den adressant te kennen te geven, dat liet gemeentebestuur, ofschoon zijne moeite en belangstelling in ieder opzigt waarderende, geen vrijheid vindt. 1 hem de verlangde concessie te verleenen. Bij de discussie erkende men dat de voorwaarden der waterleiding zeer gunstig waren, de nadeelen van een uitsluitende concessie-verleening om gas te leveren echter onoverko melijk waren. Reeds 30 jaren zuchten de ingezetenen onder een gas- conlract. waardoor zij ƒ0.18 per kub. el gas en de stad voor de straat- verlichting ƒ60000 betaalden. En zou men nu eene uitsluitende concessie voor 60 jaren gaan verleenen, in een tijd van uitvindingen; wie kon waar- i horgen dat er over 20 jaren geen nieuw middel gevonden zou zijn, dat beter en goedkooper dan gaslicht was? Een groot bezwaar lag ook hierin, dat de heer Yrolik, die geen cent subsidie van de gemeente vorderde, dit zijdelings door de gasverbruikende gemeentenaren zou laten betalen. Kortom de waterleiding stuitte af op hare combinatie met de quaestie der gasfabriek, liet praeadvies werd dan ook met algemeene stemmen aangenomen. Na eene langdurige discussie werd ook goedgekeurd een rapport der com missie voor de strafverordeningen tot afwijzing van een van 2569 handlee- keningen voorzien verzoek tot strafbaarstelling van liet gebruik van honden als trekdieren. Ons kwam, zegt het D. r. sGr.. een feit ter oore, dat wij wel wen- schen zouden voor de eer der residentie, dat niet had plaats gehad. Wij be doelen de hoogst ongepaste, om geen sterker woord te bezigen, bejegening, die aan een onzer Chinesche gasten gisteren avond ten deel viel, toen hij zich op de openbare straat bevond. De nieuwsgierigheid van hel publiek uitte zich op zoo hinderlijke wijze, dat de vreemdeling zeker een voorbij gaand heer hoogst dankbaar zal zijn geweestdat deze hemdoor hem in een rijtuig plaats te doen nemen, hetwelk door twee policie-agenlcn werd bewaakt, een vrijgeleide verschafte. BUITK.M, VMlSCIIK BKKIGTKN. BELRIE De kamers zijn, gelijk bepaald was, zonder troonrede geopend. Terstond heeft de lieer Dumouriez de regering geïnterpelleerd over het gemis cener troonrede. De heer Frère Orban heeft in antwoord hierop verklaard, dat zulk eene rede ditmaal onnoodig en ontijdig zou zijn geweest. Daar de duur der zitting thans eenigermate beperkt zou zijnhad de regering het ondienstig geacht, de werkzaamheden te vermeerderen door eene discussie over een adres van aulwoord. EYCELAX'Ü. LONDEN, 9 November. Het adres, hetwelk den koning der Belgen bij zijne aanstaande komst in deze hoofdstad zal worden aangeboden, was Zaturdag 11. reeds door 170 hoofdmagislraten van graafschappen en steden van hel koningrijk onderteekend. -• De Daily News meldt dat het lijk van den heer Peabody. ingevolge zijne uitersle wilsbeschikking, naar de Vereenigde Staten gevoerd en in het familiegraf bijgezet zal worden. Reeds was hier door velen voorgesteld zijn aandenken door eene pleglige begrafenis van staatswege te vereereu. In geen enkel jaar zijn zoo vele landverhuizers in de Vereenigde Sta ten aangekomen als in de laatste 12 maanden. In 1854 zijn 319,223 emi granten, voornamelijk ten gevolge der aardappelen-ziekte, in New-York aangekomen, en dit getal dacht men niet dat ooit zou overtroffen worden. Doch dit jaar zijn 390,000 emigranten op de kaden van Nevv-York aan land gestapt. De Duitschers trekkenomdat zij meestal kleine kapitalisten zijn onmiddellijk bij hunne aankomst naar het Westen. De Engelschen zoeken de fabrieksteden op, als Fall River, Lowell en Lawrence, doch de Ieren bljjven in New-York, Boston, Philadelphia en de andere groote steden van het Oosten-, zij trachten zich te verhuren als dienstboden, en vormen dus eene bevolking van armen en bedelaars, met welke de Amerikanen letterlijk niet weten wat te doen. In New-York heelt zich eene commissie gevormd, welke het doe! heeft de arme inwoners van de oostelijke steden naar die gedeelten