LEIDSCIIE COURANT. VRIJDAG 22 OCTOBER. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. iN°. 176. bij me ?e- ae- cn en lim .en i in en: :ine en .50 van seg, De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.] De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. 2 2 1% 7% 3% 9% 1354 12% 13 9% !9 >154 53% 22% 52% 25% 68% 69% 5274 604 dit» 28%; f-< Coup. LEIDEN, 21 October. Met betrekking tot de feestviering van 11. Maandag avond, vermeld in ons lommer van den 20stc" dezer, vernemen wij nader dat tot de verschillende leputatièndie aan de serenade hebben deelgenomennog behooren die van let dep. Leiden der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, de plaatselijke schoolcommissie en het gezelschap Harmonie. Ook het dep. Leiden der maatschappij ter bevordering van nijverheid, dat ten onregte onder de ge- noodigden werd genoemd, nam daaraan deel en verleende ook door eenc aanzienlijke geldelijke bijdrage zijne krachtige medewerking. lieden namiddag omstreeks 5 uren waren ecnige jongens op de brug aan de Vrouwesteeg aan het spelen en stoeijen, waarvan er een het onge luk had in het water te geraken, en op dat punt gevaar liep te verdrin ken. De heer F. M. van Deventer, student alhierdie zich op de Aalmarkt levond, het geval bemerkende, ijlde naar de plaats van het onheil en liet iich van de brug afzakken, met de beide handen zich vastklemmende aan ketting van den klap. Ilij riep den jongen toe hem bij de beenen te Tattenhetgeen dezen ook gelukte. Inmiddels waren meerdere personen toe schoten; de bediende uit het badhuis van den heer Couvée, A. Boot, mderstcunde den heer van Deventer in zijne moeijelijke positie; men plaatste m ladder in het water en langs dezen klommen eerst de jongen en daarna lijn redder naar boven. Ooggetuigen verklaren in een dergelijk geval zelden isoveel tegenwoordigheid van geest, gepaard aan overleg, opgemerkt te heb- len. als hier door den heer van Deventer werd ten toon gespreid. De minister van binnenl. zaken heeft, daar herhaaldelijk bij het minis- Itrie klaglcn worden ingebragt wegens aanvaringen van stoombootcn in ■incurrerende dienstende concessionarissen ernstig gewaarschuwd te zorgen lat zich dergelijke gevallen niet meer voordoen, en zulks onder opmerking, lat, wanneer zoodanige aanvaring op nieuw plaats heeft, de betrokken dienst ((schorsten bij herhaling daarvan de concessie ingetrokken zal worden. De hoofdadministratiën der verschillende corpsen zullen, even als dit len vorigen jare heeft plaats gehad, den 19'1™ der volgende maand in het [dbliek aanbesteden de voor het jaar 1870 benoodigde hoeveelheid linnen en andere voorwerpen van kleeding en uitrusting. Te Zaandam is Dingsdag avond de molen genaamd »de Slijfselbak," an de firma 11. Vos en Zoon, een prooi der vlammen geworden. Uit Nijkerk meldt men dat men in die streken druk bezig is met den arbeid behoorende tot den tabaksoogst. Door de stormen van den laatsten lijd heeft het gewas veel geleden; de opbrengst zal echter nog middelmatig lijn. Een groot gedeelte van den oogst van dit jaar is reeds verkocht. Uit Wageningen meldt men dat aldaar aanvankelijk is tot stand geko- aen een school- en onderwijzersfonds, ten doel hebbende de bevordering an alle lakken van onderwijs onder minvermogenden. Hel is aan een edel nenschenvricnddie zijn naam niet bekend wenscht, dat men eene som leeft te danken als grondkapitaal. eene rente gevende van ƒ504 'sjaars. (jfschoon men met deze som vrij goed het doel bereiken kanheeft de com- missieten einde op uitgebreide schaal te werk te kunnen gaan, circulaires ondersteuning bij de ingezetenen verspreid. De gemeenteraad van Tilburg heeft besloten voor ƒ20600 aandeelen te tanen in den ontworpen Tilburg-Langstraatschen buurtspoorweg. Uit Luxemburg meldt men dat de koning-groothertog de organisatie tin het bcstnur gewijzigd heeft. De heer Ulveling, lid van den raad van iate en secretaris-generaalis benoemd tot directeur-generaal der financiën ie heer de Roebé, districts-commissaris te Grevertmachern, tot lid van den van state; de laatste wordt in zijne vorige betrekking vervangen door len heer Faber, directeur der voormalige landbouwschool te Echternach; ie heer de Colnet d'Huart, gewezen directeur-generaal der financiën, is be- >»emd tot directeur .van het athenaeum te Luxemburg. In de stad Luxemburg hebben de letterzetters en drukkersgezellen hun- len arbeid gestaakt; zij eischten loonverhooging. Blijkens het voorloopig verslag van de tweede kamer over het hoold- ank justitie waren verscheidene leden niet tevreden over het regeringsbeleid 'in den tegenwoordigen minister van justitie. Er was nog zeer weinig tot "and gebragt en zijne houding nopens aanhangige vraagstukken kwam ver- fteidene leden zeer weifelend voor. Zij