LEIRSCHE COURANT. ZATURDAG 16 OCTOBER N°. 171 BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 18(»9. ■J De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 13.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents.' De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 15 October. In den laatsten lijd was onder de voorstanders van onzen handel en nijverheid de stoomvaart op Amerika de question bruiante van den dag. Toen de lieer Jansen in zijn geschrift: «Ecu brug over de oceaan" daarop de aandacht vestigde, vonden zijne denkbeelden, wat de hoofdzaak betreft, algemeen sympathie. Het bleek toen dat het denkbeeld eener directe ge meenschap tusschcn Nederland en Amerika bij velen reeds was opgekomen en sluimerde en dat slechts een krachtige stoot noodig was om het te doen ontwaken en aan het licht te brengen. In de onlangs te Utrecht, ingevolge uitnoodiging van den heer Jansen, gehouden meeting van belangstellenden in de zaak, liep dan ook de gedachtenwisseling niet zoozeer over het al of niet gewenschte der onderneming, dat stond bij allen vast, als wel over de wijze waarop zjj zou moeten worden ten uitvoer gebragt. Nog voordat de bedoelde meeting plaats had, zag eene brochure het licht van wege de directie der op liet practisch gebied der scheepvaart gunstig bekende Kon. Ncderlandsche stoombootmaatschappij, waaruit bleek dat ook zij reeds sedert lang op het tot stand brengen dier regtstreeksclie gemeenschap het oog hield gevestigd, maar dat bijzondere redenen haar weêrhouden hadden in deze het initiatief te nemen. De geopenbaarde belangstelling had haar ech ter thans den moed gegeven terstond handen aan het werk te slaan en een plan te ontwerpen, dat, mogt het door de aandeelhouders worden goedge keurd, tot de verwezentlijking der zaak zou leiden. Gelijk men weet zag de directie hare wenschen bekroond, daar de aandeelhouders zich in eene den lld,'I, dezer gehouden vergadering met hare inzigten vereenigden en, overeenkomstig de hun gedane voorstellen, besloten tot uitbreiding van bet materiëel van de bestaande lijnen der maatschappij en tot opening eener directe en geregelde stoomvaart tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerikamet magtiging tot dat einde eene leening aan te gaan tot een bedrag van vijf millioen gulden. In de bovenbedoelde brochure van de directie der Kon. Nederl. stoomboot maatschappij gaf zij openhartig te kennen dat, mogt zij een geldelijk sub sidie van het rijk voor deze zaak niet noodig achten, zij echter de onder steuning van het Nederlandsche volk niet kon ontberen, en dat zij daarop welligt een beroep zou doen. Nu hare plannen door de aandeelhouders zijn goedgekeurd, gaat zij daartoe over en heeft zij, in gevolge de haar ver leende magtiging, de deelneming opengesteld in eene leening groot vijf mil lioen gulden, verdeeld in obligatiën van ƒ1000 en ƒ200, rentende 5 pCt., tegen den koers van 90 pCt. en af te lossen in 25 jaren, waaromtrent nadere bijzonderheden worden medegedeeld in eene hierachter voorkomende aankondiging der directie. Dat aan de directie de verlangde ondersteuning moge ten deel vallen, zul len gewis velen met ons haar van harte toewenschcii. De maatschappij mag door den voet, waarop zij thans reeds voor de stoomvaart is ingerigtin de eerste plaats wel geacht worden in staat te zijn dc zaak, met de beste kansen op welslagenter hand te nemen. liet geldt hier eene gewenschte en voor den bloei van Nederland hoogst nuttige industriële ondernemingop tele takken van handel en bedrijf kan zij van gewigtigen invloed zijn en daaraan een nieuw leven schenken; vooral bij dc allengskens meer en meer naderende voltooijing van ons spoorwegnet en aansluiting aan het buiten land. Ook de voordeelen van liet vervoer van landverhuizers, tot nu toe grootendeels door Hamburg en Bremen genoten, -mag niet worden voorbij gezien; en dat dezen de gelegenheid, die hun wordt aangeboden om in eene Nederlandsche haven naar Amerika scheep te gaan, gretig zullen aangrijpen, daarvan mag men zich op goede gronden overtuigd houden. Men mag aan nemen dat. had de gelegenheid reeds vroeger bestaan, de stroom der land verhuizers reeds bij voorkeur den weg over Nederland had genomen. Met groote ingenomenheid heeft men ook in de Vereenigde Staten het plan tot eene regtstreeksclie gemeenschap met Nederland vernomengetuigen de talrijke blijken van adhaesie, van daar ontvangen bij gelegenheid van de te Utrecht gehouden meeting, die later zijn openbaar gemaakt. Mogen velen zich opgewekt gevoelen tot eene krachtige zamenwerking en dc directie zich daardoor in staat gesteld zien hare plannen te verwezent- lijkenten einde Nederland meer en meer te doen deelen in de voordcelen tan den uitgebreiden handel tusschen de beide werelddeelen. 