BUI TEN L \NDSC!1E BERIGTEN. eene korenschuur. De schuur en het daarin aanwezige graan, liet laatste ter waarde van ƒ1000, zijn een prooi der vlammen geworden. Volgens berigt uit Batavia van 17 Sept. waren aldaar de volgende schepen aangekomen: Dordrecht II, kap. Rotgans; Hellevoetsluiskap. Rems; Neptunus, kap. LodewijksNoach II, kap. Hoefman; en was ver trokken Generaal de Sluers, kap. Viei'sina. Het algemeen collegie van toczigt op het beheer der goederen van de hervormde gemeenten heeft eene circulaire uitgevaardigd aan die gemeenten en de verschillende beheerders van hare kerkelijke goederen, waarbij liet kennis geeft dat het zich met 1 October heeft geconstitueerd. In de circm laire leest men o. a. »De groote meerderheid heeft zich aan de uitvoering van het Besluit van 12 October aangesloten, namelijk 947 van de 1518 ge meenten; terwijl een getal van 403 gemeenten eene afwachtende houding heeft aangenomen en slechts 108 gemeenten geweigerd hebben, tot die uit voering mede te werken. Het is eene heugelijke gebeurtenis, dat zoo velen de goede bedoeling van Z. M. den koning en van het nu afgetreden algemeene collegie gewaardeerd en kennelijk het gewigt van aaneensluiting en dat van een wettig geor dend toezigt begrepen hebben. Wanorde wordt daardoor voorgekomen en aan het geheel dc noodige kracliL gegeven om in alle tijden en ouder alle politieke omstandigheden te kunnen waken voor de instandhouding der voor iedere hervormde gemeente noodige inkomsten, hetzij uit hare eigene fond sen, hetzij uit de staatskas. Op het algemeen collegie rust thans, naar art. 24 van het besluit van 12 October 1868. de belangrijke, maar moeije- lijke taak om eene nadere regeling van hel beheer te ontwerpen. Het wcnscht daarbij zijnen oorsprong niet te verloochenen. De voorloopige orga- nisalie. waarhij het in het leven werd geroepenhad reeds de meest ondub belzinnige erkentenis van de autonomie der gemeenten tot grondslag; want, hoezegr in den vorm van een besluit gekleed, werd zij van de vrijwillige toetreding der gemeenten afhankelijk gesteld en kon zij niet anders dan door die toetreding levensvatbaarheid verkrijgen. En zoo is het ernstig voornemen van dit collegie, bij het ontwerpen van een nieuw reglement op liet beheer der kerkelijke goederenniet slechts op den wensch van belang hebbenden, die het met hunne consideratiën willen verceren, gemoedelijk acht te slaan, maar tevens als beginsel aan te nemen, dat de vrijheid en dc zelfstandigheid der gemeenten ten aanzien van dat beheer zooveel moge lijk moeten worden geëerbiedigd; dat liooger toezigt alleen daar moet tusschen- beiden treden, waar dit om misbruik voor te komen volstrekt noodzakelijk is; dat elke gemeente bij het rustig bezit van hare goederen en fondsen moet worden gehandhaafd; dat geene oplossing van den bijzonderen eigen dom der gemeenten in een algemeen bezit der lierv. kerk zal toegelaten worden. Ingevolge art. 24 van het besluit van 12 October 1868 is de vaststelling van het ontwerp der regeling van het beheer slechts aan het algemeen col legie opgedragen, nadat het zal zijn verdubheid en vooraf de provinciale collegiën van toezigt daarop gehoord zullen zijn. Doch buitendien wil het collegie, overeenkomstig de bovengenoemde beginselenaan de provinciale collegiën opdragen, de kcrkeljjke administratiën van alle toegetreden ge meenten op het ontwerp hooren. Al deze collegiënuit den boezem der gemeenten voortgekomen, bekend met hare belangen en bijzondere omstan digheden, zullen dus gelegenheid hebben dwalingen aan te toonen en ver beteringen voor te stellen; en zij kunnen verzekerd zijn, dat hunne beden kingen met belangstelling zullen worden gewikt en gewogen. Door deze beginselen en bedoelingen geleid, mag het collegie gerust op de verdere medewerking der toegetreden gemeenten vertrouwen. Hier kan