1 loo11 op verbetering van liel water bestond, door het inlaten van water aan de Gouwe, waaromtrent een overleg had plaats gehad met het bestuur van Rijnland. Bij hoofdstuk V. buitengewone ontvangsten, werd in behan deling gebragt het nemen van een besluit omtrent hel vinden der gelden, bij de uitgaven uitgetrokken voor het maken van eene ijzeren draai brug aan de Ilaven. De heer Stoffels stelde voor de som. uitmakende het verschil tusschen het maken eener ijzeren brug en de bij de begrooting voorgestelde houten brugte leenen uit de kas van de bank van leening en burg. en wetli. te magtigen, bijaldien de bank later dat geld onverhoopt mogt noodig hebben, over gelden uit stads-kas te beschikken. Met hh. commissarissen der bank was hij in overleg getreden en deze hadden er niet tegen. Dit voorstel gaf tot langdurige beraadslaging aanleiding, zoowel over de vraag of men al of niet zou leenen, als over die of men het ma ken der brug, zooals uit het voorstel van den voorzitter voortvloeide, ge deeltelijk als gewoon en gedeeltelijk als buitengewoon werk kon beschou wen. Over beide punten liepen de inzigten zeer uiteen. De slotsom der beraadslagingen was dat besloten werd den post voor de brug ad 17000 als bestemd voor een buitengewoon werk te beschouwen, die som door leening te vinden en omtrent de wijze, waarop die leening zon plaats heb ben, eene voordragt in te wachten. N°. 42, verkoop van inschrijving op het grootboek der nat. werk. schuld 2% pCt., voorgesteld tot een bedrag van ƒ20225, werd bepaald op 11000. Ten slotte werd de vroeger aange houden plaatselijke directe belasting vastgesteld op een bedrag van 84200 en ƒ2000 bij suppletoir kohier. De geheele begrooting werd aangenomen met 16 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de hh. Le Poole, Scheltema en Verster. Het verslag betreffende de gisteren avond gehouden algemeene verga dering der maatschappij voor toonkunst alhier en van de prijsuitdeelingdie daarin plaats Had zullen wij in het volgend nommer mededeelen. Naar men verneemt zal op aanstaanden Zondag-avondbij gelegenheid der gedachtenisviering van de kerkhervorming, de godsdienstoefening in de Evang.-Luthersche kerk alhier worden opgeluisterd door liet gezang der Leidsche koraal-vereeniging. Wij vernemen dat de tweede prijs, die bij gelegenheid van den schiet wedstrijd tusschen het kader der dd. schutterij op Maandag 11. ten deel is gevallen aan den sergeant W. F. Wijting, bestaat in eene zeer nette schil derij-klok. Gelijk in vorige jaren zijn gedurende den winter, van 1 November af, bij de leden der commissie voor de winkelkaartjcs van het Leidsche depar tement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen die kaartjes weder ver krijgbaar gesteld. De commissie bestaat uit de hh. P. L. Tichler (Hooge- woerd), P. G. Hubrecht (Rapenburg), baron van Heemstra (Rapenburg), B. W. Wttewaall (Breèstraat)P. Muller (Rreèstraat), mr. M. II. A. Lisman (lleerengrachl) en J. J. Reyst (Nieuwen Rijn). Het Staatsblad n". 159 bevat het kon. besluit van 16 October jl.tot vaststelling van een reglement, betreffende den vorm, de zamenstelling en de afmetingen der tnaten en gewigten. -- In de aanstaande herftsvergadering der staten van Zuidholland zal worden behandeld: 1°. de aanvrage der gemeente Katwijk, ter tegemoetko ming in de kosten van het aanbouwen van een nieuw schoollokaal, voorde in 1868 nieuw gebouwde hoofdschool te Katwijk aan Zee; 2°. de aanvrage der gemeente Nooddorp, ter tegemoetkoming in de gewone kosten van het lager onderwijs; 3°. het rapport van ged. staten omtrent een adres van het bestuur der droogmakerij Middelburg (gem. Reeuwijk), om subsidie in de kosten van het maken van vaste machines in de beide molens, tot verdere droogmaking van den polder; 4". ontwerp van een nieuw reglement op de wegen en voelpaden in Zuidholland; 5°. rapport van de gemeenschappelijke commissie uit de prov. staten van Zuid- en Noordholland, betreffende de op heffing der ambachten in Rijnlandmet eenige afzonderlijke voorstellen en gewijzigde reglementen; 6°. rapport der commissie uit de staten, betrekke lijk de doorgraving van de Kous bij Delfshaven. Het Nb), voor den Koek handel bevat een artikel: //Onze Postwet", waarin behandeld wordt het