LË1DSCHE C OI K A VRIJDAG 17 SEPTEMBER. N". 1 Ml BtNN EN LA NDSC H E BE BIG T E N. i8(»n. De Courant verschijnt statelijks. Zon- en Feestdagen nitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 13.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents. De prijs der Advertentiëh is Van 1—4 regels f 1.—iedere regel meer 25 cents. LEY DEN16 September. 's Rijks middelen hebben over de acht eerste maanden van dit jaar op- gebragt 47.602,582.69zijnde 2,403,948.64% meer dan in dat tijdvak van 1868. De raming bedroeg ƒ47,154,236.66. Het comité van uitvoering voor het in het jaar 1870 te Arnhem te houden 24sle Nederl. landhuishoudkundige congres, welk comité bestaat uit de hh. E. L. baron van Voorst tot Voorst, te Elden, voorzitter, dr. L. Mul der, te Arnhem, secretaris, en J. Nagel Jr., te Arnhem, penningmeester, heeft aan de besturen en leden der in Nederland bestaande maatschappijen, genootschappen en verecnigingen van landbouw, tuinbouw, veeteelt en aan verwante vakken eene circulaire-missive gerigt, waarin hun verzocht wordt voor het op te maken programma van het 24ste congres vraagpunten in te zenden, opdat dit programma zich onderscheide door belangrijkheid en de gelijkheid, en de bewijzen met zich voere, dat geheel de Nederlandschc landbouw tot de zamenstelling daarvan heeft medegewerkt. Dat er in Nederland in de laatste jaren wel middelen zijn beraamd om zich van het overtollige polderwater te ontdoen, bewijst vooral het toe nemen van het getal stoomgemalen. Hun getal, dat in 1862 24 was met.2,678 paardenkrachten, was in 1867, dus vijf jaren later, tot 62 geklommen, vertegenwoordigende te zamcn 3,069 paardenkrachten. Ook na dien tijd is hun cyfer ongetwijfeld nog vermeerderd. De lengte der spoorwegen in Nederland was op den 3 Ist" December des vorigen jaars 1,257 mijlen, waarvan 71.5 in de provincie Groningen, 103.5 in Friesland. II in Drenthe. 162.5 in Overijssel, 190.5 in Gelderland, 113.5 in Utrecht, 111.5 in Noord- en 98.5 in Zuidholland, 27 in Zeeland, 229.5 in Noordbrabant en 138 in Limburg. Het getal stations was toen, in gelijke volgende der provinciën, 10, 17, 2, 20, 27, 14, 16, 16, 5, 28 en 21. te zanten 176. Naar men ons schrijft, meldt het Hbl.is een ontwerp tot wijziging der wet op het armbestuur zoo goed als gereed, om van regeringswege in de aanstaande zitting van de tweede kamer der staten-gencraal te worden aangeboden. Onze berigtgever meent te weten, dat daarbij de verblijfplaats als domicilie van onderstand wordt voorgesteld en de kosten van verpleging der veroordeelde bedelaars in de gestichten te Oinmerschans en Veenhuizen, die nu nog ten laste der gemeenten komenvoortaan voor rijksrekening worden genomen, liet wets-ontwerp moet ook nog andere verbeteringen bevatten. - Men meldt ons uil LeeuwardenOmtrent de ramp met den goederen wagen, die tot de firma van van Gend Loos behoorde, kan nog worden medegedeeld, dat de gewone conducteur van dat expeditie-kantoor in Am sterdam gebleven en dien dag. alzoo voor een enkelen keer, door een overi gens Hinken jongen tol surveillance der goederen vervangen was. Al de in den wagon aanwezige papieren der administratie zijn mede verbrand. In den nacht van Zaturdag op Zondag is te YVelsrijp wederom diefstal gepleegd. Uit een op de hicming van den slager J. 11. staand hok zijn koperen ketels, dito goollingen, benevens eene groole koperen handketel eu looden gewigten ontvreemd. Dit is in betrekkelijk korten tijd de derde maal, dat daar zoo iets plaats vindt, zonder dat men evenwel eenig spoor van de daders heeft kunnen ontdekken. De eergisteren avond van Rotterdam naar Delft vertrokken schippers- boot is voor Overschie in aanvaring gekomen met eene pakschuit. Door den schok, daardoor te weeg gebragt, is in de achterkajuit van de boot eene petroleumlamp van de tafel gevallen op den schoot eener passagierster, waardoor deze en nog andere passagiers en hunne goederen in brand ge raakten. Men denke zich de grootc verwarring onder de 17 aanwezige personen. Gelukkig is de brand spoedig gebluschtmaar eenige passagiers hebben, de een-meer, de ander minder, brandwonden bekomen. De boot kon de reis door de bekomen schade niet vervolgenzoodat de passagiers voor Delft later per rijtuig derwaarts zijn gebragt. (N. R. C.) Voor het prov. gcregtshof in Noordholland stond eergisteren teregt Pieter Saai, van Nieuwe Niedorp, van beroep landbouwer, beschuldigd van moedwilligen doodslag, gepleegd op lOJunij op den persoon van Horst, mili cien-verlofganger. De omstandigheden, waaronder het misdrijf plaats had, waren zeer ten voordeele van den beschuldigde, die herhaaldelijk door den verslagene was getergd en geslagen. Overeenkomstig den eisch van het