van de republiek te zenden, welke nog niet bevolkt zijn, en waar handen noodig zijn om boomen te kappen en grond te ontginnen. F It AN H it IJ h. PARIJS, 9 November. De geruchten omtrent eene wijziging van het kabinet, hoe dikwijls ook tegengesproken, blijven aanhouden. Men wil zelfs welen dat aan den heer Emile Ollivier weder eene portefeuille is aangeboden, maar dat deze hem van de hand heeft gewezen. De heer Rochefort verklaart in de dagbladen dat hij geen vrijgeleide ontvangen heeft. Er is hem, zegt hij, te Feignies des middags enkel ge zegd; »gij zijt een gevangen man", en des avonds: gij zijt vrij." Ofschoon dit, naar men meent, met een vrijgeleide gelijkstaat, verklaart de heer Rochefort, dat hij zich niet aan den keizer //verpligt acht," De regering heeft alleen, volgens zijne voorstelling, Zaturdag op den middag eene dwaas heid begaan, en dit des avonds ingezien. Onderscheidene dagbladen deelen een schrijven mede uit Konstantinopel waarin gemeld wordt dat in eenen ministerraad door den grootvizier is medegedeeld dat de Sultan niet naar Egypte gaat, en dat de keizer van Oostenrijk op zich genomen had het geschil met den onderkoning van Egypte tot vereffening te brengen. Keizer Frans Joseph had een bezoek aan den grootvizier gebragt; dit bad veel opzien gebaard. Bij gelegenheid dat de geestelijken der dioecese Orleans afscheid namen van bunnen bisschop mgr. Dupanloup, die op het punt was van te vertrek ken naar het concilie van Rome. sprak de deken des kapittels ook van de beduchtheden betrekkelijk het concilie, in de gemoederen verspreid door de onvoorzigtigheden van sommigen en door de kwaadwilligheid van anderen, daarbij betuigende dat hij volkomen vertrouwen in de wijsheid van den Paus en van de bisschoppen stelde. Dienaangaande liet de bisschop in zijn antwoord zich aldus uit: Omtrent de onvoorzigtigheden, waarvan gij hebt gesprokenomtrent den onvoorzigtigen lust om ontijdige vraagstukken te berde te brengen, zal ik dadelijk zeggen hoe ik denk. Ik voor mij, mijne heerenga naar het concilie op de roepstem van het opperhoofd der kerk. Ik ga daarheen als regter en getuige des geloofs. Ik zal er, hoop ik, met den bijstand van onzen Heer, een vrij en naauwlettend regter zijn met vas ten wil en zonder menschelijke beschroomdheid, een waakzaam en getrouw getuige. En na den afloop der kerkvergadering, onverschillig welke hare besluiten zijnovereenkomstig of strijdig met mijne wenschen en met de door mfj uitgebragle stemmen, zal ik terugkomen, onderworpen in alles, zonder de minste tegenstreving, onderworpen met mond, met hoofd en hart, leerzaam als het nederigste schaap der kudde. De heer Eugène Forcade. als letterkundige gunstig bekend, en niet minder door zijne vroeger in de Revue des deux mondes geleverde staat kundige overzigtenis overleden. Hij was sinds twee jaren krankzinnig. De werkstaking der winkelbedienden blijft nog voortduren; men is nog niet tot eene schikking kunnen komen, liet Journ. des Déb. prijst thans als middel tot voorkoming van werkstaking en tot naauwe aanhaling van den band tusscheu meesters en ondergeschikten ten sterkste aan het toekennen aan deze laatsten van een zeker aandeel in de winsten van het bedrijf, boven hunne loonen. Zij wijzen op het voorbeeld, hetwelk de voor name Parijssclie huisschilders Leclaire Cie. in dit opzigt geven, die reeds sedert 1842 uit de winsten hunner zaak jaarlijks eene evenredige toelage aan hunne werklieden en bedienden schenken en tevens een subsidie aan een door deze opgerigt onderling onderstandsfonds verleenen. Er heeft een lievige brand plaats gehad in het paviljoen door mevr. Asselin bewoond en grenzende aan het hotel van den heer Schneider. Vooral is aan de slaapkamer veel schade toegebragt: een ladetafel is verbrand met aanwijzingen op de bank ten bedrage van 200,000 frs. en vele kostbare juweelen. Het geheel der schade wordt op 600,000 frs. begroot. Men weet niet