LEID8CIIE €0 ERA NT. MAANDAG 8 NOVEMBER. STAD S-BERIG TEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 18(59. N". 190. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50,- met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35. franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 's jaars, buiten dc expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. C Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels f 1.—iedere regel meer 25 cents. Dij deze Courant wordt verzonden N'. 16 {blad 19) der Handelingen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet besluit van Gedeputeerde Staten der provincie Zuidhollandvan den 29,leD October 1869. li". 5 (Prov. blad n". 100), houdende medcdeeling eener missive van den Minister van llinnenlandsche Zaken, van den 23slcn dier maand. n". 230. 12' afdeeling; betrekkelijk de aanvragen tot plaatsing en die tot het in werking brengen van stoomketels; Brengen onder de aandacht der belanghebbenden, dat de verzoeken om vergunning tot plaatsing van een stoomwerktuigingevolge art. 2 van het Koninklijk besluit van den 31",r" .Ianilarij 1824 (Staatsblad n°. 19), aan Gedeputeerde Staten der provincie moeten worden gerigt, terwijl de aan vragen tot het in werking brengen van den stoomketel aan voornoemden Minister behooren te worden ingediend en al de opgaven moeten behelzen, vermeld in art. I van het Koninklijk besluit van den 24s,en September jl. (Staatsblad n\ 154), waarvan de woordelijke inhoud is als volgt; //Ieder, die de vergunning tot het in werking brengen van een stoomketel wenscht te verkrijgen, wendt zich met ecne schriftelijke aanvraag tot onzen Minister van Binnenlandschen Zaken. Deze aanvraag behelst eene opgave van: o. den naam en dc woonplaats van den vervaardiger; de zelfstandigheid waaruit dc ketel, benevens de kookhuizen, vuurgangen en vlampijpen vervaardigd zijn; den vormde afmetingen en de wanddikte van den ketel en van de onder b genoemde deelcn de uitgestrektheid van liet oppervlak dat verhit zal worden: de veiligheidskleppen en hare afmetingen; de toestellen, dienende om het waterpeil waar te nemen en op de be hoorlijke hoogte te houden; de toestellen, dienende om een ontstaan watergebrek aan te kondigen; de grootste werkelijke drukking, uitgedrukt in kilogrammen op den vier kanten centimeter, die men voornemens is den stoom in den ketel te laten uitoefenen. De werkelijke drukking is het verschil tusschen de drukking, welke dooi den stoom en die, welke door den dampkring tegen de wanden van den ketel wordt uitgeoefend." En zal deze door plaatsing in de Leidsche Courant ter algemeene kennis worden gebragt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 6 November 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. b. h. LEIDEN, 6 November. In de maand October zijn binnen deze gemeente geboren 137 kinde ren, als: 69 zoons en 68 dochters, waaronder zijn begrepen 5 tweeling- geboorten. Overleden 79 personen, als: 18 mannen, 19 vrouwen, 25 zoons en 17 dochters: daarenboven als levenloos aangegeven 8. Voltrokken 22 huwelijken. Het schaakgezelschap Palamedcs alhier hield 11. Woensdag zijne 23"' jaarlijksche algemeene vergadering. Door den secretaris werd verslag uit- gebragt over het afgeloopcn jaar 186869 en door den penningmeester re kening en verantwoording gedaan van zijn gehouden beheer. Uit beide medcdeelingen bleek dat het gezelschap, een der oudste van Nederland, voortdurend in gunstigen toestand verkeert. Ten gevolge der periodieke aftreding van den heer C. W. van der Iloek als secretaris werd in diens plaats benoemd de heer F. S. van de Pavord Smits, zoodat het bestuur thans is zamengesteld uit de heeren B. J. Fornara, W. P. J. van der Chijs, C. J. Zaalberg en F. S. van de Pavord Smits. Ingevolge het reglement kunnen stadsenooten eenmaal 's jaars worden geïntroduceerd op de gewone bijeen komsten, die's Woensdags-avonds, in de zaal van het hötel de Zon, worden gehouden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 125 tot 149 volwassen personen en 56 lot 63 kinderen. De algemeene klagt uit den geheelen omtrek is: overlast van water. Wind is er steeds overgenoeg om het overtollige water uit de polders te malenmaar de uitmaling wint niet bij zooveel regen. Het is een waar danaïden-werk geworden. Daarbij komt, dat hoewel te Katwijk steeds van gunstigen' wind wordt gebruik gemaakt om te spuijen, hiertoe wegens de hooge zee en den noordwestelijken wind nu geen kans bestaal, zoodat ten gevolge van het een en ander de boezem tot maaipcil is gestegen. Terwijl eenige landbouwers reeds in de noodzakelijkheid waren gekomen vee te stallenzullen thans allen hiertoe moeten overgaan. Aan het dep. van marine te 's llage zal op 25 November aanst. o. a. aanbesteed worden de levering van 13000 meter blaauwe baai, 1500 meter blaauwe voering-baai, 2600 meter blaauwe duffel, 3300 meter blaauw mon tering-laken, 1800 meter blaauw gewoon laken en 2400 stuks wollen de kens. De bestekken voor duffel en laken zijn nieuw en al de overige voor waarden van levering hebben wijziging ondergaan. De minister van oorlog heeft bepalingen vastgesteld ter uitvoering van artikel 10 van Zr. M'. besluit van den 9de" Junij 1859, betrekkelijk de vijfde algemeene tienjarige volkstelling. Dit artikel luidt: Het departement van oorlog zorgt voor de invulling der inschrijvings-staten van alle personen, die op den l,lcn December gehuisvest zijn in gebouwen, tot militaire einden gebruikt. Alle militairen, met name ook verlofgangers, niet in de genoemde gebouwen gehuisvest, worden ingeschreven op de plaatsen waar zij zich bevinden, in de huisgezinnen, waar zij belmoren. Het Staatsblad n°. 