LEYDSCHE COURANT. 1860. N\ 152. VRIJDAG 24 SEPTEMBER STADS-BER1GTEN. B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. He', verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER es WETHOUDERS vax LEYDEN doen te weten, dat de Gemeenteraad, ingevolge art. 265 der wet van 29 Junij 1851 Staats blad n". 85), in zijne vergadering van heden, liet eerste suppletoir kohier rail de plaatselijke directe belasting voor het jaar 1869 heeft vastge steld en dat kohier alsnog ter Secretarie dezer gemeente, gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegdterwijl binnen dien tijd elke op dat kohier aangeslagene, krachtens de 5de zinsnede van bovengenoemd wets-artikelzijne bezwaren tegen den aanslag, bij verzoekschrift op onge zegeld papier, bij Gedeputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Levden, 23 September 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEYDEN, 23 September. In de beden gehouden zitting van den gemeenteraad werd de heer mr. P. C. Lezwyn, na bet afleggen der gevorderde eeden, als lid van den raad geïnstalleerd. De voorzitter gaf daarbij te kennen dat bet hem genoe gen deed dat de heer Lezwyn was benoemd tot lid van den raad, waarin zijn vader gedurende zoo vele jaren met eere ecne plaats had bekleed. Zijne antecedenten gaven met grond te verwachten dat bij ook in deze betrekking met ijver werkzaam zou zijn. Ingekomen was een brief van den heer du Rieu, houdende kennisgeving dat hij door ongesteldheid verhinderd werd de vergadering bij te wonen en dat hijwegens veelvuldige werkzaamhedende betrekking van lid der com missie van financiën niet meer op zich kon nemen, zoodat hij verzocht een ander lid in zijne plaats te benoemen. Aan de orde was de benoeming van leden voor de vaste commission: en wel 1®. twee leden in de commissie van fabricage; daartoe werden op nieuw benoemd de hh. van Outeren en van Wensen. De wethouder Hubrecht is voorzitter van die commissie. 2°. Een voorzitter en twee leden van de commissie van financiën. De beer Krantz verzocht, op denzelfden grond als de heer du Rieu, voor deze betrekking, die bij gedurende zoo vele jaren bad waargenomen, niet meer in aanmerking te komen. De voorzitter be tuigde zijn leedwezen over dit door den heer Krantz genomen besluit, waar van niets hem had kunnen afbrengen. Voor dat tot de stemming werd overgegaan, werd, op voorstel van den heer Goudsmit, bepaald dat eerst de leden en daarna uit die leden de voorzitter der commissie zou benoemd wor den. Als eerste lid der commissie van financiën werd gekozen de heer Scheltema, reeds vroeger lid dier commissie; tot tweede lid de lieer Ilarte- vclten tot derde lid de heer Lezwijn, nadat de hh. Buys en van lleukelom tusschen wie en den heer Lezwijn bij de derde stemming moest overgestemd worden, hadden verzocht niet in aanmerking te komen, aangezien hunne werkzaamheden niet toelieten ecne betrekking van zooveel omvang naar belmo ren waar te nemen. Tot voorzitter der commissie werd vervolgens benoemd de heer Scheltemamaar deze meende die betrekking niet te mogen aanne men, uithoofde de heer Hartevelt, tot lid der commissie gekozenouder lid van den raad was dan hijhij verzocht daarom eene nieuwe keuze te doen. Daartoe overgegaan zijnde, werd tot voorzitter benoemd de heer Ilartevelt, met 9 stemmen; de heer Scheltema bekwam toen 6 stemmen. 3". Twee leden in de commissie voor de plaatselijke strafverordeningen. Daartoe wer den op nieuw benoemd de hh. Tollens en van Outeren. De burgemeester is voorzitter dier commissie. 4®. Een voorzitter en twee leden in de commissie voor de huishoudelijke verordeningen. Als leden werden op nieuw gekozen dc hh. Goudsmit, Ilartevelt en Cock, en daaruit op nieuw als voorzitter de lieer Goudsmit. Voorts werden nog benoemd tot lid in het bestuur van het werk buis uit den gemeenteraad de heer van lleukelom, aftredend lid. entotleeraar voor de oude talen aan het gymnasium de heer J. Verdam, doctorandus in de letteren te Mijdrecht. De benoeming van eene hoofdonderwijzeres aan de upenbare bewaarschool in de Scheistraat werd aangehouden, omdat er fluaestie rees omtrent het al of niet noodzakelijke dat de daarvoor ingeko men verzoekschriften op zegel hadden moeten zijn geschreven. Voorts werden nog aangenomen: een suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, 1869; eene voordragl tot afschrijving van plaatselijke directe