LMRSCHË COURANT. N°. 108. WOENSDAG 13 OCTOBER. STA DS-BERIGTEN. BIN.NL:,\LANDSCIIB BEKIGTEN. 1800. De Courant verschijnt dadelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. /3.50; niet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.', De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van I.eiden,, Donderdag 14 October 1869, 's namiddags te drie uren. Onderwerpen: 1». Benoeming van een lid en een voorzitter van de vaste commissie van financiën. 2". Benoeming van een leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de gemeente-instellingen voor liooger en middelbaar onderwijs. 3». Adres van 11. P. A. van Wensen, om ontslag als regent der R. C. armen en weezen. 4°. Bezwaarschrift van C. P. van Leeuwen, tegen het suppletoir kohier der plaatselijke directe belastingen, |{J69. LEIDEN, 12 October. Bij de hervatting der volksvooi lezingendie gedurende het winter-saizoen door de Leidsche afdeeling der maatschappij tot Nut van 'l Algemeen gehou den worden, werd op gisteren avond de eerste bijeenkomst door muziek opgeluisterd. Nadat de voorzitter der commissie de bijeenkomst met een toepasselijk woord had geopendwerd de spreekbeurt vervuld door den heer J. A. van Dijk, wien het mogt gelukken door eene in waarheid populaire voordragt over een schijnbaar voor velen niet aanlokkelijk onderwerp, t. w. het schoolverzuim, onafgebroken de aandacht van zijn talrijk gehoor te boeijen. Omtrent de tentoonstelling in «Arti et Amicitiae", te Amsterdam, schrijft men ons van, daar het volgende: De kunstzalen van «Arti et Amicitiae", te Amsterdam, zijn geopend met een getal van 223 schilderwerken. Daar zijn er bijgekomen en daar kunnen er nog meer bijkomen. Dan krijgt de cata logus een bijvoegsel, want er wordt gesproken van nog ingepakte of ver wacht wordende stukken. De eerste zullen derhalve hier niet de laatste zijn; een wat later bezoeker kan er bij winnen. Hechten we ons echter niet aan getallen; van hetgeen reeds tentoongesteld is, komt veel verdiens telijks voor. Zoo getuigt een breed geschilderd «gezigt. in de omstreken van Nijmegen" voor de genialiteit van J. W. Bilders; het maakt een sieraad der tentoonstelling uit. Onder de drie ingezonden stukken van J. W. van Borselen zou men dat «in het duin", wegens den fijnen toon en prettige ordonnantie, misschien de voorkeur geven. Van J. C. Greive Jr. is het ka pitale gezigt op het Damrak te Amsterdam waar voorgesteld, terwij! C. Springer nu weder een uitmuntend gezigt op de Keizersgracht te Amsterdam, geno men bij het schilderachtig "huis met de hoofden", te aanschouwen geeft. De scène in een wachthuis, van Herman ten Kate, heide te Wolfheze, van Meiners, de landschappen met vee, van Tom, vooral niet te vergeten het «aan den IJssel" door S. L. Verveer, verloochenen ook thans de bekende meesters niet. G. ,1. Bos zond een lieve schilderij «koeijen bij morgen". Het omgevallen mandje met aardbeziën van mej. A. Ilaanen en de rozen van Marguerite Roosenboom zijn keurige kunststukken. Voorts is er nu weder het meesterlijk penseel van mevr. Ilenriette Ronner in «eene lastige buurvrouw" ten toon gespreid. J. J. Schenkel toont in zijne kerken gevoel voor kleur en waarheid; inzonderheid getuigt hiervan zijne «kerkmeesters kamer in de Groote kerk te Breda". "Een bekend en bekwaam kopiïst, Louis Chili tal, geeft er weder voortreffelijke aquarellen naar Decamps, Wil- lems en llosa Bonheur te zien. Door den minister van financiën is vastgesteld de 27lste staatsloterij. Die loterij zal bestaan uit 20000 loten. 10000 prijzen en 2 premièn. De collecte wordt geopend op Maandag 8 November en gesloten op Zaturdag 20 November aanst. De trekking der eerste klasse zal aanvangen op 6 De cember aanst.terwijl de laatste 100 nommers zullen getrokken worden op Zaturdag 26 Februarij 1870. Naar men uit-Amsterdam meldt is door de aldaar gevestigde afdeeling der maatschappij tot bevordering der bouwkunst, in eene dezer dagen ge houden vergadering, het volgende besluit genomen: «De vergadering, ken nis genomen hebbende van de officiële stukken in zake de regeling van het onderwijs van rijkswege in de beeldende kunsten en gehoord de zwaarwig- tige bedenkingen tegen het niet opnemen der bouwkunst onder de leervak ken der hoogere rijkskunstschooldoor vele sprekers in het midden gebragt noodigt haar bestuur dringend uit, die middelen aan te wenden en onmid dellijk in het werk te stellen, welke noodig zijn, om eene meer bevredi gende oplossing in deze quaestie te