IHJITKNL \M)SCIIK BKHIGTHN. Door den heer nir. A. H. Versier, kantonregter te Boxtel, is concessie aangevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van 's Her togenbosch, langs Vlijmen, Nieuwkuijk, Druilen. Waalwijk, Besoyen, Was pik, Oosterhout, Wagenberg en Zwaluwe naar Zevenbergen. Naar men uit 's Hage aan de Arnh. C. meldt zou de liooglceraar van Oosterzee weder aangezocht zijn 0111 bij de onthulling van het monument in het Willemspark te 's Hage de feestrede uit te sprekenen zou hij die uit- noodiging hebben aangenomen. Te Amsterdam is. behalve de reeds genoemde heeren, nog als candi- daat voor het lidmaatschap der tweede kamer voorgesteld de lieer mr. N. J. den Tex, secretaris van de kamer van koophandel aldaar. Omtrent de op liet IJ gevonden kielboot of Amerikaander, te Zaandam aangebragt, wordt medegedeeld dat de boot te huis behoorde te Velsen, of althans aan de werken van het Noordzee-kanaal. Naar men verneemt wer den ZaturdaglI. met genoemde boot, door twee ondergeschikten, eenige chefs der kanaalw erken van Sehellinguoude naar Velsen overgebragt, terwijl op de terugreis het vaartuig, dat reeds lek was, moet zijn gezonken. Van de twee opvarenden is reeds de een met het vaartuig als lijk opgehaald; het andere lijk heeft inen tot heden nog niet kunnen vinden. Tot secretaris der gemeente Kampen is benoemd de heer J. G. llissink, thans commies ter stedelijke secretaris aldaar. Te Leeuwarden is door afgevaardigden der Friesche rederijkerskamers enz. een Friesch rederijkersverbond opgerigt en eene wet voor dien bond vastgesteld. Na de vaststelling verklaarden zich acht vereenigingen terstond tot toetreding bereid, terwijl van de tien overige, die van hunne adhaesie hadden doen blijkennadere besluiten worden ingewacht. Als een bewijs van belangstelling in het middelbaar onderwijs in de provincie Groningen meldt men, dat de oprigting der rijks hoogcrc burger school te Warflum feestelijk zal worden herdacht en wel door het geven van een concert en bal door de ingezetenen van genoemd dorp, terwijl het afsteken van een vuurwerk deze feestelijkheid zal besluiten. Te Tilburg is aangehouden en gevankelijk naar 's Hertogenbosch over gebragt zekere v. d. 11.knecht van een vrachtrijder van Tilburg naar 's Boschbeschuldigd van gedurende 5 a 6 maanden verscheidene sommen te hebben achtergehouden, welke aan hem ter bestelling waren toevertrouwd. Be man, die tot. dusverre van een onbesproken gedrag was, stond op het punt in het huwelijk te treden. hoor de rijks-ambtenaren te Maastricht zijn in de vorige week een tweetal aanhalingen gedaan, hoor vereenigde dienst met die te Weert, mogt het hun gelukken de volksboot van Maastricht naar 's Bosch op eenen frauduleusen invoer van spiritus te betrappenterwijl aan het station te Wijk eene zeer deftig geklcede jonge dame uit Aken door hen werd aange houden, die hare crinoline voor het-vervoer van spiritus had ingerigt; uit twee daaraan bevestigde buizen haalde men ongeveer 10 liters van dat vocht. Bij het wets-ontwerp tot vaststelling der begrooting van uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen, dienst 1870, zijn die uitgaven geraamd op 13,700,000. Blijkens de memorie van toelichting zal met de uitvoering der plannen voor spoorweg-verbinding te Amsterdam en te Botterdam nog vóór het einde van dit jaar kunnen worden aangevangen; tot krachtige voortzetting in hel volgende jaar zijn de noodige middelen op de ontworpen begrooting voorgesteld; zoodat thans met eenige zekerheid het tijdstip kan worden vooruitgezien, waarop de grootsche onderneming van onzen staats spoorweg-aanleg zal zijn volbragt. In den loop van dit jaar zal vermoede lijk de exploitatie op den weg Utrecht naar 's Hertogenbosch tol Hedel kun nen worden voortgezet, terwijl ook spoedig de geheele lijn van Meppel tot Groningen voor het verkeer zal kunnen worden geopend, waarna aan de vollooijing van