liUITENL NDSCfnS liClilGTN PER TELEGRAAF. ADVERTENTIES. onderteekenaren die zich destijds met het opstellen en aanbieden van dat verzoekschrift hadden belast, hebben sedert het laatste tijdstip zoo talrijke aanvragen ontvangen om die poging nogmaals te herhalendat zij het zich tot pligl rekenen aan dit regtmatig verlangentevens bunnen eigen wensch te voldoen. Alzoo hebben zij aan den gemeenteraad andermaal een verzoek schrift ingediend om het gebruik van honden als trekdieren strafbaar te willen stellen en is dit adres thans van 2569 handteekeningen voorzien, legen 200 in 1865 en ruim 1000 in 1868. Uil Scheveningen meldt menDe stormwelke gisteren voormiddag was gaan bedarenbeeft zich in den namiddag weder met kracht verheven en tot in den afgeloopen nacht ten drie ure uit het west-noordwesten vreese- lijk gewoed. Men denkt dat een schip bij dan hoek van Holland is vergaan. Ledige suikerkisten, gemerkt Aratta, en drie balen geheel door het zeewa ter bedorven tabaksbladeren zijn uit zee op dit strand aangespoeld en geborgen. EKGELAXD. LONDEN, 13 September. De aartsbisschop van Canterbury heeft in eene vergadering van gees telijken zijner dioecesc verklaard dat de Anglicaansche kerk in Engeland in de eerstvolgende jaren aanvallen te verwachten heeft; dat er zekerlijk pogingen zullen worden gedaan om haar de hoedanigheid van staatsinstel ling en de ondersteuning met nationale geldmiddelen te ontnemen; en dat zij zich tegen dat gevaar door innerlijke verbeteringen dient te sterken. Onder die verbeteringen noemde hij de vereenvoudiging der liturgie, de af treding van bejaarde en ziekelijke bisschoppenen de afschaffing van pre dikantsplaatsen. In Ierland is de geestelijkheid van twee dioecesen der Anglicaaansche kerk Vrijdag jl. te Armagh zamengekomen; zij heeft toen besloten zich met dc geestelijken der andere dioecesen te vercenigen tot eene synodedie den 14'ien dezer te Dublin de beraadslaging zal aanvangen over dc reorganisatie der bisschoppelijke kerk in Ierland. Er heeft hier een zware storm, vergezeld van onweder. gewoed. De eerste donderslagen werden ten 10 ure des avonds gehoord, doch ten 4 ure in den ochtend was de storm het hevigst. De straten werden in rivieren herschapenen waar de afvoer van het water op eene of andere wijze ver hinderd werdstond het een voet hoog. Eene menigte boomen werd door den bliksem getroffen; schapen en paarden werden gedood, en de ijzeren hekken van vele huizen zijn geheel vernietigd. De Morning Post deelt mede, dat de toestand der geëmancipeerde ne gers in dc Vcreenigde Staten de aandacht heeft getrokken van de roomsclie curie, en dat niet minder dan 200 negers op het oogenblik te Rome wor den opgeleid tot priesters. FRANKRIJK. PARIJS, 13 September. Dij den legenwoordigen zwakken toestand des keizers, wordt door enkele dagbladen de quaestie van een eventueel regentschap ter sprake gebragt. De Opin. Nat. beweert dat niet de keizerinmaar prins Napoleon het regentschap zou moeten voeren. Andere dagbladen verdedigen het regt der keizerin, die door eene grondwetsbepaling tol hel regentschap gemag- tigd is; zij vermoeden dat de vrienden van prins Napoleon voor hem de kroon begecren. Le Temps meent dat, wanneer de quaestie van het regent schap zich voordeed, die op nieuw aan de beslissing van het algemeen stemregt zou moeten onderworpen worden. Men heeft opgemerkt dat prins Napoleon in den laatstcn tijd vele bezoeken heeft gehadzelfs van personen, die hem vroeger vermeden. Prins Napoleon heeft dc