PER TELEGRAAF. vlammen verspreidden zich met eene verbazende snelheid, terwijl de bran dende kisten petroleum door de golven werden voortgezweept en het vuur mededeelden aan de schepen, die aan de kade lagen. De brand heeft den geheelen nacht geduurd. Twintig a dertig groote schepen, waaronder 12 Fransche, zijn vernield. Het bedrag der schade kan men op verre na nog niet berekenen. Men zegt dat er twee personen in het water zijn ge raakt, waarvan er een verdronken is. De prefect, zijn adjunct, de maire, de havenmeester en alle overige autoriteiten hebben alle mogelijke krachten ingespannen om den brand te sluiten. De spoortrein van Lyon op Parijs is, op de hoogte van St. Pierre-sur- Allier. uit het spoor geraakt. Door den schok is een tien-tal reizigers ligt gekwetst geraakt. De machinist werd zwaar verwond. Betreffende de familie Ivinck worden de volgende bijzonderheden mede gedeeld. Zij is van Guebwiller afkomstig. De vader van Jean Kinck was meeslerknecht-ijzerdraaijer in eene fabriek. Jean woonde bij zijn vader tot dat hij in staat was op zijn ambacht te reizen. Hij begaf zich toen naar liet noorden en vestigde zich te Roubaix. Jean Kinck heeft te Gueb willer nog eene zuster, gehuwd en moeder. Haar man, Loeb, en hare kinderen arbeiden in eene fabriek. Gustave Kinck is drie weken geleden te Guebwiller geweest, waar hij meende zijn vader te vinden. Per telegram werd hij naar Parijs ontboden, en sedert had men nopens hem geen berigt. Jcan Kinck bezit te Bulil een klein eigendom waar hij eene kleine fabriek wilde oprigten. Eenige jaren geleden heeft hij zelfs over den aankoop van een woonhuis onderhandeldmaar die onderhandeling voerde tot geen resultaat. Wat Tranpmann betreft, deze is ook van Guebwiller afkomstig; hij werd in de protestantsche godsdienst opgevoed ging echter later tot de roomsch- katholicke over en is toen in een geestelijk gesticht in de omstreken van Schlestadt getreden, waar hij zich aan diefstal schuldig maakte en na ont dekking van de misdaad eenvoudig is weggezonden. Sedert had men daar niets meer van hem vernomen. Traupmann, voor het lijk gebragt van Gustaaf Kinckdenzoon, heelt onmiddellijk verklaard het te herkennengelijk hij gedaan had ten aanzien der zes andere lijken. Maar hij heeft hardnekkig volgehoudendat hij niet de moordenaar is van Gustaaf, maar slechts zijn medepligtige even als van den vader. De Gaz. des Trib. meldt, dat Traupmann, bij het lijk van Gustaaf gebragt. uitgeroepen heeft: «Die schelm, hij heeft ook zijn zoon vermoord!'' Men heeft geene ontroering hij Traupman kunnen bespeuren. Het gerucht, dat men ook het achtste lijk, dat van den vader, heeft ont dekt, heeft zich niet bevestigd. Zondag morgen kreeg Traupmann bet in den zin alle spijzen te weigeren. Hij wilde van honger sterven. De beide gevangenendie men hem tot ge zelschap heeft gegeven, bragten hem van dat voornemen terug. /'Zoolang gij niet veroordeeld zijt, is er altijd nog hoop; zelfs in dit laatste geval staat u de weg van cassatie nog open. Wanneer gij van honger verkiest te sterven, kunt gij het dan nog doen." Door deze redeneringen scheen hij overtuigd te zijn, want sedert heeft hij goed gegeten en houdt zich uiter- Ijjk zeer bedaard. Het moordveld bij Pantin schijnt een uitspanningsoord voor het Pa- rijsche publiek geworden te zijnDezer dagen waren er op het middaguur duizenden personen uit alle klassen vereenigd. Men kon zich zeer goed verbeelden op een kermis te zijn. Lekkernijen of versnaperingenzooals kruidkoek, wafels, vruchten, wijn, limonade, waren in overvloed te krij gen. Velen doen er goede zaken. liet officiële blad heeft nog geene bijzonderheden medegedeeld omtrent bet gebeurde te Pantin. Te midden der verhalen van allerlei aard en soms tol tegenstrijdigheden, zegt dit blad, die omtrent den afgrijsselijken moord van Pantin worden openbaar