LEIDSCIIE COURANT. I860. DINGSDAG J 2 OCTOBER. N°. 167. STADS-BERIGTEW. BINNENLANDSCHE. BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 13.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3,35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 *8jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van: 1°. Anton Diedrich Wïmfb, stucadoor en koop man, wonende alhier, waarbij hij verzoekt zijn pakhuis in de Kolfmakers- steeg, wijk I n°. 418, tot magazijn van brandstoffen te mogen bezigen; 2». Hendrik van Klaveren, katoenverwer, binnen deze gemeente woonach tig, houdende verzoek om, ter uitoefening van zijn beroep, eene gemetselde mring te moiten doen plaatsen in zijn huls aan de Middclstegracht, wijk VII n". 550^; Gelet op art. 4 van Zijner Majesteils besluit van den 31»,e» Januarij 1824, rakende vergunningen Ier oprigling van sommige fabrieken en trafieken; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast- bijgelegene en belendende .pandenten opzigte der informatiSn de commodo et incotnmodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den 14den October aanst. des voormiddags te elf urenzullende de belanghebbenden verpligt zijnhunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij ver zuim daarvan, zy gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te liebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 11 October 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 11 October. De Staatscourant van heden deelt nog eene tweede lijst van bekroo- ningen mede van voorwerpen, buiten programma, ingezonden op de inter nationale tentoonstelling te Amsterdam. Onder die bekroonden komen voor, met eervolle vermelding, Schoorel en Goudkade, te Boskoop, voor vruchten sap en wijn. Bij de opgave der bekroonden uit deze stad, in ons vorig nommer, heb ben wij verzuimd den naam te vermelden van den heer D. Noothoven van Goor, bekroond met eene medaille 3l|e klasse voor boekwerken. Op de officiële lijst komt hij voor als woonachtig te Amsterdam. De internationale tentoonstelling zal den 18den October, namens Z. M. den koning, door Z. K. II. prins Alexander gesloten worden, die de me dailles aan de bekgoonde inzenders zal uitreiken. Des middags zal aan Z. K. II. in het Paleis voor Volksvlijt een diner worden aangeboden, aan hetwelk, tot een nader te bepalen prijs, de bekroonde inzenders en leden tan de tcntoonstellings-commissien kunnen deelnemen. Tot leden van het Leidsche studenten-corps hebben zich tot heden doen inschrijven 119, waarvan 16 in de medicijnen, 12 in de letteren. 64 inde regten, 9 in de theologie en 18 in de philosophic zullen studeeren. De bij de Ned. herv. gemeente alhier van Harderwijk beroepen predi kant ds. J. D. B. Brouwer werd gisteren morgen als zoodanig bevestigd door zijnen ambtgenoot d®. J. Knappert, met eene rede over Matth. XIII ts. 52. Des avonds hield de bevestigde zijne intree-rede, naar aanleiding tan Hand. XVIII vs. 9b en vs. 10, de eerste woorden. De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat voor de dienst van het stoomwezen, in den aanvang van het jaar 1870, na afgelegd examen, drie adspirant-ingenieurs zullen worden aangesteld. Aan die betrekking is verbonden eene jaarwedde van ƒ900. Zij die aan het examen willen deelnemen, moeten zich voor 1 December aanst. daartoe schriftelijk bij het dep. van binnenl. zaken aanmelden. De candida- tcn moeten minstens den ouderdom van 23 jaren bereikt hebben. De minister van oorlog heeft tot de gemeentebesturen van Arnhem en ecnige andere voormalige steden van Gelderland, alsmede aan dat van Winterswijk de vraag doen rigten of er ten hunnent ookr beschikbaar is een gebouw, geschikt voor de plaatsing van een 100-tal jongens van 6—12 jaren, ter opleiding tot den militairen stand, met vrijlating om bij het verlaten der school ook een ambacht te kiezen. De vereischten, aan welke zoodanig gebouw moet voldoen, zijn echter van dien aard, dat, naar men ons meldt, allerwaarschijnlijkst geene enkele gemeente er een beschikbaar heeft, zoo dat, wil de minister het plan doorzetten, wel een geheel nieuw gebouw zal moeten worden opgcrigt. llbl De Avewir Nat., een Parijsch dagblad, meldt het volgende: Een tele gram uit 'sHage berigt ons, dat het bestuur der Ncd. maatschappij tot ex ploitatie van staatsspoorwegen de voorstellen van de Fransch-Oostclijkc maatschappij betreffende de gemengde treinen verworpen heeft. Dit besluit heeft de vernietiging van de Fransch-Belgische overeenkomst ten gevolge. Bij de Ned. herv. gemeente te Doesborgh is tot predikant beroepen d\ van der Flier, pred. te Eemnes-binnenbij die te