LEIR8CHE COURANT. N\ 194. VRIJDAG 12 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.— franco p.p. f3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiehosten. Afzonderlijke no miners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.—iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 11 November. In de zitting van den gemeenteraad van lieden is o. a. ingekomen een brief van den heer schoolopziener in dit district, waarbij deze kennis geeft dat het plan bestaat vier maal 'sjaars, des Zaturdags, eene vergadering te houden met al de onderwijzers, waarvan hij goede vruchten voor het onder wijs verwacht. Hij verzoekt dus dat die vier dagen in het jaar tot vacantie- dagen mogen worden verklaard en levens, voor het houden dier vergade ringen, hel kosteloos gebruik van de kleine stads-gchoorzaal. Wat het eer ste gedeelte van het verzoek betreft werd besloten dit te renvoyeren aan den burgemeester, ten einde daaromtrent, ingevolge de hem bij verordening verleende bevoegdheidte beslissen. liet tweede punt van het verzoek werd met algemeene stemmen toegestaan. Overgaande tot de aan de orde gestelde onderwerpen werd aan den heer H. J. Hamaker, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar in de staatswetenschappen aan de hoogere burgerschool. De begrootingen der ge subsidieerde instellingen van weldadigheid voor 1870 werden goedgekeurd, alsmede de voordragt omtrent tegemoetkoming van schutterpligtigen in de kosten hunner kleeding bij de schutterij. Volgens de laatste voordragt zijn 28 schutterpligtigen geacht in staat te zijn zeiven hunne kleeding aan te schaden, 10 voor de helft en 2 voor een vierde, zullende voor de overigen daarin geheel voor rekening der gemeente voorzien worden. Op het verzoek van G. J. Boelen, ter bekoming van gemeentegrond, werd, met 13 tegen 8 stemmen, gunstig beschikt. Enkele leden waren van meening dat de door den adressant verlangde grond hem voor eenen te lagen prijs werd afgestaan. Op het adres van P. M. van Leeuwen, om ontheffing van recog nitie, werd mede, met 20 tegen 1 stem, gunstig beschikt. De heer Goud- smit meende dat er in dit geval van eene ontheffing geen sprake kon ijjn, omdat de recognitie werd betaald voor eene vroeger verleende ver gunning tot demping, die alzoo op het erf was gevestigd. De heer Hu- brecht verdedigde de ontheffing op grond dat later aan andere personen vergunning was verleend tot demping van gelijken aard, zonder dat van hen het betalen van recognitie was gevorderd. Ook op het adres van M. E. van 't Hooft, wed. Buldertot het bekomen van gemeentegrond, werd met algemeene stemmen eene gunstige beschikking genomen. Echter werd door een der leden er de aandacht op gevestigd dat deze ver zoekster een veel hoogeren prijs moest betalen dan G. J. Boelen, waartegen werd aangevoerd dat de laatste den grond aanvroeg ten behoeve zijner industrie, hetgeen met de eerstgenoemde verzoekster niet het geval was. Vervolgens kwamen in behandeling de concept-verordeningen: a. op het begraven van lijken; b. op het begraven op de gemeente-begraafplaats; c. houdende instructie voor den opziener en doodgravers op de gemeente begraafplaats; d. op de heffing van begrafenisregten op de algemeene be graafplaats; ene. op de invordering van belasting op het gebruik van de alge meene begraafplaats. Al deze verordeningen werden, nadat in den loop der beraadslagingen verschillende wijzigingen daarin waren gebragt, achtereen volgens aangenomen. Bij de eerste dier verordeningen is o. a. de tijd van hegraven vastgesteld des morgens van 6 tot 11 ure. Voor de lijken der Israëlitenop Vrijdag begraven wordende, is znlks tot een uur voor zons ondergang geoorloofd. Ook is het verboden lijken te vervoeren in andere rijtuigen dan die uitsluitend daartoe zijn ingerigt en bestemd. De behandeling van het concept-raadsbesluit regelende de heffing eener plaatselijke directe belasting is tot eene heden avond te houden zitting uit gesteld. Morgen, den 12llen, is het de dag, waarop de waardige grijsaard prof. W. A. van Hengel, de nestor onzer hoogeschool, zijnen 00stc" verjaardag zal vieren. De hoofdjury voor de internationale tentoonstelling van voorwerpen voor de huishouding en liet bedrijf van den handwerksman heeft eene lijst openbaar gemaakt van namen, die in de vroeger openbaar gemaakte lijst hadden moeten voorkomen; levens zyn daarbij eenige onnaauwkeurigheden hersteld, die in de vorige lijst waren ingeslopen. Door de commissie, fungeerende als voorloopig hoofdbestuur van het den 27slen October 11. te Utrecht opgeriglc schoolverbond, is eene circulaire aan alle belangstellenden gerigt betreffende