BUIT E N LA N DSCIIE B E BI G T E N Te Giellioorn heeft de mazelen-epidemie eene zoodanige uitbreiding gekregen, dal de school niet kan gehouden worden. Uit Sncek meldt men het volgende: Voor eenige weken heerschte in het naburige Ileeg en ook in onze stad groote onrust. Een der aal-aken van de Heeren Visservan Ileegwas tijdens de hevige stormen op zee geweest en men hoorde taal noch teeken er van, zoodat men alras vrees begon te koesteren, dat het schip met man en muis was vergaan. De uit komst leerde evenweldat althans de bemanning geen offer van de woedende elementen was geworden, daar zij, door een Noordsche bark opgenomen, behouden in het Nieuwe Diep werd aangebragt. liet schip was volgens de geredde schepelingen zoodanig beschadigd, dat het op heL punt was te zinken. Natuurlijk heerschte groote blijdschap in de harten van hen, die tot de geredden in betrekking stonden cn deze hebben niel verzuimd hoog op te geven van de verschrikkelijke gevarenwaarin zij hebben verkeerd. Wat heeft nu echter het toeval gewild? In de vorige week ontvingen de hh. Visser te Ileeg een telegram uit Hamburg, waarin hun werd medegedeeld dat door de loodsen van Cuxhaven eene aal-aak zeilende was gevonden geheel zonder bemanning, op de hoogte van Helgoland, welke aak door hen in de haven was binnengebragt. Een onderzoekin loco ingesteldheeft doen zien, dat hel gevonden schip de verloren aal-aak de Hoop is en dat nergens een lek te vinden is. Het schip schijntvóór het gevonden werd door zeeroovers bezocht te zijn gewordendaar het nog al van belang moet geplunderd zijn. Blijkens het voorloopig verslag der afdeelingen van de tweede kamer over de wet op de middelenhoudt de opbrengst van den zoul-accijns geens zins gelijken tred met den gesladigcn aanwas der bevolking. In 18GB was die opbrengst zelfs eene ton gouds minder dan in het onmiddellijk vooraf gaand jaar. liet verschijnsel laat zich moeijelijk anders dan aan toenemende sluikerij toeschrijvendie werkelijk met kleine hoeveelheden zeer veelvuldig schijnt plaats te hebben. De vraag werd gedaan, of dit kwaad niet door wijziging van bestaande wetsbepalingen ware tegen te gaan. Men herin nerde zich wel, dat de regering in het begin van 1864 eene poging van dien aard heeft beproefd, die lot geen gevolg heeft geleid, omdat de door haar toen voorgedragen wet geacht werd een al te fiscalen geest te ademen. Ook de opbrengst van den zeep-accijns gaal, de vermeerdering der bevolking in aanmerking genomenniel sterk vooruit. De rede ligt voor de hand. De belasting werkt toenemend verkeerd. Zij werd ingevoerd in het denk beeld], dat de zeep door zieding moet worden voortgebragt. Nu men echter in de laatste jaren een surrogaat heeft gevonden, langs den kouden weg vervaardigd, zijn het juist de groote verbruikersbleekers, lakenfabriekanten en dergelijke, die zich door het gebruik van zulk surrogaat aan de betaling van den accijns weten te onttrekken, cn drukt de last meer uitsluitend op dc minvermogende volksklasse. De raming der registralieregten op een be drag van 5.200,000 werd te hoog geacht, Die geraamde som is ruim een ton gouds hooger dan de werkelijke opbrengst van 1868. Een der leden meende, dat bij den tegenwoordigen toestand van 's lands financiën geheele afschaffing der staatsloterij bedenkelijk zou zijn; doch wilde den minister van financiën verzocht hebben, zooveel mogelijk voort te gaan op den weg, die het loterijspel voor de mingegoede ingezetenen belemmert. Zou daartoe geheel verbod der splitsing der loten niet denkbaar zijn? 