belasting, voor personen die de gemeente hadden verlaten of over leden waren: een suppletoire staat van begrooting en, met eenige geringe wijzigingen, een concept-raadsbesluit regelende de heffing van leges ter plaatselijke secretarie. Bij dit laatste wordt het bedrag der leges voor ge drukte stukken aanzienlijk verminderd. Ten slotte werden nog goedgekeurd de rekeningen over 1868 van het II. G. of arme wees- en kinderhuis, van het r. k. wees- en oude liedenhuis en van het r. k. armbestuur. Door den minister van binnenl. zaken is bepaald dat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-gcneraal in het hoofdkiesdistict Amsterdam, welke moet plaats hebben ten gevolge van het door den heer mr. G. C. J. van Reenen als zoodanig genomen ontslag, zal geschieden op Dingsdag 12 October aanst. en de herstemming, zoo deze noodig mogt zijn, op Dingsdag 26 October daaraanvolgende. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zalurdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Bij het te Utrecht gehouden admissie-examen voor de boogesebool zijn yan de 16 adspiranten 10 loegelalen; te Groningen zijn van de 6 adspiran- ten 3 toegelaten. De inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. J. Bosscha, heeft eene bijeenkomst met burgemeester en wethouders van Amersfoort gehoudenver moedelijk ter bespreking van de voorgenomen oprigting eener hoogcre bur gerschool met vijf-jarigen cursus aldaar, waarvoor subsidie van het rjjk is aangevraagd. Te Doesborgh is tot predikant bij de herv. gemeente beroepen d\ van Son, pred. te Warmond. Te Amsterdam hebben gisteren voor de correctionele kamer der arrond.- reglbank drie personen teregt gestaan, betrokken in de ongeregeldhedendie onlangs aldaar op den Dam hebben plaats gehad, twee wegens het toevoe gen van scheldwoorden aan den sergeant der wacht en een wegens het in de borst grijpen van een schildwacht. Een werd veroordeeld lot eene geld boete van 12 of subsidaire gevangenisstraf van 3 dageneen tot eene cel lulaire gevangenisstraf van 3 dagen en een tot eene cellulaire gevangenisttrat van 15 dagen. Te Amsterdam had gisteren wederom een ongeluk plaats met een op de kermis staanden schommel. Eene dienstbode is dientengevolge zwaar verwond naar het gasthuis vervoerd. Ook te Leeuwarden is eene dienstmaagddie des avonds uit eenen in vol len gang zijnden draaimolen was gevallen, en oogenscbijnlijk wel naar huis was gegaandes morgens dood op haar bed gevonden. Uit Zutphen meldt men aan de Arnst. C.Bij de jongste tentoonstel ling van vee en landbouwproducten te 's Heerenbergontving de voorzitter, staande de vergadering, een schrijven van een behoeftig man en huisvader uit het naburige Zeddamdie den vörigen dag zijne koe en daardoor zijne bezitting had verloren. Na de schorsing der vergadering werd er onder de tegenwoordig zijnde leden eene collecte gehouden ten behoeve van den on- gelukkigen landman, welke p. m. ƒ30 opbragt. Na afloop der tentoonstel ling werden de behaalde premiën uitgereikt. Onder de bekroonden behoorde ook een eenvoudig landbouwer. 0. genaamd, uit het aangrenzende Pruissen. Na de ontvangst van zijn prijs voor eenè schoone koe, ten bedrage van ƒ30, begeeft hij zich in alle stilte tot den heer, die zich met de inzame ling had belast, en verzocht deze, zonder eenigen ophef en met de meeste geheimhouding, het door hem ontvangen geld bij hel overige te voegen. Te Groningen zijn gisteren de feesten ter viering van het 255-jarig bestaan der hoogcschool aangevangen met het houden der vroeger aange kondigde maskerade, voorstellende den intogt van Johan III Sobiesky, koning van Polen, binnen IVcenen in het jaar 1683. De stoel zette zich, voorafgegaan door de muziek der stedelijke schutterij en gevolgd dooi de muziek van het ls,c reg. inf. uit Leeuwarden, builen de Ilcerepoort in beweging en trok het grootste gedeelte der stad door. De trein werd ge opend door den banierdrager met het wapen van Vindient atque Polit, daarop volgde de banierdrager met het wapen der akademie en vervolgens de studenten in costumes, die alle schitterend waren en aan aller verwach ting voldeden. De gehcele optogt was in vijf groepen verdeeld, terwijl de commissarissen van orde. zoowel te paard als te voet. zich langs den ge- heelen trein bewogen. De feesten worden de geheeje week voortgezet. De

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1