verkrijgen." Bij de examens voor het lager onderwijs in Noordholland zijn van de 48 personendie de acte van hoofdonderwijzer verlangdenslechts 7 geslaagd. liet openb. ministerie bij de regtbank te Arnhem heeft hooger beroep aangeteekend in de zaak tegen een besteller der firma van Gend Loos, die veroordeeld werd wegens ongeoorloofd brievenvervoer, terwijl een ge ëmployeerde van het kantoor dier firma werd vrijgesproken. Het doel van dit appèl schijnt te zijn om door den hoogeren regter te doen beslissen, of de geëmployeerde niet evenzeer moet veroordeeld worden wegens mcdeplig- tigheid aan dat feit. t Te Kampen viel Zondag 11. een kind in den Burgwal. De burgemeester, de heer mr. S. 11. de la Sablonnieretoevallig op de plaats van het ongeval komende en het zinkende kind ziendebegaf zich geheel gekleed te water en had het geluk het te redden. De burgemeester van Zwolle heeft dezer dagen een brief ontvangen van een kolonist uit ümmerschanszich bij onderteekening noemende M. Schijf, die hem met het in brand steken zijner eigendommen dreigt, indien hij den schrijver, vóór zijn aanstaand ontslag uit het gesticht, niet 25 toezendt. Het doel van den schrijver is, de kolonie te verwisselen tegen de gevangenis. Men meldt uit Leeuwarden: Naar men verneemt bestaat bij de stede- .lijke regering alhier het plan om in het vervolg aan de onderscheidene tus- schen- en armenscholen in de gemeente afzonderlijk gymnastiek-onderwijs te geven, 'en de thans bestaande gymnasliek-scholen uitsluitend te houden voor de leerlingen der burgerscholen. Met het oog op het groote belang, dat vooral den aankomenden handwerksman bij gymnastiek-onderwijs heeft, verwacht men dat dit plan spoedig tot uitvoering zal komen. Woensdag avond jl. werd te Vrouwc-parochie een aldaar in het armhuis verpleegd wordend lOjarig meisje vermist. Men had haar voor weinige oogenblikkcn nog spelende gezien. Alle nasporingen waren vruchteloos. Des anderen morgens werd door een schipper haar lijk in de dorpsvaart drij vende gevonden. liet harddraverspaardgenaamd de Deugd, toebchoorende aan den heer Kremcr, te Garnwerd (prov. Groningen), heeft dit jaar reeds aan geld tot een bedrag van 1635 gewonnen, waarvan 300 op de harddraverij, den 2den dezer te I'urmerende gehouden. Aldaar werd ƒ1400 voor het paard geboden, maar de eigenaar was ongenegen het beneden ƒ2000 af te staan. Naar men uit Steenbergen meldt werd reeds eenige dagen in de ge meenten Dinleloord en rrinsland ruchtbaardat eene poging tot vergiftiging zou zijn beproefd door zekeren Willem de Keyzer, molenaarsknecht. Zijne vrouw had vroeger met eène buurvrouw twist gehad; die twist was op beider mannen overgeslagen. De Keyzer zou daarover, zoo het sehijnt, wraak hebben willen nemen, want toen hem door den molenaar bij twee verschillende gelegenheden was opgedragen bij bedoelde buurvrouw gemalen rogge te huis te brengen, zou hijalvorens dit te doen, bij den geneesheer Laane, de eerste maal voor 10, de tweede maal voor 25 cents rattekruid gehaald hebbenhij gaf voor dit te moeten gebruiken tegen overlast van ratten in den molen. Een geheel huisgezin en andere personen, die van het daarvan afkomstig brood gebruikt hadden, werden geplaagd door hevig braken. Toen de Keyzer kennis bekwam van de te zijnen nadeele loopende geruchten, poogde hij zich. zoo beweert men, van het leven te berooven-, met een mes bragt hij zich eene zeer ernstige verwonding in den hals toe. Die wonde is daarna verbonden, doch hij trachtte steeds het verband los te rukken. Van een en ander werd bij de justitie te Breda kennis gegeven, ten gevolge waarvan de heeren officier van justitieregter-commissaris en griffier de zaak verder hebben onderzocht en den aangeklaagde hebben doen overbrengen naar het huis van arrest te Breda. Onderzoek naar den toestand der kinderen in fabrieken arbeidende. Evenzeer als tegen de beperking der werkuren was de commissie ook ge zind tegen de bepaling van een minimum van leeftijd dat men moet bereikt hebbenten einde op de fabriek te worden toegelaten. Ook hiertegen be staat het groote gevaar, dat het kind óf voor goed. óf totdat het den leef tijd zal bereikt hebben waarin het op de fabriek kan komen, door de ouders tot eene andere kostwinning zal kunnen verpligt worden, waarin liet onder dezelfde of mogelijk nog veel ongunstiger voorwaarden dan in de fabriek verkeert. Naar het oordeel der commissie bestaat er één middel dat het doel kan

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1