leed van de 37.22 ingezetenen. Het getal levenloos aangegevenen was 6570. Men had opgegeven dat van beneden het jaar tot 14 jaren overleden waren 8263 aan levenszwakte en uittering, van 14 lot 65 jaren, aan tering 4742 personen; 3754 aan typhus en febr. typhoïdea; 821 aan verdrinken; 137 aan verbranding; 143 aan pokken; 1680 aan mazelen; 1044 aan croup; j 1141 aan kinkhoest enz. liet getal vaccinatiën beliep 48527waarvan op kinderen beneden 2 jaar 19170, van 2 tot 10 jaar 24637. boven 10 jaar 1(78. Van 1000 overlede nen stierven 1.8 aan de pokken; in 1867 was dit getal 0.03; van de 1000 inwoners werden in 1868 gevaccineerd 13.4. Te Schiedam is eergisteren het diaconie-huis der herv. gemeente, een geschenk van mej. A. Loopuyt, plegtig ingewijd. Voorloopig zullen in het gesticht 5 mannen, 6 vrouwen en 10 kinderen verpleegd worden. Te Rotterdam zien het licht de statuten van de Nederlandsche Ameri- kaansche stoomvaart-maatschappijin de op 13 Sept. te Rotterdam gehou den vergadering vastgesteld. Uit eene tevens verspreide circulaire van de commissie, benoemd in de op 9 -Julij gehouden vergadering tot oprigting I van eene stoomvaart tusschen Nederland en Amerika, waarbij tot inteeke- niug voor die maatschappij wordt aangespoord, blijkt dat men het kapitaal wil bepalen op 2 millioen gulden, verdeeld in aandeelen van ƒ1000, en dat men de vaart wil openen met vier niet te groote stoombooten, om zoo doende de onderneming reeds dadelijk winstgevend te doen zijn. In die circulaire komt eene berekening voor, waaruit blijkt, dat men het voor deel per reis te behalenop minstens ƒ8400 schat. De stoombooten zullen vergroot worden, zoodra de behoefte daaraan blijkt te bestaan. Dat men nu de groote nog niet kiest, is omdat men daarmede nog niet van Rotter dam kan uitvaren, wat de commissie noodig acht, en dat de kosten van aanschaffing en exploitatie bij grooter booten belangrijk hooger zou den zijn. Te Amsterdam is eergisteren gehouden de algemeene vergadering der Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank. In het kerk gebouw der Hersteld Evang. Luth. gemeente had eene openbare bijeenkomst plaats, waarin als sprekers zijn opgetreden de hh. J. L. de Jonge van El- Iemeet, J. Heemskerk Az. en P. llarting. In de hoofdzaak schilderden de beide eerste sprekers met krachtige kleuren de gevolgen van het misbruik van sterken drank, wezen op de meest algemeene oorzaken van dat kwaad en gaven de middelen tot herstel daarvan aan de hand, terwijl de Iaatst- gemelde spreker, zich plaatsende op het standpunt der vereeniging, de vraag beantwoordde, .wat men als lid dier maatschappij moet doen bij den geringen bijval, die haar van de zijde der groote maatschappij te beurt valt. Het antwoord liet zich in een enkel woord zamenvalten: Volharden en met ernst op den ingeslagen weg blijven voortgaan. De diaconie der herv. gemeente te Vollenhove ontving dezer dagen een legaat van wege den hoog-welgeb. heer mr. S. A. baron van Nagcli, onlangs te Zwolle overleden. Dit legaat, groot ƒ2000, waarvan zijne echlgenoote baronesse van Pallandt van Beerse tot lieren dood het vruchtgebruik is toe gelegd, zal spoedig ter beschikking der diaconie geraken, daar zij van dit vruchtgebruik heeft afstand gedaan. Uit Steenwijk meldt men: De oogst is voor het grootst gedeelte afge- i loopen. Haver, garst en boekweit zijn van goede hoedanigheid en het be schot. redelijkde boekweit vooral is bijzonder medegevallendaar men vreesde, dat dit artikel door de geheerscht hebbende nachtvorsten zoo niet verloren, althans veel geleden zou hebben. Met het rooijen der late aard appelen is een begin gemaakt; over het geheel hebben zij minder door de ziekte geleden dan het zich liet aanzien. Te Brouwershaven zijn eenige lijken opgevischt, behoorende tot het aldaar in de jongste stormen verongelukte Spaansche schip. Men vond ook een stuk van het ligchaam van den ongelukkigen loods-matroos Ilokel. van hel Belgisch loodswezenop den regterarm stond getatoueerd FHen daar onder de naam Jesus, aan welke teekenen men hem herkende. Hij laat eene jeugdige weduwe na. 