LEIDSCHE COURANT. MNGSDAG 2 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. be« vele rider 1800. N°. 185. ;lte 1%. gste 2.- 1.50 9.75 8.50 6.50 7.75 5.50 4.50 9.50 8.25 2.- 0.- '&- 15.- 2.50 17.— 10, 13- 64- 59- 1.0 1.47 0.22i iapea De Courant verschijnt dagelijks. Zon- cn Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35. franco p. p. ƒ3.85. hol verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.J De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel rteer 25 cents. 5% 18* 7"Ü 4* 82* 110* 216 2015 821 l 826 I 79* '087 10411 i 81 035 22* 1 545 i 254 245 085 - LEIDEN, 1 November. Door den hoofdonderwijzer aan de openbare school voor onvcrmogendcn li' 2 alhierden heer J. P. Lancelwordt heden gedachtenis gevierd van zijne 25-jarige werkzaamheid in die betrekking. Gisteren avond omstreeks 7 ure ontstond er brand in cene woning aan de Haarlemmerstraat nabij de Turfmarkt. De bcnedenbewoners waren afwe zig en de zware damp deed het ergste vreezen, zoodat van de bovenkamers, door een student bewoondin allerijl het voornaamste werd geborgen. De brandweer was onmiddellijk op de plaats tegenwoordig en men slaagde er in den brand te stuiten zonder gebruik te maken van de in gereedheid ge- bragte spuiten. Het vertrekwaarin de brand ontstonden de inboedel hebben vrij wat geleden. De hoofdcommissie voor de oprigting van een nationaal gedenkteeken voor November 1813 enz., heeft eenc mededceling aan de plaatselijke com- missiën gerigt van den volgenden inhoud: 1». dat de directiën der verschillende spoorweg-maatschappijen, ten einde harerzijds de deelneming aan de feestviering van 17 November aanstaande tr bevorderenhebben beslotenaan heeren leden der plaatselijke commis sion op vertoon van de door de hoofdcommissie verstrekte toegangsbewijzen, retourbilletten af te geven voor de na te melden tijdsruimte, en op de mede daarbij vermelde voorwaarden: L llollandsche spoorwegmaatschappij, billetten verkrijgbaar op 15, 16 en 17 November geldig voor terugreis op 17, 18 en 19 dito. Om de daartoe vcreischte aanteekening door den betrokken stations-chef op het retourbillet te doen stellenzullen de leden dit hebben te verzoeken bij het nemen van hun billet. II. Rijnspoorweg-maatschappijbilletten geldig voor de terugreis tot eu met den volgenden dag. III. Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegena. op alle stations van het noordernet, billetten tegen de bestaande prijzen naar Arnhem en Zwolle geldig voor 16, 17 en 18 November; b. op de lijnen Moerdijk- MaaslrichtRoosendaal-Goes en Utrecht-Waardenburg, billetten naar de over- gangstalionsrespectivelijk Rotterdam, Roosendaal en Utrecht, geldig voor dezelfde dagen, met eene icductie van 10 pCt. op de gewone vrachtprijzen. Voorts zijn steeds retourbilletten geldig gedurende vier dagen, via de Ned. centraal- en Rijnspoorwegen naar Rotterdam, verkrijgbaar aan de stations Harlingen, Leeuwarden, Groningen. Winschoten, Heerenveen cn Meppcl, alsmede regtstreeksche retourbilletten. via den Ned. Rijnspoorweg naar Rot terdamgeldig voor denzelfeen tijd, aan alle hoofdstations van de lijnen Deventer, Arnhem en Oldenzaal-Zutphen. IV. Neder!, centraal spoorw eg-maatschrppijbilletten tegen verminderde vracht, geldig van 16 tot 19 November; 2". dat, daar de ruimte der tribunes is berekend op het aantal afgevaar digden, die tot heden zijn opgegeven, geene verdere benoeming van afge vaardigden na dagteekening dezer meer in aanmerking kan worden genomen. Onder den titel De A/gemeene beginselen van het Bezitrecht en de Nederlandse/ie Bezitactiën' heeft de heer mr. Coninck Liefsling, bij den uit gever J. K. SteenhofF alhier, een werk het licht doen zien, waarvan de lieer 4- E. G. in het IVeehbl. v. h. Recht de volgende aankondiging geeft Ziedaar wederom een boek der Nederlandsche reglsliteratuur tot eer, een Doek merkwaardig door de uitgebreide bronnenkennis, die er in doorstraalt, Door den lust in de methode van juridische analyse, door degelijke cn scherpzinnige critiekdoor bondigheid en klaarheid van voorstelling. Ras ziet men het den schrijver aan (al ware zijn naam onbekend), dat hij niet alleen zijne edelste krachten aan de wetenschap gewijd, maar ook in het leven rondgezien en de werking en de toepassing van het regtzoowel als de feilen en leemten onzer procesorde uit eigen ervaring heeft leeren kennen. Het ligt in den' aard der zaak, dat waar zoo rijk wordt opgediseht, niet elk der aangeboden spijzen aller smaak zal voldoen: dat waar een zoo groot aantal regtsvragen wordt behandeld, men zich met de oplossing niet steeds zal kunnen vercenigen. bepaaldelijk komt het ons voordat de groote voorliefde van den S. voor de Germaansche regtsbronnen op de inter pretatie van het Romeinschc, ja zelfs op die van het Nederlandsche regt. een al te