LEIDSCHE COURANT. 1809. Sb aiL WOENSDAG 3 NOVEMBER. jal lis N\ 186. De Courant verschijnt dadelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nominers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents De prijs der Advertcntien is van 14 regels f 1.—. iedere regel meer 25 cents. cl- uit en en iem Wj HG; te :ht, t- et 'F, au eid 10 igs nar LEIDEN, 2 November. met cel. hoofdonderwijzer aan de school voor onvermogendenn*. 2gisteren zijn 25-jarig jubilé mogt vieren. Die dag was voor hem een dag van ware vreugde. Uit de onderwijzers had zich, onder presidium van den heer J. A. van Dijk, eene feest-commissie gevormd, aan welke de leiding der feestviering werd opgedragen. Deze commissie zag zich door de bijdragen van velen in staat gesteld ook dezen dag voor de kinderen der school tot ecnen aange- namen feestdag te maken. Ten tien ure traden de kinderen het schoolge bouw binnen en kort daarna, onder het gezang der kinderen, ook de jubilaris. De heer van Dijk rigttc een kort en treffend woord tot de kin- el deren en tot den jubilaris; de eersten werden daarbij ook vermaand tot orde, voor de feestviering zoozeer noodig. Daarna werd den jubilaris door een der meisjes, met eene gepaste toespraak, namens de leerlingen een fraai geschenk (een portc-manteau) aangeboden. De feeslelijkheid voor de kinderen nam daarop een aanvang met de uitdeeling van een ontbijt, benevens choco lade, die later ook nog op verschillende tijden werd rondgediend. De heer Hamberg hield vervolgens de kinderen aangenaam bezig. Hij gaf drie voor stellingen, die hoogen lof verdienen, om hunne leerzaamheid, eenvoudigheid en onderhoudendheid. De voorstellingen werden afgewisseld door het gezang ,llt- der kinderen, dat, wat de uitvoering betreft, moest geprezen worden. Zij 'c 'waren daartoe geoefend door den heer van der Blom, hulponderwijzer aan e^1 de school. Het kinderfeest werd besloten met eene tombola van St. Nicolaas- goed voor de oudste leerlingen en eene uitdeeling van hetzelfde aan de kleineren. Allen kregen ook nog een krentebroed om mede naar huis te nemen, liet feest, dat eerst ten drie ure eindigde, kenmerkte zich door eene vrolijke opgewonden stemming en de orde werd in het minste niet gestoord. Bes avonds werd den heerLancel, namens de onderwijzers, een feest aan- I geboden in de stads-geboorzaalwelke voor die gelegenheid fraai gedecoreerd was. Omstreeks 7 ure kwamen de genoodigden aldaar bijeen. De leden van de oudcrwijzers-zangvereeniging Eulerpe hadden zich in een der neven- vertrekken verzameld. Ten half acht ure traden de heeren zangers de zaal binnen en schaarden zich op de voor hen bestemde plaats. Vervolgens werd de jubilaris, vergezeld van zijne naaste betrekkingen, door de feest-com missie binnengeleid. Hij nam plaats onder een tropee, smaakvol voor deze gelegenheid ingerigt door de zorg van onzen verdienstelijken gemeente- architect. In zilveren letters prijkte daar: //Hulde aan ,1. P. Lancel, 1844 en 1869." Regis van den jubilaris nam zijn jongste zoon, links zijn oudste zoon plaats. Tegenover hem namen plaats de leden van het dage- Ilijksch bestuur der gemeente, de hh. Stoflels, de Fremery en llubrecht, de Biercns de Haan en Wijnstroom, leden der plaatselijke schoolcommissie, de heer schoolopziener en de feest-commissie, bestaande uit de hh. van Dijk, Petri, Gouwentak, van der Togt en II. J. van Wijk. Onder de uitmun tende leiding van den heer van Vliet zong de zangvereeniging den jubilaris een gepast lied toe, het eerste nommer van het feestprogramma, waartoe de heer S. P. Perdijk, hulponderwijzer alhier, onderscheidene, dichterlijke bijdragen had geleverd. De heer van Dijk nam ook hier. als voorzitter der feest-commissie, het woord en bragt den heer Lancel, namens al de genoodigden, eenen harte- lijken gelukwenschdie bij al de aanwezigen weerklank vond. Zich wars verklarende van alle vleijerij, waaraan de jubilaris geen behoefte had, wees hij, uit eigen ondervinding, op de waarachtige poësie van het onderwijs der jeugd Met een terugblik op het verledene had de jubilaris dubbele reden tot dankbaarheid en vreugde, vooral sedert de wet van 1857 zulk een merk waardig keerpunt was geworden in de geschiedenis van het onderwijs, vooral van dat in deze stad. Met den jubilaris moest hij dan ook het gemeentebestuur 'dank betuigen voor al het goede sedert dien tijd alhier foor het onderwijs verrigt. De heer Stoffels vatte vervolgens het woord op en bragt den jubilaris den groet van den burgemeester en in krachtige en welmeenende taal de lieil- wenschen van het dagelijksch bestuur der gemeente. Hij zou zich bierbij kunnen bepalen, zeide hij, maar hij had nog iets te zeggen. Uit de toe spraak van den heer van Dijk was hem zoo even gebleken dat men den jubilaris een stoffelijk bewijs