hel spoorwegnet slechts de verbindingen bij 's llertogeii- bosch en op Walcheren en de onlangs vastgestelde gedeelten van de Voor- zuan naar Amsterdam en van Dordrecht naar Rotterdam zullen ontbreken. Voor de overbrugging van het Hollandsch-Diep zijn de haven aan den Noord- brabanischcn wal en de onderbouw van de draaibrug in die haven voltooid. De dertien pijlers in liet Diep zullen in dit jaar groolendeels gereed komen, terwijl met het maken van den ijzeren bovenbouw voor die brug wordt voortgegaan. De verbindingswegen op de beide oevers naar de brug zijn mede groolendeels gereed. Voor de vollooijing van de brug moeten de beide landhoofden en de aansluitingsdammen nog worden aanbesteed, waartoe, in verband met de vordering der pijlers, eerlang zal kunnen worden overge gaan. Voor de verbetering van de haven te llarlingen, waaraan dringende behoefte bestaat, wordt een nieuw ontwerp door den hoofdingenieur van den waterstaat in Friesland opgemaaktdalvolgens de ontvangen berig- ten, in October e. k. gereed zal zijn. waarna terstond met de besturen van de provincie en van de gemeente in nader overleg zal worden getreden over de wijze, waarop dat werk zal kunnen worden tot stand gebragt. liet is aan te nemen, dat in het volgende jaar tijdig met de uitvoering zal kunnen worden aangevangen; waartoe een post op dc begrooling is uitgetrokken. 'sGRAVENHAGE, 7 October. Door Z. M. is aan M. van Pelt en C. L. Bos, sloeproeijers bij de in en uitgaande rogten, te Krniningcn, vergunning verleend tot het dragen van de medaille 2de kl. voor burgerlijke verdiensten, hun door den koning der Belgen toegekend. Tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren is benoemd de tele graphist 3de kl. II. J. van Batenburgvoorts is de toelating als leerling voor de telegraphie van G. J. Megelink, op zijn verzooek, ingetrokken. Aan den met verlof teruggekeerden luit.-kolonel der infanterie van het leger in Ned. Indie A. Raaxmaakers is, ten gevolge van ligchaamsgebrekenI eervol ontslag verleend nit de militaire dienst. Z. K. 11. de prins van Oranje is heden ochtend ten 11 ure uit deze residentie naar dc omstreken van Gelderland vertrokken, tot het bijwonen van jagtpartijen. Z. K. II. prins Alexander is gisteren morgen uit deze residentie naar het Nieuwe Diep vertrokken, ten einde bet stoomraderschip de Valk in oogen- schouw te nemen, waarmede Z. K. II. het voornemen heeft eene reis naar de Middellandsche zee te doenzoodra Z. K. II. prins Hendrik van Suez zal zijn teruggekeerd. De afdcelingen van de tweede kamer der staten-generaal hebben lieden het onderzoek over de ontwerpen betrekkelijk de staatsbegrooting voor 1870 voortgezet. In de laatste dagen zijn de werkzaamheden, aan het nationaal monu ment van 1813, ter plaatsing van het kolossale beeld der Nederlandsche maagd met den leeuw op zijn voetstuk, met goed gevolg volbragt. Heden is met goed gevolg aangebragt het hoofd van het beeld, benevens de ver schillende draperiën. Zaturdag 11. is alhier de vergadering van het algemeen collegie van toezigt op het beheer der goederen van de herv. gemeente gesloten en dat collegie ontbonden. I11 de plaats daarvan is thans opgetreden het nieuw algemeen collegie, dat zich heeft geconstitueerd. Tot president is benoemd mr. A. van der Laan, tot vice-president mr. Loke, tot secretaris de lieer van Hasselt, die alle drie zich de benoeming bebben laten welgevallen. Eene commissie, uit het aftredende collegie heelt daarop, daartoe door de regering gemagtigd, namens den staat, de zorg voor het beheer der kerke lijke goederen en fondsen en het toezigt daarop plegtig aan het nieuw op tredend collegie overgedragen. Nog verneemt men, dat van wege het col legie eene circulaire zal worden uitgevaardigd aan de gemeenten, waarin haar nog de keuze zal worden gelaten zich af te scheiden. Buitendien zal daarin worden bestreden betgeen van den kant van Utrecht is openbaar