LKIVSCDE 0 (J ft A N T. ZATURDAG 6 NOVEMBER. BIN N E N L A N D S C H E B E RIG T E N 1800. N°. 189. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Fer slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expediliekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 5 November. Wij vernemen dat gedurende eenige avonden der volgende week in het koflijhuis de Paauw groole vocale en instrumentale concerten zullen plaats hebben, onder medewerking van het mannen-quarlet der Iloogduitsche opera te Rotterdam. Velen zullen dit zeker met genoegen vernemengedachtig aan de genoegelijke uren, hun. bij gelegenheid der jongste kermis, daar ter plaatse door dit gezelschap geschonken. Het mogt toen, in weerwil eener krachtige concurrentie, een ongewoon succes behalen, zoodat het allezins te begrijpen is dal de heer Keuls pogingen heeft aangewend dit gezelschap nogmaals voor eenige uitvoeringen te engageren. Een talrijk bezoek moge hem doen blijken dat hij daarmede in den geest des publieks heeft gehandeld. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee dd. 4 Nov.: Van den 12,lcn Sep tember tot heden zijn alhier aangekomen 54 schuiten, te zamen met 2,387200 stuks steur- en 1272 ton pekelharing. Door het aanhoudend stormachtige weder staat het met de visscherij nog zeer ongunstig. Voor twee schuiten en hare bemanning, genaamd De hopende Visscher, ran den recder W. Dubbeldam, schipper H. Haasnoot, welke vóór het on stuimige weder de visscherij heeft verlatenen de schuitgenaamd De Vrouw Jrtcoba 1859, van den reeder F. Parlevliet, schipper C. de Jong, waarvan ile naamplank aan het strand bij Egmend aan Zee is gevonden, geeft men alle hoop op behoud verloren. Aan het strand te Wassenaar-Katwijk is eene groote boeveelheid greenen en vuren deelen en balken aangespoeldbenevens een scheepsboot, waarvan op den achterspiegel slaat ingebrand E C H O. Onder de giften, bij de Tijd ten behoeve van den Paus ingezameld, komt er eene voor van 1000. Uit Boskoop meldt men dat de raad dier gemeente heeft besloten, niet te berusten in de afwijzende beschikking, ontvangen vau den minister van financiënop zijn adreswaarbij gevraagd werd uitbreiding te geven aan Je tegenwoordige administratie van de brievenposterij aldaar. De raad heeft eene commissie van drie leden uit zijn midden benoemd, die zich persoon lijk lot den heer minister zal wenden, ten einde de bezwaren uiteen te zetten, waartoe hel onvoldoende postverkeer aanleiding geeft en aan te dringen om alsnog eene gunstige beschikking op 's raads advies te willen nemen. Voor de arrond.-regtbank te Rotterdam stond dezer dagen teregt de kapitein van het stoomschip llhenus IIIter zake van onwilligen manslag, door het niet tijdig stoppen van het door hem gevoerd wordende stoom schip, toen hij zich daarmede den 25,Un Julij 11. op de rivier de Maas be vond; door het niet behoorlijk en tijdig uitwijken met zijn schip was hij dc oorzaak, dat een van de vier door dat stoomschip gesleept wordende vaartuigen, en wel het ijzeren schip Uainz n". 3, met zooveel geweld tegen een aakschip aanvoer, dat niet alleen dat schip onmiddelijk zonk, maar tevens ook de boot. waarin zich de schipper met de zijnen tol redding van hun leven hadden begeven, is omgeslagen, ten gevolge waarvan des schip pers vrouw en kind zijn verdronken. De beklaagde was bij de behandeling dezer zaak niet ter teregtzilling verschenen, zoodat verstek tegen hem werd verleend en loL verhoor der 7 getuigen overgegaan, na afloop waarvan de heer officier van justitie veroordeeling van den beklaagde cischle tot eene gevangenisstraf van drie maanden en twee boeten van 25. De regtbank verklaarde de schuld van den beklaagde bewezen, en veroordeelde hem tot «ene gevangenisstraf van zes maanden en twee geldboeten van 25 ieder. Eergisteren, meldt liet Hbl., begon het «alert een jaar gebouwde bom vrije gebouw in het in aanbouw zijnde fort aan de Bijlmermeer (bij Abcoude) zigtbaar te schuiventol dat het in den namiddag vrij plotseling instortte en bijna wegzonk Het schijnt dat onder den invoed der laatste regens de srondophoogipgdie aan de zuidzijde aangebragt wasin beweging geraakt is en de zeer zware fondering uit elkander gedrongen heeft., Betreffende den te Groningen overleden hoogleeraar I. van Deen meldt Je Gron. Cour. o. a. liet volgende: In hel jaar 1804 te Burgsteinfort uit Israëlitische ouders geboren, genoot hij zijne opvoeding giootcndecls te Ko penhagen. De betrekkingen van zijne familie tot Nederland gaven hem aanleiding omna het verkrijgen van de bevoegdheid tot het uitoefenen der geneeskunst in Denemarkenzich naar Leiden te begeven en ook voor Ne derland hetzelfde regt te verwerven. Door de