of de brand door moedwil of door onachtzaamheid is ontstaan. In een brief uit Athene, aan de Ind. Beige, wordt een hoogst ongun stig tafereel opgehangen van den tegenw oordigen toestand van Griekenland. Volgens dat schrijven kan Griekenland naauwelijks gezegd worden eene regering te hebbenhet ministerie blijft enkel door de onderlinge verdeeld heid zijner bestrijders in stand; de wetgevende vergadering rigt bijna niets uit, en besteedt den tijd doorgaans met interpellation en incidenten buiten verband met de algemeene belangenintusschen wordt de bevolking van onderscheiden provinciën door de struikrooverij in onrust gehouden en van den arbeid algetrokken. Er is meermalen beweerd dat Hellenische huisge zinnen naar Turkije verhuizen om aldaar veiligheid te vinden voor hunne have en persoondie in hun vaderland aan de genade der struikroovers overgeleverd zijn en blijven; die bewering is telkens door de dagbladen der regering tegengesproken, maar zij is thans eene onwederlegbare waarheid. SPANJE. In de cortes heeft de heer Topete nu zelf opheldering gegeven omtrent zijne aftreding als minister van marine. Vooraf verklaarde de minister-pre sident Prim dat hij den heer Topete met den mcesten aandrang had trachten te weerhouden van liet nemen van zijn ontslag, doch dat zijne pogingen schipbreuk hadden geleden op de vaste overtuiging van dien staatsman. Indien hij zelf niet insgelijks zijn ontslag had genomen, dan was het omdat zijne aftreding de vijanden der revolutie in de hand zou werken. Daarop nam de heer Topete het woord en zeide dat zijne positie in het ministerie pijnlijk en onhoudbaar was. ten gevolge van de zienswijze zijner ambtgc- nooten omtrent de oplossing der dynastieke quaestie; de door dezen voor gestane oplossing oordeelde hij minder gepast dan eene andere. Intusschen voegde hij er bij, dat hij getrouw aan de revolutie blijven, de regering ondersteunen en den door de meerderheid der cortes verkozen koning aan nemen zou. In eene bijeenkomst der unionisten is besloten omtrent alle onderge schikte punten in een vergelijk te treden, maar zich bepaald te verzetten tegen het beginsel om eene dynastie te vestigen met een minderjarigen koning. I' IJl IS» EN. BERLIJN. 9 November. De kroonprins van Pruissen heeft op 6 November de stad Jeruzalem en hare omstreken bezigtigd. Den volgenden dag heeft de prins de gods dienstoefening in de protestantsche kerk bijgewoond en daarna het door den Sultan aan den koning van Pruissen afgestane terrein in bezit genomen, hetwelk vroeger aan de Johauniten-ridders behoord heeft. - De dagbladen van St. Petersburg behelzen bijzonderheden betrekkelijk den brand, die de stad Jeniscïsk in Siberie nagenoeg geheel heeft vernield. Ruim dertien honderd huizen de entrepots en magazijnen vol granen en andere handelsartikelen, de archiven der regering en de handelsbank met vele aldaar aanwezige waarden, zijn eene prooi der vlammen geworden. Ruim 100 personen zijn in het vuur omgekomen; buitendien zijn vele inwo ners in den Jenisseï verdronken, terwijl zij op die rivier eene schuilplaats zochten in booten, die onder den al te zwaren last meestal zonken. OOgTENK IJ K. In Bohemen doen zich vele verschijnselen voor van verzet der lagere geestelijkheid tegen de hoogere. De eerste komt op tegen misbruik van ge zag, dat door geestelijken van hoogeren rang zou zijn gepleegd. Een der landdag-afgevaardigden uil Dalmatië, die zich thans te Weenen bevindtheeft aan den minister-president eene memorie overhandigdom trent de oorzaak en het ontstaan van den opstand in het district Caltaro. Daarin toont hij aan, dat het landvolk in het district Cattaro aan zijne van oudsher beslaande militaire instellingen hecht, en dat deze door de wet op de landweer op eene in het oog loopende wijze worden aangerand. De opgewondenheid en de verbittering der bevolking gaf zich reeds lucht

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2