LEIDSCfflE COURANT. ZATURDAG 23 OCTOBER. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. 1869. i\]0. 177. Do Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.] De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. dito LEIDEN, 22 October. Het Staatsblad nommer 156 bevat het kon. besluit van 11 October jl. houdende vaststelling van programma's van examenster verkrijging van akten als onderwijzeres bij het middelbaar onderwijs. Bij de vermelding van het gisteren aan de brng bij de Vrouwcsteeg voorgevallen ongeluk, in ons vorig nommer, hebben wij verzuimd te noe men den heer 11. P. de Kok, die zich door zijne hulpvaardigheid tot redding van het knaapje mede zeer heeft onderscheiden. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee, dd. 21 Oct.: Van den 14den tot den 21slc» dezer zijn alhier weder aangekomen 15 schuilen, met 650,000 stuks steurharing en 376 ton pekelharing, waarvan 2 schuilen door storm weder en hooge zee hunne bestemmingsplaats niet konden bereiken, en alzoo genoodzaakt waren met gescheurde zeilen en groot gevaar bij Noordwijk en Scheveningen aan te landen. Voor den steurharing werd besleed ƒ18 a ƒ10 per 1000. lieden morgen is nog aangekomen de schuit Vrouwe Nesltjeschipper 11. Haasnoot, waarvan de matroos D. van Duin is over boord geslagen en verdronken, achterlatende eene vrouw met vier kinderen. Bij de verceniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten be trekkingen van verongelukte visschcrs der reederijen te Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee is mede het treurig berigt ontvangen van het om komen van bovenbedoelden matroos Dirk van Duin, achterlatende eene we duwe en 4 weezen. Behalve deze ongelukkigen worden door de vereeniging nog ondersteund 24 weduwen, 43 weezen en 2 bejaarden. Volgens het jaarlijksch verslag zijn de inkomsten der vereeniging slechts 2086.14% en bedroeg de uitkeering ƒ2473.75. Deze cijfers getuigen dat de vereeniging behoefte heelt aan meerdere bijdragen: wij bevelen baar in de algemeene liefdadigheid onzer stadgenooten bijzonder aan. De heer Adolph Schullz, uit Berlijn, is voornemens op Donderdag den 28en dezer, in het hotel de Zon alhier, eene dramatische voordragt te hou den, uit de werken van Gothe en Schiller en de Duitsche vertaling van Shakespeare. Volgens de getuigenis van Fransche dagbladen moet de heer Schultzdie zich in alle opzigten als een man van smaak en kunde doet kennen, een zeldzaam talent bezitten, zoodat hij bij zijne voordragten de daarin voorkomende personen als ten toonecle weet te voeren, en men als het ware een gezelschap tooneelspelersin een persoon verecnigd, voor zich heeft. Meer dan de stukken te lezen is hjj in den vollen zin des woords acteur. Hij stelt zich voor hier op bedoelden avond te lezen twee tooneelen uit Schillers Glocke, twee tooneelen uit de Othello van Shakespeare, en twee tooneelen uit de Faust van Göthe. Van Aarlanderveen meldt men ons dat de tongblaar en het klaauwzeer onder het rundvee in die en aangrenzende gemeenten, op enkele uitzonde ringen na, als geweken mogen worden beschouwd. Uit enkele gemeenten verneemt men dat er runderen aan die ziekten zijn bezweken. De weilanden leveren nog overvloedig voedsel op voor het vee; blijft echter de felle regen aanhouden, dan zal men zich daardoor genoodzaakt zien, althans daar waar de landerijen laag gelegen zijn, vroegtijdig lot het stallen van het vee over te gaan. Gelukkig zijn de bouwlieden in die streek van cenen buitenge woon grooten voorraad hooi voorzien. Te Nieuwveen is Dingsdag 11. de bouwman Voorlhuizcnbezig zijnde met bet dorschen door middel der machineten gevolge van het breken van dat werktuig, door het wiel aan het hoofd derwijze getroffen dal hij aanvanke lijk in bedenkelijken toestand verkeerde. Later bevond hij zich iets beter en heeft men hoop op zijn herstel gekregen. liet Hbl., dat een uitvoerig overzigt heeft gegeven van de te Amster dam gehouden internationale tentoonstellingbesluit zijne medcdcclingen ietveffende de 6de kl. (middelen tot zedelijke, verstandelijke en ligchame- lijkc ontwikkeling) met het volgende «En nu last not least nog een blik op de voortbrengselen van het genootschap: Mathesis Scientiarum Genitrix, te Leiden. Wij hebben deze collectie voor het laatst bewaard, als een schotel, die een zeldzaam en kostbaar geregt bevat. Deze inrigting heeft afzonderlijk ingezonden, en zich niet gehouden aan het door de inspecteurs van het middelbaar onderwijs aangenomen stelsel. Het neemt daarom eene afzonderlijke, maar tevens eene «ere-, ja eene eerste plaats op de tentoonstelling in. Hier zijn niet minder ban 2000 teekeningen in colossalc portefeuilles, zeer doelmatig op sierlijke jjzeren schragen geplaatst, te zien gegeven. Het scheen of de tachtigjarige