ge maakt. Ook straalt het gevoelen door, dat het nieuw op te maken regle ment aan de kerkvoogden ter beoordeeling zal worden gezonden. Het zal op een liberalen voet worden ingerigt en slechts bepalingen behelzen om trent het toezigt, terwijl het beheer aan huishoudelijke reglementen der ge meenten wordt overgelaten. ENCELAND. LONDEN. G October. De hertog van Edinburg is op 29 Augustus te Yokohama aangekomen, De alhier uit Spanje ontvangen bijzondere berigten verschillen grootc- lijks van de officiële regeringsberigten. Volgens de eerste zouden de op standelingen overal veld winnen en zelfs een aanslag op dc hoofdstad in den zïh hebben. Alles zou afhangen van het al of niet getrouw blijven van het leger. j FRAN Kit IJK. PARIJS, 6 October. S Het berigt, dat de verkiezing van ledon voor het wetgevend ligchaam alhier op 7 November zou plaats hebbenheeft zich niet bevestigd. De heer Raspail heeft in een brief aan de Réforme op nieuw verklaard dat hij op 26 October als afgevaardigde op zijnen post zal zijn, hoewel luj weet dat de regering maatregelen heeft genomen om eene vreedzame demonstratie voor geheel wat anders te doen doorgaan. Hij verlangt daarom dat de Parijzenaars zich rustig zullen houden. De heer Eugène Pelletan ver klaart zich tegen de voorgenomene demonstratie. Hij zegt de mannen te hebben gewogendie eene windvlaag in de politiek op het kussen beeft gebragt. maar geen enkel onder hen te hebben gevonden, die waard is om naar het middel eener nieuwe "kaatsbaan" om te zien. Doch op den da», zegt hij. waarop de quaestie van leven of dood nadrukkelijk zal gcstelil worden tussclicn dc nationale souverciniteit, door de natie uitgeoefend, en de nationale souvereiniteitdoor een man geüsurpeerd, op dien dag zalmen niet dit of dat artikel van de dertig malen herziene constitutie van 1852 uit den zak halen, om een proces te voeren over een quaestie van datum, naar constitutionele opvatting; alsdan zal er over een anderen datum gehan deld worden. Dien dag zullen wij elkander nader spreken. De afgevaardigden der linkerzijde zullen eene bijeenkomst houden ten huize van den heer Jules Favre. Le Public zegt, dat in den ministeraad drie datums voor de bijeen- roeping zijn voorgesteld: namelijk de 8stc, de 15',e en de 22s,« November; de heer de Forcade zou er voor geweest zijn om de kamers den 15d,n bijeen- teroepen. La Liberté heeft vernomendat de datum van den 29ste" Novem ber is vastgesteld op aandrang van den keizer zeiven, die eerst den 6dM December had voorgesteld, en wiens drijfveer eenvoudig zou geweest zijn, dat hij zelf de kamers met eene troonrede wenschte te openen. -- Met den aanvang der volgende maand zal hier le lande bij den rijks telegraaph het tarief van een franc voor het overbrengen van ieder binncn- landsch berigt in werking komenthans is twee francs de gewone prijs. Daar de tariefverlaging eene groote vermeerdering der berigtenwisseling doet verwachten, moest zij worden voorafgegaan door verbetering der lijnen en door andere werken. Van de voltooijing dier werken aan de regering verslag gevende, zegt de hoofddirecteur der telegraphen: «Noch dc scintoe- 1 stel van Morse noch die van Hughes gaven waarborg tegen verandering in den inhoud der berigten Dc beste oplossing van dat gewigtige vraagstuk is uitgevonden door eenen ambtenaar van onzen rijks-telegraaphden lieer Meyer; door zijne uitvinding wordt niet alleen de inhoud der depêche, maar een fac-simile of afbeelding daarvan overgebragt; onjuistheden van den telegraaph worden daardoor afgesneden, en de geadresseerde ontvangt een stuk van onwraakbare echtheid. Dc toestel van Meyer is voor de berigten wisseling tusschen Parijs en Lyon in gebruik en geeft zeer goede uitkom sten. Ik ben voornemens de lijnen tusschen Parijs en de voornaamste ste den des rijks achtereenvolgens met dien toestel te voorzien.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2