Tegen den lldn en 12'le0 October e. k. zijn belangstellenden, tlieolo- r gen niet alleenmaar ook onderliugenonderwijzers en kcrkelijkgezinde j gemeenteleden naar Wesel genoodigd tot het bonden eener Duitsch-Neder- j landsche predikanten-conferentie. liet comité, dat de uitnoodiging deed, j beslaat uit d". Brandt van Amsterdam, dr. Fabri, director aan het zendings- buis te Barmen, d\ Sardemann van Wezel. dr. Chantepie de la Saussaye van Rotterdam, ds. O. G. Heldring van Zetten, dr. Wiesman, gcneraal-supcr- intendant van Munster, en dr. Wolters van Bonn. Op den eersten der beide genoemde dagen zal des avonds ten 0 ure de openingsrede, daarna eene vriendschappelijke bijeenkomst gehouden worden. De conferentie begint den volgenden dag ten half négen ure. Voor het eerste onderwerp: toe lichting van de moderne theologie in hare stellingen en in bare doeleinden, zijn als sprekers opgegeven prof. Hofstede de Groot van Groningen en d\ Kruger van Linz a/d. Rijn; voor het tweede: de volksschool in hare ver- 1 houding tot kerk en staat, de hoofdonderwijzer te Barmen, Dörpfeld, en dr. J. J. van Toorcnenbergtn van Rotterdam. Na afloop der conferentie is er ten drie ure gemeenschappelijk middagmaal en des avonds vriendschap pelijke bijeenkomst. liet proces-verbaal der jury voor de tentoonstelling van voorwerpen tot hulp, verpleging, vervoer en verblijf van zieken en gewonden, wordt door de Staatscourant medegedeeld. De jury heeft toegekend 8 gouden 34 zilveren en 31 bronzen medailles. De gouden medailles zijn toegekend: 5 aan de mannen- cn vrouwen-comités te 's llage1 aan den heer T. A. A. Simoniste 's llage1 aan het ministerie van oorlog in Belgiëen een aan den heer C. de Mooy, officier Tan gezondheid le Maastricht. Onder hen, aan wicn ecne bronzen medaille is toegewezenkomt o. a. voor de heer mr. Suringar, te Eist, voor het uit het Spaanscli vertaalde geschrift: "Menschenliefde en Oorlog." De commissie voor de tentoonstelling, overwegende dat eenige medailles ter barer beschikking zijn overgeblevenbeeft onder de hooge goedkeuring des konings goedgevonden, aan de ministeriën van oorlog cn van marine, elk in liet bijzonder, aan le bieden eene gouden medaille, uit overweging van de groolc welwillendheid en krachtdadige ondersteuning door deze mi nisteriën aan deze nationale tentoonstelling, reeds bij de cersie pogingen in het tot stand brengen, verleend, en als een blijk van erkentelijkheid en hulde voor de door die ministeriën aan den dag gelegde belangstelling cn medewerking, en voorts eene zilveren medaille toegekend aan de belang rijkste buitenlandsche particuliere inzending tot opluistering der tentoonstel ling, zijnde die van de firma Fischer en C°. te Heidelberg. Naar men verneemt zal de spoorwegdienst Alkmaar-Zaandam met 1 November geopend worden. Men meldt uit Delft: Vóór den aanvang van de vacautie aan de hoo- gcre burgerschool te dezer stede hebben de gezamenlijke leeraren aan die school bekend gemaakt, dat zij hadden besloten aan een jongeling van aan leg, en van minder gegoede ouders, de gelegenheid le openen om op hunne kosten de lessen aan die school gedurende drie jaren te volgen. Op die oproeping heeft zich een twaalf-jarig knaapje aangemeld, die, na afgelegd examen, als leerling tot de hoogere burgerschool is toegelaten en nu voor rekening der gezamenlijke leeraren daar verder zal worden opgeleid. Te Rotterdam was Zondag 11., tijdens den storm, in de goot van een huis aan het West-Nieuwland het lood door den wind opgerold en daar men bevreesd was dal daardoor ongelukken zouden ontstaan, verzocht men een schoorsteenveger, een jongeling van 24 jaren, daarin te voorzien: doch hij werd, weinige oogenblikken nadat hij zich op hel dak bevond, door een rukwind opgenomen en op de straat nedergeworpen. Onmiddellijk ten huize waar hij werkte opgenomen, bleek hij echter weldra een lijk te zijn. De ongelukkige, een Italiaan, kwam juist van de godsdienstoefening en had zich onderscheidene jaren als ijverig m zijn vak doen kennen. Naar men uit den Alblasserwaard meldt zijn door den storm duizenden mudden appelen en peren afgeslagenten gevolge waarvan de pachters der boomvruchten zware verliezen lijden. Ook de hennep is zeer gehavend. Een gedeelte ligt geknakt tegen den grond, terwijl het meerendeel van het zaad verloren zal zijn. Ten gevolge van het opgejaagde rivierwater is ook het naliooidat hier en daar nog gemaaid laggrootendeels beschadigd. - De in aanbouw zijnde spoorbrug over het Ilollandsch Diep heeft dooi den storm der laatste dagen nog al geleden. Vijf maehineriën zijn door den storm van de pijlers geslagen en in de diepte verdwenen. Acht menschen, die daarop aan hel werk warenhadden de noodvlag geheschenmaar er kwam niemand opdagen om hen te redden. Zij zijn toen met hun achten in een oud wrak bootje naar land gegaan cn met veel krachtsinspanning ver beneden dén Moerdijk behouden aan wal gekomen. Aan het stationsgebouw te Amsterdam werd gisteren van wege de directie der IToll. spoorweg-maatschappij in bet openbaar aanbesteed: Het maken van een los wal: met bijbehoorende werken, aan den Buitensingel