worden gehouden van 2 lol 9 October, zijnde acht dagen later dan ge woonlijk. Uit Zwolle meldt men: Door de stormen van Zondag en Maandag 11. is in deze streek aanzienlijke schade aangerigt. Op het open veld ziet het er deerlijk uit. Alles ligt tegen den grond; het ergste de boekweit, die, hoewel dun staande, toch nog goeden korrel had en een matigen oogst be loofde. Op de buitendijksclie landen is het pas gemaaide nagras meestal weggespoeld en wat aan lioopen stond geheel bedorven. Ook in de tuinen heeft de wind groote verwoestingen aangerigt. Naar men uit Leeuwarden meldt heeft Woensdag 11. de Oostenrijksche veldmaarschalk vorst Windiseligratzvergezeld van zijnen zoon en begeleid door een lid van de maatschappij van landbouw, den heer J. J. Bruinsma, een rcistoglje gemaakt door Leeuwarderadeel, het liildt en Menaldumadeel. Aangezien deze vorst vele goederen in Oostenrijk bezit, was het doel van dit loglje om den landbouw en veeteelt te lecren kennen. Den volgenden dag zijn genoemde lieeren naar Groningen vertrokken, ten einde ook een reisje door het Oldambt te doen. Nog meldt men van daar dat in de afgeloopen weck. ten gevolge van den storm, geeue ongelukken aldaar hebben plaats gehad. Ook van de kusten der provincie waren deswege geenerlei berigten tot dusver ontvangen. Voor de nog te velde staande granen enz. was de afgeloopen week echter zeer nadeelig. Veel daarvan is verwaaid of platgeregend. Als eene bijzonderheid wordt medegedeeld, dat te Zwaagwesteinde vier paren woonachtig zijnwaarvan twee broeders en twee zustersdie te zamen thans 200 jaren zijn gehuwd, liet eene echtpaar telt 62. twee andere ieder 48 en het vierde 42 jaren huwelijkszegen, liet getal kin- ren bedraagt te zamen 43; ée'n dier echtparen kreeg 14, twee elk 10 en het vierde 9. Het getal kindskinderen, achterkindskinderen, enz., enz., is zoo aanzienlijk, dat daarvan alsnog geene opgaaf kan worden verstrekt. Door vijf rijks-ambtenarente Sappemeer en te Iloogeveen gestalion- neerdwerd in de vorige week eene belangrijke bekeuring gedaan. Zij hebben een schip aangehouden, waarvan de bovenlast uit stroo bestond, uit het ruim 10 hectoliters (Vat) en 97 liters (kan) voorloop van brandewijn ad 88.1 gehaald, vervolgens het schip en zijne lading in beslag genomen en alics opgebragt naar het kantoor te Iïoogezand. De ambtenaren, die des avonds lucht van de zaak kregen, nadat de schipper reeds voor een uur Sappemeer gepasseerd was, vonden het schip, dat ten gevolge van het ruwe weder niet verder kon komen, tusschen Marlenshoelc en Foxhol, hielden den geheelen nacht surveillance, totdat zij des morgens ten 6 ure, toen dc zon opgingdaar zij vóór dien tijd geen regt tot visitatie haddenhunne moeite zoo goed beloond zagen. In sommige streken van Noordbrabanl, o. a. te Vrijhoeve-Capelle, is in den nacht van den 12dcn dezer door den heyigen storm het water zoo op gestuwd, dat al de polders zijn ondergeloopen en men met het vee is moe ten vluglen. De toemaat, die nog op het veld was, is bijna geheel wegge dreven. Door het aanhouden van den storm, is er andermaal nog water bij gekomen, zoodat de landerijen als in eene zee herschapen zijn. De storm heeft veel schade aangebragt, vele boomen zijn van hunne takken beroofd en ontworteld; vele aardappelen staan onder water. 's GRAVENHAGE20 September. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ncderl. Leeuw den heer dr. D. F. van der Pant, oudste directeur en eerste secretaris van het Bataafsch genootschap der proefondervindelijke wijsbegeerte te Botterdam. Aan den heer mr. M. van den Acker is. op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als procureur bij de arrond.