's GRAVENIIAGE26 October. Z. 51. heeft vergunning verleend aan den heer J. 51. Hennequin, lid der prov. staten van Zeeland, te Sluis, en aan den heer A.Steyaard, gepens. landmeter lf kl. van het kadaster, te Middelburg, tot het dragen der ver sierselen van ridder der Leopolds-orde, hun door den koning der Belgen geschonken, alsmede aan B. H. Thape, te Schiedam, tot het dragen van het kruis fid ei et vi'luti, hem door den Paus geschonken. Tot burgemeester der gemeente Wormerveer is benoemd de heer C. I'. Metelerkamp. in dc plaats van den heer C. Snaleise, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen; ook is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den lieer W. Cütte, als burgemeester der gemeente Goor. Door Z. 51. zijn benoemd; lot directeur van het postkantoor te Zeve naar de heer J. P. van Steenbergen, thans directeur van het postkantoor te Edam; te Edam de lieer E. Bakker, thans directeur van het postkantoor te Willemstad: te Willemstad de beer K. 11. J. A. Stoop, thans geagreëerd klerk ten postkantore te Eindhoven; en tot ontvanger der directe belastin gen te Wommels de heer E. J. Woudsma, thans te Ternaard. Door den Nederl. consul-generaal in Canada is de heer A. Falkenberg aangesteld lot zijnen vice-consul te Quebec, en door den Nederl. consul te Koustchouk is de heer 11. Wright aangesteld tot zijnen vice-consul teSulina. Z. K. II. de prins van Oranje is gisteren van Het Loo alhier teruggekeerd, Aan het lokaal van het departement van binnenl. zaken is eene bijeen komst gehouden van de chefs der provinciale bureaux van statistiek, ter regeling der werkzaamheden voor de aanstaande algehecle volkstelling. Door burg. en wetli. is eene publicatie uitgevaardigd, ter kennisgeving aan de ingezetenendat voor de feestviering van gemeentewege ter gelegen heid van de onthulling van het nationaal gedenkteeken voor 1813, op 17 November e. k., een programma is vastgesteld. Uil dit programma blijkt, dal des namiddags van 1 tot 4 ure in de Maliebaan volksfeesten zullen plaats hebben, bestaande in goochelen, mastklimmen enz., afgewisseld door muziek en des avonds groote verlichting van het 5Villemspark en omliggende straten als Zeestraat, Mauritskade, Sophialaan enz. Tevens worden de ingezetenen hij deze publicatie uitgenoodigd door het uitsteken van vlaggen en eene algemecne illuminatie deze feestviering op te luisteren. - Gisteren avond is te Scheveningen het droevige berigt ontvangen, dat tc Noordwijk een haringschuit van den reeder Engel Dijkhuizenstuurman Jacob Kuyperzonder volk is aangekomen. 5?olgens loopende geruchten zouden er nog meerdere schuiten van die plaats in den jonasten storm ver ongelukt zijn. 51en is thans zeer ongerust. BELGIË. Naar men uit Bergen meldt heeft Dessous-le-5Ioustierde misdadiger, van wien reeds melding is gemaakt, aanvankelijk volgehouden dat hij on schuldig is. 51en plaatste hem toen onverhoeds tegenover de lijken van de gebroeders Thirion en wist hem daardoor eene bekentenis te ontlokken. Hij verklaarde den driedubbelen moord gepleegd te hebben met beliulp van den reeds hoog bejaarden schapenhoeder Hoyon. Moustier ontving zijne slagtoflèrs bij zich aan huis, schonk hun drank totdat zij niet meer op de beenen konden staan en worgde lien dan. Pierre Thirion, 62 jaar oud, verdween in 5Iaart 1868. Nicolas Thirion. 58 jaar oud, verdween in April daaraanvolgende en Gustave, 43 jaar oud, in de maand 5Iei. Het geld, waarvan Pierre beroofd werd. bedroeg volgens de verklaringen van 5Iouslier 3000 irancs. De twee andere broeders hadden geen geld bij zich; zij kwamen slechts om de vermisten op te zoeken. Die som van 3000 francs moest 5Iouslier met Hoyon deelen, maar hij slaagde er in twee bankbillettenieder van 1000 francs, te verduisteren, waardoor het aandeel van Hoyon zich tot 500 francs bepaalde. 51oustier ontkent andere misdaden bedreven te hebben en zegt dat zijne vrouw, die rampzalige was ook nog slechts 28 jaar oud, op haar sterfbed gelogen heeft toen zij hem beschuldigde dat hij haar ver giftigd had Hoyon werd natuurlijk zoo spoedig mogelijk in hechtenis ge nomen. Hij ontkende deel aan de misdaad genomen te hebben en bleef bij die ontkentenis met kracht volharden toen men hem tegenover 51oustier stelde. De moordenaar is voor het overige zeer op zijn gemak. Hij weet dat de doodstraf hem wacht en verzoekt dat men hem de marteling zal be sparen om zijne executie lang uit te stellen; zijn grootste verlangen op dit oogenblik is om voor een regiment soldaten geplaatst te