BUITKNLANDSCI11S GEIUGTRN, Onder hoofdst. Ill is begrepen een voorstel om ook in China evenals in Japan een minister-resident te accrediterenmet intrekking van het bezol digd consulaat te Canton. Hoofdst. IV is verhoogd met circa 200,000 voor de verbetering der ge vangenissen. Eene zuiver cellulaire gevangenis zal Ie Arnhem worden ge sticht; voorts wordt de criminele gevangenis van Leeuwarden verplaatst naar Medeniblik, waartoe de voormalige marine-gebouwen worden ingerigt. Op hel terrein der strafgevangenis te Leeuwarden zal eene cellulaire gevan genis kunnen worden gebouwd. Onder Iloofdst. V is begrepen 10,000 voor de spoorwegen. Het eind cijfer zelf isook na aftrek der overbrenging van de telegraphie naar finan ciën, ƒ86,834 minder dan voor 1869, zijnde het resultaat eener verminde ring van ƒ165,623 tegen eene vermeerdering van ƒ78,789.00. Voorliet akademisch gasthuis te Leyden is ƒ70,000 en voor de rijks hoogere burger scholen 90,000 minder in uilgaaf gebragt. Ten behoeve van het uitwate- rings-kanaal in Zeeland is ƒ200,000 uitgetrokken en voor eene uitkeering aan de Amsterdamsche kanaal-maatschappij ƒ573,250, te zamen ƒ773,250.00, gedekt door een lager bedrag in uitgaaf voor de doorgraving van den hoek van Hollandad ƒ792,200.00. Door inkrimping van gewone uitgaven is hel den minister gelukt bij een nagenoeg gelijk eindcijfer voor kosten van den waterstaat toch nog nieuwe uitgaven te kunnen uittrekken, als: voor de verbetering der Boven-Merwede ƒ70,000, met het oog op eene krachtige verbetering tot aan Werkendam, voor onderhoud van de Donge en andere riviertjes ƒ30,000; op het artikel zeehavens en zeewerken ƒ27,830; voor subsidiën ƒ43,146, te zamen met nog eenige kleine posten 190,181. Voorts is eene som uitgetrokken tot onderhoud van eenige zoogenaamde kleine riviertjes van wege den slaat, als: de Donge, de Derkei, de Oude IJssel, de Eem en hel Zwarte water. Voorts zijn verstrekt bijdragen in de kosten van herstel der Gouwekaden en verdere bijdragen voor wegenvaarten havens, droogmakerijen enz. 's GRAVENHAGE27 September. Z. M. de koning groothertog heeft den heer J. Stortenbekerorga nist in de Waalsche kerk. benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft goedgevonden de luit.-kolonels E. G. Bube en H. A. Ham ming, van hel wapen der infanterie, en den majoor W. F. G. L. Driessen, van den plaatselijken staf, thans op non-activiteit, op pensioen te stellen. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De tweede kamer heeft, in hare zitting van heden, na beraadslaging, onveranderd met algemeerie stemmen aangenomen bet onlwerp-adres in ant woord op de troonrede, liet zal den koning door eene commissie worden aangeboden. Bedoeld onlwerp-adres was van den volgenden inhoud: //Sire 1. De tweede kamer der statcn-generaal stelt heL op lioogen prijs, dat uwe majesteit de vertegenwoordiging van het Nederlandsche volk, hij het openen dezer zitting, welkom heeft geheeten en op het vele goede heeft kunnen wijzenhetwelk zich in den toestand des vaderlands vertoont. 2. Aangenaam was het ons, de vernieuwde verzekering te ontvangen, dat onze betrekkingen met de andere mogendheden van den meest vriend- schappelijken aard zijn. 3. De getuigenis, door uwe majesteit afgelegd omtrent den lolfelijken ijver, waarmede zee- en landmagt voortdurend hare pligten vervullen, wordt door ons zeer gewaardeerd. 4. Gelijk in vrije ontwikkeling van landbouw, handel en nijverheid, stel len wij met uwe majesteit levendig belang in de gewiglige zaak van liet volksonderwijs. Elke voordragt, onderwijs betreffende, zullen wij naauw- gezel onderzoeken. 