LEÏDSC1IE COEBANT. 18(59, WOENSDAG 22 SEPTEMBER. iV\ 150 STADS-BER1GTEN. DINN EN L ANDSCH E BE P. 1G T E N. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. b. c. d. Vergadering van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag 23 September 1869's namiddags te twee uren. Onderwerpen: 1». Beëediging van het nieuw inkomend lid. 2". Benoeming van de vaste commissiën, als: a. van twee leden in de commissie van fabricage, van een voorzitter en twee leden in de commissie van financiën, van twee leden in de commissie, belast met het ontwerpen van en het herzien der plaatselijke verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd. van een voorzitter en twee leden, in de commissie tot het ontwer pen van en het herzien der plaatselijke verordeningen betreffende de huishouding der gemeente. Benoeming van een lid in het bestuur over het werkhuis uit den Gemeenteraad. Benoeming van een lecraar voor de oude talen aan het Gymnasium. Benoeming van eene hoofdonderwijzeres aan de openbare bewaarschool in de Scheistraat. Suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, 1869. Voordragt tot afschrijving van plaatselijke directe belasting, voor per sonen die de gemeente verlaten hebben of overleden zijn. Concept-raadsbesluit regelende de heffing van leges ter plaatselijke secretarie. Suppletoire staat van begrooting. Bekeningen over 1868, van: a. het Heilige Geest of arme wees- en kinderhuis; b. het B. C. wees- en oudeliedenhuis c. het R. C. armbestuur. 3». 4'. 5». 6». 7°. 9». 10°. LEYDEN, 21 September. Tot het Zaturdag en Maandag gehouden examen, om tot de akademi- sclie lessen le worden toegelaten, hadden zich 55 adspiranten aangemeld; daarvan zijn 27 toegelaten. Bij den heer J. K. Stecnhofï, uitgever alhier, is verschenen: Hel aan tal studenten aan de hoogeschool te Leiden, van 1775 tot en met 1868. Men heeft dit werkje te danken aan den heer G. II. Blanken, pedel aan de hoogeschool, die zich als den auteur doet kennen aau hel slot eener korte voorrede, waarin de aanleiding tot het zamcnstellcn van dit geschrift en de wijze, waarop daarbij is te werk gegaan, wordt aangegeven. Het werkje bevat eene opgave, van het,getal studenten, dat, van het jaar van liet tweede eeuwfeest, 1775, lot en met het laatst afgcloopen jaar, telken jare is ingeschrevenmet vermelding bij de vroegere jaren van het getal te Leyden aanwezige vreemdelingen en bij de latere van het getal elders studerenden. Verder worden met name genoemd de vorsten uit het huis van Oranje, welke de Leydscbe hoogeschool onder hare kweekelingen heelt mogen tellen, t. w. op hel jaar 1789 Z. II. de Erfprins van Oranje (later koning Willem I), op het jaar 1814 prins Frederik der Nederlanden, op het jaar 1834 Z. K. II. de Erfprins van Oranje (thans Z. M. koning Willem 111), op het. jaar 1835 de later overleden broeder des konings, prins Alexan der, en op het jaar 1856 de oudste zoon des konings, de Prins van Oranje. Bovendien wordt elke der jaarlijksclie opgaven van het getal studenten voor afgegaan van de naamlijst der hoogleeraren en van de vermelding van den rector magnificus en den secretaris van den akademischen senaat. Men ziet dus dat het werkje meer geeft dan de titel aanduidt. Gelijk elke bijdrage tot de geschiedenis der Leydsche hoogeschool ons welkom is, zoo ontvangen wij ook de bijdrage, die de heer Blanken ons -hier levert, met veel genoe gen, zoodat wij niet aarzelen den wensch uit te spreken, dat het hem moge vergund worden aan zijn voornemen gevolg te geven en «in eene volgende vacantie terug te gaan tot het eerste eeuwfeest, om zoo tot den tijd van de stichting der hoogeschool op te klimmen." Wij vernemen dat dezer dagen door eenige leden der Leydsche scherp- schutters-vereeniging aan den voormaligen instructeur dier vereeniging, den 1°° luitenant 11. J. C. Tclders, een keurig bewerkt album, bevattende hunne photographische portrettenis aangebodenter herinnering aan den tijd, dien hij als instructeur in hun midden heeft door gebragt. -- Gisteren hebben ook de werklieden van de fabriek van den heer J. Scheltema ,lz een bezoek aan de hoofdstad gebragt en de tentoonstelling alsmede de diergaarde bezigtigd. Ook zij bragten aldaar eenen genoegelijkcn dag, door en bij hunne terugkomst waren allen vervuld met innigen dank jegens hunnen patroon, die hen tol het doen van die reis had in staal ge steld endoor op onbekrompen wijze te voorzien in hunne