BUITËNLANDSCHË BERIGTEN. en liet verschil springt terstond in 'toog. In bijna alle gegevens staat de Tilburger en Eindliovenaar gunstig tegenover zijnen Leydsch-Delftsclien me dedinger. De reden van dit verschil is zeer eenvoudig. De Tilburgsclie en Eindhovensche fabriekjongen wordt behoorlijk gevoed, ook met dierlijk voed sel, terwijl de Leydsch-Delftsche slechts eene zeer gebrekkige en ongenoeg zame voeding ontvangt. Hetgeen derhalve den fabrieltarbeid voor het kind schadelijk maakt is, dat het reeds van den beginne af ongenoegzaam ont wikkeld en ongenoegzaam gevoed en te vroeg aan den arbeid gezet, daarin zijne weinige krachten verbruikt, die slechts zeer onvoldoende en ten halve weder aangevuld worden. En wat nu den verstandelijken toestand aangaat. Ook in verstandsont wikkeling en beschaving van den geest staan de fabriekarbeiders laag. Of zij hierin echter lager staan dan onze arbeidende klassen in het algemeen is te betwijfelen en althans niet bewezen. De klagt over het schoolverzuim, over het in het geheel niet bezoeken of te vroeg verlaten der school, is daarvoor eene te algcmeene klagt, die op het platte land ten minste niet minder gehoord wordt dan in de fabrieksteden. En voor verstandelijke ont wikkeling en beschaving van den geest is zelfs het enkel geregeld volgen van het schoolonderwijs niet voldoende. Op dien eersten grondslag zou moe ten voortgebouwd worden en daartoe ontbreken de gelegenheden maar al te zeer. Men mag dus wel aannemen dat op dit onderwerp de arbeiders klassen over het algemeen in gelijke ongunstige omstandigheden verkeercn, èn wat liet niet leeren èn wat het niet onderhouden van het reeds geleerde betreft. Wat voorts den zedelijken toestand aangaat, dat de klasse der fabriek arbeiders onzedelijker zou zijn dan andere klassen is der commissie niet gebleken. Voor grove misdrijven ontbreekt de geestkracht die voor het ple gen der daad onmisbaar is. Voor uitspattingen en buitensporigheden ont breken meestal de middelen. In de criminele statistiek beslaan, voor zoo verre men dit kan nagaan, de fabriekarbeiders gecne abnormale plaats. Overigens mag men aannemen, dat, wat zedelijkheid, zoowel als verstan delijke ontwikkeling aangaat, algemeene oorzaken werken, die den fabriek arbeider, in verhouding lot de overige klassen der bevolking, mederijzen en mededalen doen. 's GRAVENHAGE9 October. Door Z. M. is zijnen adjudant in buitengewone dienst den kolonel der infanterie van het leger in Ned -Indië G. M. Verspyckthans met verlof hier te lande, benoemd tot generaal-majoor bij dat leger. Tot notaris te Terschelling is benoemd de heer S. Brons Boldingh, Candidaat-notaris te Hoorn. Het prov. geregtsliof in Zuidholland heeft heden uitspraak gedaan in het appel van J. A. de la Vieter en den officier van justitie tegen het be kende vonnis der arrond.-regtbank alhier, liet hof heeft de wederzijds ingestelde appellen te niet gedaan en op grond van veranderde motieven en qualiücatie ook het vonnis der regtbank vernietigd. Op nieuw regl doende heeft het liof; a. den beklaagde J. A. de la Vieter schuldig verklaard aan het wanbedrijf van het, als drukker, verspreiden van een geschrift waarvan de schrijver niet bekend of aangewezen is, en dat beleedigende uitdrukkingen en eene aangeduide ondeugd inhielden, veroor deeld in eene geldboete van ƒ100 en de kosten van het geding of subsi diair 14 dagen gevangenisstraf. Wijders regtdoende op de vordering der gevoegde partijen, b. de vorde ring van A. L. II. Ising onbewezen verklaard en den appellant te dien aan zien vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat; c. den heer lsing zijne vordering als civiele partij hieromtrent ontzegd en hem in de kosten van het regtsgeding, door zijne voeging veroorzaakt, veroordeeld; d. beslist dat het artikel, in het n°. 45 van het Dagblad van Zuidholland van 23 Fcbr. 1869, honend en belecdigend is voor den heer J. C. van Lier; e. den gein- timeerde gemagfigd een extract van hofs-veroordeelend arrest te doen aan plakken aan den ingang van het regtsgebouw en aan het raadhuis; en den appellant veroordeeld om tot herstel van eer en goeden naam den heer J. C. van Lier te betalen eene som van ƒ150, en in de kosten van het regtsgeding door de voeging van den heer van Lier veroorzaakt. Heden ochtend is per extra-spoortrein van hier naar Leyden vertrok ken, eene batterij veld-artillerie, tot het doen van gecombineerde manoeuvres aldaar. Heden middag ten 4 ure is de batterij alhier teruggekeerd. Het inladen der paarden, stukken enz. geschiedde in naauwelijks 15 minuten. EA'Cl KL A .VB. LONDEN, 8 October. De voorspelling van eenen bijzonder hoogen springvloed, welke op 5 en 6 October schade op de kusten aanrigten zou, heeft zich niet bewaarheid. --De dagbladen dcelen het volgende telegraphisclic berigt uit Falmouth mede: Een zendelingprediker die uit Zanzibar komt en hier is geland, brengt belangrijke bcrigten voor degenen die vreesden dat aan dr. Living stone op zijne reis in Midden-Afrika een ongeluk wedervaren was. Hij be rigt dat te