LEIDSCHE COURANT. \mi DONDERDAG 14 OCTOBER. N°. 169. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 's jaars, buiten de expcditiekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voer 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.j De prijs der Ad verten tiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 13 October. Door de hli. Dros en Gebr. Tieleman alhier, T. P. Viruly en 0°. te Gouda, en Schuurman en C°. te Utrecht, is het volgende adres, waarbij op nieuw aangedrongen wordt op de afschaffing van den accijns op de zeep, by de tweede kamer der statcn-generaal ingediend: „Sinds ruim een dertig-tal jaren hebben de fabriekanten van zachte zeep zonder ophouden zich tot de regering en tot uwe vergadering gewend om afschaffing te verkrijgen van den accijns op de zeep. Het eenige resultaat dezer pogingen is geweest, dat de regering, overeenstemmende met de volksvertegenwoordigingverklaard heeft, dat deze accijns behoorde afge schaft te worden. De beweegredenen voor deze afschaffing zijn reeds zoo vaak in het licht gestelddat eene aanstipping er van genoegzaam is om die in hare volle kracht in het geheugen terug te roepen, zooals: 1°. De fraude is niet te keeren. 2". Onveraccijnsde zeep wordt gemaakt en in de winkels verkocht. 3». Door drogisten en chimisten worden de ingrediënten, in hunne verhou ding, afzonderlijk verkocht en publiek in de dagbladen aangeboden, die men slechts heeft te zamen te voegen om, zooals berigt wordt, «eene aan gename zeer voordeelige zeep te bekomen, welker deugdzaamheid gewaar borgd is." 4". De bleekers en de fabriekanten hebben de veraccijnsde zeep reeds voor goed verlaten en maken hunne eigene zeep, waardoor zij den accijns geheel ontgaan. 5°. De particulieren volgen hun voorbeeld. 6°. De zeepzieders op deze wijze hun debiet ziende verminderen, vervallen daar door in eene verwoestende concurrentie tegen elkander. 7". De accijns op de zachte zeep is eene belasting op de reinheid of zindelijkheid der natie, bijna uitsluitend drukkende op den burger- en minderen stand. In een woord, deze accijns is door de regering zelve in 1861 en 1867 (zie o. a. memorie van beantwoording tot hoofdst. VII B. der staatsbegrooting voor 1868) zoowel als door de vertegenwoordiging, bij onderscheidene gelegen heden. veroordeeld geworden, zooals in ons adres van November 1867 in het breede is aangetoond. En toch blijft hij bestaan, bestaan tot oneer voor ons vaderland. Ons land mag zich op veel vooruitgang en verbetering beroemen. Onze natie geeft steeds weerklank aan alle nuttige en heilzame denkbeelden, hier of daar voor het eerst aangegevenenwaar de regering niet spoedig genoeg haren vermogenden arm uitstrekt om de ontluikende nuttige en heilzame denkbeelden te ondersteunen en ten dienste te staan, ten einde die te ver wezenlijken, daar vergenoegt men zich niet met requesten aan regering en volksvertegenwoordiging, maar men brengt zijn geliefkoosd denkeeld onder alle standen, en tracht de adhaesie van het publiek te verwerven, het publiek met al zijn organen. Dan vormt zich een bond, en deze bond schijnt magisch te kunnen werken. Immers zóó werd de afschaffing van het dagbladzegel, als door een tooverslaf, verkregen. De motiven voor de afschaffing van den zeep-accijns zijn voorwaar niet minder dringend en geschikt om op de geestdrift eener geheele natie te werken. Wierd deze, evenals die van het dagbladzegel, ook tot de vraag van den dag de question brülante in couranten en tijdschriften, in sociëteit en salon gemaakt, er valt geen oogenblik aan te twijfelen, of een kreet van verontwaardiging zou door het land tegen dien accijns opgaan. Een belasting, die,met name op den minderen, zoozeer drukt (de gegoeden worden door bleekers bediendde geringeren niet)die van de reinheid ge heven wordt, die een aanzienlijken tak van nijverheid met ondergang dreigt, zoodanige belasting zou algemeen verfoeid worden. De ongeteekendenzeepzieders te Leiden, Gouda en Utrecht, doen een beroep op de regtschapenheidop het gevoel voor regt en waarheid der volksvertegenwoordigers van het vrije Nederland, om toch nu een eind te helpen maken aan de sinds meer dan een 30-tal jaren gedurig ingediende klagten der zeepzieders over het voortbestaan van zulk een verfoeijelijken accijns." Eene door prof. C. Scheuren ontworpen en in den kunsthandel van Calow te Keulen verkrijgbaar gestelde plaat zagtijdens de 50-jarige pries terwijding des Pausen werd gevierd, het licht en werd alom verspreid. Zij stelde voor het fraai geteekende, goed gelijkende portret van Z. H.omge ven van een breeden rand met gegraveerd beeld- en bloemwerk, zinspelin gen op kerkelijke uitspraken enz., en was in zachte kleuren gedrukt. Thans is