worden en op die wijs tc worden gefusilleerd. E\GEI. V V I». LONDEN25 October. De dagbladen in Ierland toonen zich zeer verontwaardigd over de wei gering van de regering om de gevangen fenians in vrijheid te stellen. De Irishman bevat een artikel onder het opschrift: "Het antwoord des ver drukkers." Indien, zegt het blad, dit de taktiek is en blijft, die dc rege ring ten opzigte van Ierland volgtdan hebben wij reden den heer Glad stone cr voor te danken, dat hij er ons aan herinnerthoe, God zij gedankt, de broederschap der fenians in het vcrecnigd koningrijk en in Amerika nog niet uitgestorven is; en dat wij door haar sterk genoeg zijn, om de deuren der kerkers te openen, cn ons volk tc verlossen uit de klaauwen van een schrikbewind. De People of Ireland verklaart dat het Engelsche volk gelogenstraft heeft al zijne verklaringen van sympathie met Kossnlh. Garibaldi5IazziniJefferson Davis en andere leiders van verdrukte nationa liteiten. Gladstone's weigering, zoo vervolgt het blad, heeft voor de tien duizendste maal aan het Iersche volk bewezen, dat het geen stem heeft in het bestuur des rijks, en dat hel eiland 55'ight op de beslissingen van het Britsche kabinet meer invloed uitoefent, dan ganscli Ierland. Het Duitsche blad Hermann, dat alhier het licht ziet, wijst er met groote ergernis op, hoezeer de gewoonte toeneemt om kinderen in dagbla den te koop aan te bieden en te koop te vragen. De handel in negers is onderdrukt, maar blanke kinderen kan men in het beschaafde Engeland koopen, zooals men een pond suiker koopt. Gemiddeld worden er in de ochtendbladen ruim een veertigtal kinderen per week aangeboden. Zwarte krullebollenblaauwoogige, lieve blonde meisjes, schoone knapen, allen in den leeftijd van drie tot zes maanden. Niet zelden wordt er voor een kind 100 betaald. Dailtj Telegraph haalt het feit, dat sedert de jongste verordening op de veeziekte 1602 stuks vee, meestal schapen, onmiddellijk na hunne aan komst in Engeland, zijn afgemaakt, als een bewijs aan dal de strenge ver bodsbepalingen thans met de meeste kracht ten uitvoer worden gelegd. F Ik A Ni KR IJ K. PARIJS, 25 October. Hoewel men zich over het algemeen overtuigd houdt dat de dag van morgen rustig zal voorbijgaan, heeft de prefect van policic hel echter noo- dig geacht bekend te maken dat er maatregelen genomen zijn om de eer biediging der wet te verzekeren en de orde en rust krachtdadig te hand haven. De goede ingezetenen zijn levens verzocht niet toe te geven aan eene onvoorzigtige nieuwsgierigheid, ten einde zich niel bloot te stellen aan de mogelijke gevolgen van de toepassing der wet van 7 Junij 1848 op de zamenscholingenwaartoe des noodig zal worden overgegaan. De keizer heeft den Sultan niet alleen langs telegrafischen weg zijn dank betuigd wegens de luisterrijke ontvangst van de keizerin, maar boven dien persoonlijk nog een brief aan Z. 51. geschrevendie door een kabinets- courier naar Konstantinopel wordt overgebragt. De Presse berigt het volgendeDe effective getalsterkte van elke com pagnie infanterie bij het Fransche leger zal binnen kort tot zeventig man worden verminderd. Onze regimenten zullen niet meer dan 1300 man onder de wapenen hebben. De uitvoering van dat besluit is reeds aangevangen; dag op dag worden er verloven voor onbepaalden tijd uitgereikt. Indien het plan geheel ten uitvoer komt, zal liet ministerie van oorlog in de eerst volgende zes maanden zes a zeven milliocn fr. bezuinigen. De executeuren-testamentair van den heer Sainte-Beuve bevinden zich in verlegenheid. Onder de papieren, door den overledene nagelaten, bevindt zich eene briefwisseling met prinses 5Ialhildesedert geruimen tijd begonnen en tot kort vóór den dood van Sainte-Beuve voortgezet. In deze vertrouwe lijke briefwisseling heeft de prinses zich. naar men meldt, met groote vrij moedigheid over verschillende hooggeplaatste personen uitgelaten en evenmin diplomatieke phrases gebezigd zoo dikwijls de naam van den keizer of die

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2