liet stoemjagt l' Aigle het eerst liet kanaal invaren; zij zal worden gevolgd door de vertegenwoordigers van andere Europesclie hovenverder door de Europesche oorlogsvlaggenen eindelijk door de Europesclie bandelsvlaggen. Uit Aubin wordt gemeld, dat bij de botsing, welke aldaar lusschcn de troepen en onruststokers heeft plaats gehad, 14 personen zijn gedood en 22 gekwetst. Onder de eerslbedoelden bevinden zich drie personen, die toe vallig op de plaats van het onheil aanwezig waren. Volgens latere berigten zijn er geene verdere rustverstoringen voorgevallen, maar de arbeiders heb- lien hunne dreigende houding nog niet afgelegd, lte autoriteiten hebben een bataillon jagers te Toulouse aangevraagd. Men onderstelt, dal de opgewon denheid spoedig zal bedaren, indien een voldoend aantal troepen aanwezig is om de rust te bewaren. Omtrent de onlusten te Aubin meldt het Journ. Off. het volgende: «Sedert eenige dagen hebben de mijnwerkers van St. Etieune weer den arbeid gestaaktmaar er is eene schikking tusschen hen en de maatschappij van Rive-de-Gier tot stand gekomen, daar de laatste eene verhooging van 25 centimes met eene vermindering van werktijd tot acht uren daags heeft toegestaan, lteze grève kan dus als geëindigd worden beschouwd. Doch in het departement Aveyron hebben ongelukkiglijk ernstige wan ordelijkheden plaats gehad. Mijnwerkers van de maatschappij van Orleans hebben den arbeid gestaakt, en door gewelddadige middelen hunne makkers belet het werk voort te zetten. Den 8sl™ dezer begaven zij zich in massa naar het kantoor van het bestuur, dat zij binnenstormden, Nadat zij aldaar den hoofdingenieur gegrepen haddensleepten zij hemin weerwil van de pogingen der gendarmerie, met zich naar de mijnen, om hem te verdrinken. De onder-prefect was reeds aan het been gewond en de substituut-officier van justitie had zware kneuzingen bekomen, toen de prefect met een deta chement troepen bij de oproermakers, die omstreeks 1000man sterk waren, gekomen was. Daar werd aan de troepen bevel gegeven om hunne geweren te laden, en hierdoor slaagde men er in om den hoofdingenieur, die zeer mishandeld was en wiens kleederen aan flarden waren gescheurd, te bevrij den. 's Nachts werd het algemeen magazijn en de zich daarin bevindende koopwaren door brand vernield, dien men aan kwaadwilligheid toeschrijft. Den volgenden ochtend ontaardde de grève in volslagen oproer. Er werden soldaten naar de smederijen afgezonden tot bescherming der smeden, wien de mijnwerkers ook bet voortzetten van den arbeid wilden beletten. Door dezen tegenstand nog meer opgewonden, sommeerden de oproermakers de troepen om de bajonet in de scheede te steken, onder bedreiging van hen anders te zullen ontwapenen. De bevelhebber hield de aanvallers met zijne hand tegen en gaf bevel tot den aanval inet de bajonet. Hierop wapenden zich de mijnwerkers met ijzeren staven en wierpen met steenen, stuk ken hout, enz. naar de goldaten, ten gevolge waarvan verscheidene ge wond werden en ook de officier getroffen werd. Bij deze botsing maakten de troepen gebruik van hunne wapens. Er moeten 10 dooden gevallen zijn en verscheidene werden gewond". Pater llyacinthe heeft uit Italië van den markies de Villamarina eenen brief vol lofspraken wegens zijnen bekenden stap ontvangen. Hij heeft daarop in een schrijven uit Parijs van 30 Sept. (te Turyn openbaar gemaakt door de llnita Cattolicahet volgende geantwoord: «Blijken van toegene genheid als die ik van u ontvang, zijn wel geschikt om mij te bemoedigen op den moeijelijken weg, dien ik besloten heb te bewandelen. Bij hel werk van de omschepping der kerk kan Italië oneindig veel gewigt in de schaal leggen, liet is lijd, gelijk de Schrift zegt, dat het. oordcel aanvange bij het huis