verschenen eene plaatvoorstellende de vergadering van het naderende oecumenisch concilie in den St. Pieler te Rome, mede omringd van toe passelijke spreuken, loof- en beeldwerk. Korenaren en druiventrossen als symbolen des vredesleliën en passiebloemen komen er o. a.zinrijk dooreen gestrengeld, op voor. De ordonnantie is sierlijker zelfs, zonder overlading, dan die der eerste plaat, terwijl alles met onberispelijken smaak is uitge voerd. Zij vormt een sterk contrast met menig voortbrengsel, hetwelk op dat gebied geleverd wordt, maar wegens smakelooze voorstelling of gebrek kige uitvoering onopgemerkt verdiende te blijven. Gelijk de eerste plaat veel aftrek vond onder onze r. kath. stadgenooten, moge de tweede als een waardig pendant niet alleen, maar ook als kunstproduct hunne aandacht boeijen. Wij meenen haar dientengevolge te mogen aanbevelen. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Door de directie der Noord- en Zuidhollandsche reddingmaatschappij zijn op het strand weder proeven geno men met den schietpijl-toesteltweemalen brak de gewone lijn, maar daarna werd met eene nieuwe lijn de vrij verre afstand van 350 ellen bereikt. Van de duinaardappelen is de uitkomst niet zoo ruim als in het vorige jaar, de qualiteit is echter zeer goed; voor Groningers wordt besteed ƒ3, voor wolkammers en kromhouten ƒ4 per mud. Met de haringvisscherij gaat hel niet voordeclig. Er zijn slechts 22 schui ten aangekomen tegen 62 schuiten in het vorige jaar. Voor den haring werd besteed van ƒ16 tot ƒ10 per 1000 stuks. Bij de in het hoofdkiesdistrict Amsterdam gehouden verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal is gekozen de heer mr. E. II. ,'sJacob, met 1087 van de 1985 uitgebragte stemmen. De heer dr. J. Bos scha Jr. verkreeg 722 en de heer mr. N. J. den Tex 149 stemmen. In de Maandag 11. te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in de kon. Nederl. stoombootmaatschappij is door hh. com missarissen een rapport uitgebragt. waarbij voornamlijk het wenschelijke werd betoogd van het geven van uitbreiding aan de werkzaamheden der maatschappijdoor het bouwenvan vier groote stoomschepen voor de dienst op de havens in de Middellandsche zee en het opnemen van de vaart op Amerika onder hare lijnen van exploitatie. Een en ander zou eene uitgave vereischen van 4 millioen, verdeeld als volgt: ƒ1,555,000 voor 4 Middel landsche zec-stoombootenƒ2,250,000 voor 3 Trans-atlantische stoombooten van 750.000; 200,000 voor ligters en stoomsleepsboolen. Naar aanleiding daarvan deden zij verder het volgende voorstel: »Wij stellen u dus voor om ons maatschappelijk kapitaal van ƒ2,000,000 op ƒ5,000,000 te brengen, doch de uitgifte van aandeden voorloopig uit te stellen tot behoefte aan nog verdere uitbreiding zich doet gevoelen, en om het thans vereischle kapitaal te vinden door het aangaan van eene leening, groot vijf millioen gulden, a 5 pCt. rente 'sjaars, uit te geven tot den koers van 90 pCt.aflosbaar in 25 jaren door middel van annuiteiten. Eerst echter moeten wij u dringend aanbevelen uwe goedkeuring niet te onthouden aan de wijzigingen in de statuten, die noodig zijn tot uitvoering van boven ontwikkelde plannen." Dit voorstel lokte belangrijke discussiën uitvoornamelijk over de wensche- lijkheid van ondersleuning door de regering der stoomvaart op Amerika, in den vorm van het verstrekken der noodzakelijkste inrigtingen te Vlissingen. De directie gaf mededeeling van eene missive van de ministers van financiën en van binnenl. zaken, die daaromtrent geruststellende verzekeringen be vatte. Nadat op eenige bedenkingen omtrent de rentabiliteit der zaak zon der regerings-subsidie, de soort van schepen en het bekomen van lading, door de directie was geantwoord, zijn de voorstellen in stemming gebragt en is met bijna eenparige stemmen besloten tot wijziging der statuten en het aangaan eener geldleening. De tentoonstelling van bloemen en vruchten, op het terrein van de maatschappij Linnaeus nabjj Amsterdamis reeds door 43000 personen bezocht. Uit Driebergen meldt men dat, ofschoon men gewoonlijk ondervindt dat de waarde van huizen en landerijen in den laatslen tijd gestegen is, zich aldaar in de afgeloopen week een voorbeeld van het tegendeel heeft De buitenplaats Rose Villa, in de onmiddellijke nabijheid van met 7 hectaren grond, en waarvan het huis, voor weinige ja- opgebouwd 70000 moet gekost hebben is voor 27600 voorgedaan, het station ren nieuw verkocht. Te Oislerwijk, in Noordbrabant is gisteren morgen een hevige brand ontstaan bij den broodbakker Klaasen. Zijne woning is geheel vernield. Zondag middag had er ook een hevige brand plaats te Ginneken en wel in

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1