-regtbank te Eindhoven. Door Z. M. is bepaald dat de heer J. C. Bloem, thans hoofdinspecteur der directe belastingen enz., met behoud van zijn tegenwoordigen titel, van 1 October af definitief bij het dep. van financiën werkzaam zal blijven. Z. M. heelt goedgevonden te benoemen bij het 5,le infanterie lot kapi tein 3,le kl. den lsle" luit. A. II. W. Veldhorst, van het 7le reg. Z. M. de koning heeft heden morgen de nieuw benoemde leden van de tweede kamer der staten-generaallot het afleggen der bij de grondwet voorgeschrevene eedenbij zich toegelaten, -- In eene verecnigde zitting der beide kamers is heden de gewone ver gadering der staten-generaal geopend. De heer mp. J. A. Philipse, die den voorzitlersloel bekleedt, opent, nadat de leden der beide kamers zich in de zaal bestemd voor dc zittingen der tweede kamer vereenigd hebben, legen half één ure de vergadering, en laat een koninklijk besluit van den 15de» September jl.li". 18. houdende zijne benoeming tot voorzitter der eerste kamer, gedurende het aanstaande zitting jaar, door den griffier dier kamer voorlezen. De voorzitter, aan wien dientengevolge, overeenkomstig het voorschrift van art. 103 der grondwet, het bestuur der vergadering is opgedragen, benoemt eene commissie, bestaande uit leden van de eerste en tweede kamer, die Z. M. den koning, bij Iloogstdeszelfs aankomst in het gebouw der staten- generaal, ontvangen en in- en uitgeleide zal doen. De ministers, hoofden van ministeriële departementen, de kanselier der beide orden en de leden van den raad van state vervoegen zich ten één ure mede in de vergaderzaal. Z. M. de koning, die zicli met de koninklijke prinsen, op de in het pro gramma voor de opening van de vergadering omschreven wijze, naar het gebouw van de tweede kamer der staten-generaal begeven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aangekomenin de vergaderzaal binnengeleid. Z. M. de koning plaatst zich op den troon en houdt, terwijl de prinsen i naast lloogstdenzelve gezeten zijn, dc volgende openingsrede: Mijne Heeren Het is Mij aangenaam de Vertegenwoordiging van het Nederlandsche Volk bij de opening dezer zitting, welkom te heeten. Onze betrekkingen met de andere Mogendheden zijn van den meest vriend- sehappelijken aard. Met welgevallen mag Ik op nieuw getuigen van den loffelijken ijver door Zee- en Landmagt betoond bij de vervulling van hare pligten. In den inwendigen toestand des lands mag Ik op veel goeds wijzen. De oogst was in vele opzigten gezegend. De verliezen, die de veestapel in vorige jaren leed, zijn genoegzaam ge- heel aangevuld. De zeevisscherijen verkeeren iu gunstigen toestand. Mijne aandacht blijft gevestigd op al wal vrije ontwikkeling van handel en nijverheid kan bevorderen. Het volksonderwijs blijft een voorwerp van Mijne levendige belangstelling. Dc ontwerpen van Wet ter regeling van het hooger onderwijs en van het onderwijs in de beeldende kunsten zullen U op nieuw worden voorge legd. Wettelijke regeling van de inrigting der bewaarscholen wordt voorbereid. De ondervinding, sedert de invoering der armenwet omtrent hare werking verkregenheeft hare gebreken genoegzaam doen kennen om over te gaan tol hare wijziging. Herziening van de tabel, vermeld in art. 1 der Kieswet, wordt noodza kelijk geacht. Aan de nog niet voltooide Spoorweglijncn wordt, even als aan andere groote werken, met ijver gearbeid. Tot hunne voltooijing worden buitengewone hulpmiddelen vercischt. Hoewel daaruit eënige verhooging van den rentelast voortvloeit, kon de Staalsbegrooling tot een lager cijfer dan dat van het loopend jaar worden teruggebragt. Behalve de vroeger door U onderzochte financiële wetten, worden andere voorbereid, met name een ontwerp aangaande hel patentregt. Wets-ontwerpen betreffende de voltooijing van ons veslingstelsel, de orga nisatie der schutterijen, de invoering der nieuwe regterlijke inrigting en tot verbetering van handels- en strafregt, zullen U in deze zitting worden aan geboden. liet verslag van het beheer en den toestand der Overzeesche Bezittingen en Koloniën wordt U heden ingezonden. Bevat het inderdaad veel bevredigends, wanneer men de uitgestrektheid van iiet gebied in aanmerking neemt, het vermaant Ons tevens om ijverig te streven naar de verbeteringen, die in Ons vermogen liggen. Voorstellen van wijde strekking worden U gedaan bij de begrooting van Nederlandseh Indife voor 1870, en bij de onafgedaan gebleven voordragten betreffende agrarische en industriële ondernemingen aldaar. Een ontwerp tot bevordering van den aanvoer van vrije arbeiders in Su riname, wordt in gereedheid gebragt. Ook in deze zal de omvang Uwer werkzaamheden groot zijn. Met het oog op den ijver, door U in Uwe vorige zitting betoond, maak Ik ook nu staat op Uwe medewerking. Moge het belang des Vaderlands door eendragtig streven krachtig worden bevorderd. