LEÏDSCHE COURANT. DONDERDAG 30 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BEIUGTEN. 1869. 157, De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. /3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie is van 1-4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. LEYDEN, 29 September. liet heeft Z. M, den koning behaagd de Wed. D. A. Kelder1 en Zoon alhier te benoemen tot hofleveranciers, met vergunning HDs. wapen te mo gen voeren. Voor het standbeeld van Boerhave zijn 12 modellen in gips ingekomen, waaronder een levensgroot. Uit Parijs, Brussel. Rotterdam, Leeuwarden o. a. zijn inzendingen gedaan. De beoordeeling zal, naar wij vernemen, eerstdaags plaats hebben. Bij de van wege de commissie van administratie over de gevangenis sen gehouden aanbesteding van de levering van onderscheidene artikelen tot onderhoud en verpleging der gevangenen in de gevangenissen alhier, gedu rende het jaar 1870, zijn door de verschillende inschrijvers de navolgende prijzen bedongen, als: tarwe per mud ƒ10.84, rogge id. ƒ7.93, aardappe len per 50 N. ƒ2.2450, gort per N. ƒ0.1384, rijst id. ƒ0.20, groene erwten id. ƒ0.1484, groenten ƒ0.0550, rundvleesch id. ƒ0.54, kalfsvleesch id. ƒ0.70, rundvet id. ƒ0.75, boter id. ƒ1.95, groene zeep id. ƒ0.3390, witte zeep id. 0.45scheerzeep id. ƒ0.90, koflij id. 0.90, cichorei id. 0.16, zout id. ƒ0.1286, peper id. ƒ0.55, azijn id. ƒ0.0799, bruine suiker id. ƒ0.70, siroop id.ƒ0.30, raap-olie id. 0.4650, patent-olie id. ƒ0.4780, petroleum iel. ƒ0.2850, kaarsen id. ƒ0.65, steenkolen per 100 N. ffi^.79, smeekolen id. ƒ0.83. coke id. ƒ1.49", lange turf per dubb. mud ƒ0.34", korte turf id. ƒ0.64, bier de kan ƒ0.07, roode wijn id. ƒ0.69, zoetemelk id. ƒ0.01", karnemelk id. ƒ0.04, kunstasch id. 0.047,stroo per 500 N. ƒ10.99, stalbezems per stuk f 0.08, heibezems id. ƒ0.0750, heiboenders id. ƒ0.03, zand perkub. el ƒ0.48, propatria le soort per riem ƒ5. id. 2e soort id. 4.80, id. 3esoort id.ƒ4.50, groot mediaan id. ƒ11.40; klein id. ƒ9.50, cardoespapier id. ƒ9.20, couver tenpapier id. ƒ8.40, postpapier id. ƒ7.25 stalen pennen per gros 0.60, potloden per dozijn ƒ0.70. Bij de verpachting der vuilnis, waaronder begrepen de mestspeciënwelke het huis van militaire detentie gedurende het jaar 1870 zal opleveren, is de hoogste inschrijving geweest 251. Dr. K. A. Rombach, lid der tweede kamer, heeft zijn ontslag genomen als lid der provinciale staten van Zuidholland Dientengevolge hebben gedep. staten bepaald dat de verkiezing van een lid der provinciale statenter ver vanging van den heer Rombach, zitting hebbende voor het hoofdkiesdistrict Brielleen die in 1871 moest aftreden, zal plaats hebben op Dingsdag 12 October aanst. en dat, wanneer eenc herstemming mogt worden vereischt, die zal geschieden op Dingsdag 26 October daaraanvolgende. De commissie uit het prov. geregtshof in Zuidholland, tot het afnemen van het examen voor het notaris-ambt gevorderd (welke commissie bestaat uit de hh. Schuurman en Matthes, raadsheeren, en van Galen, procureur- generaal). heeft de belanghebbenden verwittigd, dat zij tot voormeld einde zal vergaderen in het gebouw bij het hof in gebruik, op Donderdag 11 No vember aanst.en zoo noodig Ie daarop volgende dagenen verlangt dat de aan haar toe te zenden stukken portvrij worden geadresseerd aan den grif fier bij het prov. geregtshof in Zuidholland. - Den len November aanst. zal te 's Ilertogenbosch aanvangen de gecom bineerde cursus 1' kl. van onderofficieren die voor het ofliciers-examen wor den opgeleid. De schilderij van Ary Schefler, voorstellende den Kruisdragenden Chris tus, is te Amsterdam in veiling geweest en opgehouden voor ƒ4390. Voor de arrond.-regtbank te Amsterdam werd gisteren weder eene zaak behandelddie in betrekking stond met de ongeregeldheden, die aldaar onlangs op den Dam hebben plaats gehad. Ditmaal stond teregt Jacob Horn, beklaagd van den commissaris van policie J. C. van Schermbeek in de uitoefening zijner functie de woorden te hebben toegevoegd '//Scherm beek, je hebt me geslagen: ik zal je morgen wel vinden" en hem vervol gens in den arm te hebben aangegrepen en bij den schouder vastgehouden. Het openb. ministerie requireerde eene veroordeeling van den beklaagde, die reeds viermalen ter zake van mishandeling veroordeeld was geworden, tot eene cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden, ter zake van beleediging door woorden en gebaren een magistraatpersoon in de uitoefening zijner functie aangedaan. De regtbank veroordeelde hem tot eene cellulaire gevan genisstraf van eenc maand. Te Hoorn werd eergisteren eenc plegtige, doch niet openbare zitting gehouden door de arrond.