hoofdstad verlaten, om aan boord van zijn jagt een logt langs de Fransche kust le ondernemen, De afwezigheid van den prins zal een tiental dagen duren. SPANJE. De strijd om het bezetten der hoofdwacht te Madrid is met een ver gelijk afgeloopen. Die hoofdwacht, bij de revolutie in handen des volks geraakt en later gebleven, is het voorplein en binnenplein van hel gebouw alwaar het ministerie van binnenl. zaken en het hoofdbestuur der policie alsmede bel hoofdkantoor van de brievenposterij en van den rijks-telcgraaf gevestigd zijn; het is een punt van groot gewigt voor militaire operatiën het beheerscht de voornaamste gemeenschap tusschen de verschillende stads wijken en is alzoo steeds als de sleutel der hoofdstad beschouwd. I T A E I E. Het officiële blad van de pauselijke regering behelst eene bekendma king betrekkelijk de internationale tentoonstelling te Rome. Zij zal den l!ltn Mei van het volgende jaar worden geopend en onder de leiding van het ministerie voor handelszaken en openbare werken staan. Voorwer pen voor de tentoonstelling bestemd zullen te Rome van 15 December 1869 tot 15 Janna rij 1870 aangenomen worden. PRUIS SEN. BERLIJN. 13 September. De koning is door het bijwonen der militaire manoeuvres in eene zeer opgeruimde stemming geraakt, zoo als men dat sedert de dagen van 1866 "iet heeft opgemerkt. Te dien aanzien zegt de Schles. Zeit.De koning heeft reden zich te verblijden over hetgeen hij in Stettin heeft gezien: een onvergelijkelijk leger, een getrouw volk, eenen zoon, aan wien hij eenmaal tol vertrouwen den schepter zal kunnen overgeven over een land welks gebied hij meer dan een zijner voorzaten vergroot heeft. Vooral moet tot verhooging van dat gevoel bijdragen een blik op den legenwoordigen toe stand van Frankrijk, waar alle gemoedeien met dc grootste ongerustheid vervuld zijn en niemand zeggen kan wat geschieden zal, wanneer keizer Napoleon zijn hoofd nederlegt. Want slechts zeer weinigen gelooven dat het behoud der dynastie mogelijk is, wanneer de tegenwoordige keizer mogt overlijden alvorens zijn zoon den mannelijkcn leeftijd bereikt heeft, cn even weinigen verwachten dat den keizer nog zoo vele levensjaren bescho ren zijn. Wij in Pruissen kunnen niet dankbaar genoeg zijn, dat juist in zulke moeijelijke tijden, waarin elk oogenblik eene nog grootere crisis kan ontstaan dan wij reeds beleefd hebhenPruissen magtiger is dan het ooit is geweest, en dat het in staat zal zijn gebruik le maken van de eerste gelegenheid, die zich voordoet, om het werk van Duitschlands eenheid te voltooijen. De Weener dagbladen laten deze redenering niet onopgemerkt voorbijgaanen wijzen er op dal Pruissen steeds zal trachten van alle om standigheden partij te trekken, ten einde ook Zuid-üuitschland aan den Noord-Duitschen bond te verbinden. Uit de tegenwoordigheid van graaf von Bismarck bij de krijgsoefenin gen te Stargard leidt men af dat zijn gezondheidstoestand verbeterd is, en dat hij spoedig naar de hoofdstad zal terugkeerenten einde tegenwoordig te zijn bij de zittingen van den landdag. Over de voordragten, welke aan den landdag zullen worden ingediendinzonderheid wat financiële maatre gelen betreft, schijnt nog voortdurend groote onzekerheid te hcerschen. Ten behoeve der achtergebleven betrekkingen der mijnwerkers, le Plauen omgekomen, is nu reeds 241,000 th. ingekomen. Bij het centrale comité' is menig aanbod ingediend van kinderlooze ouders om weezen bij zich aan huis te nemen, ten einde ze als eigen kinderen te