FEU TEL EG KA AF. iels in den stroom mede en bragt belangrijke schade toe, aan geloste goe deren, als tabak, suiker, katoen, glas. manufacturen enz. In de nabijheid der rivier geraakten de kelders voor het meerendeel onder water. Schepen werden van de ankers geslagen of losgerukt van de palenwaaraan zij vast gehecht warenen bekwamen een lek of gingen aan het drijven. E1VGELA1Ï». LONDEN8 November. Men verzekert, dat er weldra 15000 man troepen zullen worden naar huis gezonden. De Army and Narij Gnz. noemt dit berigt voorbarig, aan gezien er omtrent hel cijfer nog niets met zekerheid bekend is. Inlusschen bevestigt ook dit blad, dat er in elk geval eene vermindering des legers zal plaats hebben. Men verneemt dat te Drumaloor. in het graafschap CavanWoensdag 11. eenige Oranjemannen twee geestelijken, die van eene pachtregt-meeting huis waarts reden, hebben opgewacht en eenige geweerschoten hebben gelost, waardoor de voerman en het paard van den wagen, waarin de geestelijken gezeten warenzijn gedood. Naar men zegt laat de heer Peabody een vermogen na van 48miIIioen gulden. De Spectator zegt van hem: Hij had de bijzondere hoedanigheid, welke sommige mcnschen in staat stelt fortuin te maken, eene soort van voorgevoel en voorwetenschap in den handel, gelijk aan die van een beeld houwer, die in het blok marmer de lijnen ziet van het toekomstig beeld, hij wist als het ware bij instinct en ingeving, welk artikel geld zou op brengen en welk niet. Gedurende zijn leven heeft hij meer dan G millioen aan giften in Amerika en Engeland besteed. In Londen gaf hij aan de armen huizen om in te wonenin Amerika gaf hij aan Massachusetts en Maryland groote inrigtingen van onderwijs. Ilij was een der weinige men- schen, die geld weten te verdienen als koopman en het weten uit te geven als een prins. Naar men uit New-York meldt gaan een groot aantal katholieke pre laten uit de Vereenigde Staten naar Rome. Zij vertrekken op stoombooten van New-York en van Baltimore: en het vertrek van een aantal hunner uit de laatst genoemde stad met de pakketboot van deze week werd lol gele genheid voor eene indrukwekkende demonstralie van de zijde der bevolking «emaakl. De katholieken slaan zeer weinig acht op pater llyacinthe, ter wijl de leden der puriteinsche gemeente van Boston hem het hof maken, minder uit liefde voor hem dan uit haat legen het pausdom. Doch hij wil niets met hen te doen hebben, en heeft de rust, die hij in een hotel niet vond, nu gezocht in de woning van een vriend te Brooklyn. FKAMKRIJH. PARIJS, 8 November. De Constitntionnel zegt dat in den ministerraad is bepaald dat de rege ring bij de aanstaande verkiezingennoch alhier noch in de Vendée en de Vienne cenigen candidaat zal ondersteunen. Van dit besluit zijn de over heden verwittigd, opdat zij geen gebruik van haren invloed bij de verkie zingen zouden maken. Op den dag dat de heer Rochefort in de hoofdstad was aangekomen, is hij er des avonds in eene kiezersvergadering verschenenalwaar hij door eene zoo groote schare werd opgewachtdat hij de deur der vergaderzaal niet kon bereiken, maar er door een vensterraam binnen moest komen. Ilij hield toen eene korte toespraak, zegtrende meer uitvoerig te zullen spreken wanneer hij van de vermoeijenis der reis uitgerust zou zijn: maar hij ver klaarde reeds dadelijk, dat hij den aan alle cahdidaten wettelijk voorge schreven eed van trouw aan hel keizerrijk zou afleggen met het doel om den lastbrief van volksvertegenwoordiger te verkrijgen, en dat hij, eenmaal in de kamer zijnde, zijne betrekkingen zou aanwenden als.eene gelegenheid om het keizerrijk te helpen omverwerpen en eene republiek in deszelfs plaats stellen. Bij dit gezegde kwam de ambtshalve aanwezige policie-commissaris tusschen heide, verklarende zulke oproerige en revolutionaire taal