163 bevat het kon. besluit van 22 October 11., hou dende nadere regeling van het port der brieven, der gedrukte stukken en der monsters op stalen van koopwaren, die tusschen het rijk en de Ned. koloniën in 0. over en weder door middel van de gesloten brievenmalen worden gewisseld, en n\ 164 een dergelijk besluit van Suriname en Curacao. Voor Ned. Indië is het tarief, bij verzending over Marseille, voor gefran keerde brieven 60 cents en voor ongefrankeerde 80 cents; bij verzending over Triest, voor gefrankeerde brieven 55 cents en voor ongefrankeerde 75 cents. Die porten zijn verschuldigd voor elke 15 wigljes of voor elk ge deelte daarvan. Bij verzending, zoowel over Marseille als over Triest, wordt voor gedrukte stukken en monsters 10 cents of, op den kaatsten of voor- laatsten dag van het vertrek der post ter verzending aangeboden, 12% cents voor elke 40 wigtjes ol voor elk gedeelte daarvan ingevorderd. Voor Su riname en Curasao is het tarief voor gefrankeerde brieven 55 cents en voor ongefrankeerde 75 cents, verschuldigd voor elke 15 grammen of elk gedeelte daarvan; voor gedrukte stukken en monsters 10 cents voor elke 40 gram men of voor elk gedeelte daarvan. Deze bepalingen worden eerst toegepast bij de verzending der brievenmalen in Januarij 1870. In dc najaarszitting der prov. staten van Zeeland is aan de orde een voorstel van den heer Verhagen, tot het brengen van een post op de begrooting van ƒ1000, ter tegemoetkoming aan gemeentebesturen in de kosten voor het geven van herhalingsonderwijs, alsmede voor het aanleggen van school bibliotheken. Dit voorstel is in handen gesteld van den inspecteur van het lager onderwijs, die er dc schoolopzieners over geraadpleegd heeft. Dezen waren van gevoelen, dat de gelden niet alleen aan herhalingsonderwijs, maar ter bevordering van schoolgaan en getrouw schoolbezoek in het alge meen gegeven moesten worden. Zij wilden daar minstens 2000 voor zien besteden en de beschikking aan gedep. staten overlaten. 's GRAVEN1IAGE, 6 November. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. P. Mijer, gouver neur-generaal van Ned.-Indië, en aan den heer S. van Deventer Jz.. resident van Soerabaija, tot het aannemen der onderscheidingsteekenen, respective- lijk van grootkruis en commandeur der orde van Christus, hun door den koning van Portugal geschonken, en aan B. van den Bogaard, te Waterin gentot het dragen van het kruis Jul ei et virlutihem door den Paus geschonken. Door den minister van binnenl. zaken zijn bij den waterstaat bevor derd: tot opzigter lsle kl. ,1. C. J. Huysers. thans opzigtcr 2llc kl.tol,op- zigler 2J' kl. J. II. van Deursenthans opzigter 3de kl.tot opzigter 3de kl. A. J. Augustijn en J. G. Grutterink, thans opzigters 4" kl.; en tot opzig- ters 4,lc kl. P. J. M. van der Ven en M. S. Luglen. De minister van koloniën zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. De heer P. F. W. Moulon alhier heelt bij hel gemeentebestuur aanvrage gedaan tot het verkrijgen der concessie voor den aanleg en exploitatie eener drinkwaterleiding te dezer stede, op de voorwaarden waarop die concessie hij besluit van 5 Junij 1866 in het openbaar werd aangeboden en bepaalde lijk om binnen drie jaren, na liet aanvaarden der concessie, de inrigting gereed en in werking te brengen. Voor de nakoming dier voorwaarden vraagt hij een jaarlijksch subsidie van de gemeente ten bedrage van 290D0 gedurende het tijdvak van 20 jaren, waarvoor dc uitsluitende con cessie wordt gewaarborgd. Op den 5,len dezer is te Seheveningcn aangespoeld een blaauw geverwd scheepsnaambord, waarop met ingesneden gouden letters is te lezen: Deodatn. Bij de voortzetting der beraadslagingen over de Indische begrooting in de tweede kamer heeft de lieer van Wassenaer Catwyck verklaard dat hij tegen de wet zou stemmen: hij wilde echter zijn votum niet beschouwd hebben als een votum van wantrouwenmaar als de uitdrukking van het verschil van gevoelen tusschen de kamer en het Indische bestuur ten aanzien der be grooting. De heer W. van Goltslein kon nog niet bepalen in welken zin hij zou stemmen, omdat er amendementen waren ingediend, waarvan hij eerst het lot wilde afwachten. De heer de Casembroot bleef het vaststellen der Indische begrooting bij de wet afkeuren. De heer van Zinnicq Berg- mann betoogde uit eenige voorbeelden dat den minister een vaste wil en zelfstandigheid ontbrak. De heer Mirandolle gaf te kennen dat hij met genoegen had opgemerkt dat er tusschen hen en den minister toenadering had plaats gehadhoewel er op enkele punten verschil was overgebleven. Deze punten stelde hij in het licht en besloot met de verklaring dat hij voor de begrooling zou stemmen. Dc heer Saaymans Vader kwam met na druk op tegen het denkbeeld om aan Java meer zelfstandigheid te geven en tegen dat eener vaste bijdrage aan het moederland. De lieer Fransen van de Putte stond stil bij de volgende punten: 1". den tegenstand naar aanleiding van de inmenging der vertegenwoordiging in

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1