behandelen en op te voeden. Te Heidelberg heeft een congres van oogartsen plaats gehadwaaraan vele buitenlanders hebben deelgenomen. Het verhandelde in de dezer dagen te Fulda gehouden conferentie van Duitsche bisschoppen wordt zooveel mogelijk geheim gehouden. Men verze kert echter dat daarin over het volgende punt is beraadslaagd: is de Paus boven het concilie, of omgekeerd hel concilie boven den Paus? De verga derden verklaarden zich ten slotte allen ten sunste van liet concilie; levens was men van gevoelen, dat het geraden moest geacht worden deze oude quaestie, indien zij op hel concilie in behandeling mogt genomen worden, zoo mogelijk onbeslist te doen blijven. De ongeregeldheden te Hamburg hebben zich herhaald. Op nieuw is eene bende werklieden, schreeuwende eu tierende, naar dc Lauensteinsche wagenfabriek opgetrokken. De policie werd met steenworpen begroet, zoo dat de hoofdman genoodzaakt was, met ongeveer 80 policie-agenteneen gewapenden aanval op den hoop te doen. Eerst nadat 8 der rustverstoor ders meer of min ernstig gewond warentrokken de overigen onder het plegen van allerlei baldadigheden terug, en versterkten zich op eene verhe venheid nabij de Kloosterpoort, vanwaar zij de policie met een hagelbui van sleenen begroetten. Na een vinnig gevecht gelukte het der gewapende uiagt, de oproermakers uiteen te jagen en ongeveer 27 hunner aan te houden; eerst tegen twee uren na middernacht was de rust hersteld. In het geheel bevinden zich 80 arbeiders in verzekerde bewaring, en zijn er 15 a 18 gewond. De smid Wunzel is aan zijne wonde overleden. Sedert veertien dagen beerscht de veepest weder in Polen. Er is bevel gegeven oin in de districten van Ortelsburg en Neidenburg een militair cor don op 3 uren afstands van de grenzen te trekken. PARIJS, 13 September. Prim en Silvclla zullen heden alhier aankomen. Morgen ten 3 ure zal de keizer Prim ollieiëel ontvangen. Lord Clarendon komt morgen hier en zal aan het Engetsche gezantschaps-hötel afstappen. MADRID. 12 September. Een telegrafisch berigt van Cuba meldt dat de opstand gedempt is en twee opperhoofden der opstandelingen zich onder worpen hebben. KRAKAU13 September. Alhier is de vergadering van Poolsche genees kundigen en natuuronderzoekers door den voorzitter, den heer Meijer, geopend; ook Gallicië, Posen en de universiteit van Warschau waren ver tegenwoordigd. Ook heeft er eere tentoonstelling van natuur-historische ei- medische voorwerpen plaats. PARIJS, 13 September. De keizer gevoelt zich beter. Hij zal binnen drie dagen zijne gewone bezigheden hervatten. KONINGSBERGEN, 13 September. Bij liet feest, heden hier gevierd ter gelegenheid van 's konings bezoek aan de stadis een jammerlijk ongeluk gebeurd. Ten gevolge van den heftigen aandrang des volks brak de leuning eener brug, en viel een groot aantal menschen in het water. Tot heden avoud 10 ure heeft men reeds 24 lijken opgehaald. De Heer en Mevrouw VERWElt VAN WENSEN betuigen, ook namens hunne wederzijdsche betrekkingen, hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij gelegenheid van hun huwelijk ontvangen. Voor de, zoo van binnen- als buitenslands onlangs (26 Augustus j. 1.) bij hem ontvangen, bewijzen van deelneming, ter gelegenheid zijner vijftigjarige herinnering aan zijnen Akademischen Doctorsgraad, brengt de Onderge- teekende bij dezen zijnen ouderen en jongeren Vrienden den meest opregten dank toe. Leiden September 1809. J. T. RODEL NIJENHUIS.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3