-regtbank; ten einde liet 50-jarig procureurschap van den heer A. S. Faber te vieren. Door den voorzitter werd den jubila ris, namens de leden der regtbank, van het kantongeregt en van de balie, een prachtig album aangeboden, en van al de notarissen binnen het arron dissement Amsterdam ontving hij mede een sierlijk aandenken. Uit Almelo meldt men omtrent de aldaar voorgevallen rustverstoring aan de Delftsche C. het volgende: In de stad mijner inwoning heerscht sinds Zaturdag avond eene buitengewone levendigheiden wel naar aanlei ding van liet volgende: 'savonds vroeg was het al woelig op straat en enkele glazen werden bij dezen en genen ingeworpen; tusschen 10 en 1 uur werd het al drukker en woeliger en bij vele inwoners der stad en van het Ambt-Almelo (dat aan elkander grenst) werden op nieuw de glazen inge gooid en hoerahs en liedjes aangeheven. Het waren de fabricks-arbciders die zich lieten hooren. Deze schijnen het niet erg naar hun zin te hebben, en wel omdat er jl. week besloten was geworden, dat ten gevolge de slapte in den handel, de daggelden der spinners met 10 pCt. zouden verminderd worden. Van daar dat het volk ontevreden was, en zich liet gelden. Zaturdag nacht kon men hier niets uitvoerenwant ik geloof dat men slechts p. m. 10 policie-bcambten ter beschikking had; dus dat hielp niets. Giste ren morgen is de schutterij onder de wapenen gekomen en hebben wij per extra-trein van 1 uur uit Zutphen 36 huzaren gekregen; de commissaris des konings uit Zwolle arriveerde per avondtrein van 7 uur; proclamatiën zijn afgekondigd; alle zamenscholingen en vereenigingen van 5 personen ^zijn verboden, men mag op straat niet stilstaan enz., enz. Gisteren avond was het woelig en druk op straat de huzaren en de schntterrj waren op de been; eerstgenoemden deden goede diensten, en men kon het wel aan zien dat zij strenge orders bekomen hadden; bij den minsten tegenstand of het maken van praatjes werd menof omvergereden of gearresteerdenkele arrestatiën hebben plaats gehad, Had men deze voorzorgsmaatregelen niet genomen, dan geloof ik dat niet vele glazen heel zouden zijn gebleven, want het volk is in opgewonden toestand. Door de gezamenlijke fabriekan ten is gisteren avond beslotendatten gevolge der jongste gebeurtenissen voorloopig alleen bij daglicht in de fabrieken zal worden gewerkt, en dat bij herhaling der ongeregeldheden de fabrieken zullen gesloten worden. Door het prov. geregtshof in Friesland is S. C. Halma, oud 23 jaren, kleermakersknecht, wonende te Deinum, wegens moedwillige brandstichting tot de doodstraf veroordeeld. Het feit werd door den veroordeelde bedreven in de hooiberg van zijn oom, uit wraakzucht, omdat, gelijk hij voorgaf, zijne bij dien oom inwonende stiefzuster door dezen werd voorgetrokken. Onder de Joure had dezer dagen eene stoute aanranding plaats. Een Duitsch koopmandie veel geld bij zich hadliet zich door den voerman H. van Joure naar Heerenveen brengen. Met hen ging nog een derde per soon mede. Niet ver van Joure vertoonden zich vier met knuppels gewa pende mannen, die het rijtuig vasthielden en den voerman aanvielen, welke het, na ecnig schermutselen, op den loop zetie. Daarna raakten zij hand gemeen met des koopmans reisgenoot, die tamelijk werd toegetakeld. De koopman nu uit het rijtuig geklommen zijnde, wist met zijn wapen, een zwaren eiken stokzoo goed van zich af te weren en slagen toe te bren gen, dat hij de vier aanvallers op de vlugt joeg, die toch in allen gevalle hun doel zouden gemist hebben, daar het geld zich nog in het wagentje bevond en het paard gedurende het gevecht bedaard was doorgereden. Men meent de aanvallers wel te kennen. Op den 8slr° October zal te Groningen, bij gelegenheid van het over dragen van het rectoraat van de hoogeschool aldaar, tevens de uitreiking plaats hebben der medailles aan de bekroonde inzenders der antwoorden op de uilgeschreven prijsvragen. De namen dier studenten zijnvoor de literarische faculteit de heer B. J. Polenaar, student in de letteren aan het athenaeum te Amsterdam; voor de wis- en natuurknndige faculteit de hh. Hugo de Vries en W. Muurling, candidaten in de wis- en natuurkunde te Leydcn en Groningen; voor de theologische faculteit de heer T. Gannegieter, proponent tot de h. d. te Groningen; voor de geneeskundige faculteit de heer C. Wcsthoff, candidaat in de medicijnen te Utrecht; terwijl bij de juridische faculteit geen antwoord op de door haar uitgeschreven prijsvraag is ingekomen. Staatsbegrooting voor het dienstjaar INTO. Wat betreft hoofdst. VII C. de vereenvoudiging in de administratie is ver genoeg gevorderd om aan de opheffing der beide thans bestaande buitenge-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1