immers van opdringen eener regeling van het beheer geen sprake zijn, daar aan de autonomie der gemeentenbehoudens het vercisclite toezigt in haar eigen belang, haar volle regt zal wedervaren, zoo zelfs, dat het aan kerk- voogde vrij en onverlet blijft om, wanneer zij het wenschelijk of noodig mogten achten, zich nog nader te vergewissen van de zienswijze hunner gemeente. Het algemeen collegie meent dus dc verwachting te mogen koes teren, dat van lieverlede alle lierv. gemeenten in Nederland de overtuiging zullen verkrijgendat zij zoowel hare individuële belangen als die van de aan ons allen dierbare Nederlandsche herv. kerk het best zullen behartigen, door zich bij de meerderheid aan te sluiten." 's GRAVENHAGE 13 October. Door Z. M. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschriftaan J. M. Bertram en J. Keilermatrozen der lsle en 3dc kl. op het fregat met stoomvermogen Admiraal ran Wassenaer, we gens de redding van een over boord gevallen schepeling, op 12 Sept. jl.te Willemsoord; en aan J. O. lloltgrege, matroos der lsle kl. op genoemd fregat, wegens dergelijke redding op 23 Sept. jl. aldaar. Aan den heer dr. F. W. Krieger, emeritus-hoogleeraar in de medische faculteit aan de hoogeschoo! te Leiden, is een pensioen verleend ten laste van den staat ten bedrage van ƒ1661 'sjaars. -- Tot notaris te Enkhuizen is benoemd .de beer G. P. Nijhofl', cand.- notaris, griffier bij het kanlongeregt aldaar; zijnde hem tevens eervol ont slag uit laatstgenoemde betrekking verleend. Aan den heer mr. F. J. Kappeyne van de Coppello is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als procureur bij de arrond.-regtbank te Sneek. Tot commissaris van policie te Hellevoetsluis en commissaris van rijks- policie op het kanaal van Yoorne is benoemd de heer 11. F. Sehrassert Bert thans werkzaam bij het commissariaat van policie te Zutphen. Door Z. M. is aan den majoor J. Ekkart, kommandant der dienst doende schutterij te Nijmegen, als blijk van Zr. Ms. tevredenheid wegens de door hem bewezen langdurige en goede dienstenverleend de personele rang |j van luit.-kolonel. Z. M. heeft goedgevonden te berioemen: bij het wapen der infanterie: tot majoor, bij het 6lle reg.den kapitein lstc kl. J. M. A. van Hellenber» Ilubar, van den generalen staf; bij het wapen der artillerie: tot kapitein 3de kl. bij het lslc reg. vesting-artillerie, den lsteD luit. J. Carp, van het reg. veld-artilleriein zijnen rang over te plaatsen bij den generalen staf den kapitein W. K. L. van Helden, van het reg. veld-artillerie; den majoor jhr. P. F. O. Sickinghe, van het 6dc reg. infanterie, op zijn verzoek, ter zake van ongesteldheid, op non-activiteit te stellen. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is het vroeger medegedeelde concept-antwoord van burg. en weth. op de aanschrijving van gedep. staten betreffende hel rioolstelsel, na eene kleine wijziging, met 32 stemmen tegen 1 goedgekeurd. Een der leden verklaarde dat de pil, die ge- dep. staten moesten slikken, wel wat te erg verguld was. Bij den raad was inmiddels door burg. en weth. een ontwerp-plan voor een riool-stelsel ingediend. Met 22 tegen 11 stemmen werd ook besloten lot het weder in voeren van den ijk op het botervaalwerk. De botermarkt alhier was, sedert de afschaffing van bedoelden ijk. ondanks het klimmen der bevol king 50 pCt. achteruit gegaan. De kamer van koophandel alhier had gun stig voor de wederinvoering geadviseerd. Heden ochtend begaven zich de vereenigde garnizoenen van de resi dentie en Delft voor de laatste maal van dit saizoen naar de vlakte van Waalsdorp, om krijgsoefeningen in het vuur te houden. Reeds bij het daar heen gaan was het min of meer regenachtig weder, dat evenwel later zoo ongunstig werd dat de bereids aangevangen manoeuvre geen voortgang kon hebben en de troepen dus bijna onverrigter zake