PER TELEGRAAF. Internationale Tentoonstelling lol bedrijf van den Handwerksman. gen. welke zij zorgvuldig overdacht, geoordeeld en veroordeeld heeft, we derom in discussie zullen gebragt worden. Dr. Cumming, wordt verder in den brief gezegd, behoorde in te zien dat wij de niet-katholieken niet hebben kunnen uitnoodigen tol eene discussie, maar hen alleen hebben aan gespoord de gelegenheid aan te grijpenwelke dit concilie., hetwelk de ecndragt en de onverwinnelijke levenskracht der katholieke kerk, waartoe hunne voorvaderen behoord hebben, weder bewijst, hun aanbiedt om de behoeften hunner zielen te bevredigendoor zich te onttrekken aan een staat, in welken zij niet zeker kunnen zijn van hunne behoudenis. Indien zij door Gods genade alle vooraf aangenomene en van ons geloof afwijkende meenin gen hebben opgegeven en alle zucht om te disputeren hebben afgelegdzul len wij van onzen kant hun blijde te gemoet gaan en hen met vaderlijke liefde omhelzen, en wij, en de kerk met ons, zullen verheugd zijn, dat onze kinderen die dood waren weder levend zjjn geworden, dat zij die verloren waren gevonden zijn. De thans hcerscheude veeziekte, liet mond- en klaauwzeer, is met eene verontrustende snelheid door het geheele koningrijk verspreid. Het slaat over van het eene graafschap op liet andere; liet verspreidt zich van de eene hoeve naar de andere. Daar er reeds zoo veel vee is aangetasten er zich dagelijks zoo vele nieuwe gevallen voordoen, kan het daardoor veroorzaakt verlies, ook bij vergelijking met de door de runderpest veroorzaakte schade, spoedig tot een hoog cijfer opklimmen, en dat wel juist nu men eene ver laging der liooge veeprijzen te gemoet zag. In het jaar 1868 hebben op de kusten van Groot-Brittannië en Ier land plaats gehad; op de oostkust van Engeland 823, op de westkust van Engeland 427, en op de zuidkust van Engeland 292 schipbreuken; 189 schepen hebben op de kust van Ierland. 64 op de westkust van Schotland, 22 op het eiland Mailen 20 op andere Engelsche eilanden schipbreuk ge leden. 824 personen zijn gedurende liet genoemde jaar op 196 schepen omgekomen. Volgens de Times melden de jongste berigten betrekkelijk de aanstal ten voor de openstelling van het Sucz-kanaal, dat de waterstand in de Hit tere Meiren den 5llen dezer tot omstreeks 3.20 meters beneden het peil der Hiddellaudsche Zee was gerezen, dat is sedert 15 Augustus jl. eene rijzing van 1.80 meter, of van negen centimeters dagelijks. Het is alzoo zeer waarschijnlijk, dat die Meiren vóór 17 Nov. vol water zullen zijn. Doch hel wordt nog onzeker geacht, of de andere werken van liet kanaal tijdig voltooid zullen zijn. zoo dat de openstelling op den laatstgemelden dag kunne plaats hebben. Berigten uit de Kaapstad melden dat de Zuid-Afrikaansche republiek eindelijk eene eigene zeehaven heeft verkregen; het zuidelijke deel van Delagoa- baai was haar door de Dortugeeschc overheden afgestaan. Verder wordt ge meld dat de goudzoekers in bet binnenland van Zuid-Afrika goede zaken deden, en dat er ook vele menschen derwaarts op weg waren om diaman ten te zoeken. Het diamant-wasschen was er eene razernij geworden. Uit Washington meldt men het overlijden van den heer John A. Rawlins, minister van oorlogsedert jaren een bijzondere vriend van den president Grant. Hij stierf zonder eenige geldelijke middelen na te laten. Onmiddel lijk na zijn dood hebben eenige aanzienlijke bankiers en kooplieden zich vereenigd om de natie te bewegenals blijk van hulde aan de nagedachtenis van den overledene, een fonds te stichten voor zijne nagelaten betrekkingen. Binnen den lijd van twee uren na bet opperen van het plan was er reeds voor 24500 doll, geteekend. Berigten uit .ledo, te New-York ontvangen, melden dat een