Zanzibar bij dr. Kirk brieven van dien beroemden reiziger zei ven gedagteekend bij het Meir Tanganika in Februarij dezes jaarsontvan gen zijn. Op dien tijd was Livingstone welvarend, maar had hij gebrek aan leeftogt; hij was door al zijne Europesche medgezellcn verlaten, en leefde toen van rijst en vruchten, die hij van Arabieren ontving. F K A Bi It K IJ K. PARIJS, 8 October. De quaestie van het uitstellen van de bijeenkomst van het wetgevend ligchaam tot op het einde van November blijft nog steeds aan de orde. Het is het onderwerp dat de dagbladen bij voorliefde behandelen, ten einde aan te toonen dat de regering in deze eene groote feil heeft begaan, door zich lijnregt te stellen tegenover den zoo dikwijls uitgedrukten wil des volks. De persoon des keizers wordt in den strijd gemengd. Men beschuldigt hem nog steeds voor autocraat te willen spelen, terwijl hij een grondwettig vorst geworden is, die door zijne verantwoordelijke ministers den strijd behoort te laten strijden. Zelfs de meest gematigden beweren, dat de kei zer tegen den wil zijner ministers, die zwak en voor hem bevreesd zijn, zijn wensch heeft doorgedreven, om het wetgevend ligchaam zoo laat mo gelijk bijeen te roepen. De heer Charles Hugo, zoon van Victor Hugo, heeft in den Rappel de bevolking aangezet tot het doen eener demonstratie op 26 October. Hij wil dat de 40 afgevaardigden der linkerzijde zich alsdan zullen vereenigen op het plein der Bastille en vandaar uit een togt door de stad zullen doen. Op de Place de la Concorde gekomen, zegt hij, zullen zij honderd duizend sterk zijn. Algemeen, zells door de tegenstanders der regering, wordt deze raad afgekeurd. Le Siècle zegt: Dc 40 van het plein der Bastille zullen bij het Chateau d'Eau 2000, aan het begin van den Boulevard Montmartre 4000 of 5000 in getal zijn. Aan den ingang der Rue de la Paix zullen zij twee regimenten cavalerie, de municipale garde, het nog niet ontbonden reg. gendarmerie, linie-troepen, des noods artiüerie, vinden, alles aange voerd door de generaals van December. Geweerschoten zullen antwoorden op de kreten van «leve de republiek!" liet bloed zal stroomen. Parijs zal den volgenden dag in staat van beleg verklaard zijn; de casematten zullen worden gevuld, de proscription zullen met de dictatuur vernieuwd, en de vrijheid zal al den grond hebben verloren, welken zij sedert jaren heeft veroverd. Het berigt van de Figaro, omtrent het afbranden der werven te Bor deaux, is gebleken overdreven te zijn geweest. Alleen is een wijnpakhuis een prooi der vlammen geworden. De brand liet zich wel hevig aanzien, maar men heeft dien kunnen stuiten. SPANJE. Dc regering heeft, terstond nadat de voordragt tot schorsing der con stitutionele waarborgen kracht van wet had bekomen, aan de militaire gou verneurs der provinciën cenc circulaire gerigl om hun aan te wijzen hoe zij die wet in toepassing moeten brengen. Deze aanschrijving is in eenen vast beraden maar gemagtigden geest gesteld cn terstond ter kennis des publieks gebragt. FRUIS9E1V. BERLIJN, 8 October. Het heerenhuis heeft den graaf Slolberg-Wernigerode weder lot voor zitter gekozen. Het huis van afgevaardigden heeft den heer vou Forcken- beck, die in de vorige zitting met het voorzitterschap bekleed was, ander maal tot die waardigheid benoemd. In weerwil dat men nu uit den mond des konings heeft vernomen dat er een tekort bestaat op de dienst, wil dc meerderheid van de kamer van afgevaardigden aan die verklaring geen geloof slaanen meent men dat het slechts een middel is dat de regering wil aanwenden om met zekere doel einden over eene ruime beurs te kunnen beschikken. De minister van finan ciën zal dus eene zware laak hebben de meerderheid le overtuigen en velen gelooven dat hij bij zijne pogingen daartoe zal bezwijken. In de eerste zitting van het alhier vergaderde protestanten-congres zijn zeer langdurige beraadslagingen gevoerd over dc quaestie, of op de open bare lagere school godsdienst-onderrigt verpligtend behoort te worden ge steld. Ten slotte nam de vergadering het besluit, ten aanzien dezer vraag geene beslissing te nemen. Over het algemeen vereenigde men zich met het beginsel, dat voorop was gesteld; de leiding der zaak moet geheel van den staat uitgaan; de invloed der kerkelijke autoriteiten moet zorgvuldig van de school worden geweerd. Ook is eene resolutie aangenomen, waarbij de po gingen van een deel der geestelijkheid, om de doodstraf als een geloofsarti kel en als eene door goddelijk gezag aan de overheid voorgeschreven wet te doen voorkomen, voor verwerpelijk verklaard worden. Op dc vermaarde jaarmarkt te Nishni-Nowgorod, in Rusland, heeft dit jaar slechts een middelmatigen omzet plaats gehad. Bepaald onbedui dend was de handel in Gliinesche thee, en ook de katoen vond tot 12 Sep tember geen afzet. Het aantal misbezoekers bedroeg op 27 Julij, op den dag van de eigenlijke opening des handels, 3320 personen, op 20 Augustus daarentegen 300,660. Gemiddeld was het getal 152,222 per dag. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 6