gemaakt, hebben wij ons moeten laten terug houden door de behoedzaamheid, welke voor het belang van de nasporingen der justitie noodig is. Aan andere dagbladen laten wij over, hunne lezers te believen met onderstellingen en dramatische schetsen; wij moeten wach ten lot de raadselen van dat verschrikkelijke drama door het geregtelijk onderzoek in het licht gesteld zijn. Mevr. Ralazzigeb. prinses van Solmsheelt aan de dagbladen ver zocht de verklaring op te nemen, dat het berigt, volgens hetwelk zij de lijken der Kincks in la Morgue is gaan zienonwaar is. Het is gebleken dat de persoondie zich te Havre in het hotel New- York van het leven heeft beroofd, niet in betrekking stond met het ge beurde te Pantin. SPANJE Bij een besluit des H. Stoels zijn de bisschoppen van Spanje gèmagtigd geworden den eed van trouw aan de nieuwe constitutie des koningrijks af te leggen. Die gewigtige slap van den Paus, welke in beginsel gelijk staat met het erkennen der nieuwe orde van zaken in Spanjewordt door bet officiële blad der Fransche regering bekend gemaakt. Omtrent de oproerige beweging, die te Barcelona heeft plaats gehad, verneemt men dat de opstandelingen omstreeks 3000 man sterk waren. Ben mag aannemen, dat er vele dooden en gekwetsen zijn gevallen, want de regeringstroepen hebben zich ook van geschut bediend. Onder de gevan genen bevinden zich twee leden van de cortes, de heeren Serraclara en Sal- vany, die eerst den gouverneur hebben trachten te bewegen om het besluit tot ontwapening der vrijwilligers in te trekken, en vervolgens, toen zij zagen dat deze hunne poging nutteloos was, zich aan de zijde der opstan delingen moeten- geschaard hebben. Ook beweert men dat een paar leden van den gemeenteraad in verzekerde bewaring zijn genomen, alsmede een officier van het leger, die voor eenige maanden geweigerd had den eed op de constitutie af te leggen en thans aan het hoofd stond van een bataillon vrijwilligers, dat gemeene zaak met de opstandelingen heeft gemaakt. liet reeds vermelde schrijven van den koning van Portugal aan het hoofd van het kabinetden hertog van Loulébetreffende het hem toege schreven plan tot aanneming van de Spaansche kroon, is van den volgenden inhoud: "Mijn waarde hertogOpmerkende dat zekere dagbladen volhouden dat, ten gevolge van een te Parijs beraamd plan. de kroon van Portugal dadelijk op mijnen zoon zou overgaan onder het regentschap van mijnen doorluehtigen vader, en dat ik de Spaansche kroon zou aannemen; en voorts ziende dat die ongegronde geruchten, welke mij een zoo bedenkelijk en aan mijn gemoed zoo vreemd besluit toeschrijven, veld winnen, zoo verzoek ik u ze onverwijld te doen logenstraffen. "Heelt de Voorzienigheid dagen van smartelijke beproeving aan mijn va derland beschorenik hoop en vertrouw die hagchelijke omstandigheden te zullen te boven komen met de liefde des lands en met het opregle bondge nootschap tussehen de volksvrijheid en den troon. "Aan het hoofd onzer natie te staan is voor mij de post van eer; en ik zal mij weten te kwijlen van de pligten die de liefde voor onze staatsin stellingen en de trouw aan mijn vaderland mij voorschrijven. Portugees ben ik van geboorte, en Portugees wil ik zijn bij mijn sterven." PltBISSEN. BERLIJN, 29 September. Uit de stads-rekening blijkt dat de feestelijke ontvangst der overwin naars van Sadowa in den nazomer van 1868 aan de stad Berlijn eene som van 154,873 th. heeft gekost. Te Koningsbergen is eene volksvergadering gehouden, ten einde te spreken over de oorzaken van het ongeluk, hetwelk bij het jongste bezoek des konings alhier is voorgevallen. Volgens de Danz. Zeit. is de vergade ring tot de volgende conclusien gekomen: dat het bestuur geene voldoende maatregelen had genomen voor de veiligheid van het publiek en ter voor koming van het ongeluk; omdat een groote aandrang der