LEÏDSC11E COURANT. DONDERDAG 7 OCTOBER. i\m, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 13.50,- met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de crpcdiliekosten. Afzonderlijke nommcrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents. De prijs der Ad verten tït'n is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. STADS-BER1GTEN. De BURGEMEESTER, Iloold van het Gemeentebestuur van Leydcn, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 29slen der vorige maand, invorderbaar verklaard kohier van beL patentregt, eerste quartaal, over het dienstjaar 1869 en 1870, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaal den voette voldoen. En zal deze door plaatsing Leydï.v 6 October 1869. in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. v. BRANDELER. BINiXEiNLANDSCHE BEBIGTEN. LEYDEN, 6 October. liet programma, door de Hol), maatschappij van Iraaijc kunsten en wetenschappen voor het maatschappelijke jaar 1869/70 uitgeschreven, bevat o. a het volgende: Ter algemeen? vergadering, op 17 Sept. jl. te Amsterdam gehouden, is medegedeeld, dat op de in 1867 uitgeschreven prijsvraag: "Eene geschiede nis van de tooneelspeelkunst in ons vaderland, van het begin der 17de eeuw tot op onze dagen," geen antwoord was ingekomen. Door de vergadering is besloten deze prijsvraag nogmaals uit te schrijven; te beantwoorden vóór 1 Jan. 1871. De in 1867 voor de tweede maal uitgeschreven prijsvraag: /'Jacob Geel," waarop evenmin een antwoord is ingekomen, wordt ingetrokken. Tevens werd herinnerd, dat op de prijsvraag, uit de gesehiedenis"Aan wijzing van de sporen, die het verblijf der Spanjaarden hier te lande heeft achtergelatenop het gebied van taalzeden en gewoontende antwoorden worden ingewacht vóór 1 Januarij 1870. Als nieuwe prijsvraag, om te beantwoorden vóór 1 Januarij 1871, is uit geschreven, uit het gebied der welsprekendheid: "De vereischten der kan selwelsprekendheid in onzen tijd." De maatschappij looft hare gouden medaille, ter waarde van ƒ300, uit \oor het voldoende en best gekeurde antwoord, en, ingeval van bekrooning, eenc zilveren medaille van gelijke grootte en stempel, voor het daaraan meest nabijkomende. De schrijvers behouden den eigendom van de bekroonde antwoorden, onder voorwaarde dat zij die stukken niet door den druk ge meen maken vóór de uitgave door de maatschappij. Is deze binnen het jaar na 1c bekrooning niet geschied, dan verkrijgt de auteur onvoorwaardelijk regt tot de uitgave. Tot algemeen voorzitter der maatschappij voor het volgend jaar is geko zen de heer ds. C. P. Tiele, en tot algemeen secretaris de heer mr. II. J. Burger, beiden te Rotterdam, aan welken laatstgenoemde, gedurende het op 1 October 1869 intredend maatschappelijk jaar, alle stukken, brieven en bescheidenbehooren te worden toegezonden. Door den minister van binnenl. zaken is ter algcmcene kennis gebragt Jat bij den bockhandelaar G. J. Mingelen (firma van Weelden en Mingelen) te 's Gravenhageen door diens lusschenkomst in de voornaamste gemeenten (les rijks, is verkrijgbaar gesteld de le aflevering van het "Rapport der commissie belast met het onderzoek naar den toestand der kinderen in fa brieken arbeidende;" prijs 2 voor het geheele wrerk, dat vier afleveringen zal bevatten; afleveringen afzonderlijk zijn niet verkrijgbaar, tenzij tegen (lenzelfden prijs als die voor het geliecle werk is vastgesteld. -- Volgens de Midd. C. zou in den ministerraad reeds tot de terugroeping van den heer Mijer uit Indië zijn besloten Ilet prov. geregtshof van Noordholland heeft Bernardus Walraven, van Medemblik, schuldig verklaard aan poging tot moord opzijn 10-jarigzoontje, en hem te dier zake veroordeeld tot eenc tuchthuisstraf van 20 jaren. Tc Amsterdam worden als candidaten voor het lidmaatschap der tweede kamer aanbevolen de hh. (lr. J. Bosscha Jr. en mr. E. II. 