niet te mogen laten voeren. Dit bragt de vergadering in opschudding; Rochefort ging heen; na zijn vertrek heeft de opschudding nog eenen tijd lang voort geduurd doch door de tegenwoordigheid van een aantal policie-agenten in de nabijheid der vergaderplaats schijnt de menigle van feitelijke wanordelijk heden weerhouden te zijn. liet officiële blad deelt het volgende mede omtrent het verblijf der kei zerin in Egypte. Bij de aankomst van II. M. te Alexandrië werd zij dooi den onderkoning ontvangen en van l'Aigle afgehaald. Te Cairo, waar 11. M. dienzelfden dag is aangekomen, is zij aan het consulaatsgebouw door de in de Egyptische hoofdstad aanwezige Franschen met geestdrift begroet geworden. Des avonds is de stad luisterrijk verlicht geweest. Den 23"'™ heeft de keizerin het beroemde museum van Botilaq, de moskeen en de cita del bezocht, en een groot diner bij de moeder des onderkoningsop het paleis Kasr-el-Aali, bijgewoond. Den 2G"e" is II. M. naar Opper-Egypte ver trokken. De berigtgever meldt, dat Abd-el-lvader de van de keizerin ont vangen uitnoodiging om de opening van het kanaal van Suez te komen hijwonen met veel voldoening ontvangen en zich den 20s,en October te Bey- rut naar Alexandrië ingescheept heeft om zijne hulde aan de keizerin te gaan brengen. Onderscheiden familiën, die tijdens het uitbreken der omwenteling uit Madrid vertrokken en sedert dien tijd hier verblijf hieldenmaken zich ge reed weder naar Spanje terug te keeren. Het drama Martin Lniher, hetwelk gezegd wordt een tegenhanger van Ponsard's Galilei te zijnmaar dat in kunstwaarde ver te overtreffenwerd reeds 18 jaren geleden door den heer Ilalévy vervaardigd. De vergunning om het alhier ten tooneele te voeren is nu eerst bewilligd, doch onder be ding dat de opvoering zal wachten tot na den afloop van het oecumenisch concilie. Uit Rouaan meldt men dat, behalve eene petitie van den handwerks- stand, ook eene door 2400 fabriekanten onderteekende petitie aan den staatsraad den heer Ozenne is overhandigd, beiden in protectionistische!! geest. Daarentegen heeft het Jour», de Beaune de eigenaars van wijngaar den opgeroepen, om eene petitie aan den senaat te rigteu, ten gunste van het vrijhandels-stelsel. Op den 18 'en dezer zal te Bordeaux eene algemeene vergadering van vrijhandelaars worden gehoudentot vorming van een comité. SPANJE De admiraal Topete heeft de portefeuille van marine nedergelegd en is uit het kabinet getreden, om reden dal hij de troonsverheffing van den her tog van Montpensier voorstaal en door stellige beloften en daarmede verkre gen diensten belet wordt eenen anderen candidaat te ondersteunen. Er be slaat dan ook hoop dat Topete gezind zal bevonden worden weder in het kabinet te treden, wanneer eenmaal de keuze des monarchs beslist zal zijn. Dit is de reden, naar men zegt, waarom er geen nieuwe minister van marine benoemd, maar die portefeuille lijdelijk door den minister van oor log opgenomen is. De katholieke bladen der hoofdstad bevatten de volgende mededeeling: Wij zijn gemagtigd te verklaren dat de herlog van Madridals gehoor zame zoon der katholieke kerk en regtmatige opvolger der Spaansche konin gen, welke altijd de door den Paus goedgekeurde besluiten der oecumenische conciliën hebben geëerbiedigd, bij voorbaat toetreedt tot al de beslui:en van het te Rome belegde concilie, en zich nu reeds onvoorwaardelijk onder werpt aan hetgeen de onfeilbare kerk, onder de ingeving van den 11. Geest, zal uitspreken, zullende hij zich naar den geest en naar de letter harer beslissingen gedragen." Deze verklaring van den kroonpretendent don Carlos is afgelegd, kort nadat de president-minister Prim aan de cortes had ver klaard dat besluiten van het concilie, strijdig met den geest van 's lands nieuwe constitutie, in Spanje krachteloos zouden zijn. Een Engelsch vaartuig, hetwelk sedert eenige dagen in de Golf van Biscaye kruisteheeft met kleine booten wapenenbestemd voor de carlis- ten, aan land gezonden. Er wordt thans door de overheid moeite gedaan om de plaats te ontdekken, alwaar die wapenen na de ontscheping ver borgen zijn. PKIIÜ8EN. BERLIJN. 