groot aan tal Japansche priesters zich tot de regering huns lands heeft gewend met ccne petitie tegen de christenen. F R A X li R I.I K. PARIJS, 22 September. Men verzekert dat de kroonprins met zijn gouverneur, den generaal Frossardeene reis langs den Rijn zal ondernemen en de voornaamste Dnitsche vestingen zal bezoeken. Het berigt dat de nieuwe minister van oorlog voornemens zou zijn de uitrusting en oefening der mobile garde te stakenwordt wedersproken onder verwijzing naar een besluit van dien minister van zeer jonge dagtee- kening, waaruit het tegendeel blijkt. Alleen zullen in die instelling eenige door de ondervinding aangewezen verbeteringen worden gebragt. Veertien personen, die, ter gelegenheid der onlusten in Junij te Belle ville, zich schuldig hebben gemaakt aan plundering, zijn naar het hof van assises verwezen. Zij worden niet alleen aangeklaagd van plunderingge wapenderhand gepleegd maar ook van brandstichting en uit de instructie is gebleken, dat zij aan de bevelen van een chef gehoorzaamd hebben. De brief, door pater Hyacinlhe in den Temps geplaatst, verwekt alge meen opzien. Hij is in de meeste dagbladen overgenomen. Het Journ. de Brux. beval een schrijven uit Rome, waarin het vol gende voorkomt. Dezer dagen is te Florence in eene nota van de Fransche regering verklaard dat zij hare handelwijze in de zaak van Rome niet zal veranderen zoo lang Italie's zedelijke gesteldheid niet, beter is geworden. De Fransche troepen zullen den Kerkelijkcn Slaat niet ontruimen, vooral niet tijdens de kerkvergadering. De nota voegt daarbij, daL alle aandrang tot verandering in den staat der Ilomeinsche zaak door de Fransche regering met leedwezenmaar stellig afgewezen zou moeten wordendaar zij zelve verlangend uitziet naai" den tijdwaarop de aanwezigheid harer troepen in den Kerkelijkcn ^taat onnoodig zou zijn. De minister van builenlandsche zaken van den onderkoning van Egypte, ID'bar-bassadie zich tot nu toe hier ter slede had opgehouden, en de heer Ferdinand de Lesseps zijn van Marseille naar Alexandrie vertrokken. Met de stoompakkel Ie Nil, waarop zij zich hebben ingescheept, zijn gelijktijdig een aantal industriëlen en arlisten vertrokken, die de pleglige opening van liet Suez-kanaal gaan bijwonen. - Te Pantin, nabij deze hoofdstad, schijnt eene verschrikkelijk misdaad plaats te hebben gehad. Daaromtrent wordt het volgende medegedeeld. Een landbouwer begaf zich 's morgens ten 7 ure naar buiten om wijndruiven te plukken, toen hij op een veld, bij zijn wijngaard gelegen, een stuk van een doek zag liggen. Digierbij gekomen, bemerkte hij dat de doek in den grond was gestopt. Hij trok dien er uit en ontdekte tot zijn ontsteltenis, dat het andere einde van den doek bevestigd was aan een vrouwenhoofd. Van schrik buiten zich zelf, ijlde hij naar Pantin en gaf den commissaris van policie kennis van zijne ontdekking. Deze, van eenige agenten verge zeld, begaf zich onverwijld naar de aangeduide plaats, liet terrein werd nu onderzocht en behalve het lijk van eene vrouw, vond men achtereen volgens nog vijf lijken, van vier jongens en een meisje, waarvan de oudste omstreeks 16 jaar scheen te zijn en de jongste 3 jaren. Zy waren allen in een kuil. in het midden van het veld gelegen, waarover men eenige aarde had geworpen, e.. wel zoodanig dat de voorbijganger denken kon, dal bij voor eene gewone glooijing stond en dus geen argwaan behoefte te hebben. De misdaad kon niet lang vóór de ontdekking gepleegd zijn. Toen de lijken te voorschijn werden gebaald, vertoonden zij nog niet de strakke trekken van den dooden de jongstenwaarschijnlijk verschrikt door de worsteling en de slagtingdie onder hunne oogen plaats haddenhielden eenige stukken brood en vleesch, die zij zonder twijfel bezig waren op te eten, nog stijf in hunne handen gedrukt. Het lijk van den oudsten jonge ling vertoonde tallooze messteken, waaruit men kan opmaken, dat hij een hardnekkigen tegenstand heeft geboden. Het lijk van de vrouw had aan een ceintuur een horoio,gie met een ketting hangen. Ook heeft men geld in haren zak gevondenalsmede in die van de andere slagtoffers. Volgens een onzer bladen zou de man en vader der slagtoffers. die ge acht wordt de moordenaar te zijn, reeds in eene der steden van Frankrijk zijn aangehouden. PRIIISSEN. BERLIJN. 