LEID8CBE CO ERA NT. 1800. iV'. 18!. DONDERDAG 28 OCTOBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.] De prijs der Advertentiën is van 1—d regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 27 October. De minister van binnenl. zaken heeft belanghebbenden aan het vol gende herinnerd: Volgens art. 2 van het kon. besluit van 31 Januarij 1824 wordt voor het oprigten of veranderen van stoomwerktuigen de vergunning van gedeputeerde staten vereischt. Volgens art. 1 van het kon. besluit van 24 September 1869 heeft ieder die een stoomketel in werking wenscht te brengen daartoe de vergunning noodig van den minister van binnenlandsche zaken. Deze twee vergunningen zijn wel te onderscheiden. Zij belmoren, elke op zich zelve, aangevraagd te worden: de eerste aan gedeputeerde statende tweede aan den minister van binnenlandsche zaken. Bij de Waalsche gemeente alhier had gisteren de verkiezing plaats van leden voor het kiescollegie bij die gemeentezoowel ter vervanging van hen die, volgens den rooster, aan de beurt van aftreding waren, als ter voor ziening in de buitengewone vacaturen. De aftredende leden J. J. Reyst, J. 11. Eichman. J. Baert Sr.IV. N. du Rieu, T. J. F. A. I.iefrinck en II. W. F. Bakker werden herkozenterwijl ter voorziening in de buitengewone vacaturen werden gekozen de lib. R. van Boneval Faure, J. C. Drabbe, G. J. du Rieu. II. M. van der Hoek en F. M. E. Thielen. Omtrent het gisteren door ons vermelde ongeluk, aan den Leidsclien- dam voorgevallen, vernemen wij nader dat de gezonken schuit die was van den sedert verscheidene jaren in deze stad verblijf houdenden bijna 84-jari- gen zandsehipper Dirk van den Heuvel. Vermoedelijk ten gevolge van het losspringen eener plank, waarna het water onmiddellijk binnendrong, is gisteren morgen ten 6 ure zijne met zand geladen schuit gezonkenwaarin zijne vrouw, Johanna Langendam, oud 67 jaren, lag te slapen, terwijl hij zelf en zijn zoon te naauwernood zijn gered. Omstreeks 4 ure is de schuit boven water gehaald, dat, wegens het stormweder, veel inspanning kostte. Niet lang nadat van den Heuvel zijne eerste vrouw verloren had. huwde hij nog vóór drie jaren met deze thans zoo jammerlijk omgekomen vrouw. Schoon allerwege, schrijft men ons uit eene naburige gemeente, het stallen van vee, alsnog te vroegtijdig zijnde en op hoop van beter weer, zoo lang mogelijk blijft uitgesteld, zouden vele landbouwers daartoe echter ge noopt worden, wegens de ontzaggelijke regen-, hagel- en sneeuwbuijen, die onafgebroken elkander opvolgenals bevond men zich te midden van den winter. Het nog voor weinige dagen zoo overvloedige gras verdwijnt merk baar ol wordt in de drassige weilanden door het vee vertreden, dat tevens schromelijk van de koude heeft te lijden. Ten gevolge daarvan wordt dan ook de opbrengst van het melkgevend vee iederen dag minder. De polders hebben met het overtollige water, dat weinig vermindert, in weerwil van aanhoudende uilmaling, te kampen. Onder het gevogelte hcerscht overal eene doodsche stille; trekvogels worden niet waargenomen, de vinken- baneu niet bezocht. De gemaakte onderstelling van een vroegtijdigen win ter te kunnen verwachten, wordt onder zulke omstandigheden eer versterkt dan verzwakt. Men meldt ons uit Leeuwarden: De verplaatsing van de groote straf gevangenis van hier naar Mcdemblik moge hier velen een angstigen blik in de toekomst hebben doen werpen, nu komt men van lieverlede van dat denkbeeld terug. Velen zijn thans van meening, dat het wel zoo zal blijven als het is, anderen meenen het er nog voor te moeten houden, dat een deel der gevangenen wel eens naar 's llertogeubosch kan worden overgebragt. Deze meeningen, een gevolg van hetgeen in de afdeeliugen der tweede kamer aangaande deze zaak reeds gesproken is, worden hij velen versterkt door de gedachte, dat Medemblik in geen enkel opzigt boven Leeuwarden te verkiezen kan zijn. Nu moge bij deze zaak niet regtstreeks liet gewes telijk belang besrokken zijn, het is echter te hopen en velen durven het zich zelfs vleijen, dat in het belang van Frieslands hoofdstad onze Friesche afgevaardigden bij gelegenheid zullen loonen, dat zij niet alleen Frieslands, maar ook Friesche belangen willen behartigen. Aan het behoud toch van de gevangenis alhier is velen en veel gelegen. De Nederlandsclie maatschappij van nijverheid had vroeger eene com missie benoemd tot het verzamelen van bouwstoffen enz. over de turflndus- trie hier te lande. Van verscheiden zijden zijn hij die commissie berigten ingekomen, waaruit reeds zooveel bleek, dat in de gewone verveening door •nieuwe hulpmiddelen verbetering aan te brengen is, tol opbeuring van eene t nijverheid van zoo gioot aanbelang hier te