van hulde had aangeboden. Ook het dagelijksch V1G Wt 1% Ï7Ï6 I [?16 m i 3!4 2% 5H 4 8% 8% 4V» 2'4 9$ dito ƒ-; 29; ',ou|>. WIJS bad. «og, bestuur der gemeente, de plaatselijke schoolcommissie en de heer school opziener wilden hem een zigtbaar blijk van hulde aanbieden, en 11a nog éenige toepasselijke woorden gesproken te hebben noodigde hij den heer Lancel uit het geschenk uit zijne handen te willen aannemen. Het was een prachtig gouden horlogemet eene op het feest van den dag toepasselijke inscriptie. Daarna nam de heer schoolopziener het woord, verontschuldigde de afwe zigheid van den heer inspecteur en overhandigde voor dezen den heer Lancel een brief van gelukwensching. Hij verklaarde tevens dat hij om twee redenen behoefte gevoelde om te sprekenvooreerst om de hulde door de vorige sprekers den jubilaris gebragt te herhalen, en ten andere om de verhou ding, waarin hij tegenover hem stond. Ilij zou niet alles releveercn. maar Zich slechts bepalen bij een enkel punt: de verbetering van het zangonder in deze stad, waarvoor de jubilaris steeds krachten en tijd ten beste Bij monde van den beer Bierens de Haan werd den heer Lancel ook namens de plaatselijke schoolcommissie, geluk gewenscht. waarna het zangkoor bet tweede nommer van het programma //Geen kroon is zoo schoon", woorden van den heer Perdijk, uitvoerde. Ten slotte nam de heer van Dijk nogmaals het woord en bedankte, namens den heer Lancel en de genoodigden, de verschillende sprekers, waarbij hij er op wees dat de belangstelling in den jubilaris allen gold, die met het onderwijs in aanraking waren. Het dagelijksch bestuur der gemeente, de deputatie uit de schoolcommissie en de schoolopziener werd door de feestcommissie uitgeleide gedaan en daarmede was het officiëel gedeelte van het feest afgeloopen. De genoodig den met hunne dames bleven nog lang gezellig bijeen en genoten eenen genoegelijken en onvergetelijken avond. Het hoofdbestuur der Leidschc maatschappij van weldadigheid heeft de zer dagen het verslag rondgezonden omtrent den toestand dier maatschappij gedurende het 52*le boekjaar. Blijkens dat verslag heeft de verandering, waartoe in de algemeene vergadering van 6 Oct. 1868 werd besloten, t. w. de verdeeling der voor de hulpbehoevenden ingekomen gelden in vier cate- goriën, wegens de eigenaardige moeijelijkheid in den aanvang daaraan ver bonden dit jaar nog geene volledige toepassing kunnen erlangen. IIH. medewerkers hebben echter getoond het nuttige van het genomen besluit in te zien en men vertrouwt in het vervolg de goede vruchten van het nieuwe stelsel meer en meer te zullen merken. Aan hh. medewerkers en hh. geneeskundigen wordt wegens hunnen betoonden ijver bij eene zoo moeijelijke taak en wegens hunne belangelooze diensten dank loegebragt. De uitgedeelde somten bedrage van 3368.51 is verdeeld gewor den als volgt: a. ondeiwijs en opleiding ƒ161.10; b. geneeskundige hulp 217.78%; c. tijdelijke hulp 368.65d. vaste ondersteuning aan oude lie den 568.— e. tegemoetkoming aan schamele armen, weduwen en kinde ren en gebrekkigen 2053.08. Gedurende het afgeloopen boekjaar is aan 300 personen voortdurend werk verschaft en is daarvoor aan arbeidsloon 19639.01% uitbetaald. Door niet onaanzienlijke bestellingen zullen de werkzaamheden ook gedurende het aanstaande wintersaizoen grootendeels kunnen worden voortgezet. De hulpbank loontnaar male zij in jaren winthare heilzame strekking menig huisgezin is door haar tot gunstiger omstandigheden gekomen. Over het algemeen kwijten de leeners zich stipt van hunne verpligtingen. Was het cijfer der ingevorderde boeten, wegens verzuim in de betaling, hooger dan in vorige jaren, de premiën voor hen die zonder verzuim hunne wekelijksche restitutie betaalden, en de restitutie van rente aan hen die voor den gestelden termijn hunne schuld afdedentoonden een sterken voor uitgang aan. Het getal leeningen in 1868 gesloten bedroeg 448 tegen 434 in het vorige jaar, de uitgeleende som ƒ46410 tegen ƒ43320 in 1867. Het bedrag der leeningen was van ƒ10 tot ƒ400. Van de bevoegdheid om meer dan ƒ200 te leenen, werd een spaarzaam gebruik gemaakt. Slechts aan 8 personen was meer dan ƒ200 geleend. De ontwikkeling der bank bleef dus aanhouden, en zij nadert langzamerhand het cijfer waartoe hare ope- ratiën zich later zullen moeten bepalen. De operation kunnen zich tnoeije- lijk boven zeker cijfer uitstrekken en dat cijfer is welhaast bereikt. De financiële resultaten der bank zijn, volgens de rekening en balans, vrij gunstig. Het hoofdbestuur eindigt haar verslag met de belangen der maatschappij bij voortduring aan te bevelen, op grond van liet groote nut, dat zij in ons midden sticht. Deze drangreden mag het met regt gebruiken, want hij die

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1