's Rijks middelen hebben over de negen eerste maanden van dit jaar op- gebragt ƒ54.268.722.09, zijnde 2,831,672.97 meer dan in dat tijdvak van 1868. De raming bedroeg ƒ53,048,516.25. Tot lid der provinciale staten van Zuidholland, in de plaats van den heer dr. K. A. Rombach, lid der tweede kamer, is in het kiesdistrict Brielle gekozen de heer G. II. Lette, burgemeester van Brielle. I - Men meldt dat alvorens de spoorweglijn van Uitgeest op Zaandam voor het publiek verkeer wordt opengesteld eerst nog eenige wijziging zal plaats vinden in de windwerken der kraanbuigingen; dit zou geschieden met het oog op de vrije ruimte en spoedig gereed zijn. Wij kunnen mededeelen, zegt bel D. r. 's Gr., dat eerlang een wets ontwerp zal worden ingediend tot afschaffing van de doorloopende kortingen op dc bezoldingcn der rijks-ambtenaren, ten behoeve van het pensioenfonds, en dat tegelijkerheid eenige verbeteringen in de bestaande pensioenwet zul len worden gebragt. Zoo het mogelijk is, zal eerstbedoelde maatregel reeds met 1 Julij 1870 in werking treden. Het Vad. meent te weten, dat er bij onze regering, hoe ook van sommige zijden gedrongen, geen voornemen bestaat, althans hu reeds gehoor te geven aan den wenschdat de tegenwoordige gouverueur-ge- neraal zoodra mogelijk door de regering mogt teruggeroepen en door een ander vervangen worden. Te Rotterdam is gisteren de nieuw gebouwde St. Antonius-kerk, aan den Goudsclien Singel, door mgr. Wilmer, bisschop van Haarlem, plegtig ingewijd. Wij vernemenzegt de iX. Rolt. C.dat de meel- en broodfabriek aan den Bergweg alhier, die voor eenige jaren ongeveer 2 ton gekost heeft en in de vorige week voor de tweede maal in den loop van ongeveer drie maanden in veiling gebragt en toen ƒ23,400 opgebragt, is gemijnd op ƒ4800 daarboven, en alzoo verkocht voor ƒ28,200 aan een Duitscher, die voorne mens is de bakkerijen waarschijnlijk ook de meelfabriek voort te zetten. Men verneemt, dat zich eene commissie heeft geformeerd, tot de op- rigting van een tweede badhuis te Zaudvoort, waartoe de benoodigde grond tot den bouw kosteloos zal worden afgestaan door jhr. H. G. Barnaart, heer van Zaudvoort. In de kosten van den bouw zal door vrijwillige bij dragen van vermogende menschenvrienden voorzien wordendaar de inrigting ten doel heeft lieden uil den minderen stand de baden te doen gebruiken voor minderen prijs dan thans betaald wordt bij de aldaar bestaande inrigting. Te Andijlt is Woensdag 11. de woning van den landbouwer Neuvel af gebrand, tijdens de bewoners tot het afleggen van een bezoek afwezig wa ren. Eene groote hoeveelheid zaad is bij dien brand verloren gegaan. Te Zutphen waren eergisteren middag twee knaapjes, de zevenjarige zoon van den koopman Ilagens, en hel vijfjarige kind van den schrijnwer ker van Apeldoorn, aan liet spelen, op den hoek van de Waterstraat en Groenmarkt, toen de handwagen van van Gend Loos met een zware vracht, van voren door één man getrokken en ^au achteren door twee mannen voortgeduwd, in volle vaart naar bet spoor reed. Door een nood lottig toeval geraakten de twee spelende kinderen onder de raderen. De jonge Ilagens werd deerlijk aan bet borstbeen gewond, zoodat hij een unr later is overleden; het andere kind is ook gekwetst, doch men heeft alle hoop het te zullen behouden. Men meldt ons uit Leeuwarden: In de gisteren gehouden vergadering van den raad dezer gemeente is o. a. besloten een adres aan de tweede kamer der staten-generaal te zenden, houdende verzoek te willen bevorde ren, dat tol de verplaatsing van de strafgevangenis alhier naar elders niet worde overgegaan. Wijders is met 19 legen 1 stem besloten aan den op verzoek eervol ontslagen gemeente-ontvanger, den heer J. D. Simon, geen pensioen te verleenen. Nog meldt men uit Leeuwarden: Dat de landbouw in Friesland velen ecu middel van beslaan oplévert, zal wel geen betoog behoeven; Friesland is als landbouwende provincie genoegzaam bekend. Nu mag bet vorige jaar wegens de aanhoudende droogte in vele opziglen schadelijk geweest zijn, het volgende bewijst welke rijkdommen de landbouw in dat jaar heeft afge worpen. Naar de middelprijzen aan de markt tc Leeuwarden gerekend, ver tegenwoordigde de opbrengst van de tarwe eene som van ƒ975,500, die van de rogge ƒ1,279,260, die van de wintergarst J 782,000die van de zomer- garst 110,950, die van de haver ƒ1,091.670, die van de boekweit 424,700, die van de boonen ƒ624,380, die van de erwten ƒ160.170, die van de slamboonen ƒ18,200, die van de aardappelen ƒ2,902,300, die van het win-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1