behoeftenhun het verblijf te Amsterdam zoozeer had veraangenaamd. Te bejammeren was het dat, ten gevolge van de onbezonnenheid van een paar der werklieden, bij hun vertrek met den spoortrein, een onaangenaam voorval plaats had. Twee der werklieden hadden zich, zonder medeweten van iemand, van pistolen voorzien, met het voornemen nu en dan zooge naamde vreugdeschoten te lossen. Een hunner schoot even na het vertrek van den trein zijn pistool af, maar terstond herinnerde de conducteur hem aan het bestaande verbod tegen dergelijke uitspattingen. Den ander, die zijn pistool nog geladen in de hand had en, het misschien vyillende verbergen, de noodige voorzorgen niet in acht nam, trof liet ongeluk dat het afging en hij het schot in de hand kreeg. Te Warmond verliet de gewonde zijne loglgenooten, ten einde heelkundige hulp in te roepen, die hem daar ook verleend werd. Van de tentoonstelling kreeg hij natuurlijk niets te zien. Uit Haarlem meldt men dat in den vroegen morgen van Zondag eene hoos over die stad is getrokkenwelke eene zeer belangrijke schade heeft toegebragt aan de uitgebreide werkplaatsen, welke thans in aanbouw zijn op het terrein van liet oude station der IIoll. spoorweg-maatschappij. De bekappingen van de nieuwe gebouwen zijn meerendeels weggeslagen, en ook is een der nieuwe muren ter lengte van p. m. 30 ellen omvergeworpen. Te Amsterdam werd gisteren nacht op de Prinsengracht bij de Leyd- schestraat op een stoep eene mand gevonden, waarin een kind van het vrouwelijk geslacht, vermoedelijk 8 dagen oud, met een briefje er bij ge voegd, waarop geschreven stond: Naam Petronella, godsdienst gereformeerd. Het kind is naar het stads-bestedelingenhuis gebragt. Te Muiden is gisteren morgen brand ontstaan in den kruidmolen van den heer Bredius; twee molenhuizen zijn afgebrand én 4 paarden gekwetst geworden. Persoonlijke ongelukken hebben er. naar men verneemt, bij dien brand niet plaats gehad. In 1867 heeft de raad der gemeente Oostslcllingwerf in Friesland het besluit genomendat de in die gemeente werkzaam zijnde hulponderwijzers bij het aangaan van een huwelijk hunne betrekking verliezen. Sedert heeft geen hulponderwijzer dier gemeente het gewaagd, in het huwelijksbootje le stappen, doch thans heeft de hulponderwijzer van O., een dorp in die ge meente, zich doen inschrijven voor den ambtenaar van den burgerlijken stand, om een wettig huwelijk aan te gaan. Men is nu zeer nieuwsgierig of het gemeentebestuur bedoeld besluit zal handhaven. Naar men uit 'sHertogenbosch meldt, neemt de geschiedenis van de vrouw, die het slagtoffer moet zijn geweest van eene aanranding op den publieken weg naar Ortlien, eene zonderlinge wending. De voorloopig in hechtenis genomen man, die van dit wanbedrijf beschuldigd werd, is, naar men verzekertweer op vrije voeten gesteldterw ijl de arme beroofde op hare beurt is gevangen genomen. Men beeft bij nader inzien alle redenen om te.gelooven. dat deze schrandere dame zich zelve heeft beroofd, of liever den persoon, die haar het gestolen geld ter bezorging heeft toevertrouwd, en onder bescherming van eene geïmproviseerde gewelddadige aanranding alle vermoedens onmogelijk heeft willen maken. Zondag ochtend is op den Limburgschen staatsspoorweg aan het station Maasbracht een personentrein, komende van Maastricht, in vollen gang tegen eenige goederenwagens geloopen. De schok was hevig, doch de rei zigers zijn er met den schrik afgekomen. De oorzaak was, dat de wissel- wachter den wissel verkeerd had gezet, zoodat de trein op eene verkeerde lijn liep Door de waakzaamheid van den machinist werd de trein spoe dig gestopt. 's GRAVEN1IAGE. 21 September. Z. M. heeft vergunning verleend aan den gepens. vice-admiraal jhr. H. A. van Karnebeek tot hel dragen der versierselen van ridder der Krim- orde 1 kl., hem door den koning van Pruissen geschonken; aan den heer P. Regout, te Maastricht, tot het dragen der versierselen en uniform van commandeur der orde van den II. Gregorius den Groote, en aan A. van Uden te Geffentol het dragen van het kruis fidei el virtutihun door den Paus geschonken. Aan J:. B. Zelis is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als spoor weg-opziener, en als zoodanig is benoemd D. Storm, opzigler bij den aan leg van staatsspoorwegen. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der infanterie te benoemen:

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1