5. Overtuigd, dat, door spoedige voltooijing van het spoorwegnet en van andere groote openbare werkenlevensbelangen des vaderlands krachtig zul len worden bevorderd, verblijden wij ons, dat daaraan steeds met ijver wordt gearbeid. Indien voor die voltooijing buitengewone hulpmiddelen noodig zijn, en dien ten gevolge eenige verzwaring van den rentelast, die op den staat drukt, onvermijdelijk wordt, hechten wij waarde aan het door uwe majesteit geopend nitzigt. dat desniettemin het eindcijfer der staatsbe- grooting voor liet volgende jaar beneden dat van liet loopende jaar zal kun nen blijven. 6. Van hel verslag van het beheer en den toestand der overzeesche bezit tingen en koloniën zullen wij met belangstelling kennis nemen. Uwe maje steit vindt ons doordrongen van liet pligtbesef om aan de verbeteringen, welke die toestand behoeft, en dus aan alle daartoe strekkende voordragten onze meest ernstige zorg te wijden. 7. Uwe majesteit doet ons de aanbieding van een aantal wets-ontwerpen voorzien, tot de regtsbedeelingde belastingenhet verdedigingsstelsel en andere gewigtige binnenlandsche aangelegenheden betrekkelijk. Van grooten omvang zal dien ten gevolge in dit zittingjaar onze taak zijn. Wij hopen, Sire. die door inspanning van alle krachten te volbrengen en alzoo onder Hoogeren zegen, met uwe regering nuttig werkzaam te zijn voor liet dier baar vaderland, waarvan hel welzijn zoo naauw aan dal van uw doorluchtig stamhuis verknocht is." Onder nog grooter toevloed van publiek dan de vorige week. waar onder men thans vele getuigen uit het proces tegen Jacob de Vletter meende Ie herkennennam heden de advocaat-generaal Romer voor den hoogen raad conclusie in zake het beroep van bovengenoemden veroordeelde. Na eene toelichting, wederlegging en ongegrondverklaring van de niet minder dan 9 middelen van cassatie, die evenwel adv.-gen. van weinig be lang waren voorgekomendroeg Z. E. H. A. eene kernachtige apologie voor van het bof in Zuidholland, dat ook z. i. deze zaak met de meeste naauw- gezetheid had onderzocht en behandeld. Reeds een van 's hoogen raads leden had bij de behandeling van een vorig beroep- in cassatie betreffende het Rollerdamsch regtsgeding, aan de naauwgezetheid en loyaliteit van dit col- legie hulde gebragt, maar nu het onderwerpelijk arrest in niet geringe mate bloot had gestaan aan kritiek van bevoegde en onbevoegde beoordeelaars, twijfelde Z. E. H. A. niet of bet hoogste regts-collegie zon zich verbeven rekenen boven beoordeelingen van eene regterlijke uitspraakwaarvoor in allen gevalle eerbied wordt vereischt. Advocaat-generaal kon zich dan ook niet ontveinzen dat het hem leed had gedaan, dat de geachte raads man van de Vletter, die met zooveel ijver, inspanning en overtuiging de vermeende goede bedoelingen van den requirant bad verdedigd, zich ver voeren liet tot bewoordingen ,die om niet meer te zeggen, niet waren overeen te brengen met den eerbied voor de regterlijke autoriteit, en dat hij teleurgesteld was, dat pl. niet erkend had, dat hij bijzijn onvermijdelijk een zijdig onderzoek van dit proces eu verdedigbare ingenomenheid voor den requirant, voor het minst genomen, eveneens gedwaald kon hebben. Z. E. II. A., hopende dat de II. R. met zijne gewone onpartijdigheid ook dit arrest zou onderzoeken en met kalmte over de voorgestelde cassatie-middelen uitspraak zou doenconcludeerde tot verwerping van het beroep in cassatie en veroordeeling van den requirant in de kosten. Uitspraak 12 October. Zaturdag middag ten een ure is er op het proefveld aan het Scheve- ningsche strand een ongeluk voorgevallen. Een jongeling van 17 jaren, be- hoorende tot de artillerie-instructie compagnie te Schoonhoven, die zich met verlof alhier bevond, wilde de schietoefeningen der artillerie bijwonen. Hij schijnt zich te ver in de vuurlijn te hebben gewaagd en werd door een 4 11: granaat-kogel in de linkerzijde getroffen. Dadelijk werd hij in jam merlijken toestand naar hel hospitaal alhier vervoerd, waar hij denzelfden avond is overleden. Zijn vader is wachtmeester bij de huzaren. B EE