Harderwijk d\ Kraijen- belt, pred. te Ede; bij die te 's Gravesande d'. Oudegeest. pred. te Maurik; bij die te Edam d5. Wiarda, pred. te Ooster- en Westerblokker; bij die te Ilagestein, d®. van der Ilagt, pred te Westbroek; bij die te Beetsterzwaag d». Oort, pred. te Ilarlingen; bij die te Ankeveen de cand. II. A. E. Ilei- necke; bij die te Niehove de cand. T. Cannegieter. Door het prov. kerkbestuur van Zuidholland is eervol emeritaat verleend aan d'. Vorstman, pred. te Gouda. Den 23»,tn dezer zal van het koloniaal werfdepot alhier naar het Nieuwe Diep vertrekken een detachement suppletietroepen sterk 125 man (waaronder 6 onderofficieren) en dien dag embarqueren aan boord van het aldaar liggend schip Nieuwe-Waterweg II, gezagvoerder J. Zwart, om met dien bodem naar Java te vertrekken, onder bevel van den kapitein der int. van het 0. I. leger J. G. Scharp, die van verlof terugkeert. Op den 5,ltn October jl. is te Leeuwarden vermist een obligatie 5 pCt. Rusland, bij Stieglitz C°.groot 500 Z. R. (ƒ1000), 6de serie, n". 467663 en 90663, met de daarbij behoorende coupons, waarvan de eerste betaalbaar is in 1870. De commissaris van policie te Leeuwarden verzoekt opsporing en, daartoe termen zijnde, aanhouding en berigt. Te Maassluis zijn in de afgeloopen week 7 vaartuigen van de haring- visscherij teruggekeerd, aanbrengende 104% lasten pekelharing en 221,000 stuks steurharing. De prijs van den haring houdt zich goed staande. Te Gouda is Zaturdag nacht brand ontstaan in eene turfschuur aan de Spoorstraat. De schuur, met de daarin aanwezige turf en het daarbij gele gen kantoor der gemeente-belastingenis een prooi der vlammen geworden. Men meldt ons uit Leeuwarden: Bij de Zaturdag alhier gehouden schietoefening, door het kader onderofficieren en korporaals der dienstdoende schutterij, werden de meeste punten geschoten door den sergeant-majoor M. Visser, nl. 10, den sergeant-majoor S. Bokma, den sergeant A. Oost- meijcr en den korporaal G. llardorff, nl. ieder 8. Aan eerstgenoemde werd door den majoor-kommandant, mede namens officieren, een sierlijke prijs, een kristallen met zilver gemonteerde sigarenstander enz., vereerd, terwijl de sergeant-majoor Bokma de premie, een zilveren e'pingelet, mogl erlangen. Met 5 punten heeft laatstgenoemde de premie behaald. De afstand, waarop geschoten werd, was 100 passen en het getal schoten voor ieder 5; bij het naschieten om de premie, door genoemde drie personenvoor elk 3. In het geheel konden 15 punten worden verkregen. Op het in der tijd door eenige ingezetenen van Franeker aan den mi nister van binnenl. zaken gezonden adres, om op het telegraafkantoor aldaar de doorloopeiule dagdienst te willen invoeren, heeft Z. Exc. thans afwijzend beschikt, op grond dat de jaarlijksche opbrengst van het kantoor aldaar tot dusver beneden f 2000 is gebleven, zijnde het minimum van op brengst der kantoren, die voor ccne doorloopende dagdienst in aanmerking komen, en, daar wegens voortdurende beperktheid van het personeel, slechts uiterst spaarzaam tot uitbreiding der dienst op de telegraafkantoren kan worden besloten en nog verscheidene andere kantoren, die dat te Fra neker ver in belangrijkheid overtreffen, op dit punt moeten voorgaan. Van regeringswege is het gemeentebestuur van Idaarderadeel kennis gegeven, dat het rijks telegraafkantoor te Grouw den lstcn November a. s. zal worden geopend. Men verwacht, dat deze voor die zoo sterk handel drijvende plaats zoo belangrijke gebeurtenis met ecnige feeslelijkheid zal gepaard gaan. De Franschman, die zich te Breda wenschte te verbinden als soldaat bij het Indisch leger, en een stadgenoot van Kinck bleek te zijn, is, wegens gemis aan middelen van bestaan, op last der bevoegde autoriteit over de grenzen gebragt. Een behoeftig Ncderlandsch werkman te Brussel, J. W. genaamd, ver kreeg dezer dagen verlof om zijne vrouw, die op het punt stond van te bevallen, naar een der Brusselsche ziekenhuizen te doen overbrengen. Zij beviel inderdaad dcnzclfden dag, doch reeds den volgenden ochtend ontving J. W. het berigt van het bestuur der inrigting, dat zijn vrouw overleden was cn den volgenden ochtend zou worden ter aarde besteld. De werkman was radeloos. Zijn vrouw liet hem toch, behalve het pas geborene, nog drie jeugdige, kinderen achter. Hij onderrigtte zijn te Utrecht wonende zus ter van het treurig sterfgeval, en deze kwam onmiddellijk over, om twee der kinderen in haar gezin op te nemen. Vader en kinderen volgden het lijk der moeder ter laatste rustplaats. Na de treurige plegtigheid vertrok-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1