stadwaarts keerden. RELGIË. Te Antwerpen is Maandag avond een hevige brand uitgebarsten aan boord van het Fransche schip Hortense, met naphta geladen. Het schip cn de lading zijn geheel vernield, maar dc overige schepen zijn behouden ge bleven. - Te Zele is op 7 October, in den ouderdom van 103 jaren en bijna 8 maandenoverleden de heer Willem de Block, llij was tot op het laatst zijns levens in het volle bezit zijner vermogens. Op zijnen 102d™ verjaarda; (12 Febr. 1868) schonk de koning hem een prachtig gouden horiogie. ENGELAND. LONDEN12 October. De dagbladen vermelden vier nieuwe demonstratiën van feniansche strekkiifg; zij zijn jl. Zondag in Londen en nabij die stad, te Dublin, en te Kanturk nabij Cork gehouden. Die meetings zijn zonder storing der open bare orde afgeloopen. Doch er heerschle over het geheel een slechte geest; de strekking der feniansche zamenzwcring, die niet minder dan omverwer ping van het gezag der Britsche kroon met geweld en revolutionaire mid delen ten doel heeft, werd door vele sprekers min of meer uitdrukkelijk verschoond, zelfs goedgekeurd. De ter aarde bestelling van den fenian Martin, die onlangs door liet omvallen van een huurrijtuig het leven verloor, en ten gevolge van zijne gelijkenis op den beruchten fenian Kelly dc held van den dag werd, gal aanleiding tot eene demonstratie op groote schaal. Ongeveer 40,000 perso nen sloten zich bij den lijkstoet aan, doch alles liep rustig af. Zoowel de hoofdstad als eenige andere groote steden van Engeland worden tegenwoordig geteisterd door een soort van koorts, die voornamelijk aan gebrek en ontbering wordt toegeschreven. De armoede neemt dan ook op schrikbarende wijze toe, en op nieuw hebben de directeuren der ver schillende instellingen van liefdadigheid eene vcrgadeiing gehouden, waarin de noodzakelijkheid werd betoogd dat de regering de noodige maatregelen zou nemen om daarin verbetering te brengen. Reeds nu beloopt dc som, die in Londen wekelijks tot ondersteuning wordt verstrekt, bijna ƒ200,000. De alderman Besley is tol lord-mayor der hoofdstad voor het volgende jaar verkozen. Zaturdag nacht heeft op den Midland-spoorwjglusschcn Nottingham cn Derby, een ongeluk plaats gehad. Op dien dag was te Nottingham dc beroemde ganzenmarkt gehoudencn een groot aantal spoortreinen hadden over de lijn geloopen. De laatste trein vertrok tegen middernacht van Not tingham naar Leinster, en was tot voorhij Brcaston gespoord, toen het bleek, dat een gedeelte van een goederen-trein losgeraakt was en den weg versperde; dit werd echter bij tijds bespeurd om den extra-trein te stoppen, doch kort daarop kwam de expres-trein, die Nottingham 10 minuten na den extra-trein verlaten had, in volle vaart aan, en sliet op dezen. Zeven personen kwamen bij de ramp om en verscheidene zijn min of meer, som mige zeer ernstig, gekwetst. Berigten uit de Kaapkolonie melden dat te Hope Town vier diamanten zijn ontvangen, te weten: één van l0y2, een van 7, eeii van 4 en een van 1% karaten. Voorts is uit Port Elizabeth gemeld, dat er 14 diamanten ontvangen waren, cn wel 11 door de heeren Dunell, Ebden C"., twee door de heeren MaynardsBuchanan C».en één door de heeren Adler C". Een schrijven uit den Winterboek hangt een droevig tafereel op van de gevolgen der droogte en veldbranden. Uit ééne kudde schapen sterven soms 50 tot 60 in éénen nacht uit gebrek aan voedsel. Sommige boeren hebben in eene maand tijds 400 tot 500 schapen verlorenterwijl anderen tot 16 dagen lang zonder water waren. Eenige transportrijders, die 6 da gen lang op weg waren, hebben in dien tijd 30 ossen verloren uit gebrek aan water. Als er in 30 dagen tijds geen regen kwamvreesde men dat er ook menschen zouden omkomen. In een omtrek van 60 mijlen is het land tot ééne zwarte massa verbrand.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2