BUITENL \NDSCI1E BËKIGTEN. PER TELEGRAAF. - Zondag 11. is alhier eene bijeenkomst gehouden met het doel om eene vereeniging op te rigten der militairen, die de expeditien naar Borneo, Boni en Bali hebben bijgewoond. Er waren nagenoeg 60 personen opgekomen en ongeveer 30 hebben zich bereid verklaard om lid der bedoelde vereeniging te worden. Die vereeniging is daarop voorloopig geconstitueerd; men heeft besloten een insigne aan te nemen en Z. K. H. prins Hendrik uit te noodigen het beschermheerschap over de vereeniging te willen aanvaarden. De aan de Boschkant surveillerende nachtwakers vonden gisteren nacht op den stoep van het gebouw der teeken-akademie eene aan het hoofd verwonde vrouw, welke zij naar het policiebureau overbragten. Bij onder zoek bleek dat de verwonde in het Bosch met eene andere vrouw twist had gehad. De een had den ander een stoot met de vuist gegeven, waar door de getroffene, die in een beschonken toestand verkeerde, tegen een boom is gevallen en een wond aan het hoofd heeft bekomen. B1VI«ELA!V». LONDEN2 November. Daar de koning en de koningin der Belgen binnen kort een bezoek aan het Britsche hof zullen brengen, heeft zich alhier eene commissie van aan zienlijke mannen gevormd om die bezoekers met eereblijken te ontvangen en hun een nationalen welkomstgroet te bereiden. De lord-mayor van Lon den is voorzitter dier commissie. -— In eene alhier gehouden bijeenkomst van werklieden, met het doel eene nieuwe vereeniging op te rigten. heeft de voorzitter, zekere lieer Lucrafl, er de opmerkzaamheid op gevestigd, dat de vertegenwoordiging in het parlement van het district Soutlnvark vacant was. Hij achtte dit eene goede gelegenheid, indien al niet om een werkman naar het parlement af tevaardigen, ten minste om de opreglheid op de proef te stellen van die klasse van liberale kiezers, welke beweren gunstig gestemd te zijn voorliet denkbeeld om werklieden in het parlement zitting te doen hebben. De be sluiten, die door de vergadering zijn aangenomen, waren van de volgende strekking: afschaffing van particulieren handeigendom: vergoeding aan de tegenwoordige eigenaars, verleend uit de inkomsten des lands, op de wijze, waarop zulks zal worden vastgesteld door een parlement, hetwelk zal zijn verkozen door alle mannelijke Engelsche burgers, en liquidatie der staats schuld. Daarna is langen tijd getwist over den naamdien men aan de vereeniging geven zou en men is ten slotte overeengekomendat zij heette zou: »de Land- en Arbeid-Lcague." Voorts is de vraag ter spraak gebragt, wie president der vereeniging zou zijn, en na eenige diseussie is besloten het zonder president te doen, nadat een der aanwezigen gezegd had, dat het lijd werd "de presidenten afleschaffen." De Timesnogmaals den tegenwoordigen toestand van handel en nij verheid in Engeland besprekende, meent dat onderwijs datgene is wat ook Engeland noodig heeft, zoo het geen doode natie wil worden, lil de vol gende zitting van het parlement zal waarschijnlijk, als de lords niet de dwaasheid begaan om den maatregel af te stemmen, eene werkelijk liberale, veel omvattende schoolwet worden aangenomen. De liberalen eischen neu traal onderwijs, ten einde elk kind van het land in de gelegenheid worde gesteld zich te ontwikkelen, en de quaestie van verpligt onderwijs zal zeker ook grondig behandeld worden, want er zijn verscheidene van Engeland's eerste mannen, die er aan wanhopen, zonder verpligt onderwijs, bescha ving en verlichting te brengen onder die ruwe, woeste, onwetende bevol king van de armenwijken in Engeland's groote stedenen onder de boeren arbeiders en daglooners, die door de landelijke bevolking van geen enkel land in onkunde en gebrek aan ontwikkeling overtroffen worden. FRAK KIS I«Jf K. PARIJS, 2 November. De kamer van koophandel te Avignon heeft besloten tot het indienen van een adres aan de regering, waarin wordt aangedrongen op het oprig- ten, in alle groole Frausche handelssteden, van collegiën, bestemd 0111 in alle geschillen tusschen patroons en werklieden over loonen, werkuren, enz. tusschen beiden