Naar men uil Zwolle meldt wordt in Overijssel, Friesland en Groningen het vee tot verbazend hooge prijzen opgekocht; liet wordt van Zwolle over Salzbergen vervoerd. Bijna dagelijks vertrekken vee-treinen uit Zwolle; dezer dagen vertrok er een, die uit 31 waggons bestond. Onlangs werd door een gevangene in bet tuchthuis te Leeuwarden een zijner lolgenooten wegens een nietigheid eene zware verwonding in den nek toegebragt. De zaak liet zich aanvankelijk ernstig aanzien; doch de patient herstelde binnen zulk een kort tijdsverloop, dat de dader slechts correctio neel kon worden vervolgd, llij is thans voor de arrond.-regtbank aldaar teregt gesteld en wegens genoemd feit veroordeeld tot gevangenisstraf van een jaar. Uit Joure meldt men dat van denzelfden edelen gever, die te Leeu warden eenige liefdadige instellingen zoo ruim heeft bedacht, dc diakoniën der hervormde gemeenten aldaar en te Haskerhorne, eveneens ter nagedach tenis van jonkvrouwe L. A. Vegilin van Claerbergen, belangrijke geschen ken hebben ontvangen, bestaande voor de eerste ln vier en voor de laatste in acht certificaten 3 pCl. werk. schuld, ieder groot 1000. Zaturdag avond jl. ontstond er brand op de boerenplaats van den land bouwer Plaatje, gelegen tusschen Pekel-A en Winschoten. Deze nam zoo in lievigheid toe, dat, in weerwil van krachtdadige hulp der brandspuiten uit de gemeente Pekel-A, alles eene prooi der vlammen werd. Het vee is evenwel gered. Bij de overweging van het wets-ontwerp tot vaststelling van hoofdstuk VI (marine) der staatsbegrootin? voor 1870 in de afdeeling der tweede ka mer, hebben eenige leden verklaard, dat zij van de voorgestelde vermindering van het eindcijfer der begrooting voor de marine, dat over het loopend dienstjaar f 9,412.000 bedraagt en nu op ƒ8.683,000 geraamd is. met ge noegen hadden kennis genomen. Zij achtten haar door den toestand van 's Rijks geldmiddelen volkomen gercgtvaai'digden meenden dat daaruit geenerlei nadeel voor de dienst zoude voortspruiten. Verscheidene andere leden achtten eene zoo aanzienlijke verlaging van het aangevraagd crediet in geenen deele geregtvaardigd. Het wekte hunne bevreemding, dat er op de uitgaven voor onze marine meer dan zeven tonnen gouds bespaard zullen wordenterwijl voor die van het Dep. van Oorlogdat over een veel hooger eindcijfer beschikt, slechts vier tonnen minder wordt berekend. Is er we gens den toestand onzer geldmiddelen inkrimping der staatsuitgaven noodig, dan zoude men die eer bij het departement van oorlog, dan bij dat van marine wenschen te zien toegepast. Het voornemen der regering, om de Indische marine in te krimpen, werd door vele leden toegejuicht, zoowel om dat zij daarin een natuurlijk en reeds vroeger voorspeld gevolg zagen van de afscheiding der koloniale marine van auxiliair eskader, als omdat zij het als een zeer geschikt middel beschouwden, om zonder opdrijving der uitga ven iets voor de activiteit der marine buiten de troepen en de oefening van liet personeel te doen. De noodzakelijkheid der zamenwerking, ook wat het personeel betreft van de departementen van marine en oorlog, om onze verdedigingsmiddelen zoo goed mogelijk in te rigten, werd op nieuw met klem aangewezen. Men vroeg, of er thans iets wordt gedaan, om gemeen schappelijke oefeningen van de zee- en landmagt, in de stellingen waar deze elkander in oorlogstijd zouden moeten steunente bevorderen. Verscheidene leden kwamen met nadruk tegen de inrigting van dit hoofdstuk der staats- begrooting op. In weinige artikelen, met eene zeer rekbare omschrijving, worden daarin aanzienlijke geldsommen ter beschikking van de regering gesteld. De werkzaamheden der staten-gencraal verliezen door zulk eene in rigting! der begrooting veel van hare waarde. Daar komt dan nog bij, dat op de meeste artikelen overschrijving uit den post van onvoorziene uitgaven wordt toegestaan- De regering kan zich dus met groote vrijheid binnen het toegestane eindcijfer bewegen, Dat is echter in 's lands belang niet wen- schelijk. Men drong er krachtig op aan. dat de begrooting voor de marine in een volgend jaar geheel anders ingerigt en in veel meer artikelen gesplitst mogt worden. 