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Z. M. de koning verlaat, na het uitspreken dezer rede. met de prinsen, begeleid door de commissie, de vergaderzaal, om zicli op de bepaalde wijze naar het koninklijk palcis terug te begeven. De voorzitter sluit, nadat de commissie is teruggekeerd, de vcreenigdc zitting der kamers. 1 1111. KK. IIH. de prinsen van Oranje en Hendrik, vergezelden Z. M. den koning op zijnen togt naar en van de vergaderzaal der staten-generaal. Zaturdajf middag ten 3 ure had in eene der zalen van de ten toonstel ling van het Boode Kruis, in de teeken-akademie, de plcgtige uitreiking plaats van de prijzen aan bekroonde inzendingen toegekend. Een aantal belangstellenden, zoo dames als lieeren. waren ter bijwoning van deze pleg- tiglieid iu die zaal tegenwoordig. De voorzitter der tentoonstelling-commis sie, de generaal C. F. van Meurs, hield daarbij eene zeer gepaste rede. Hij bragt den dank der commissie aan allendie tot het welslagen dezer eerste poging, om bijeen te'brengen al wat de liefde tol bet verleenen van hulp op het slagveld betreft, hadden medegewerkt, en inzonderheid aan de inzen ders, die hadden getoond wat liet vindingsvermogen der nijverheid ook in dienst der liefde vermag. Voorts werd door den spreker op het doel, het wèl gelukken en de gezegende vrucht der tentoonstelling met nadruk gewezen. -0)1 hel terrein van het kon. zoologisch botanisch genootschap werd Zaturdag voor liet publiek opengesteld eene tentoonstelling van pluimgedierte. De catalogus bevat 377 nommers. door 50 inzenders bijeengebragt. Bevoegde beoordeelaars verzekerendat deze tentoonstelling veel belangrijker is dan die in het vorig jaar. In liet hijzonder trokken de collecties van den baron F. van Brienen en den lieer J. van Iloboken in hooge mate de aandacht der bezoekers. Z. M. gaf terstond een blijk van belangstelling in deze tentoonstelling, door haar met een bezoek le vereeren. Z. M. kwam ten 1 ure op hel ter rein en werd door de hh. Bleeker en Maitland ontvangen en rondgeleid. Na zijne ingenomenheid met deze keurige verzameling te hebben betuigd, verliet Z. M. tegen 2 ure de tentoonstelling. UIT U N L A N DSC li E BE RIG T E N BELQIE. Bij het hervatten der lessen in de verschillende inrigtingen van onder wijs, heeft de administratie der spoorwegen te kennen gegeven, dal men op alle kantoren abonnementskaarljes tegen verminderden prijs kan beko men voor kinderen en jongelieden, die zich naar die inrigtingen begeven. Soortgelijke maatregel is insgelijks door den minister van-openbare werken genomen ten aanzien van werkliedendie zich van den spoorweg bedienen om naar hun werk te gaan of daarvan terug te keeren. E IV ft E E. B». LONDEN, 19 September. De synode der Anglicaansche kerk in Ierland heeft hare zittingen voor twee weken verdaagd, na zich le hebben vereenigd met een plan, strekkende om de vertegenwoordiging der geestelijkheid beter te regelen en daarin meer aandeel aan de predikanten le geven. Een voorstel om aan vertegenwoordigers van den Ieekenstand stem in de kerkelijke zakenmet uitzondering van de leer en de tucht, te geven, is verworpen als liggende builen den kring der onderwerpen, tot wier behandeling de synode was belegd. De beide afdeelingen der synode hebben nagenoeg eenstemmig be sloten een openlijk protest uit te brengen tegen dc wet ter opheffing der lersche staatskerk. De synode verklaart "le protesteren tegen hel besluit

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2