's GRAVENIIAGE, 30 September. De afdeelingen van de tweede kamer hebben heden een aanvang ge maakt met het onderzoek van de ontwerpen betrekkelijk de Indische begroo ting voor 1870. In het begin der volgende week zullen zij het onderzoek aanvangen van de staatsbegrooting voor 1870. In de residentie is aangekomen en aan het hótel de l'Europe afgestapt de prins Constant in-Souvorowgrootmeester bij het Russische hof. Nog is aldaar aangekomen de heer jhr. mr. Wttcwaall van Stoetwegen, secretaris van.legatie bij het Nederl. gezantschap te Ivonstantinopel. BUIT E N L VN DSC IIE BENIG T E N ENGELAND. LONDEN29 September. Het Britsche kanaal-eskader is den 27stt" dezer te Cork binnengeloo- pen; het had zich den 10(t'n gescheiden van het Britsche eskader der Mid- dellandsclie Zee, waarmede vereenigd het eenen oefeningstogt in den Oceaan had gedaan. Op dezen logt moet het stellig gebleken zijn dat gepantserde linieschepen geschikt zijn om den Oceaan te bevaren, maar niet zoo stellig, 1 welk model van pantserschepen hel best voor het gevecht is. Te Galway in Ierland is het openbare regtsgeding tegen zekeren Barret wegens eenen moordaanslag op eenen grondeigenaar, kapitein Lambert, aan gevangen. Bij de opening daarvan rigtte de opperregler eene toespraak tot de gezworenen. Hij verklaarde te gelooven dat het doel van dien en andere 1 in Ierland voorvallende moordaanslagen was, de grondeigenaren door vrees uit Ierland te drijven en vervolgens hunne bezit lingen te verkrijgen. Maar hij vermaande en bezwoer de grondeigenaren zich niet door schrik te laten wegjagen, op hunnen post te blijven, er hunne pligten als land- heeren te vervullen en de misdadigers te helpen opsporen; daarbij gaf bij hun de verzekering dat zij op bescherming der regering zouden kunnen slaat maken. De Times bespreekt de schaarschte en de duurte van het katoen op de Liverpoolsche markt, en meent dat dit alleen zal moeten worden toege schreven aan de grootere vraag naar katoen in andere landen dan in En- geland. Spinnerijen en weverijen zijn in vele andere landen opgerigt, en niet alleen hebben zij ruw katoen noodig. maar zij verminderen tevens de vraag naar Britsche manufacturen. Indien dit zoo is, zegt dit blad, waar toe dient het dan te roepen oin meer katoen en goedkooper katoen? Ons ongeluk is niet te wijten aan het verlies van de grondstof, maar aan het verlies van ons monopolie en van de markten op het vasteland, en goed koop katoen voor ons zou tevens goedkoop katoen voor hen zijn. Katoen is zeker zeer nuttig, maar de menschheid is slechts in staat eene beperkte hoeveelheid katoenen goederen te gebruiken, en naar mate andere landen manufacturen beginnen te makenmoet het Engelsche aandeel in de katoen nijverheid kleiner worden. De Norther» Ensign geeft een overzigt van de haringvisscherij aan de noord-oost kust van Schotland, gedurende het afgcloopen saizoen, dat door goed weder begunstigd werd. 4,300 booten bemand met 22,000 mannen en jongens bragten 313,000 ton haring aan, tegen 283,000 ton in het vorige saizoen. De waarde van den verschen visch beliep 370,000 i\ en gekaakt meer dan 500,000. Voegt men hier nog bij wat in den omtrek van Lewis en Boisdale en aan de westkust bij Eyemouth gevangen werddan mag men liet aantal tonnen wel bepalen op 700,000, die meer dan 1 millioen opbragtcn. Uit Paraguay zijn berigten tot den 7den dezer ontvangen. Zij melden dat de Paraguayancn in drie onderscheiden gevechten op 16, 17 en 21 Au gustus gevoelige nederlagen ondergaan en belangrijke verliezen aan man schappen en geschut geleden hadden. Lopez was op de vlugt en werd door den graaf van Eu vervolgd; het'voorloopig bestuur te Assumpcion had hem buiten de wet gesteld. 