's GRAVENHAGE. 27 October. Tot burgemeester der gemeente Nyeveen is benoemd de heer J. W. van Royen. Aan den heer baron Mülert is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van directeur van het postkantoor te Leeuwarden. Tot commandant der strafgevangenis voor jeugdige mannelijke veroor deelden nabij Doetincliem is benoemd de heer J. 11. Iloshart, thans directeur van het burgerlijk en militair huis van verzekering te 's Gravenhage. Naar men verneemt zou de heer A. F. de Bas. procureur bij den Imo gen raad der Nederlanden en hel prov. geregtshof in Zuidholland, uit die betrekkingen zijn eervol ontslag hebben aangevraagd. Een adres van jhr. Mock om gratie voor Jacob de Vletter is gisteren door een aanzienlijk getal ingezetenen onderteekendaan Z. M. den koning aangeboden. Men verneemt ook dat de raadsman van J. de Vletter, mr. J. J. Bergsma. eveneens een verzoekschrift om gratie aan Z. M. den koning heeft ingediend. De uitslag van het scheikundig onderzoek van het water van 7 Nor- lonsche putten en dal van de pompen van den Kneuterdijk en de St. A nu astraat bij de Driehoekjes, door burg. en weth. aan dr. W. F. Koppe- schaar, leeraar aan de hoogere burgerschool, opgedragenis dat al de wateren hier ter stede door de Nortonsche putten verkregen, wat hoofdbe- standdeelen betreftnagenoeg met elkander overeenkomendat het water der Nortonsche putten goed drinkwater is, beter dan van de meeste gewone zakpulten; dat hel water van den Kneuterdijk een te hoog ammonia-gehalte bezit en dat van dc St. Annaslraat te veel vaste stoffen, een te hoog cijfer voor gloeiverlies en te veel gips. Vele zwavelzure zouten, zoo als gips, zijn op den duur schadelijk voor de gezondheid. BUITENL \NDSCIIE BEBIGTEN. BELGIË Op de rivier tusschen Doel en Batli heeft men dezer dagen bij laag water eene groote menigte lijkkisten op verdronken land ontdekt. Deze kisten zijn van eikenhout, maar vallen in stof als men ze aanraakt. Elke kist bevat een geraamte. Men vermoedt, dat op bedoelde plaats, het eiland Saaftingen genaamd, dat in het jaar 1532 door eenen hevigen vloed met bijna al zijne inwoners vernield en overzand werd, voorheen eene begraaf plaats heeft bestaan. ENGEL A X IS. LONDEN. 26 October. Hoewel dc regering afwijzend heeft geantwoord op de veelvuldige aan zoeken om kwijtschelding van straf voor de gevangen zittende ienians, zijn er jl. Zondag in Ierland drie, en te Londen eene zeer talrijke meeting ge houden om daarop aan te dringen. Eene van die drie Iersche meetings vereenigde omstreeks 70000, de Londenschc Wel 100,000 personen, deels belangstellenden in het doel der demonstratie en deels nieuwsgierigen. Het ontbrak er niet aan oproerige taal en heftige uitvallen tegen de regering; in de meeting te Londen werd de roode vrijheidsmuts gezien en de vlag der Vereenigde Staten met huldeblijken vereerd. Doch de meerderheid der ver gaderden sprak en gedroeg zich over het geheel gematigd. In Hyde-Park is ook eene bijeenkomst gehouden van de eerst onlangs opgerigte internationale democratische associatie. Er werden zeer heftige redevoeringen uilgesproken en eene oproeping voorgelezen hoofdzakelijk van dezen inhoud: »Up den dag van de opening der Blackfriars-brug zal eene demonstratie gehouden worden van de werklieden, die geen werk hebben. Mannen van Londentien duizenden komen letterlijk van gebrek omter wijl rondom hen overvloed is. Eene aristocratie ziet hel aan en doel niets voor u. Terwijl de heer George Peabody. de republikein, bijna een half millioen geeft aan de armen van Londenhet wordt verkeerd besteed, verspillen de rijke aristocraten het geld. hetwelk het volk met zijn bloed en zweet is uitgeperst, in de hellen van Parijs en