antwoord, namens den minister van financiën gegeven, op het adres van de vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels, dd. 1 Julij jl.betrekkelijk den handel in dagbladen en tijdschriften, die door hh. postbeambten met telkens grooter aanmatiging wordt uitgeoefend. Gemeld artikel eindigt aldus; //Wij zullen het voor heden hierbij laten en hopen dat de groole dagbladpers ook deze zaak weldra ter harte zal nemen. De hemel geve dat dit middel voldoende zij om eindelijk eens ook hierin op de hoogte van onzen tijd te komen; maar lukt dat niet, dan, hoe weinig wij iu den regel met zulk soort //verbonden" sym- pathiseeren, toch zouden wij haast den wensch naar een anti-staatsposte- rijen-verbond niet kunnen weerhouden." --De directie der kon. Ned. stoombootmaatschappij heeft aan de inschrij vers op de door haar uitgeschreven leening berigt dat hunne inschrijvingen zijn aangenomen. Eene plaatsing van niet meer dan ƒ1,600,000 wordt vereischt om liet beoogde doel te bereiken. Tot nu toe bestond te Delft de bepaling, dat geen kinderen door on derwijzers op de scholen mogten worden toegelaten dan op vertoon van bewijs, dat zij behoorlijk gevaccineerd waren of de natuurlijke kinderziekte gehad hadden. De raad heeft dezer dagen die bepaling gewijzigd, zoodat zij thans luidt: Geen kinderen zullen door onderwijzers op de openbare scholen worden toegelaten dan op vertoon van bewijs, behoorlijk te zijn gevaccineerd of de natuurlijke kinderziekte te hebben gehad. Uit Velscn meldt men dat door de aanhoudende stormen de zecwerken zeer hebben geleden. Het grootste gedeelte van den steiger is verbrijzeld, en de zee heeft een gedeelte der werktuigen medegeslecpt. Men vreest dat, tot groote schade der werklieden, de werkzaamheden aan zee gedurende den geheelen winter zullen moeten gestaakt worden. - Betreffende de te Utrecht gehouden vergadering van het Schoolverbond deelt het ll. D. o. a. het volgende medeGelijk voorzien wasis in eene tal rijke vergadering van belangstellenden het Schoolverbond gevestigdop de grondslagen, daarvoor door de commissie, die zich aan de hh. Harting had aangesloten, vooraf voorgesteld en bekend gemaakt. Door"de vergadering is aan de commissie mandaat gegeven, om een definitief bestuur uit zijn midden te kiezen, en zich daarbij personen te assumeerenwier medewer king men wcnschelijk achten, en wier toetreding men verkrijgen mogt. Uit aanmerking zijner verdiensten werd al dadelijk de lieer Lalleman als mede bestuurder door de vergadering aangewezen. Aan het nieuwe bestuur is door de vergadering opgedragen de vestiging van den bond verder le regelen, en een reglement nader voor te leggen. De hoofddiscussie heelt geloopen over de schoolpligtigheid. De heer Ver hagen van Goes had een amendement voorgesteldom die als hoofddoel der te vormen vereeniging aan te nemen. De heer Kuyper, pred. alhier, stelde daarentegen als voorwaarde tot toetreding zijner partij lot het Schoolverbond dat schoolpligtigheid en kosteloos onderwijs niet in de middelen zouden worden opgenomen. De commissie wenschte het vraagstuk der schoolplig tigheid eerst onder de middelen te behandelen. De vergadering besliste met groote meerderheid in tegenovergestelden zin. Van weerskanten werd toen met warmte de zaak van het verpligt onderwijs besproken; het deed ons leed, dat na de wezenlijk keurige en krachtige bestrijding door den heer van der Heim de heer Opzoomer het niet noodig oordeelde de zaak van de schoolpligtigheid met zijn talent te verdedigen. Door 4/5 der gestemd heb bende leden werd het amendement Verhagen verworpen, liet voorstel Kuyper had na eenige discussie hetzelfde lot. De heer Kuyper en enkele zijner vrienden verlieten toen dadelijk de vergadering, met een ijver, die te min der te begrijpen is bij hen, die alleen de waarheid meenen te bezitten, en die aan de zegepraal der waarheid geen enkel oogenblik zullen twijfelen. Luide instemming vond het, toen een voorstander der christ. nationale scholen verklaarde genoegzaam vertrouwen te stellen in de schoone woorden, door prof Harting gesproken, om zich bij het Schoolverbond vooreerst aan te sluiten meer leden dierzelfde partij toonden daarmede hunne instemming, door. ter vergadering te blijven, als o. a. het oud-lid der