wenschlen nadere afdoende verkla gen omtrent de plannen van den minister te ontvangen. Anderen achtten deze grievenzoo al niet ongegronddan toch zeer overdreven, liet niet tot stand komen van vele zaken was slechts een uitvloeisel der omstandig heden buiten des ministers toedoen. Behalve op de hervorming van het regtswezen werd nog gewezen op vele onderwerpen van groot belangdie voorziening vereischen. De raad van bestuur van het pensioenfonds van burgerlijke ambtenaren beeft, volgens eene missive door gedep. staten aan de gemeentebesturen ge- rigt, op het door den minister van binnenl. zaken aan voornoemden raad gerigt schrijven over de toepassing van art. 26 der wet van den 13den Aug. 1857, met opzigt tot de geldigheid voor pensioen van hulponderwijzersr dienstendie anterieur dc invoering der wet bewezen zijnhoofdzakelijk geantwoord, dat het onaannemelijk te achten is op grond van art. 26 der wet op het lager onderwijs, alle diensten zonder onderscheid, mits ten be hoeve van dat onderwijs bewezen zijnde, als geldig voor pensioen te admit teren, De raad begreep integendeel dat, aangezien het alhier de toekenning betreft van pensioenen ten laste van den staat, de daarin te begrijpen dien sten ook de hoedanigheid moeten hebben, die daarvoor gevordeid worden, dat is, aanstelling door de bevoegde magt en de bclooning uit de daarvoor bestemde fondsen. Het is ook in dezen zin dal liet door de vergadering van inspecteurs aangehaalde art. 6 a der wet van 9 Mei 1864 op de bur gerlijke pensioenen wordt toegepast. Volgens dat artikel worden de betrek kingen, die anterieur de wet bekleed zijn, in den diensttijd begrepen, wanneer die volgens de tegenwoordige orde van zaken op vaste aanstelling en be zoldiging uit 's rijks geldmiddelen begeven worden. Het ligt in den aard der zaak dat deze verordening geene betrekkingen bedoelt, aan welke noch aanstelling noch bezoldiging verbonden waren, als waarop de pensioenbepalingen ook geene betrekking haddenmaar dat alhier alleen sprake kan zijn van ambten of landsbedieningen, die, hoewel niet geheel, dan toch gedeeltelijk de vereischten hadden, die eene landsbetrekking konden maken, om welke reden de raad dit voorschrift nimmer toepas selijk geacht heeft op hulponderwijzers of ondermeesters, die onder de vorige orde van zaken noch benoeming noch belooning der gemeente hadden, maar enkel op het gezag van den hoofdonderwijzer zijn in dienst genomen, beloond en weder ontslagen zijn en dus eene bediening hadden, die, hel moge eene betrekking bij het onderwijs geweest zijn, evenwel in den zin der pensioen-verordening geene dienst uitmaakt. Als een gevolg van de heilzame bepaling vervat in het meergenoemd art. 6 der wet op de burger lijke pensioenen zijn verschillende burgerlijke landsbetrekkingen, die slechts eene der beide vereischten van dienst hadden en eigenlijk vervallen moesten, in het pensioen kunnen opgenomen worden. Ook heeft dc raad er geen bezwaar in op dezelfde wijze ten opzigle van de hulponderwijzers te handelen. Bij deze gelegenheid heeft de raad op nieuw in overweging genomen, of er uit aanmerking van den bijzonderen'ol zooals in de stukken leregt wordt aangemerkt, exceptionelen toestandwaarin het onderwijzers-personeel vroeger verkeerde, termen aanwezig zijn voor eene ruimere toepassing van het alhier besproken voorschrift der wet op de burgerlijke pensioenen, namelijk of er ook wettelijke bezwaren aanwezig zijn om daarin op te nemen: 1°. de voormalige ondermeesters die geene aanstelling van het gemeentebestuur ver kregen hebben en ook geene bezoldiging uit de gemeentefondsen genoten, maar ten wier behoeve aan den hoofdonderwijzer eene toelage van de ge meente uitgekeerd wordt; 2". de voormalige onderineesters die geene aanstelling van het gemeentebestuur noch bezoldiging uit de gemeentefondsen verkregen maar wier indienststelling door hel gemeentebestuur is erkend of goedge keurd. De raad is van gevoelen dat hieraan het karakter van gemeentelijke dienst niet wel ontzegd kan worden. De missive van den minister betrekkelijk deze zaak ging vergezeld van het request van het hooidbestuur van het Nederlandse!) onderwijzersgenoot schap en het verslag van de vergadering van inspecteurs van het lager onderwijs. 's GRAVENllAGE, 21 October. Z. M. de groot-hertog heeft den kapitein Straatman van het 7<lc reg. infanterie benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon Z. M. heeft vergunning verleend aan den lieer dr. W. J. A. Jonckbloet, lid der tweede kamer, tot het dragen der versierselen van officier der Lcopolds-ordeen aan den heer H. J. F. van Oldcnharneveld genaamd Wille Tullingh, attaché-honorair bij liet Ned. gezantschap bij het lief van België,

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1