grijsaard hier een talrijk leger, uit allerlei troepen bestaande, op de been gebragt, in slagorde heeft geschaard, om een strijd te bestaan tegen de jeugdige legertroepen der regering. En hij heeft zijn doel bereikt. Hier kunnen wij de geschiedenis der school aanschouwen in de ontwikkeling van iederen leerling op elk gebied der teekenkunst. Ilier wordt in elk onder deel der kunst eene menigte van uitmuntende proeven geleverd. Ondoen lijk is het hier in bijzonderheden te treden, en het is niet te veel ge zegd, als wij het geheel een pronkstuk van de Nederlandschc teeken- scliool, met het oog op de behoeften van de nijvere klassen, noemen. In zonderheid trokken de algemeene aandacht de proeven van bouwkundig teekeuen en die van het handteekenen naar voorbeelden en naar de methode Dupuis. Daarvan was ook de keuze zeer groot, en daarin scheen de kracht van het onderwijs zich te concentreren. Maar van doorzigtkunde en be schrijvende meetkunde werden teekeningen te aanschouwen gegeven, zoo als wij ze in de regcringscollectic te vergeefs zochten. Ook op practisch gebied was deze inrigting voortreffelijk vertegenwoordigd. Keurig zijn de modellen van trappen en kappen, de metselverbanden en de modellen voor meetkunstig teekenen. Tot nadere toelichting van den werkkring van dit genootschap hebben bestuurderen een Overzigt van liet onderwijs aan de scholen, gedurende de 83 jaren van haar bestaan, gegeven. Aan het slot van dat Overzigt wordt de vraag gesteld: //welke de resultaten zijn die het onderwijs heeft opgeleverd?" Bestuurderen zijn bescheiden genoeg, die vraag niet te beantwoorden. Zij deden beter; zij zonden de vruchten van hunnen arbeid hier op deze tentoonstelling, ten behoeve van den handwerks man in het leven geroepen. //Bestuurders zijn volkomen overtuigd zoo lezen wij verder. dat het hunne roeping niet is kunstschilders pf ingenieurs te vormen; daartoe wordt eene geheel andere opleiding gevor derd; maar kundige werklieden, wier geoefende hand door een helder hoofd wordt bestuurd. De maatschappij heelt behoefte aan een goed ontwikkel den burgerstand; elke inrigting, die hiertoe medewerkt, kan aanspraak maken op de algemeene belangstelling; langs dezen weg wordt toch op eene krachtige wijze bevorderd, zoowel de welvaart van het individu, als het heil en de bloei van ons geliefd vaderland." Deze laatste zinsnede onder schrijven w ij van harte gaarne en uiten den wensch, dat Nederland op dien nieuw betreden weg met zulke vaste en snelle schreden zal vooruitgaan, als het dien tot dusver bewandeld heeft. Dan zal Nederland door zijne intel lectuele magt in physieke welvaart toenemen en ook onder het nijvere deel zijner bevolking milden zegen verspreiden." De voor de dienst in Indië bestemde officieren van gezondheid der 3de kl. 11. Tcunissen, J. P. L. Fischer, J. Timmermans en dr. J. 11. 11. van Sonmoeteneerstgenoemde den 23,len dezer en de overigen in het begin der volgende maand, de beide eersten uit het Nieuwe Diep en de anderen uit Rotterdam, de reis naar Java aannemen. Als een nieuw bewijs van ingenomenheid met de maatschappij van weldadigheid ten gevolge der bijeenkomst van afgevaardigden en leden op 28 en 29 Juli} jl. te Frederiksoord, wordt vermeldt, dat jhr. W. H. Lijcklama a NijeholL te Oldeboorn eene schuldbekentenis a ƒ200 (zijnde twee aandee- len a 100 in de rentelooze leening, aangegaan in 1864 ten laste dezer instelling) heeft kwijt gescholden. Te Vlaardingen is Dingsdag 11. de aldaar nieuw gebouwde r. k. kerk, op pleglige wijze, door den bisschop van Haarlem ingewijd. In de hoofd straat der stad staande, mag dit gebouw met regt daarvan een sieraad genoemd worden. Ten bewijze dat ook de protestanten belang stelden in dit feest, wordt gemeld dat de notaris van Stipriaan Lniscius den bisschop met zijn equipage heeft doen afhalen, en haar gedurende het verblijf van den bisschop tot diens beschikking heeft gelalen. Te Haarlem werd dezer dagen zekere S., werkzaam ter drukkerij van dc hli. Enschedé en Zonen, de Damstraat doorgaande, getmflen door ceu zwaar pak. dat men daar uit een zolderraam op straat wierp. 'sMans reg- lerheen werd op meer dan eene plaats gebroken, en de afzetting moest plaats hebben, Hij overleefde die kunstbewerking slechts weinig tijds. Te Zandvoort is eergisteren gestrand het Noordschc barkschip Alexan der, kapitein A. Hansen, hetwelk in ballast van het Nieuwe Diep was ver trokken, met bestemming naar Frederikstad. De equipage, bestaande uit kapitein en 10 man, is met de reddingboot aan wal gebragt. liet schip zat op de tweede bank en kondoordien de zee niet al te onstuimig was, met dc reddingboot bereikt worden, zonder dat men van den vuurpijl-toestel gebruik behoefde te maken.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1