8 November. Ten gevolge eener nieuwe regeling van de belasting op beroepen en bedrijven, bedraagt de aanslag voor de ondernemingen der speelbanken te Wiesbaden en Ems, als ook voor de maatschapoij van het Kurhaus te Ham burg, over het jaar 1870, alleen voor de uitoefening van het hazardspel, eene som van 34.000 th. voor ieder. 0 0§T E X 55 K. üp 3 Nov. is de eerste courier, dien de graaf von Beusl op zijne reis in het gevolg des keizers afgezonden heeft, van Konstantinopel te Weenen aangekomenmedebrengende de met Turkije gesloten militaire overeenkomst betreffende de medewerking der Turksche troepen tot demping van den opstand in Dalmat ie. Uit Dalmatie luiden de berigten gunstig voor het herstel der orde. De opstandelingen onderwerpen zich of worden door de troepen uiteen gejaagd. i Poburje en Maina, wier inwoners zich hadden schuldig gemaakt aan verra derlijke overrompeling van een fort, zijn in de asch gelegd. De gewapende tegenstand in het gebergte tusschen Cattaro en Budua is vernietigd. De regering heeft krachtig de hand geslagen aan het onderwijs voor meisjes. Dat onderwijs had lot hiertoe uitsluitend plaats in de Ursnliner 1 kloostergestichten. De nonnen hebben thans aanzegging ontvangen geene nieuwe leerlingen meer aan te nemen. De staat zal in dat onderwijs voor zien en reeds binnen weinige dagen zal eene kweekschool voor onderwijze ressen geopend worden. Te Griitz is het houden eener groote volksvergadering, die tegen 2 November was uitgeschreven, door den stedehouder aldaar verboden. Het programma der werkzaamheden voor die vergadering bevatte o. a.1". het regt van coalitie 2". de geheele persvrijheid; 3". hel vrije regt van vereeni- ging en vergadering; 4". algeuieene en regtstreeksche verkiezingen: 5°. vast stelling van een normalen arbeidsdag van 10 uren en afschaffing van den vrouwen- en kinderarbeid. Daarop antwoordde de stedehouder van Griitz: «Daar de orde der werkzaamheden op het programma punten van bespre king inhoudt, welke volkomen identisch moeten worden genoemd met die, welke te Eisenach worden vastgesteld als grondstellingen der sociaal-demo cratische partij; daar deze partij echter doeleinden heeft, wier verwezenlij king met de instellingen van den Oostenrijkschen keizerstaat in beginsel onvereenigbaar is, en de omverwerping der sociale toestanden beoogt, zoo wordt de volksvergadering, op grond van de wet regelende het regt van vergadering van 15 Nov. 1867, verboden. De betrokken personen zullen eene petitie indienen bij den minister, om zich over deze handelwijze des stedehouders te beklagen. PARIJS8 November. Men verzekertdat de heer Nigra heden avond zeer geruststellende tijdingen heeft ontvangen uit San Rossone aangaande de gezondheid van koning Victor Emmanuel. De beterschap houdt aan. WEENEN, 8 November. De Abendpost meldt, dat te Cairo op den 6Jt" het internationale congres geopend is in tegenwoordigheid van dertig leden. Oostenrijk, Engeland, Frankrijk, de Noord-Dnitsche bond en Zweden waren er vertegenwoordigd, en hunne vertegenwoordigers waren reeds door den Ivhedive ontvangen. PARIJS. 9 November. Het Journ. off. bevat een telegram uil San ltos- sore van gisteren avond 7 ure, meldende dat de toestand des konings aan merkelijk beter is geworden en de lijder ten eenenmale builen gevaar is. VÜADUHIU-VIFIIVS. PROMOTIE AAN DE LEI DSC HE IIOOGESCHOOL. Den 9le" November de beer W. R. Boddaert, van Middelburg, in de reg- tenmet stellingen.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3