Gods. Wat mij persoonlijk betreft weet ik niet, of mijn protest en het door mij gebragte offer vrucht zullen dragen maar daarmede zal ik althans dit hebben gewonnen, dat ik de inspraak mijns gewetens lot het einde tot heb gevolgd. Ik dank u omdat gij mij begrepen en bijval ge schonken hebt." De Liberie meldt dat pater llyacinthe naar de Vereenigde Staten is vertrokken. Hij zal te Brest scheep gaan. Zijne zusters en een zeer ach tenswaardige geestelijke van het diocese te Parijs vergezelden hem lot aan liet spoorwegstation. Binnen twee maanden, tegen het tijdstip dat het oecumenisch concilie zal geopend worden, zal hij in Europa terug zijn. SPANJE. Reeds is gemeld dat de republikcinsehe minderheid in de cortes, voor de stemming over de wet lot schorsing der constitutionele waarborgen, de vergadering heeft verlaten. Eene dringende aanmaning om te blijven was door den maarschalk Prim tot haar gerigt in eene deels smeckende en deels dreigende toespraak; hij verklaarde dat hij haar, zoo zij zich aan de be raadslagingen onttrok, als eenen vijand zou beschouwen, en dat hij geweld met geweld beantwoordenstaal met staal te keer gaan zou. De heer Cas- telar antwoordde dat hjj en zijne vrienden door oordeelkundige raadgevingen zouden kunnen worden genoopt hun besluit in nadere overweging te nemen, maar dat zij nimmer voor bedreigingen zouden bukken. Dal de republikeinsche partij in staat is eene niet geringe kracht te ontwikkelen, blijkt uit de gebeurtenissen in de jongste dagen. Er moeten niet minder dan 1800 republikeinsche clubs bestaan. Men verwacht dat de uitslag der woelingen zal zijn een vergelijk tusschen de monarchale en re publikeinsche partijen. Laat men het denkbeeld van eenen koning voor- loopig varen, dan kunnen al de partijen nog, althans voor eenigen tijd, zich vcreenigen rondom eene regering die niet eene monarchie zijn zal en niet, behalve welligt in naam, eene republikeinsche regering behoeft te zijn. Als een bewijs dat de republikeinsche beweging in verscheiden deelen des lands een socialistisch karakter heeft, wordt gemeld, dat in Andalusië, Catalonië en Arragon overal, waar republikeinsche benden op de been ge komen zijn, het verbranden van de registers der grondeigendommen tot hare handelingen heeft behoord. De ontwapening der vrijwilligers heeft op verschillende plaatsen aan leiding tot verzet gegeven, o. a. te Valladolid, Grenada en Saragossa; ter laatstgenoemde plaatse hebben de vrijwilligers zelfs op de troepen gevuurd. Er ontstond een strijd, waarbij de laatste de overhand behielden. Bij Valls hebben de opstandelingen eenen naar Andalusië bestemden trein uit het spoor doen loopen, waardoor een kapitein en 3 soldalen het leven verloren. De regeringsberigten verzekeren dal de opstand alle beteekenis heeft verloren. PKUISSEN. BERLIJN, 10 October. De minister van financiën heelt in de kamer van afgevaardigden de staatsbegrooting voor 1870 ingediend. De inkomsten zijn daarbij geraamd op 164,311,575 rd.de gewone uitgaven op 164,072,575 rd. en de buiten gewone uitgaven op 5,638,700 rd. zoodat er een tekort bestaat van 5,400,000 rd. Tot dekking van dit tekort vraagt de regering eene ver hooging met 25 pGt. van de inkomsten-belasting, de belasting op het gemaal en het geslagt, en de klassensteuer. Voorts heeft de minister een wets ontwerp voorgesteld, waarbij de regering gemagtigd wordt tot het sluiten eener leening van 13 millioen, ter intrekking van schatkistbons lot een gelijk bedrag. Uit het door den minister medegedeeld financieel verslag blijkt, dat in het jaar 1868 de uitgaven de inkomsten met 11,300.000 rd. overtroffen hebben, waarbij nog 2,878.000 rd. komen voor inalriculaire bij dragen aan den bond. Het aldus over 1868 bestaande tekort van 