LEID8UHE COURANT. W 175, DIIVGSDAG 19 OCTOBER. M N INEN'L A N DSC 11E BE l'.IG TE N. 1809. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, "buiten de ercpeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents., De prjjs der Advertentiën is van 14 régels f 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 18 October. Zoowel van de openbare gebouwen als van de woningen der ingezete nen wappert heden de nationale vlag, en teregt. Aan eene instelling toch in de gemeente gevestigdwaarop zij roem mag dragen en die gedurende de vele jaren van baar bestaan de zaak der volksverlichting en der volks ontwikkeling in haar midden zoo krachtdadig heeft bevorderdwerd op he den, als erkenning barer verdiensten, de gouden medaille uitgereikt, haar door den jury der internationale tentoonstelling te Amsterdam toegekend, liet gemeentebestuur en de ingezetenen werken zamen om dezen voor het genootschap Mathesis Scientiarum Geuitrix zoo gedenkwaardigen dag luister bij te zetten en van hunne ingenomenheid met deze zoo wel verdiende on derscheiding te doen blijken. Onder het afdrukken dezes wordt de commissie, met liet in ontvang ne men der medaille belast, bij hare terugkomst in de stad door de kweeke- lingen des genootschaps in plegtstatigen optogt geleid naar de stadsgehoor zaal, alwaar liet eerebhjk in handen des bestuurs wordt gesteld. Aan de voormalige Rijnsburgsche poort zijn de toebereidselen gemaakt voor eene gasverlichting, prijkende met de zinspreuk des genootschaps. Ook de stads gehoorzaal en het gebouw der hoogere burgerschool, waar het genootschap is gevestigd zullen verlicht worden. Aan de leden van het bestuur des genootschaps en aan daarbij werkzame hoofdonderwijzers, alsmede aan hh. burgemeester en wethouders, zullen se renades gebragt worden. Naar men verneemt, zegt het Vad.heeft de minister van binnenl. zaken de winterdienstregeliiig voor den Ned. ïlhijnspoorweg, die met 1 Oc tober had moeten aanvangen, afgekeurd en is daaraan te wijten, dat ook de andere aansluitende spoordiensten hun winlerdienst nog niet hebben ge publiceerd, laat staan ingevoerd. De reden van de genoemde afkeuring moet zitten in de omstandigheid, dat de directie van den Rhijnspoonveg niet minder dan vier sneltreinen (tegen 1/3 verhooging van vervoerprijzen) wilde doen loopen, wat de minister minder noodigvond voor het publiek en zijne belangen. Re directie van het Palcis voor Volksvlijt te Amsterdam heeft hij adres aan den gemeenteraad aldaar verzocht haar in kosteloos gebruik af te staan, provisioneel voor den tjjd van tien achtereenvolgende jaren, met het regt van wedèrzijdsche opzegging van zes maanden vóór de expiratie van dien termijn, het terrein gelegen vóór het Paleis voor Volksvlijt, ter grootte als dit thans door de houten omrastering is aangewezen. Dat dit terrein moge worden afgesloten door een ijzeren hek. aansluitende aan de ijzeren hek ken, geplaatst langs de buitenzijden van den tuin achter het Paleis, en vodïzien van drie hoofdopcningèn tot het toelaten van rijtuigen en van zes openingen voor voetgangers. Dat in de kosten van dit hek, op hechte en sierlijke wijze te vervaardigen en begroot op minstens 15000, door de stad worde bijgedragen eene som van ƒ10000 als maximum, onder bepaling dat het hek wordt en blijft de eigendom der stad. De directie stelt zich voor bedoeld terrein tot een uitspannings-oord voor het publiek in te rigten en zij neemt op zich den aanleg van het afgesloten terrein tot een rij- en wandelpark, waarin fontein eii smaakvolle houten gebouwtjes, ingerigt voor verkoopplaatsen van verschillende voorwerpen; hetjaarlijkschonderhoud en de verlichting van het terrein; de dagelijksche kostelooze openstelling Van de toegangen tot dit park voor het publiek, gedurende de zomermaan den vah des morgens 8 tot des avonds 10 ure en gedurende de winter maanden van des morgens 9 tot des avonds 5 ure, behoudens op die dagen waarop concerten of andere feesten worden gegeven tegen hefïing van entreegelden. Bij de Ned. herv. gemeente te Herkingen is lot predikant beroepen d», Luttenberg, pred.