44 Engelsche onderdanen waren op vrije voeten gesteld. FRANHR IJ K. PARIJS, 29 September. Het verblijf van lord Clarendon in Duitschland en het dezer dage» door hem hij den keizer van Frankrijk afgelegd bezoek hebben aanleiding gegeven tot verschillende onderstellingen in verband met den politieken toe stand van Europa. Zoo wordt uit Parijs aan de Daily Neu-s gemeld dat lord Clarendon te Parijs eene zending te vervullen had. liet vooruilzi'gt op den dood van Napoleon 111, die eenige weken geleden onder de gebeurlijk heden der naaste toekomst scheen te behooren, vestigde de gedachten der mogendheden op de gevolgen van die gebeurtenis. Oostenrijk, Pruissen, Rusland en Engeland verstonden zicli omtrent de alsdan te volgen handel- vfijze met het doel om den vrede van Europa te beveiligen, eene in Frank rijk welligt uitbarstende revolutie tot dat land te beperken, en te dien einde het streven der Duitschers naar eenheid ongehinderd te laten. Deze onderlinge afspraak der vier mogendheden aan keizer Napoleon mede te deelen, was de netelige taak van lord Clarendon. De mcdedeeling werd ontvangen met de betuiging dat het behoud van Europa's vrede een doel was, hetwelk niemand meer ter harte nam dan Zijne Majesteit zelve. Het meer of minder waarschijnlijke van dit berigt in het midden latende, mag men wel aannemen dat de reis niet zonder eenig staatkundig doel werd ondernomen. Lord Clarendon heeft, deel nemende aan een feestmaal, hetwelk te Walford hij gelegenheid ccner landbouw-tentoonstelling plaats had, eene rede gehouden, waarin hij zeide dat hij, pas teruggekeerd van eene reis op het vaste land, alwaar hij gesprekken had gehouden met per sonen, die op het lot van Europa invloed uitoefenen, de overtuiging had medegebragt, dat wij sedert den oorlog tusschen Pruissen en Oostenrijk nooit betere uilzigten op de instandhouding des vredes hebben gehad, dan thans. Men verzekert dat eenige der afgevaardigden, die vroeger de bekende interpellatie hadden onderteekend, een gehoor bij den keizer hebben gehad, waarin zij aangedrongen hebben op eene spoedige bijeenroeping van liet wetgevend ligchaamals zijnde dit de weusch des lands. De keizer zou geantwoord hebben dat daaromtrent in een kabinetsraad op 2 October een besluit zou worden genomen. Het Journ. des üéb. bevat een antwoord 'van pater Hyacinthe aan den bisschop van Orleans. Het luidt als volgt: "Ik ben zeer gevoelig voor den brief, dien ik de eer had van u te ontvangen, en zeer dankbaar voor de gebeden, welke gij voor mij wilt opzenden; maar noch uwe verwijten, noch uw raad kan ik aannemen. Hetgeen gij een ergen misstap noemt, noem ik duren pligt." De l'atrie wil weten, dat namens de familie van den hertog van Ge nua naar Madrid berigt is gezonden, dat hij de kroon van Spanje alleen dan zou aannemenwanneer daartoe ten zijnen gunste door de corlcs een besluit werd genomen met minstens twee derrie van het aantal stemmen. Ter bijwoning van het concilie te Rome is uit China naar Europa ge komen Mgr. Louis Faurie, apostolisch vicaris van Koug-Teh-ou, geboortig van Bordeaux, en die reeds 19 jaren iu China heeft doorgebrant. Hij draagt de Chineesche kleeding en heeft ook het hoofdhaar op de wijze der Chinezen gevlochten. De haarvlecht zal hijalvorens aan het concilie te gaan deelnemen, afsnijden. Mgr. Faurie heeft in China voor zijne kosten een weeshuis opgerigt, en daar hij niet rijk is heeft hij, om de kosten van die instelling te dekken, eene fabriek van zonneschermen opgerigt, die zeer goed gaat en vele werklieden bezig houdt. Hij zal Frankrijk, België en Nederland bezoeken, ten einde geldelijke bijdragen voor zijn weeshuis in te zamelen. Te Bordeaux heeft een verschrikkelijke brand gewoed. Aan boord van een ligterschip, dat op stroom voor anker lag en met petroleum geladen was, had eene ontploffing plaats, die tot dien brand aanleiding gaf. De

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2