volksmenigte op de brug te voorzien was; omdat men zich van de hechtheid der leuningen niet kort te voren had overtuigd; omdat er niet genoeg policie-agenten aan wezig waren; omdat de voorgeschreven rigting door de smalheid der brug niet kon worden nagekomen; omdat de policie de aldaar niet aangekon digde illuminatie niet verboden heeft; en omdat er met hel oog op een mo gelijk ongeluk geene bluschmiddelen en evenmin een reddingsy aar tuig aan wezig waren. De Maagdenburger brandassurantie-maatschappij weigert de som van 150,090 th. uit te betalen, waarvoor de afgebrande schouwburg te Dresden bij haar was verzekerden zal zich daartoe slechts door een reglerlijk vonnis doen dwingen. Als redenen barer weigering geeft zij op, dat in het officiële blad der Saksische regering wordt gelezen, dat op den zolder, waar allerlei brandbare voorwerpen in menigte waren opeen gehooptpijpen voor de gasverlichting werden vervaardigd en dat gedurende verscheidene maanden in het gansche gebouw eene sterke gasluchl was verspreidzonder dat daarop eenige acht werd geslagen. Door deze achteloosheid is het mo gelijk geweest, dat het werpen op den grond van eene brandende lucifer in de werkplaats, dewijl daarop allerwege in het rond brandbare voorwerpen verspreid lagen, brand beeft kunnen veroorzaken, welke, onmiddellijk ge voed door diezelfde voorwerpenzoo snel toenamdal aan geen blusschen kon worden gedacht. Op 25 September is in Wnrtemberg het vijftig-jarig bestaan der Wur- tembergsche constitutie met belangstelling gevierd. OOSTENRIJK. Te Brunn hebben ongeregeldheden plaats gehad, ten gevolge van ile handelingen van zekeren graaf Ilompesch, die met een burgerman, met name Muller, twist gezocht en hem op straat met een revolver gewond heeft, liet woedende gepeupel heeft den graaf uit een palcis gehaald, vver- waarts hij was gevlugt. Vreeselijk moet bij zijn gehavend, en met moeite werd hij door de policie gered en naar de gevangenis gebragt. Daar zal hij moeten blijven, lot dal de legen hem ingebragle beschuldiging van moed- willigen manslag voor de reglbank wordt behandeld. Naar men thans uit Krakau meldt heeft de generaal van de orde der Karmelieten te Rome, op verzoek van het Oostenrijksche ministerie van buitenl. zaken en door tusschenkomst van den kardinaal-secretaris Antonelli. door het gcregtshof te Rome omtrent de zaak van Barbara Ubryk gehoord, verklaard, dat hij, bij zijne aanwezigheid te Krakau in 1867, omtrent den toestand van Barbara Ubryk naauwkeurig werd onderrigt, maar dat hij haar niet heeft gezien en nog veel minder met den aard harer behandeling bekend is geweest. SUEZ28 September. De dammen zijn weggenomenzoodat het zeewater in de biltere meeren is gestroomd. De heer de Lesseps heeft terstond op eene stoomboot, zonder oponthoud, de reis van Port Said naar Suez gedaan in 15 uren. PERA, 29 September. De Herald maakt het politiek testament van wij len Fuad Pacha bekend, dat aan den Sultan is gerigt en zonder eenig voorbehoud alle staatkundige en administrative meeningen van dezen staats man behelst. Hij wijst de beste politiek aan, die ten opzigle der groote mogendheden kan gevolgd worden, van welke hij vooral in Engeland ver trouwen stelt. LONDEN, 30 September. De Times meldt dat de regering van Peru aan eenige huizen op het vasteland twee millioen vaten guano verkocht heeft. PARIJS, 29 September ('s avonds). Het Hippodrome staat in brand. PARIJS, 30 September. Het Jour. off. bevat een keiz. decreet, waarbij een einde gemaakt wordt aan de waarneming ad interim van het dep. van binnenlandsche zaken. Volgens den Droit zou op verschillende aanwijzingen zijn op te maken dat Traupmann- alleen het plan heeft opgevat om de familie Kinck te ver moorden en weet men nog niet of hij ook alleen dit plan uitgevoerd heeft.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3