's Jacob. Door den heer mr. Groen van Prinstercr wordt de heer mr. jhr. van Foreerst aan bevolen. Uit Haarlem meldt menVóór ecnige dagen vervoegde zich hier bij den directeur der hoogere burgerschool een welgekleed en beschaafd Duit- scher, die met een brief van een Deenschen graaf voorzien was, waarin twee van 's graven zoontjes ter plaatsing op de Haarlemsche school werden aangeboden, en tevens de uitnoodiging gedaan brenger, zoo hij om ecnig reisgeld verlegen was, dat te verschaffen. De onderhandeling had een gunstig gevolg, en de Duitschcr trok met een rijksdaalder af, die hij noodig scheen te hebben om naar den Moerdijk te komen. Vóór hij daar echter nog heen ging, vervoegde hij zich evenzoo bij den directeur van 's rijks kweekschool voor onderwijzers, met een dergelijke commissie, en liep er 5 reisgeld op. Daardoor aangemoedigd begaf hij zich ook naar een paar dames onderwij zeressen, ditmaal denkelijk met het doel gravinnetjes, in plaats van jon kertjes, bij haar op school te doen, maar, de dames toonden zich minder ligtgeloovig dan de heeren, en gaven als hare mecning te kennen, dat hij met zijn reisgeld waarlijk wel uit zou komen. Van Haarlem kwam dezelfde heer vervolgens naar Amsterdammeldde zich bij den directeur der handels school, en wclligt ook nog elders aan, en wist ook daar eenige reispennin gen, ƒ10 naar men zegt, magtig te worden. Van Amsterdam vertrok hij naar Utrecht in de hoop, ook daar zijn niet onvoordeelig handwerk voort te zetten; zijn toeleg mislukte echter, denkelijk omdat men van elders reeds van hem vernomen had, en hij raakte, in plaats van naar den Moerdijk, in zekere handen van het geregt, die nu alle reisgeld voor hem overbodig maken, en hem waarschijnlijk weldra, op minder aangename wijze, met zijn Haarlemsche en Amsterdamsche slagtoffers in aanraking brengen zullen. Maandag morgen werd in het IJ, in de rigting van Adriaan Rogges Baken, een gezonken vaartuig (zoogenaamde Amerikaan) ontdekt, terwijl een persoonin het want vastzittendeen die zich alzoo waarschijnlijk heeft pogen te redden, als drenkeling werd opgevischt; het vaartuig is door twee botters te Zaandam aangebragt, en men vermoedt, naar aanleiding der daarin gevondene goederendat er meerdere personen zich in hebben bevonden. Maandag 11. werd de onlangs voltooide spoorwegbrug over de Waal bij Bommel aan een beproeving onderworpen. Een trein, zamengesteld uit vijf locomotieven met tenders, gevolgd door zoo vele geladen wagens, als de bruggen van 120 meters over haar volle lengte konden bevatten, werd eerst gedurende een half uur in stilstand op een der bruggen van 57 en op een van 120 meters gebragt en vervolgens met groote snelheid over de brug heengevoerd Door doeltreffende inrigtingenkon de grootte der doorbui gingen, liet bedrag van zijdelingsche of horizontale bewegingen en de hecht heid van de lange, Ioodregte stijlen in het midden der groote bruggen naauwkeurig worden waargenomen. De acht bruggen van 57 meter opening vertoonden hij" den stilstand van den trein en bij de daarop gevolgde bcrij- ding door dezen alle genoegzaam volkomen dezelfde doorbuiging, ten be drage van ruim 20 millimeters. Bij de drie bruggen van 120 meters opening werd eveneens een gelijke overeenstemming waargenomen in het bedrag der doorbuiging, die 32 millimeters beliep. Met betrekking tot de naauw merkbare bewegingen in horizontalen zin, gaf de brug bewijs van een vol doende stijfheid. Met volle gerustheid kan alzoo ook dit groote werk aan hel publiek verkeer worden overgegeven. De beproeving werd bijgewoond door den minister van binnenl. zakenvele deskundigen en belangstellenden. Op de annonce van zekere gemeente in Drenthe, die sollicitanten op roept voor de vacante onderwijzersbetrekking, salaris een honderd vijf en zeventig gulden, is thans veler aandacht gevestigd, te meer daar het traete- ment van den schaapherder aldaar grooter is. {ffhl.) Naar men uit 's Ilcrtogcnhoseh meldt zijn de werkzaamheden aan de spoorbaan van Iledel lot aan 's Bosch nog niet hervat. Ook de borgen van den aannemer schijnen niet in staat te zijn het aangenomen werk voort te zetten. In den gemeenteraad van Breda zijn onlangs discussiën gevoerd over eene bijzondere school, de parochiale school van den II. Antonius, waarover in een stuk, afkomstig van het dagelijksch bestuur, een ongunstig oordeel is uitgesproken, hetwelk aanleiding heeft gegeven tot een meer of minder levendige discussie. De Tijd meldt thans dal de opzigters dier school hun beklag bij den minister van binnenlandsche zaken hebben ingediend. Op officiële wijzezegt dit bladis die bewindsman dus nu van het gebeurde ingelicht. Na zijne vele verklaringen, dat hij, zoodra regtmatige grieven hem kenbaar gemaakt worden, die zal opheffen, mogen wij niet twijfe len of hij zal zich deze zaak ernstig aantrekkenen regt doen. Op nieuw is aan de tweede kamer ter overweging aangeboden het ont werp van wet tot instelling van collcgiën van zetters voor 's Rijks belastin gen. De regering heeftnaar aanleiding der opmerkingenvoorkomende in het jongste voovloopig verslag, eenige veranderingen in het wets-ontwerp

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1