PER TELEGRAAF. Behalve bedoeld rapport deelt liet regeringsblad nog liet volgende mede Op 13 Augustus 1868 is tussclien Rainey en Montfermeil, in het dep. Seine et Oise, een spoorweg ingewijd, die door den ingenieur Larmanjat, onder begunstiging van den keizer, aangelegd was naar een nieuw stelsel, bet stelsel met e'én enkelen spoorstaaf, De eenvoudigheid en goedkoopheid van dien spoorweg heeft de opmerkzaamheid der belanghebbenden in alle landen tot zich gelrokken, en verscheiden andere lijnen zijn thans naar dat stelsel in aanbouw. Zoolang het lijk van Kinck, den vader, niet gevonden is, zal de zaak van Traupmann nog veel duisters blijven bevatten. Aan de pogingen oni het lijk te vinden ontbreekt liet niet: alle bewoners in den omtrek van Gueb- willer nemen een ijverig aandeel aan de opsporingen, die door de autori teiten onvermoeid worden voortgezet. Het onderzoek wordt eveneens voortgezel in vele streken van België. Voor bet laatst is Kinck gezien in gezelschap van Traupmann in eene her berg te liollwiller en sedert heeft men geene beriglen meer van hem verno men. Te Roubaix is de ontdekking gedaan van twee Duitsche brieven van Traupmann aan Kinck. In beide brieven is bij herhaling sprake van een logement, dat door Traupmann voor Kinck tc VVattwiller bij Cernay ge buurd zou zijn. De onderzoekingen zullen nu in den onttrek van Wattwil- ler worden begonnen. De Figaro meldt dat te Bordeaux de scheepstimmerwerven zijn afgebrand. Uit Konstantinopel meldt men: De gezanten van Frankrijk, Engeland en Oostenrijk hebben op nieuwen wel gezamenlijkde Porte aangespoord om jegens Egypte alle met hare waardigheid bestaanbare toegeeflijkheid te betoonen. De Porte weifelt; doch de vereffening van bet geschil schijnt niet lang meer te kunnen uitblijven; immers het is niet te denken, dat de keizerin der Franschen de gast van den Sultan en gelijktijdig van den onderkoning zou willen zijn, wanneer er lusschen hen een voor den vrede van den Levant gevaarlijke twist aanhangig was. SPANJE. Bij gelegenheid dat de president-minister Prim in de cortes magtiging voor de regering had gevraagd om de constitutionele waarborgen, daar waar zij aan het herstel der openbare orde in den weg zouden staan, tijde lijk buiten werking te stellen, drukte hij zich aldus uit: «Diep smart mij de staat van onrust en beroerten waarin het land verkeert, en de noodza kelijkheid 0111 buitengewone maatregelen te nemen. Doch de opstandelingen zullen de zege niet behalen; daartoe zijn zij buiten staal; en zoo de cortes ons de gevraagde magtiging verleenen, zal de orde eerstdaags hersteld zijn. Weest niet beducht voor reactie van onzen tijd. De regering zweert hier, dat zij geenen slap op den weg der reactie zal doenen zij verbindt zich om dadelijk na het ophouden der noodzakelijkheid van buitengewone maat regelen rekenschap aan de cortes tc doen van de wijze, waarop het gebruik van de buitengewone magt zal hebben gemaakt." De commissie, door de cortes benoemd om de gevangenneming van den generaal Pierrad te beoordeelenheeft rapport uitgebragt en die aanhouding voor' wettig verklaard, omdat zij heeft plaats gehad tijdens de langdurige schorsing van de zitting der cortes, die met niet sluiting der zitting ge lijk stond. Het regeringsblad maakt melding van zes republikeinsche benden, die op verschillende plaatsen de vaan des oproers hebben opgestokendrie daar van waren door de troepen uiteen gejaagd; de andere werden vervolgd. Van eene andere zijde wordt de algemeene toestand des lands aldus be schreven: In Catalonie wordt reeds gestreden; Andalusie is in koortsach tige spanning; de republikeinen van Cadix. Malaga, Sevilla. Xercs en Cor dova zijn nog niet op de been. maar kunnen ieder oogenblik in beweging komen. Er is maar eene vonk noodig, zooals een onbedachte of aanval lende stap van de zijde der overheden, of de tijding van eenig belangrijk