Cr I E. Te Brussel hebben, na eene plegtige lijkdienst in de kerk van St. Gudula, ter nagedachtenis van de gesneuvelden in 1830, de jaarlijksche nationale feesten aldaar een aanvang genomen. Heden Maandag wordt eene groote wapenschouwing gehouden. Een aantal vreemdelingen bevindt zich in de hoofdstad en liet laat zich aanzien, dat de feesten druk bezocht en door goed weder begunstigd zullen worden. EIGELAI». LONDEN26 September. Aan de hli. Whitworth en Fairbairn, beide uitstekende werktuigkun digen, is de waardigheid van baronet verleend. Door liet hoofdbestuur der brievenposterij is het volgende bekend ge maakt: De Italiaansche post-administratie doet regtstreeksclic snclspoortrei- nen tusscjjpn de Fransche grenzen en Brindisi loopen, en heeft aangeboden met die treinen, bij wijze van proefneming, supplementaire Britsche brieven malen voor Oost-Indië, China, Australië enz. te vervoeren. Alzoo zal aan hel postkantoor te Londen eiken Zaturdag-ochtecd eene brievenmaal, strek kende tot aanvulling der daags te voren over Marseille verzondene, gemaakt en over Frankrijk in Italië naar Brindisi en van daar met de Italiaansche postpakketboot naar Alexandrië gezonden worden, om hier, zoo zij tijdig aankomt, bij de naar Suez bestemde en vroeger afgezonden brievenmaal gevoegd te worden. Er zijn thans beursspeculanten, die met den betreurenswaardigen toe stand, waarin de Albert en de European zich bevinden, trachten voordeel te doen, en wel door bet middel ook andere maatschappijen in discrediet te brengen; hetgeen bij liet bestaande wantrouwen zeer gemakkelijk is. de actiën op te koopen en door ten slotte, als het blijkt dat men zich om den tuin heeft laten leiden, de actiën met voordeel van de hand te zetten. FItANKR IJ K. PARIJS, 26 September. Men acht het thans zoo goed als zeker, dat het wetgevend ligcliaam eerst in de tweede helft van November zijne zitting zal hervatten. Als eene nieuwe reden voor dat uitstel wordt opgegeven dat de keizer voornemens is zich in eene troonrede omtrent zijne staatkunde te verklaren, en dat hij geheel hersteld dient te zijn om dat zonder gevaar voor zijne gezondheid te kunnen doen. Men beweert dat in een kabinetsraad de vraag in overweging is ge nomen, of de regering naar het voorschrift der constitutie verpligt is de kamer uiterlijk den 25slen October op te roepenmaar dat deze vraag ia onlkennenden zin is beantwoord. De Gaz. de France wil weten dat er op St. Cloud sprake is om hij de heropening van de zitting aan den senaat een ontwerp in te dienen, strekkende tot wijziging van het senaatsbesluit, waarbij het regentschap geregeld is. In het nieuwe senaatsbesluit zou hel regentschap aan dc kei zerin opgedragen blijven en haar een raad van regentschap worden toege voegd, waarin een prins van de familie Bonaparte, maar niet prins Napo leon, zitting zon hebben. Hoogstwaarschijnlijk zal de keizer, na het vertrek der keizerin, zich naar Compiègne begeven. Naar men zegt beeft bij bevel gegeven om de dag bladen te vervolgen, die voortaan valsehe tijdingen omtrent den staat zijner gezondheid mededeelcn. De keizer heeft, in zijne hoedanigheid van kanunnik van bet Lateraal), eene uitnoodiging ontvangen, om het concilie bij te wonen. -- Volgens den Constitution.net is de generaal Fleury benoemd lot gezant van Frankrijk te St. Petersburg. Hij was een der 116 leden van liet wet gevend ligcliaam, die de voorgenomene interpellatie, betreffende eene nood zakelijke hervorming in het staatsbestuur, hadden onderteekend. De Union bidt: en bezweert den pater Ilyacinthe, om tot berouwen inkeer te komen en //de matelooze droefenis, door den val van cenen zoo verheven geest aan de kerk veroorzaakt, weder goed te maken." De brief van den pater is onverwijld per telegraaf ter kennis van den Paus gebragt

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2