openb. min. heeft het hof hem schuldig verklaard aan moedwilligen dood slag, verschoonbaar door voorafgegane slagen en gewelddadigheden, en ver oordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van een jaar. Volgens de op het meteorologisch observatorium aan den Helder ge dane waarnemingen was de zwaarste winddruk Maandag namiddag 5 ure, zijnde toen 74 kilogr. op de vierk. meter. De barometerstand omstreeks dien tijd was 740.0 m.die van den thermometer 14.05 m. Daags te voren was de hoogste winddruk, des avonds ten 6 ure, 69 kilo. De barometerstand was toen omstreeks 1 nur des namiddags 731.4 mill.; dé thermometer wees 15.06 mill, op dat zelfde tijdstip. Uit Petten wordt gemeld dat voor de Ilondsbossche zeewering is ge strand en verbrijzeld een Engelsch vaartuig, vermoedelijk een brik met steenkolen geladen. Een gedeelte van den achterspiegelaan het strand gedreven, geeft den naam van hel vaartuig aan met de letters Aid-Seaham, De sloep, op eene der hoofden bij Hazepolder gedreven, is geteekend Aid- Dlythde equipage is zeker omgekomen, daar in of bij de boot is gevon den een gedraglijst, vermeldende de namen der matrozen, waaruit blijkt, dat de bemanning, behalve den kapitein, bestond uit 5 personen. Uit Brouwershaven meldt men dat aan den Ossenhoek stukken wrak hout zijn aangespoeld waaraan kofïijboonen gekleefd warenen aan den dijk Kijkuit dergelijke stukken, waaraan tarwe was gekleefd; te Renesse waren verschillende voorwerpen aangespoeldwaaronder twee kisten met kleederen en twee brieven in de Spaansche taal. Van den Moerdijk meldt menMen koesterde bij den jongsten vrees- selijken storm alhier veel vrees voor aanmerkelijke beschadiging van de werken der groole overbrugging alhier; wind en golven toch oefenen een geweldigen kracht uit. Gelukkig intusschen is slechts aan het ijzerwerk van den ls",n en de besteigering van den 2,ien pijler eenige schade toege- bragt, zoodat het doorstaan van zulk een weder wel pleit voor de deugde lijkheid van het werk. Intusschen zijn aan den oever eenige werkplaatsen van den Franschen aannemer overstroomd. Geen der arbeiders intusschen noch op het water zelf, noch op den oever, heeft eenig letsel bekomen. De schipper Volker heeft hen mei zijne stoomboot naar wal gevoerd. Te Utrecht zal op 7, 8 cn 9 October eene bijeenkomst plaats hebben om de zaak der stoomvaart op Amerika te bespreken. De bedoeling is de zaak in het breeede te behandelen. Uit vier oogpunten zullen de plannen worden beschouwd: uit het oogpunt van landbouw en nijverheid, van land verhuizing, van eigen- en transitohandel, en van stoomvaart; in verband daarmede zal de zaak in vier afdeelingeu worden onderzocht. Uit Uoevorden meldt men dat door den aanhoudenden storm en de geweldige regenvlagen de laatstovergebleven boekweit, voor zoover ze niet reeds door de vroegere nachtvorsten is vernield, geheel ontredderd en ver waaid werd, zoodat de verdere oogst niet veel kan opleveren en de schade, hierdoor veroorzaakt, belangrijk is. Dingsdag middag werd op den grooten weg van Iledel naar 's Herto genbosch eene vrouw door twee mannen aangebondendie haar om een gulden vroegen; deze niet durvende Weigeren, haalde zij een zakje te voor schijn, waarin zich ruim vijftig gulden bevonden, waarmede zij in de stad eenige aankoopen wilde gaan doen. Op het gezigt van hel zakje grepen de booswichten haar aan en sneden het, daar zij hét vastgeklemd hield, uit hare handen, waarbij nog een stukje van een harcr vingers werd afgesne den en in de worsteling hare kleederen verscheurd werdenin de stad aan gekomen gaf zij onmiddellijk kennis aan de policie, en aldra werden eenige agenten en marechaussés te paard uitgezonden, welke laatsten dan ook al spoedig een der daders, die reeds voor lang bij policie en justitie in een kwaden reuk stondachterhaalden en denzelfden avond gevankelijk te 's Bosch binnenbragten. Aan de militaire akademie zijn weder afkeurenswaardige feilen voor gevallen. Een jongmcnschdie het toelatings-examen voor de genie had afgelegd en voor eenige dagen naar de akademie vertrokken was, werd reeds bij de eerste kennismaking met zijne oudere kameraden aangewezen, om gedurende het begonnen leerjaar hun speelbal te zijn. Er werd veel van hem gevergd, waaraan hij zich onderwierp, schoon het beneden alles was, maar hij weigerde volstandig zich te leenen tot schandelijke verrig- tingenhetgeen tot mishandeling aanleiding gaf. Men ging daarbij zoo ver dat, niettegenstaande des nachts een schildwacht op de slaapzalen is, men van andere vertrekken naar het zijne kwamom hem in zijn bed op de grofste wijze te mishandelen, zoo zelfs dat hij na eenige dagen nog de spo-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1