- tè Voorhout; bij die te Arncmuide d». Ivan de Beer, pred. te Vrouwenpolder; bij die te IJIst d\ Wolff, pred. te Valburg; bij die tc Knijpe d». Uden Masman, pred. te Colmschate; bij die te Oostcrzee d\ Gmidhuis, pred. te Cóevorden; bij die te Grijpskerke de heer Rraams, ont slagen pred. bij de prot. gemeenten in Ned. Indië. Door ds. Lazonder, pred. te Berkel en Rodenrijs*, is voor het beroep naar Leiderdorp bedankt. Men meldt ons uit Leeuwarden: In den nacht van den I4d'° dezer strandde in de buitengronden van Schiermonnikoog het van Frederikstad naar Harlingen bestemde, met bout geladen kofschip Gertruida, gezagvoer der Dekker. Het schip, te lmis behooreiide te Pekela, zal weg zijn, doch de lading hoopt men bij eenigzins goed weder te kunnen bergen. De vier opvarenden zjjn gered geworden door de op Schiermonnikoog gestationeerde reddingboot van de Noord- en Zuidhollandsche reddingmaatschappij. De zomer kan nu als voor goed voorbij worden aangemerkt; de herfst is, vooral in de laatste dagenmet kracht ingetreden. Bij sterken wind en veelvuldige regenvlagen is het water in weinige dagen aanzienlijk opge stuwd zoo zelfsdat vele lage landen wederom daaronder hebben te lijden, 't Zal wel niet uitblijven dat ook nu weder deswege kiagten Worden aan geheven en op eene betere alstrooming van het boezemwater zal worden aangedrongen. Niet alleen dat de regenbakken thans goed gevuld zijn. maar ook menige kelder is ruimschoots van water voorzien. De grond schijnt geheel te zijn doorweekt. Voor de nog te velde staande Vruchten, met name aardappelen, is de vele regen vooral zéér nadeelig; er moet overigens in dat gewas nog al wat ziekte voorkomen, en deze omstandig heid maakt het nu niet beter. Men kan hier thans met regt zeggen, dat men in een waterland woont. Tc Maassluis zijn in de vorige week weder 4 loggersehepen binnenge- komende, aanbrengende 62 lasten haring en 120,000 stuks steurharing. Uit Wijk bij Duurstede meldt men aan de N.R.C.: De landbouwer v. L. uit Cotlien werd Vrijdag 11. zeer onaangenaam verrast daar een vet beest, waarvoor hem in de vorige week nog ƒ170 was geboden, hl de weide, waarin het liep onder Amerongen, in den nacht was geslagt. I)e dieven, die de slagting niet dan met moeite hebben kunnen bewerkstelligen, hebben niets medegenomen dan het vet en overigens het beest laten liggen. Waarschijnlijk zijn zij gestoord geworden. Men heeft hen nog niet op het spoor kunnen komen. Te Rheden had dezer dagen weder eene belangrijke sluikerij plaats. In den vroegen morgen trokken vier mannen, beladen met ruim 60 kannen voorloop, van de Pruissische grenzen over den IJssel en werden op den straatweg achterhaald door den gemeente-veldwachter, bijgestaan door den boschwachler Colewey. Rij gewelddadig verzet der sluikers. had hier eene ernstige worsteling plaats, die voor de policie ongunstig had kunnen afloo- pen, wanneer niet cenige vetdarheiders tot haar ontzet waren toegesneld. De ontmoeting eindigde met inbeslagneming der siuikwaren en geréglelijke vervolging der schuldigen. Omtrent de te Wierden plaats gehad [hebbende ongeregeldheden ver neemt men het volgende: Donderdag morgen omstreeks 8 ure staakten ongeveer twee derden der werklieden der sloombontweverij den arbeid. Zij begaven zich naar het kantoor, eischten meer uren tc arbeiden en verhoo ging van loon en dat aan elk man twee weefstoelen zouden worden gege ven. De directie beloofde aan de werklieden elk twee weefstoelen en bragt ook cenige verbetering in het loon. Hiermede tevreden, gingen de arbeiders in de fabriek. Onmiddelijk daarna kwamen echter allen terug en slóeg een der kwaadwilligen twee glazen stuk. De directie sloot dien teil gevolge de fabriek en is de fabriek ook den volgenden dag niet meer in werking gezel. Negen werklieden, welke beschouwd worden als de aanleiding dezer onge regeldheden, hebben kennisgeving ontvangen, dat zij op de fabriek geen arbeid meer kunnen bekomen. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft besloten over te gaan tot conversie der gemeenteschuld van voor 1 Januarij 1862. Volgens dat besluit zal al de schuld der gemeente van voor dien tijd onder één rente-standaard worden gebragt en zoodoende geconverteerd worden in een 4% pCt. fonds, waarvan obligation met coupons aan toonder zullen worden afgegeven, en waarvan jaarlijks een bedrag van minstens ƒ3000 bij loting zal worden afgelost. Vrijdag middag is een bejaard man naar Hilvarënbeek gaande, alwaar hij woonachtig is. door twee personen, vader en zoon, beide te Kaatsheu vel, gemeente Loon op Zand, woonachtig, op eene zoo verregaande wijze mishandeld en zoodanig met een hamer op het Voorhoofd geslagen, dat hij geheel bewusteloos is nedergezegen. De gewonde verkeert in zeer beilenke- lijken toestand. De daders, van beroep mattenmakers, zijn in verzekerde bewaring genomen. 's GRAVENHAGE, 18 October. Z. M. heeft den kapitein P. F. T. La Fors. van het rcg. grenadiers en jagers, tijdelijk belast met de leiding der exercitiën van hel corps kon.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1