te komenen om tevens door de regering te worden geraadpleegd over vraagstukken van volkshuishoudelijken aard. De genoemde kamer wenschl die zamengesteld te zien uit twaalf ledenvoor de eeiie helft uit patroons en voor de andere uit werklieden bestaande. Pater llyacinthe is den l8Jfn October uit Frankrijk te New York aangekomen. De New-Yorksche dagbladen zijn vol beschouwingen en berigten, daartoe betrekking hebbende. De gewezen karmeliet had naauwelijks zijnen intrek in een hótel genomenof hij w erd bestormd door liedendie gaarne de dagbladen met berigten aangaande hein wilden voorzien. Hij leende zich heusch aan hun verlangen, had een kort onderhoud met hen, en zeide hun, dat hij in de Vereenigde Stalen gekomen was om hun volk en hunne instel lingen beter te leeren kennenen dat hij er minstens twee maanden wilde vertoeven. Zijn persoon maakte eenen zeer gunstigen indruk. - Le Droit berigl dat hel verhoor van Traupmann voor den regter van instructie, den heer üouet d'Arcq, is afgeloopen. De processtukken zullen tegen het einde der volgende week naar de griffie van het keiz. geregtshof kunnen worden gezonden. Zonder de geheimen van het voorloopig onder zoek aan den dag te brengen, zegt het blad, meenen wij le kunnen mede- deelen, dat uit alle tot dusver gedane nasporingen en ingekomen inlichtin gen is gebleken, dat Traupmann al de acht hem ten laste gelegde moorden alléén heefl ontworpen en ten uitvoer gelegd. Uit Soultz wordt gemeld, dat een vierliondcrdlal laad- en handwerkslieden zich uit eigen beweging ter beschikking van de overheid heeft gesteld, om behulpzaam te zijn bij het doen van opgravingen in de nabijheid dier plaats en tusschen Boilwiller en (Did)wilier. De opgravingen daar ter plaatse zijn met ijver hervat. - In deze maand moeten te Caïro afgevaardigden van een aantal kamers van koophandel uit onderscheiden landen van Europa zamenkomen om te overwegen wat er le doen zou zijn om de verbinding der Middellandselie met de Roode Zee vruchtbaar voor het algemeene handelsverkeer te maken. De kamer van koophandel en fabrieken te Weenen wil op dal congres eene voordragt doen tot onzijdigverklaring van het kanaal en tol onvoorwaarde lijke gelijkstelling van al de handelsvlaggen. De Engelsche sloomsloep Paulineonder het bevel van kapitein Kirton, die in de dienst van de Peninsular and Oriental Company is, heeft het gansche Suez-kanaal opgenomen en overal op haren weg peilingen gedaan Kirton's verslag zegt dat het kanaal een volkomen gelukt werk is, De minste water stand in liet vaarwater is 20 voet; en de wegneming der nog aanwezige belemmeringen voor de scheepvaart vordert snel. PRl'lSSE V. BERLIJN. 2 November. Volgens berigten uit Frankfort heeft men aldaar Zondag avond eenen ligten en Maandag morgen omstreeks 4 ure een hevigen schok van aardbe ving gevolgd. Hetzelfde wordt uit Wiesbaden, Mainz en Darmstadt gemeld. Een berigt uit laatstgenoemde stad van den l,le|> dezer zegt: "De gistereii en heden hier waargenomen aardbeving heeft, zich over geheel Rijnhessen en de provincie Starkenburg uitgestrekt. In het stadje Gross-Gerau heeft men meer dan 30 schokken geteld. Vele schoorsteenen zijn ingestort en een deel der bevolking vlugtte uit de huizen. Naar men uit Hamburg meldt had dezer dagen aldaar het volgende plaats: Aan het Lubecker station werden 15 vaten petroleum aangegeven, ter expeditie naar Lubeck, vrij van inkomende regten. Een dier vaten werd geboord, en men ontwaarde, naar men meende, dat het vat was gevuld met petroleum; de ambtenaren gaven derhalve last, om de vaten op den trein te laden. Aldaar bespeurde men dat het geboorde vat een spiritusacb- tigen reuk verspreidde, ten gevolge waarvan op nieuw een onderzoek werd ingesteld, om den inhoud van dat vat nader le onderzoeken. Nu ontwaarde men, dat in het onderzochte vat, en later bleek dat dit insgelijks met de anderen het geval was. een kleiner vat, met spiritus gevuld was geborgen. De 15 vaten werden verbeurd verklaard, en daarenboven werd betaling- ge vorderd van 271 th. inkomende regten en eene geldboete