kamer, de heer Gefken. In eene avondzitting zijn de te bezigen middelen besprokenen hebben vele afgevaardigden belangrijke mededeelingen gedaan. Over het algemeen bleek uit de met warme belangstelling gevoerde discussie, dat er op dit terrein weinig nieuws meer kon worden meegedeeld, na de uitgebreide berigten omtrent de in verschillende plaatsen aangevoerde middelen in de dagbladen reeds opgenomen. Ten andere werd door de discussie mede bewezendat buiten de schoolpligtigheid moeijelijk één algemeen middel zal zijn aan te wijzen. Op verschillende plaatsen heeft het schoolverzuim verschillende oorzaken, en daartegen moeten verschillende middelen worden aangewend. Iedere der te vormen afdcelingen zal dus in haar kring moeten trachten te doen, wat daar het meest doelmatig zal kunnen werken. Uit Zwolle meldt men: Woensdag morgen werd men hier gewekt door eene hevige hagelbui, waarbij steenen ter grootte eener hazelnoot vielen, die gedureifte den geheelen dag bleven liggen. Tegen den middag is er eene massa sneeuw gevallen, die hier en daar builen booger dan een voet lag. Alles had plotseling het aanzien van den winter gekregenwant op den middag waren de paarden reeds van rinkelbellen voorzienen hadden enkele lieden reeds de sleden voor den dag gehaald. Tegen den avond begon het buitengewoon zwaar te regenen, hetwelk, doordien de dakgoten met sneeuw gevuld warenal spoedig vrij wat lekkaadjes te weeg bragt. Te Maastricht had dezer dagen een buiten 's huis werkzame vrouw het toezigt over hare kinderen aan haar blinden man toevertrouwd. Gis teren morgen werden dc buren van dat gezin door een akelig hulpgeschrei van hunne bezigheden afgetrokken: zij vonden een zesjarig meisje geheel verbrand. De vader, zelf hulpbehoevend, had de angstkreten van het kind moeten aanhooren zonder iets tot redding in het werk te kunnen stellen. In het vorige jaar was van hetzelfde gezin een meisje verdronken. Terzelfder plaatse zijn gisteren drie arbeiders, werkzaam bij het afbreken der vestingmuren, onder eene massa afstortende aarde bedolven. Een hunner is daarbij ernstig gekneusd geworden. Uit Alcxandrië meldt men aan het fJbl.De aanstaande opening van het kanaal van Suez begint reeds tal van vreemdelingen herwaarts te lokken. Op 15 dezer zijn 95 genoodigden van den Khedive en van de maatschappij van het Suez-kanaal aangekomen. Zij zullen Oppei-Egypte bezoeken en vervolgens de inwijdings-feesten bijwonen. Hunne reis- en verblijfkosten worden door den Khedive gedragen, en deze kosten zijn niet gering; men schat ze op ongeveer ƒ2500 per hoofd. Over eenige dagen wordt eene nieuwe reeks genoodigden gewacht. Over het algemeen zijn alle kenteekeneu van dien aard, dat men een gunstigen afloop van de ope ning van het kanaal mag verwachten. Eenige dagen vóór die plegtigheid, dus in het begin van November, zal de Khedive het kanaal in zijne geheele uitgestrektheid bevaren, van Port-Said tot Suez, in gezelschap van den heer de Lesseps. Die togt zal worden afgelegd met het jagt van den on derkoning, Mahroussa genaamd. Dit jagt heeft den diepgang van groote koopvaardijschepen, en dit in aanmerking genomen, zal deze togt in den waren zin des woords eene ofïicieuse opening van het kanaal zijn. 's GllA VENllAGE29 October. Door Z. M. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid aan P. Munck, die met de in het kon. besluit van 19 April jl. genoemde Deensche zeelie den medewerkte tot de redding van de bemanning van het te Steensnes (Jutland) gestrande Nederl. schoener-kofschip Her mannaop 22 November 1868, verleend eene gratificatie benevens een loffelijk getuigschrift. Tot burgemeester der gemeente Hoedekenskerke is benoemd de lieer II. Iv. Persant Snoep, in de plaats van den heer C. Goud, op zijn verzoek eervol als zoodanig ontslagen. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Brouwershaven is be noemd de heer H. B. Vollenhoven van Dalen, thans te Vriescnvecn, in de plaats van den heer II. H. van Boeckholt, aan wien. op zijn verzoekeervol ontslag is verleendonder dankbetuiging voor de diensten door hem gedu rende een tijdvak van 59 jaren den lande bewezen. Ter vervanging van den lieer Boshart, die benoemd is tol kommandant

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2