voordeel, door de republikeinen van Catalonie in den strijd tegen de troe pen der regering behaald. Madrid is volkomen rustig; het heeft een zoo sterk garnizoendat daar bezwaarlijk een republikeinsche opstand kan worden beproefd. Trouwens die partij heeft, naar de verzekering van per sonen die hare geheimen kennen, geen wensch om daar cenen opstand te zien uitbarsten voordat de beweging in de provinciën vasten voet zou heb ben gekregen. De Madridsche vrijwilligers hebben hunne diensten aan de regering aangeboden; eenige bataillons zijn reeds naar de bedreigde punten ver trokken. PRUISSEN. BERLIJN, 6 October. De koning heeft heden de zitting van den landdag geopend. «In de aanstaande zitting," zeide Z. M. in zijne openings-rede, »zult gij geroepen worden om uwe aandacht te wijden aan gewigtige vraagstukkenbetref fende liet heil der monarchie en de verdere ontwikkeling onzer wetgeving. Ofschoon het vooruitzigt op het behoud van den vrede en de in het alge meen gunstig uitgevallen oogst gegronde hoop gaven tot het trapsgewijze toenemen van 's rijks inkomstenis echter de toestand der financiën nog niet merkbaar verbeterd. Uit het u voorgelegd volstandig financieel verslag over liet jaar 1868 zal het u blijken, dat. ten gevolge van dringende om standigheden. dc inkomsten beneden de raming bleven, en, aan den anderen bant, de staatsuitgaven overschreden zijn; zoodat deze laatsten met behulp van de beschikbare middelen niet zijn kunnen gedekt worden. Met het oog au op dezen toestand is liet streven mijner regering geweest, door eene vermeerdering der inkomsten van den Noord-Duitschen bond. het aandeel dat Pruissen in de bondsuitgaven te dragen heeft, te verligten; doch ook deze pogingen hebben niet tot liet gewenseht resultaat geleid. Van daar dat het onmogelijk is geweest in de begrooting voor het volgend jaar. die u eerlang zal voorgelegd worden, de inkomsten en uitgaven met elkander m evenwigt te brengen, hoewel toch de laatste zooveel doenlijk besnoeid zijn. Derhalve ziel mijne regering zich genoodzaakt, lot geheele dekking der staatsuitgaven een nieuwen belastingaanslag te baal te nemen. Immers het herstellen van orde en evenwigt in de financiën is tot de geleidelijke ontwikkeling en tot den geregelden loop der staatsinstellingen onmisbaar. Hiermede mag dan ook niet gedraald worden; de noodige offers moeten ten spoedigste gebragt worden, wijl vertraging ze slechts te zwaarder zou doen wegen, hl de overtuiging dal gij deze zienswijze met mij deelen zult, durf ik vertrouwen, dat gij aan de voorstellen mijner regering uwe goedkeuring niet weigeren zult." Na de mededeeling van de voornaamste wets-ontwerpendie bij den land dag zullen ingediend worden, zooals dat tot wijziging van de wettelijke voorschriften betreffende de classificering der inkomsten-belasting, dat be treffende eene nieuwe districls-regeling in de oostelijke provinciën, en die betreffende het onderwijs en den grondeigendom, zeide Z. M. omtrent den staat der builenlandsche betrekkingen het volgende: «liet aanhoudend stre ven mijner regering om den vrede te handhaven en tc bevestigen, en om de betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden voor elke stoornis te behoeden, is met Gods hulp met het beste gevolg bekroond geworden. Ik koester het vertrouwen, dat mijne in dien zin geleide builenlandsche staat kunde ook in de toekomst tot hetzelfde heugelijk resultaat zal leiden en strekken zal tot uitbreiding van de vredelievende en vriendschappelijke be trekkingen met alle vreemde stalen, zoowel als tot ontwikkeling van het verkeer en tot waarborg van Duitschlands aanzien en onafhankelijkheid." Prins Albrecht, broeder des konings, heeft zijnen GOs,en verjaardag en tegelijk zijn 50jarig jubilé als officier gevierd. De koning heeft hem eene eeresabel geschonken, prijkende met de namen der veldslagen, die dc prins heeft bijgewoond. De