hetgeen, liaars inziens, kan en moet geschieden, om liet thans zoo gelukkig opgerigte verbond zoo spoe dig mogelijk ook in werking te doen treden. Het is haar voorgekomen, dat daarmede niet behoeft gewacht te worden tot dat, door vaststelling in eene latere zamer.komst van een nog te ontwerpen reglement, dat verbond definitief geconstitueerd zal zijn. Men kanzoo meent zjjreeds terstond een aanvang maken met het oprigten van plaatselijke afdcelingenwier karakter slechts, voor een korten tijd even voorloopig behoeft te zijn als van het verbond zelf waartoe zij behoorenterwijl daardoor het dubbele voordeel verkregen ordt: vooreerst, dat men geen kostbaren tijd onge bruikt laat verloren gaanten anderendat men eene doelmatige vertegen woordiging op de eerstvolgende algemeene vergadering helpt voorbereiden. De commissie wendt zich daarom tot de aangeschrevenen met het verzoek dat deze hun invloed wel zullen willen gebruiken of aan dien van anderen parenopdat in de plaats hnnncr woningkan het zijn ook in den naas ten omtrek daarvan, reeds dadelijk eene of, in de grootere steden, meer afdeelingen van het schoolverbond in het leven treden. Zij laat het daarbij gaarne aan ieders eigen inzigt over, om zulke grondslagen en middelen te kiezen, als het meest in overeenstemming zullen blijken te zijn met den geest van een verbonddat zich eene zooveel mogelijk algemeene zamen- werking der voorstanders van verschillende rigtingen op staatkundig en kerkelijk gebied lot beginsel heelt gesteld. Wij vernemen, zegt het fVeekbl. van hef Regt, dat de heer Beaujon, die om redenen van gezondheid met verlof naar Nederland is teruggekeerd (hans om dezelfde redenen een eervol ontslag heeft vei zocht uit zijne be trekking van proe.-gen. bij het hof van justitie te Curacao. Volgens de laatste officiële rapporten van de kust van Guinea, tot 17 Augustus loopende, waren de te Elmina ontvangen berigten van de boven- kust niet ongunstig; terwijl in Wassa eenige toenadering tot het Nederland- sche gouvernement bespeurd werd. Van het Ashantijnsche leger werd tel kens vernomen dat het in aantogt was, doch lot dusver bespeurde men daarvan niets. De Amst. C. meldt: Het schijnt met de forten in Nederland niet ge- I heel naar wensch te gaan. Is het fort bij Abcoude ingezakt door grondver schuiving, inliet fort SchipholHaarlemmermeer, is onlangs een zolder inge zakt, waarop een groot gewigt aan kogels lag. De kogels zijn gevallen op den kmidkelder, waarin 12000 pond kruid lag. Gelukkig hebben de stalen kogels in hun val ditmaal het kruid niet bereikt; bij onderzoek is gebleken dat de zolder door champignons bezet en verteerd was. De kogels zijn nu allen gestapeld op een zolder daarnaast. Zijdie in de nabuurschap van dit fort wonen, zouden geweiisdit hebben, dat dit gewigt op meerdere zolders ware verdeeld geworden, en dat de inspectie over den staat der forten op meer ernstige wijze geschiedde. Te Alkmaar is tot predikant bjj de herv. gemeente beroepen d\ Knott- nerus, pred. te Exmorra. Onder Houten is gisteren nacht een hevige brand uitgebarsten in een boerenhofstede met drie hooi- en korenbergen. De hofstede is geheel afge brand, en een aantal paarden en koeijen zijn in de vlammen omgekomen. Ten 10 ure des morgens was men den brand nog niet meester. Toen des morgens ten 3 ure een onzer stadgenootcnzegt het li. D.op de plaats van den brand kwam, was er zoo weinig assistentie, dat hij in den omtrek menschen ging wekken en zich haastte naar de stad terug te keeren om meerdere hulp te halen, waarop dan ook een spuit gezonden is. Men meldt uit Leeuwarden: Dingsdag morgen had hier een ongeval plaats, dat zeer treurige gevolgen na zich had kunnen slepen. Bij het nederlaten van de houten wipbrug over het Vliet, brak de wip en viel het achterste gedeelte, honderden, ja welligt duizenden ponden zwaar, naar be neden. De brugwipper ontsnapte ter naauwernood aan het gevaar. Ware het een kwartier later gebeurd, de ramp had dan zeer noodlottig kunnen worden. Om 12 uur toch. wanneer de werklieden iu het naar huis gaan in menigte deze brug passeren, staan daar soms, als de brug is opgehaald, velen te wachten en wel jnist ter plaatse waar liet gedeelte van de wip is tcregt gekomen, liet spreekwoord "een geluk bij een ongeluk" werd alzoo weder bewaarheid, maar de vraag blijft over, waarom niet bij tijds een en ander is nagezien. De provinciale staten van Noordbrabant hebben besloten het ontwerp tot heffing eener belasting op de paarden, ter vervanging van de tollen op dc provinciale wegen, aan te houden tot de volgende zomerzitting.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1