Duitsehland en aan de speeltafel; zoodat bet blijkt, dat één republikein meer geeft dan al de aris tocraten te zamen. Mannen van Londen! weest op den genoemden dag bij tien duizenden tegenwoordigen uw kreet zijGeeft ons werk In het westen van Ierland heelt weder een zoogenaamde agrarische moord plaats gehad. In het graafschap Leitrim is het lijk van den heer O'Brien, eenen grondeigenaar, nabij zijne woning gevonden; het droeg de blijken van gruwelijke mishandeling. D&.postmeester-generaal der Vereenigde Staten, de beer Creswell. beeft aan de Engelsche regering het voorstel gedaan om van I Januarij 1870 af het porto voor enkelvoudige brieven, die tusschen Amerika en Engeland worden gewisseld, te verminderen van 12 tot op 6 cent. FRANKRIJK. PARIJS, 26 October. De stad heeft heden haar gewoon aanzien behouden, van zamenscho- lingen heeft mén niets vernomen. De heer Gagne heeft op straat een stuk in verzen voorgelezenmaar werd uitgefloten door de omstanders. De keizer heeft op het terras der Tuilerifen gewandeld en werd met warmte begroet door de personen, die zich op het plein Concorde en,in den tuin der Tuileriën bevonden en wier getal ongeveer 2000 bedroeg. Den 23slen is er weder eene zamenkomst van leden der linkerzijde ge houden; er waren slechts weinig afgevaardigden tegenwoordig, niet eens al de onderteekenaren der bekende verklaring betrekkelijk het uitstel der wet gevende zitting; doch onder die weinigen heeft zich evenwel aanmerkelijk verschil van gevoelen of van rigting voorgedaan. //Het schijnt nu reeds zeker, zegt de Gaulois, dat er aan de linkerzijde twee zeer verschillende rigtingen werkzaam zijn; en denkelijk zal het weldra tot eene scheuring komen tusschen de verschillende elementen waaruit dc linkerzijde bestaat. Kennelijk is de radicale oppositie op weg tot splitsing in twee groepen, de eene uitmakende wat vroeger de bergpartjj heette,- en de andere op consti- tutionelen weg naar herstel van regten strevend." Het regeringsblad deelt bet volgende mede: Uit Peking wordt geschre ven dat de Chinesche regering aanstalten maakt om een zeker aantal amb tenaren naar Europa te zenden met last om zich met onze besturen en onze indnstriële werkplaatsen in de bijzonderheden bekend te maken. Deze zen- j ding zou buitendien ten doel hebben de onderscheiden producten van China j in Europa in zwang te brengen, alsmede de wijzen waarop de Chinesche industrie te werk gaat. Door de winkelbedienden, die het werk gestaakt hebben, is het plan i gevormd voor gemeenschappelijke rekening zaken te gaan drijven; men stelt zich voor een kapitaal bijeen te brengen van. 10 millioen fr.de ontwerpers vinden veel ondersteuning, zoowel bij Engelsche als Fransche fabriekanten, j Een Engelsch huis te Manchester heeft onmiddellijk voor 10000 fr. getee- kend. Ook van wege enkele dagbladen is aan de bedienden het adverteren I op crediet aangeboden. De onderkoning van Egypte heeft ook beroemde hoogleeraren van de universiteiten van Europa uitgenoodigd om op zijne kosten de openstelling j van het Suez-kanaal te komen bijwonen. In de eerste dagen van November zullen van Marseille twee stoombooten van de Messageries Impériales en eene van de Peninsular and Oriental Com pany buiten de gewone dienst eenen togt naar Egypte doen, om aan parti culieren voor matigen prijs gelegenheid te geven tot bijwoning der feesten jj op de landengte van Suez. IPAAJE. Eene door de onderscheiden onderdeelen van de meerderheid der cortes ekozen commissie van 15 leden is zamen gekomen en zoekt naar een ver- gelij omtt bede Ni van milk 1866 vern bewi gen kloo ledei 9sgi van 'uitga comi jdiem Te van i een gang sterk 'gepn delin kwe1 zwaï zich zijn zen. negr steui afgev r kom: 10 i milli van H trke delgi Dl aang de i striji bega X den een M rilla belio zij ring eens Bi verk vloe P rem! Igest H ten) maa de op 1 trek en - 11 jaar derl derl

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2