verdediging van een proefschrift de differentia et nexu inter vervos vitae animalis et vitae organicae verkreeg hij in 1834 te Leiden den grafid van doctor in de geneeskunde. Reeds vóór dien tijd was van Deen gedurende de cholera-epidemie van 1833 als geneesheer werkzaam geweest te üalfsen en te Roelofarendsveen. De goede naam, dien hij daar verwierf, volgde hem naar Zwolle, waar hij zich in 1834 als arts vestigde en alras het vertrouwen en de achting zijner stad- genooten verkreeg. Voor het heil van de lijdende menschheid werkzaam te zijn bleef steeds zijn wensch, ook toen hij tot het professoraat te Groningen aanvankelijk (18511857) als buitengewoon hoogleeraar, bevorderd was. Hoofdzakelijk wijdde hij zich echter aan de physiologie, het vak zijner keuze, hetwelk hij van het begin van zijne wetenschappelijke loopbaan af tot aan zijn dood toe met geluk en onverdroten ijver heeft beoefend. Daarvan ga ven vele uitmuntende opstellen in tijdschriften en enkele losse stukken in het Nederlandsch of Iloogduitsch geschreven getuigenis. Door zijne bemoei- jingen verrees te Groningen een physiologisch laboratorium, voorzien van eene kostbare en met zorg bijeengebragte verzameling van instrumenten en andere hulpmiddelen voor het physiologisch onderzoek. Mogt hij zelf zich ook slechts kort in deze nieuwe inrigting verheugen, toch zal zijne stich ting voor onze hoogeschool van blijvend voordeel wezen, omdat hij daardoor voor zijne opvolgers de mogelijkheid heeft doen geboren worden, om de physiologie naar de eischen van den tegenwoordigen lijd te beoefenen. De begrafenis van het stoffelijk overschot van den overleden hoogleeraar heeft, naar men uit Groningen meldt, gisteren op de Zuiderbegraafplaats, buiten de Ileeren-poort, plaats gehad. Het lijk werd gevolgd door de Loogleeraren der verschillende faculteitenstudenten dezer hoogeschool en vrienden van den overledene. Aan de geopende groeve werd door de ver schillende sprekers uiteengezet, wat de lijdende menschheid, wat de hooge school, wat de wetenschap verloren hadden aan hem, die, sinds 1851 aan die inrigting met vrucht werkzaam, nu plotseling aan alles in den leeftijd van 64 jaren was ontrukt. De schoonzoon van den overledene, de heer dr. II. van Herwerden, hoogleeraar in de letteren te Utrecht, zeide namens de familie dank voor de laatste eer, die aan den te vroeg ontslapen man was bewezen. Volgens den uitersten wil van den overledene is hij niet op dc aan zijn kerkgenootschap behoorendc begraafplaats ter aarde besteld, maar op de algemeene begraafplaatsen de pogingen, die o. a. ook aangewend zijn door den opperrabbijn ad interim, den heer Hillesum, van Meppel, otn het lijk naar de Israëlitische begraafplaats te doen vervoeren, zijn vruchteloos geweest. -Te Groningen is opgerigt een antivesling-verbond, hetwelk zich ten doel stelt om door alle gepaste middelen pogingen aan te wenden, die kun nen leiden tot de slechting der vestingwerken dier stad. Te Tilburg werd Maandag 11. des morgens ten 9 ure, ten gemeente huize, de inschrijving opengesteld voor eene geldleening ten behoeve der ge meente, ten bedrage van ƒ25000; vijf minuten later was reeds voor 61000 ingeschreven. Dingsdag middag had te Orthen, aan de zoogenaamde 70elsche brug, op den weg van Hedel, een treurig ongeluk plaats. Terwijl eenige werk lieden bezig waren een dekijzer voor de eerste spoorwegbrug met wind assen uit een aak te ligten, kantelde dit zware stuk, waardoor het vaartuig omsloeg, met het gevolg dat vier personen in het water geraakten. Een hunnerzekere J. van llanswijk25 jaren oudvan Rotterdamhad het ongeluk onder het zware stuk ijzer te geraken. Niettegenstaande op die plaats slechts vier voet water staat en alle mogelijke pogingen aangewend werden om den ongelukkige te reddenmogt het niet gelukken hem onder den zwaren last uit te trekken, zoodat men hem moest laten verdrinken. 's GRAVENIIAGE, 5 November. Aan den heer L. L. F. Mispelblom Beyer, directeur van het postkan toor te Ileerenveen, en aan den heer II. Turnhout, ontvanger der directe belastingen te Meppel, is, op bun verzoek, eervol ontslag uit hunne respec tive betrekkingen verleend. Tot regter-plaatsvervanger in de arrond.-regtbank te Rotterdam is be noemd de heer mr. .1. J. Schneither, advocaat aldaar. Z. M. heeft goedgevonden hij het wapen der cavalerie te benoemen lot len luit. bij het 2,le reg. huzaren den 2en luit. jhr. M. van Reigersberg Versluys, van het lslc reg. huzaren. 1111. KK. 1III. prinses Frederik en prinses Maria zijn gisteren avond in de residentie teruggekeerd. Dc hevige wind, die gisteren den gehcelen dag uit liet noord-westen

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1