lande. Een berigt zegt, dat zij, hoewel niet bepaald kwijnende, toch niet vooruitgaat in verhouding met het toenemende verbruik van brandstoffen. De lage prijs der steenkolen, in verband met hunne grootere brandwaardc, maakt dat deze bijna uitsluitend voor stoomwerktuigen en in toenemende mate voor huissehjk gebruik worden gebezigd. En toch is de vaderlandsche industrie voor uitbreiding vatbaar, wanneer men daartoe die doeltreffende wegen inslaat. De commissie, zoo even bedoeld, heeft van de maatschappij verlof verkregen hare berigten en bouwstoffen te vermeerderen, alvorens in deze gewigtige zaak een bepaald rapport uit te brengen. Het Vad. deelt de volgende circulaire mededoor den inspecteur van het middelbaar onderwijs in de provinciën Zuidholland, Noordholland en Zeeland gezonden aan alle directeuren van burger- en teekenscholen"Ilc heb kennis genomen van de wijze, waarop de jury voor de internationale tentoonstelling te Amsterdam heeft gemeend te moeten beschikken over de medailles, door mij, even als door mijne ambtgenootenbeschikbaar gesteld voor teekeningen, boetseerwerk, enz. Ik zal niet in bijzonderheden na gaan in hoeverre de beslissing van genoemde jury met mijn gevoelen over eenkomt, doch acht mij verpligt, ten einde onjuiste gevolgtrekkingen te voorkomen, ter kennis te brengen van alle directeuren van burger- of tee kenscholen, in de provinciën Zuidholland, Noordholland en Zeeland, die werk hunner leerlingen hebben ingezonden, dat die beslissing genomen is geheel zonder mijne medewerking of voorlichting, en dat ik dus hoegenaamd geen verantwoordelijkheid daarvan op mij kan nemen. Had ik eenigen in vloed daarop kunnen uitoefenenof was mij vooraf van de lijst der bekroo ningen mededceling gedaan, ik zou althans hebben getracht te beletten, dat, zoo als nu is geschied, belooningen worden toegekend aan scholen, die niet bestaan, voor voorwerpen, welke niet zijn ingezonden." Door de Tijd en andere R. C. bladen wordt medegedeeld een herder lijk schrijven van mgr J. Zwijsenaartsbisschop-bisschop van 's Herlogen- bosch, bjj gelegenheid van zijn vertrek naar Rome, hetwelk van den pre dikstoel zal worden afgekondigd. Dit schrijven betreft de aanstaande algemeenc kerkvergadering, door Z. II. den Paus le Rome bijeengeroepen. Het wijst op de grootheid dier gebeurtenis, op hare hooge beteekenis, op het doel daarmede beoogd en de verwachtingen, die daarvan voor den bloei der kerk worden gekoesterd. De spoorweg van Uitgeest op Zaandam zal op 1 November aansl., te gelijk met den aanvang van de winterdienst op den Ilollandschcn en Noord- hollandschen spoorweg, geopend worden. De commissie, die de belangen van de Zaanstreek bij den aanleg van den spoorweg bevorderd heeft, zal bij de opening van de dienst volksfeesten geven en ecrepoorten oprigten op de verschillende stations. De dezer dagen te Maassluis van de haringvisscherij teruggekeerde schepen hebben meest allen, ten gevolge van den storm, een zwaar verlies aan netten geleden. De arrond.-regtbank te Rotterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in eene zaak, waarin het openbaar ministerie en de beklaagde hooger beroep hadden aangeteekend van een door den kantonregter te Gouda gewezen vonnis. De beklaagde was in eerste instantie gedagvaard ter zake van op 28 Julij 11. met de door hem gevoerd wordende stoomboot de stad Gouda op de rivier de Gouwe de stoomboot de Volharding te zijn achterop geva ren en tot driemaal toe opzettelijk tegen den achtersteven van laatstge noemde boot te zijn aangevarenwaardoor aan die boot schade was toege- bragt. Te dier zake werd beklaagde tot eene gevangenisstraf van veertien dagen en eene geldboete van j 100 veroordeeld. Bij de nieuwe behandeling dezer zaak trad mr. H. J. Kranenburg als verdediger voor den appellant op en trachtte het niet bewezene van de schuld des beklaagden aan te toonen. De regtbank leidde uit al de bewezen feiten en omstandighedenin onder ling verband en zamenhang beschouwd, af, dat, zoo al wettig, althans niet overtuigend is bewezen, dat er. ter plaatse en tijde voormeld, bij het nade ren van de Volharding door de stad Gouda, ondanks de plaats gehad hebbende aanvaringen, op zich zelve gevaar van aanvaring bestond, dewijl die aanvaring eveneens o. a. kan worden toegeschreven aan de gedurige plotselinge wendingen van de Volhardinghetzij met, hetzij zonder opzet, maar waardoor in elk geval liet voorbijvaren van de stad Gouda aan stuur boordzijde van de Volharding zooals zij verpligt was, in de daarvoor overigens genoegzame ruimte, telkenmale werd belet. Het vonnis van den kantonregter is voorts vernietigd en de beklaagde vrijgesproken.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1