van 1626 tb. 27 silbgr.met de kosten. Bijjde ingestelde regtsvordering tegen den verlader, bleek het dal de bedoelde 15 vaten petroleum bestemd waren voor een Finsch huis, die aan den afzender den bepaalden last had gegeven om de vaatjes spiritus op die wijze te verzenden. De expediteur te Hamburg had den last ontvangen de vaten petroleum te verzenden met een schip in eene Finsche haven te buis behoorende, waaraan hij door toevallige om standigheden geen gevolg had kunnen geven. Hij had de vaten naar Lubeck verzonden, dewijl daar juist eene geschikte gelegenheid aanwezig was om naar Finland te verladen. Toen derhalve de goede trouw van den expedi teur op voldoende wijze was gebleken, werd hij van alle regtsvervoluing ontslagen. De kosten van het regtsgeding bedroegen 150 mark blanco. Men houdt zich algemeen overtuigd, dat dergelijke handel reeds lang en met goed gevolg is gedreven. In Beijeren heeft de minister van binnenl. zaken, op hooger last, in een schrijven aap de regerings-presidenten in de provinciën, de redenen ont vouwd, waarom de regering bij de uitschrijving der nieuwe verkiezingen, tevens wijziging heeft gebragt in de verdeeling der kiesdistricten. Naar de overtuiging der regering is het eene hoofdvoorwaarde van het constitutionele leven, dat in het parlement de onderscheiden politieke denkwijzen des volks in juiste evenredigheid vertegenwoordigd worden; zij moest het dus van haren pligt achten om tot herstel van die juiste evenredigheid het hare bij te dragen. De regering rekent zich in het belang des lands verpligt de uiterste partij, bij welke ultra-kerkelijke en demagogische gevoelens op eigenaardige wijze vermengd zijn, met alle wettige middelen tegen te gaan, en zij kan het slechts als een geluk voor het land beschouwen, indien de vastgestelde wijziging van de indeeling der kiesdistricten er toe mogt bijdra gen om den politieken invloed van deze partij te verminderen. liet huwelijks-geschenk van hel Deeusche volk aan den kroonprins en zijne gemalin werd onlangs door eene daartoe afgevaardigde commissie aan het vorstelijk paar overhandigd, liet bestaat uit' een zilveren tavelservies, wegende 21,207 looden (lvopenhager gewigt), waarbij behooren: 4 candela- bres, 2 terrinen met borden, 8 kastrollen, 12 sauskommen, 6suikerschalen, 2 tafelbellen, 30 zoutvaten, 28 scholels, 4 prescnteerschalcn en 120 borden. De voorwerpen zijn, volgens leekeniugen van professor C. Peters, door 12 goudsmeden in de residentie vervaardigd. OO iTENRIJ K. Berigten uit Dalmatië melden dat eene deputatie van 30 personen uit Zuppa zich bij den stadhouder van Dalmatie heeft aangemeld, om hem de onderwerping der opstandelingen aldaar aan te bieden. De deputatie ver klaarde dat de aanleiding tot den opstand niet gelegen was in de zaak van de landweer, maar dat het volk was aangehist door Slavische aanvoerders, geestelijken der Grieksche kerk en andere personen, die het volk vooruit- zigt gaven op hulp van buitenslands; de opstandelingen waren thans ont moedigd en verdeeld. bij ne m< inf gel ver op; vat tot de 1 tot me 1 llU' I zijn mei V en mee D ring ofsc juisi Plas Bela Pen Med Gem Nali Sein Ond Arm 11 an Ondi Renl Schti Geld Pens Batis Uit 1 Opce Hooi Hom Accij Aanc Heffi Polit Rijks Verk Resti PARIJS, 2 November. liet kerkhof Montmartre is heden door zeer vele personen bezocht die lauwerkransen hebben neergelegd op de graven vau Baudin en Cavaignac. De rust is niet verstoord geworden. LONDEN, 2 November. Het bankiershuis Stern Brothers geven eene nieuwe 3 pCt. Porlugesche leening uit van 12 millioen vrij van alle be lasting, in stukken van 100 en 500 De rente gaat in met 1 Julij 1869: de prijs van uitgifte is 32 y2 pCt. MADRID. 2 November. De zitting der cories is geschorst, op grond dat. volgens de verklaring van den minister Primde nuttelooze pogingen met betrekking lol de trooncandidatuur de voortzetting der werkzaamheden be let 1 en. BE Sclesi lanen Z. - tweel D. Zivet Os, fj Wets M. Ga Yerbi geb. Hirsc A. M. van d Berg, geb. 5

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2