regering handhaaft op gestrenge wijze de bepalingen der wet, ten opzlgle van dc jongelieden, die Pruissen verlaten om de militaire dienst te ontgaan. Er heeft eene huiszoeking plaats gehad bij de ouders en betrek kingen dier jongelieden, ten einde zich te overtuigen, dat zij niet in het geheim hier zijn teruggekeerd, liet onderzoek heeft echter niets bijzonders opgeleverd. Bij de hoofdcommissie, belast met de ontvangst der gelden voor de nagelaten betrekkingen der verongelukte mijnwerkers, is thans reeds eene som van 350,000 tli. ingekomen. Dit wordt meer dan voldoende ge acht, om in de beslaande behoeften te voorzien; daarom zullen dc inschrij vingen weldra worden gesloten. De groothertog van Mecklenburg-Schwerin heeft dezer dagen den landdag zijns rijks bijeengeroepen. Het door hem te dien aanzien uitgevaardigde besluit luidt als volgt: Frederik Frans, bij de gratie Gods, enz. Wij geven u hierbij te kennen, dat wij bet besluit hebben genomen een algemeenen landdag in onze stad Sternberg te houden en dien op 10 November e. k. te doen openen; wij citeren, lasten en bevelen u biermede genadiglijk, dal gij u des avonds te voren, namelijk op 9 November e. k.in persoon zult bevinden in gemelde stad enna daarvan op de voorgeschreven manier aangifte te hebben ge- daan, den volgenden dag op gepaste wijze zult aanhooren de voorstellen, welke in onzen naam aan den landdag zullen geschiedenvan welke voor stellen hierbij een afschrift is gevoegd, de daarover te houden beraadslagin gen en .dc te nemen besluiten zult bijwonen, zoomede dat gij u vóór het sluiten van den landdag, zonder gewigtige beweegredenen, niet van daar zult verwijderen. Hetzij nu dat gij daar verschijnt cn daar blijft of niet, toch zult gij in elk geval op gelijke wijze als onze andere getrouwe land zaten en onderdanen verbonden en gehouden zijn te gehoorzamen aan de besluiten, welke op dien landdag zullen genomen worden. Aldus is onze genadigste wil cn meening. Naar men uit Munchen meldt is dc regering lot de ontbinding der kamer van afgevaardigden overgegaan. MADRID, 6 October. De cortes hebben eenstemmig het wets-voorstel aangenomen, waardoor dc bij de constitutie gewaarborgde perrsoonlijke vrijheid wordt geschorst. Vóór de stemming hadden echter de republikeinsch- gezinde afgevaardigden de zaal verlaten. Beriglen uit Saragossa melden dat drie benden zijn verschenen hij Borja, Pedrola en Luna. In een gevecht hadden de opstandelingen 80 dooden, 300 gewonden en vele. gevangenen verloren. BERLIJN, 6 October. De Prov. Corr. schrijft: liet aanstaande bezoek van den erfgenaam van den troon -aan het Oostenrijksche hof is teregt overal als een veelbetcckenend bewijs aangemerkt voor den prijs, dien de beide regeringen stellen op dc hernieuwing der vriendschappelijke verstand-, houding. De koning zal weldra naar Baden terngkeeren en aldaar met dc koningin tot het einde van October verblijven. PARIJS, 7 October. In een artikel van den heer Ernest Picard, opgeno men iu den Electeur libre. raadt deze aan den loop der zaken af te wach ten en de bijeenroeping van het wetgevend ligchaaui legen 29 November aan te nemen. MADRID, 7 October. Beriglen uit Andalusië en Catalonie melden dat ver schillende benden oproerlingen zijn verslagen. Dc opstand wordt als over wonnen beschouwd. De geest der bevolking is goed. Met de inscheping der troepen, naar Cuba bestemd, wordt voortgegaanin weerwil van de agitatie in Spanje. AVE EN EN6 October. De kroonprins van Pruissen is heden morgen al hier aangekomen. Bij de aankomst van den trein, waarin de kroonprins zich bevond, ging de keizer hem tegemoet en begroette hem hartelijk. De keizer en de kroonprins reden te zarnen naar den Hofburg. LONDEN, 7 October. De dagbladen deelen tijdingen mede van den lieer Livingstone. Er zijn brieven van hem te Zanzibar ontvangen.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3