22 September. Men wil welen dat de 16-jarige Frankforter, die zijn Pruissisch bur- gerregl bad opgegeven, en dientengevolge door de policie naar Offenbach op llcssisch grondgebied was gebragt, aldaar wordt beschouwd als te vallen in de termen der wet op de landlooperij. Daar hij zijn middel van bestaan niet kon aanwijzen, zou men hem weder naar zijne geboorteplaats willen terugbrengen. Intusschen wordt de maatregel betreffende de verwijdering der Frankfor ter jongelingen met kracht doorgezet. Zij die zich nog niet verwijderd hebben, worden eenvoudig door de policie tot over de grenzen vervoerd. De aandacht der bannelingen is tevens gevestigd op een artikel in het straf wetboek, waarbij een gevangenisstraf van drie maanden is voorgeschreven voor het geval dat een uitgewezene het waagt, zonder voorkennis der rege ring, den vaderlandsche bodem te betreden; wie, na een zeker tijdsverloop, zijne ouders of betrekkingen eens wenscht bezoeken, moet zich met een verzoek daartoe lot den koning wenden. Dezer dagen stond een man. naar zijne kleeding te oordeelen een geestelijke, gereed in een der wagons te stappen van den trein, die uit Deutz naar Coblentz zou vertrekken. Alvorens hij dat voornemen kon vol voeren, viel hij, als door den bliksem getroffen, dood neder. Men heeft bij hem niet de minste aanwijzing gevonden om te weten wie hij was of van waar hij kwam. OOSiTENRIJ li. Volgens de N. Freie Presse is van de Oostenrijksche staatsschuld thans een bedrag van 600 millioen fl. geconverteerd. Nederland zou in dat bedrag voor ongeveer 3000 millioen dee'.en. PARIJS, 22 September. De Temps maakt gewag van een gerucht, vol gens hetwelk de moordenaars van den zesdubbelen moord nabij Parijs geen anderen zouden zijndan de man en vader met zijn oudsten zoon. De eerste zou in een der voornaamste steden van de departementen reeds zijn aangehouden. De Moniteur voegt er bij dat de moordenaars, om hunne slagtoffers te dooden, hen op eenigen afstand van den weg twee aan twee zouden gelokt hebben. De zoon moet zich in het water bebben geworpen en verdronken zijn. MADRID, 22 September. Men verzekert dat, zoodra de cortes bijeenko men, eene wet zal worden ingediend op de openbare veiligheid, en dat die onmiddellijk in behandeling zal komen. De generaal Pierrad is te Tortosa gevangen genomen. Er zijn voorts een zestigtal personen te Tarragona in verzekerde bewaring genomen. Er heerschte aldaar zekere beweging, maar de orde is er verder bewaard ge bleven. DRESDEN, 22 September. De oorzaak van den brand in den schouwburg was niet een gebrek aan de gaspijpen, maar onvoorzigtigbeid. Een der knechts, die voor de verlichting moest zorgen, liet een brandenden lucifer op een stuk katoen vallen dat met benzine doortrokken was. IAGEZOABElf. Heerlijke schoonklinkende woorden voor hem die naar geld, noch tijd behoeft te zien om er van te genieten. Maar dubbel harde woorden voor hem die niet bij machte is er op eigen kosten heen te gaan. Dit leed wordt door vele eigenaars van de Leidselie fabrieken vergoed. Zij toonen, dat zij wat voor hun werkvolk over hebbendoor met hen naar het Paleis te gaan

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3