grooten invloed heeft uitgeoefend; doch dit alles neemt niet weg, 4at ook waar men van den geleerden auteur in gevoelen verschilt, men 'overal zal moeten waardeeren zijn naauwgezet onderzoek, zijne kalme on partijdigheid, de bedachtzaamheid zijner uitspraken; zoodat ongetwijfeld hij die hem met ligt wapentuig zou willen bestrijden, weldra zal ontwaren, dat hij te doen heeft met een geharnast ridder, sedert lang en krachtig voor den strijd toegerust. Niet hier is de plaats om van een zoo uitgebreid werk een breedvoerig en beredeneerd verslag te geven. Wat wij wenschten, was zoodra mogelijk de aandacht van het regtsgeleerd publiek te vestigen op een arbeid, die evenmin den wctenschappelijken jurist, die zich niet uitsluitend in theoretische bespiegelingen wil vermeijen, als den practicus, wien praktijk niet bloote routine is, onbevredigd zal laten. Door de Ned. vcreeniging tot afschaffing van sterken drank zijn op de te Amsterdam gehouden internationale tentoonstelling nagenoeg 100,000 ge schriften uitgereikt; tevens zijn aldaar door haar een groot aantal boek- en plaatwerken verkocht. Dc jury tot bckrooning heeft haar de zilveren me daille toegewezen. In den namiddag van 8 October jl.tusschcn 1 en 2 ure, is, volgens aangifte, in de brievenbus aan het station van den Rijnspoorweg te Gouda gestoken 1 brief, geadresseerd aan J. de Vries, over het Israëlitisch oude mannen- en vrouwenhuis te 'silage, bevattende 2 bankbillettcn ieder groot ƒ40, n°. 1718 en 404, waarop van achteren met inkt geschreven Trybits, alsmede 1 munlbillet groot ƒ10, n°. 327. Deze brief, gesloten in cene enve loppe, gestempeld J. A. Trybits en C°., in metalen te Gouda, is niet aan het adres bezorgd. De commissaris van policie te Gouda verzoekt opsporing en berigt. Den 23"™ Sept. jl. is door den heer M. F. van de Poll, te Uossum, aan den burgemeester dier gemeente ter hand gesteld, zonder te kunnen opgeven van wien hij het had ontvangen, een 2'/a guldenstuk, voerende de bceldtenis van koning Willem II, met het jaartal 1846, hetwelk het munt- collegie te Utrecht heeft verklaard te zijn valscli en vervaardigd in naboot sing eener echte rijksmuntspecie. Door hel prov. kerkbestuur van Zuidholland is aan L. Meerburg, pred. te Leerbroek, wegens voortdurende ongesteldheid eervol ontslag verleend. Bij de Ned. lierv. gemeente te Doesburgh is tot predikant beroepen ds. van Lindonck, pred. te Linschoten: bij die te Nicuwe-Niedorp ds. Calkoen, pred. te Winkel; bij die te IJsselstein, ds. van der Flier, pred. te Eemnes- binnendijks; bij die te Kockengen, d1. van Iloogenhuyzenpred. te Heine; bij die te Geldermalsen dc cand. J. A. Antink; bij die te Voorthuizen de cand. J. Riemens, th. doet. De Tijd opent eene inzameling van giftenmet het doel om den Paus te hulp te komen in de groote uitgaven, die hij voor het concilie zal moe ten doen en bereids gedaan heeft. Te Dordrecht is uit het huis van arrest en bewaring ontsnapt een gijzelaar, zekere D.lid van de in het naburige de Mijl eenigen tijd geves tigd geweest zijnde firma H. D. C". De ontsnapte scheen bijzonder ge hecht te zijn aan een vogeltje, dat zich in eene kooi in zijne cel bevond, daar hij dit op zijne vlugt heeft medegenomen. Men meldt van Üitgeest aan de N. R. C., dd. 29 Oct.: Van ons sta tionsgebouw wappert de vlag. Zoo hebben dan dc Zaanbewoners eindelijk hun zin: Krommenie, Assendelft, Wormerveer, Koog, Zaandijk en Zaandam zijn in spoorweg-gemeenschap gebragt met de lijn Helder—Rotterdam. En dat zij er naar verlangden, is ons heden en gisteren gebleken. Deze twee dagen toch hebben dc treinen reeds op hunne geregelde tijden gereden en gavenvoor zoover er plaatsruimte wasgelegenheid om kosteloos ecu proefreisje mee te maken. Gretig is dan ook van die gelegenheid gebruik gemaakt; menigen Zaanlander zagen wij door ons dorp wandelen, maar ook menige Uitgeester moest mee om een kijkje te nemen aan de Zaan. Het was wezenlijk de moeite waard zich naar het stationsgebouw te bege ven tegen den tijd dat er een trein van de Zaan kwam of daarheen ging. Een menigte liefhebbers, vooral dezulken, die naderhand uit weelde geen spoortogtje maken kunnenverdrong zich om maar gezetenneen ingepakt te geraken. De conducteurs konden de deuren bijna niet open krijgen, en terwijl hier de Zaantrein werd beslormdverdwaalde daar een troep jon gens in den trein, die gereed stond naar den Helder te vertrekken. Geluk kig werden deze in lijds nog gewaarschuwd. Men meldt uit Meppel: Het begint er in de laagliggende turfstreken voor de verveeners weer treurig uit te zien. De turf staat reeds met den voet in liet water, en het zal moeijelijk gaan den geheelen voorraad ter bestemder plaatse te brengen. De prijs beloopt ongeveer 3 de 1000 stuks.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1