de band geslagen. De rege ring is voor afscheiding van 's rijks- en provincialen waterstaatsdienst. De geopperde vrees of de doorgraving van den hoek van Holland wel geheel aan de vroeger gekoesterde verwachting zal voldoenwordt door den water- slaat niet gedeelddoch het werk verkeert thans in het ongunstige tijdperk van overgang. Wat betreft de bezwaren van sommige leden nopens het lager onderwijs verwijst de minister naar het gevoelen der meerderheid in bet sectie-verslag. 's GRAVENHAGE 11 November. Z. 51. heeft vergunning verleend aan 51. en G. Hemmer, te Tubbergen, lot het dragen van het kruis f/dei et rh tuti en aan den laatste ook van de gouden medaille 3de kl.hun door den Paus geschonken. Tot burgemeester der gemeente Wijk bij Duurstede is benoemd de heer D. O. Heldewier, luit. ter zee 2"' kl.zijnde hij, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. Tot notaris te Zevenaar is benoemd de beer F. Wesselman, thans no taris te Wierden. Tot directeur van een der rrjks-telcgraaphkan toren is benoemd de heer A. F. Ummels, thans onderdirecteur le kl. bij den rijk-telegraaph, en lot onderdirecteur 1" kl. de heer II. W. L. Leur, thans telegraphist 2,!e kl. Aan den heer J. W. Króller is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver. leend als commissaris van policie te Delft. Bij kon. besluit van 10 dezer, zijn verplaatst de navolgende contro. leurs der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen, als: de heer H. E. Antink, van Vlaardingen naar Charlois; de heer H. 51. Ilaentjens, van Charlois naar Vlaardingen. De behandeling der Indische begrooling, in de zitting van de tweede kamer van bedenliep geheel over de vijfde afdeeling (departement van on derwijs, eeredienst en nijverheid). Daarbij kwamen ter sprake de examens en de wijze van benoeming van ambtenaren voor de burgerlijke dienst Indië, terwijl vervolgens langdurig beraadslaagd werd over een amendement van de heeren Viruly en 5Iocns, om de onderafdeeling 61 (onderwijs voor de inlandsche bevolking 299 903) met 30000 te verhoogen. Dat amen dement werd ten slotte aangenomen met 38 tegen 26 stemmen. Bij de kamer is ingekomen een wets-ontwerp, regelende de voorwaar den waarop subsidie aan de calamiteuse polders in Zeeland zal worden verstrekt. Voor het examen van candidaat-notaris hebben 17 adspiranten zich aangemeld. Als bijzonderheden aangaande den optogt, op 17 dezer hier te houden, verneemt men nog dat daarbij verschillende vakken, smederij, timmervak, visscherij enz. zullen vertegenwoordigd worden. Eenige fraaije triomfwagen» met allegorische groepen, maagden in de nationale kleuren gekleed enz, zullen daaraan deelnemen. Ook meldt men dat de oude Scheveninger, die den souvereinen vorst bij zijne aankomst te Scheveningen van de pink met zijn wagen afhaalde, 111 een afzonderlijk rijtuig zal aanwezig zijn. In het geheel belooft de optogt, die door een bekend wetenschappelijk man schijnt geor ganiseerd te zijn, aan de verwachting te beantwoorden. Eene roeiboot, welke in de branding langs de kust dreef, is uit zee op strand kunnen worden gehaald en bij de strandvonderij te Scheveningen geborgen. Zij voert de namen van James 5Ionro en Albert 51onlrose. No? is daar aangebragt een blaauw gevcrwd naambord waarop met gele letter en roode randen geschilderd: Queen of commerce. BIJITKiNL \.NI)SCIIIb HKKIGTKiM. EVGELAX». LONDEN, 10 November. De nieuw gekozen lord mayor, de alderman Besley, heeft zijnen plee- tigen inlogt in de city gedaan. De stoet deed in pracht in niets onder bij vorige jaren. Een schitterend feestmaal werd des avonds gegeven, waaraan alle buitenlandsche gezanten en de ministers aanzaten. De Great Eastern heeft de reis nnar Bombay aanvaard. Gelijk men weet fheeft dit stoomschip de telegraafkabel aan boord, die lndië, door de Roode zee, met Europa zal verbinden. -De eigenaren der ijzermijnen iu Noord-Staffordshire hebben evenals die van Zuid-Sloflbrdshire het besluit genomen den prijs van het ruwe ijzer met 1 per ton te verhoogen en bet loon der arbeiders 10 pCt. te verhoogen Te Longriddy. op de kust van Haddington, ongeveer 4 uur van Edin burgh. is een walvisch van 82 voet lengte en 30 voet in omtrek aan strand geworpen, in - een uiterst verzwakten toestand. Men maakte het dier met geweerschoten af. Duizenden bezochten de plek waar de visch lag, waartoe de North-British-spoorweg extra-treinen ingerigt had. Volgens alhier aangebragle berigtcn van de kaap de Goede Hoop zijn aldaar op 19 September, tijdens een hevigen storm, 12 schepen verongelukt. Volgens berigt uit New-York beeft de nationale liervormings-vergade- ring van Israëlitische rabbijnen, te Philadelphia vereenigd, zich verklaard voor het gebruiken der hedendaagsche talen in de openlijke gebeden, als mede voor wijzigingen in de verordeningen betrekkelijk de spijzenhet huwelijk, enz. Volgens berigten uit Peru waren de eerste dagen van October zonder de voorspelde natuurverschijnselen en groote rampen voorbijgegaan, en had de bevolking alzoo weder gerust bare gewone bedrijvigheid hervat. Te ltio-Janeiro is de gele koorts uitgebarsten. Op 14 October heeft op Manilla eene ernstige aardbeving gewoed. Alle gebouwen der stad leden min of meer schade en een eroot aantal stortte ineen, lil de provincie Manillazoowel als iu de overige provinciënwerd veel schade te weeg gebragt. Den 22lU" October zijn ook ligte schokken van aardbeving gevoeld in Nieuw-Engcland, Nova-Scolia en Nieuw-Brunswijk. F K A Ni K It I.ï K. PARIJS, 19 November. Volgens den Constitutioneel heeft de ministerraad de grondslagen vastgesteld voor een ontwerp van wet lot wijziging van het nog geldende art. 75 der constitutie van bet jaar VIII, betrekkelijk de verantwoordelijk heid der ambtenaren. In den loop dezer .week'zal dat wets-ontwerp bij don staatsraad ingediend en hiervan berigt in het regeringsblad gegeven worden. Volgens die voordragt zou de vergunning van den staatsraad niet meer noodig zijn voor eenen particulier, die eenen ambtenaar wegens amb telijke handelingen voor den regter wil aanklagen: een iegelijk zou het regt hebben regtstreeks aanklagten tegen ambtenaren in te stellendoch wie van dat regt gebruik maakt en geene aannemelijke bewijzen tot staving der aanklagte levertzou daardoor zelf aangeklaagde worden en zich wegens kwaadwillige of ligtzinnige aantijgingen geregtelijkc vervolging en straf berokkenen. Volgens het Journ. des Déb. heeft de heer Ollivier geweigerd in het bewind te treden, omdat hij de portefeuille van justitie verlangde, terwijl hem die van binnenlandsche zaken aangeboden werd. Rochefort blijft hier nog de gevierde man. Op de Boulevards, alwaar hij dezer dagen des avonds verscheen, ging de kreet op: leve Rochefort1

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2