13,100,000 rd. kan door baten van vorige diensten en bezuinigingen op de dienst van 1869 verminderd worden tot 1.900,000 rd., ter dekking waarvan vooreerst geene voorstellen gedaan zullen worden. Een vijftal afgevaardigden heeft ten burele der kamer eene interpellatie ter mede-onderteeking gedeponeerd. Zij betreft de spoorwegleening van 100 millioen en heeft ten doel om aan de regering te doen gevoelendat de inter- pellanten dal plan niet zullen ondersteunen. Het stuk is reeds door een groot aantal leden onderteekend. OOSTENRIJK. De Prcsse meldt, dat de keizer den 24s,en October naar Konstantino- pel zal vertrekken, waar hij 6 dagen zal blijven en vervolgens met de keizerin der Franschen en den Sultan Jaffa en Jeruzalem zal bezoeken. Van Jaffa gaat de keizer naar Suez, om de opening van het kanaal van Suez bij te wonen. Op dc terugreis zal hij Athene bezoeken en misschien ook een of meer plaatsen van Italië. In dit geval zou hij eene bijeenkomst hebben met koning Victor Emanuel. PER TELEGRAAF. PARIJS. 10 October. De Patrie deelt een depêche uit Aubin mede, waarin vermeld wordt, dat de werklieden van 8 hoogovens den arbeid her-* vat hebben; ook de smederijen zullen wederom in werking treden, zoodra zij een genoegzamen voorraad steenkolen zullen hebben opgedaan. MADRID. 10 October. Cabecilla en Cirbapal zijn te Ibi gefusilleerd. Ar ragon is rustig en te Saragossa is de orde hersteld. KARLSRUHE, 11 October. De tweede kamer heeft eene overeenkomst met den Noord-Duitschen bond, betreffende den doortogt van militairen, goedgekeurd met algemeene stemmen op drie na, die van ultramontanen. i3uriict*lijfic jsstnuö. ONDERTROUWD: J. II. Gimbrere, jm. 26 j. en J. II. E. Meijeraan, jd. 20 j. C. Penseel, jm. 29 j. en J. van Rijn, jd. 34 j. A. C. Goddijn, jm. 27 j. en M. T. Kriek, jd. 29 j. ■=- M. van der Kley, jm. 33 j. en J. II. van Ommenjd. 23 j. OPGAVE VA1V BRIEVENI welke in de eerste helft der maand September door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: Smith en C"., de Groot, J. F. Margadanl, J. A. Mi- chielsen, T. Steinder, wed. Lindhuizen, mej. C. Broekman, allen te Amster dam; G. Keyzerman, te Bloemendaal; P. Charlet, te Delft; E. Gerrissen, te Goes; mej. J. Uding, te 'sGravenhage; C. J. Morren, P. Neeke, beide te 'sGravesande; Dina de Wit, te Haarlemmermeer; J. van Deventer, te Kat wijk; R. Vieux, te Kudelstaart; C. Pluteenhout. te Leidscbendamgravin van Styrum, te Leiderdorp; Tj. van der Veen, te Oostcrend; C. domeins te RotterdamII. II. Slothauber, te Rijnsburg; W. Q. Vijverberg, te Sassen- hcim; Jansje de Koning, te Stompwijk; A. van den Heuvel, te Uden: J. A. Bakker, te Wassenaar; wed. K. van Otten, niet vermeld. ADV E R T E X TIE N. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon A. C. W. VAN OVEREEM - HERENS. Leiden, 10 October 1869. Heden behaagde het den Vrijmagtige mijnen hartelijk geliefden Echtgenoot WILLEM GOEBERTUS, in den ouderdom van ruim 48 jaren, van mijne zijde weg te nemen. Wat ik en mijn eenige Zoon in hem verliezen, zullen diegenen beseffen, die den dierbaren overledene gekend hebben. Zijn heengaan in de zalige ruste lenigt eenigzins mijne droefheid. Leiden, 8 October 1869. 1'. VAN DER KAAI, Algemeene kennisgeving. Wed. W. Goeiiertps. De BroodbaltUers-Affairc zal door mij en mijn Zoon op denzelf den voet worden voortgezetumartoe ik mij in dezelfde gunst aanbeveel. Heden overleed onze geliefde Moeder en Rehuwd-moeder Mejufvrouw MARIA CATHAR1NA KOK, Weduwe van den lieer W. BUSKES. J. RUTGERS. Leiden, 10 October 1869. W. M. J. C. RUTGERS, Buskes. Heden overleed de jongste onzer lievelingen, 2% maand oud. N. BRUMMELKAMP Jr. Leiden, 10 October 1869. C. J. A. BRUMMELKAMP, Toorens.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3