tegenover het station aldaar. Dat werk werd aangenomen door den heer S. van der Kamp, te Leyden, voor ƒ4000. Te Winschoten is Vrijdag 11. een oogstfeest gevierd. Des namiddags ten 4 ure nam het feest een aanvang met het geven van vocale concerten in de zaal van de sociëteit de Harmonie en in die van het hotel Wisseman, die beide toepasselijk voor de gelegenheid waren versierd. In de eerste zaal deed de zangvereeniging Euterpe, in de Iweede de koraal-zangvereening Harmonie, eenige zangstukken lioorcn. In de zaal de Harmonie heeft mp. E. A. Sandbrink eene toeepraak gehouden, waarin hij uiteenzette, hoe gepast het vieren van een oogstfeest, vooral in die streken, lieeten mogt, en den wensch uitgesproken, dat zoodanig feest voortaan jaarlijks gevierd mogt worden, in het hotel Wisseman heeft de heer II. Bouman eene toespraak van dezelfde strekking gehouden. Ten zes ure is door eenige ingezetenen op het marktplein een assaut gegeven. Na den afloop daarvan werd in de ver schillende zalen het feest nog langen tijd voortgezet. Het vuurwerk, waar mede des avonds bei feest werd besloten, had veel door den regen le lijden. Door floreenpligtigen le Schalsum (Friesland) is de benoeming van een I nieuwen predikant, welke binnen eenige dagen aldaar moet plaats hebben, afgestaan aan de stemgeregtigde leden der gemeente. Dat dit voorbeeld van erkenning van een billijk regt navolging moge vinden, wordt in Friesland I door zeer velen gewenscht. In de gemeente Schiermonnikoog, waar men sedert 18C3 van brand verschoond bleef, was men voor eenige dagen weder getuige van de ver nielende kracht van het vuur. Eene boerderijtoebehoorende aan den heer mr. J. E. Banck, eigenaar des eilands, cn op geringen afstand van de kom der gemeente gelegen, zoomede de daarbij aanwezige hooischelven, werden ten prooi van het vernielende element. Aan blusschen viel niet te denken, I daar er noch brandspuit, noch extincleur, noch water in de nabijheid werd gevonden. Het gansche gebouw is, even als het hooi, verbrand; de muren j alleen zijn staande gebleven. Een en ander was verzekerd bij de Haarlem mer brandwaarborg-maatschappij. Vrijdag 11. omstreeks 3 ure des namiddags sloeg de bliksem in een schuur in den Broeder- en Zusterpoldergelegen onder de gemeente Wol- faartsdijk. De geheele schuur met alles wat zich daarin bevond is een prooi der vlammen geworden. Het nabij gelegen woonhuis is gespaard ge- I blevenzoo ook de klampendie achter de schuur stonden. De brandspui- ten, één van Wolfaartsdijk, twee van Goes, één van lleinkenszand en één van 's Heer-Arendskerkewaren, den grooten afstand in aanmerking geno- men, spoedig werkzaam. Er was weinig water, en dan nog was het slechts op verren afstand te verkrijgen. Tot laat in den avond duurde de brand voort en eerst ten 11 ure had men het gevaar voor het woonhuis en de klampen afgewend. De Echo du Luxemb. meldt dat de besmettelijke veeziekte in Redange j is uitgebroken. 's GRAVENIIAGE, 14 September. Aan de heer N. A. Rost van Tonningen, gezagvoerder op St. Eustatius, thans met verlof in Nederland, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. Tot commies bij bet dep. van financiën is benoemd de beer J. J. Dolï'egnies, tbans directeur van bet postkantoor te Zevenaar, tijdelijk werk- l zaam in de bureaux van gemeld departement. -- Tot kanlonregler te Appingadam is benoemd de heer mr. .1. (I. 11. Ramacr, thans kanlonregler te Lemmer, en lot plaatsvervangend kanton- regter le Elburg de heer mr. S. J. baron van llajlandt, advocaat te Oldebroek. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen bij hel wapen der infanterie; bij het lsle reg. tot 1S1F" luit. den 2deo luit. J. van der Meer, van hel 8ilt reg.; bij het 4,lc reg. tot kapitein 3Je kl. den lsle" luit. II. II. Engelkens. van Iret 8stc reg. Aan liet onlangs te Breda gehouden examen ter toelating aan de staf school hebben voldaan de ls,e luitenant R. J. van Moock, van de genie, de l!lc luit. K. A. Pfeiffer van het 5le reg. inf. en de l"e luit. II. K. Eyssonius de Waal van het 3le reg, vest. art.die den l5lco November a. s van gemelde school zullen gedetacheerd worden. Gisteren hielden de afgevaardigden van het internationaal congres voor de statistiek nog eene bijeenkomst in eene der zalen van de afdeelingen der tweede kamer, onder voorzitting van den heer von Baumhauer. voornamelijk met het doel nog eenige punten, meest van luiishoudelijken aard. te be spreken en te regelen. In de eerste plaats werd besproken en goedgekeurd een door dr. Engel in de algemeene vergadering van Zalurdag ontwikkeld plan van eene inter nationale en vergelijkende statistiek, met verdeeling der werkzaamheden onder de verschillende chefs van de statistieke bureaux in de onderscbeidene landen en beeft de vergadering bepaald dat aan de verschillende hoofden der statistieke bureaux, die ieder een afzonderlijk hoofdstuk zullen bearbei den, zal worden overgelaten, met welk jaar vroeger dan 1853, met welken termijn de verzameling moet aanvangenzal worden begonnen. In de tweede plaats is, na langdurige beraadslagingen, aangenomen een ander voorstel van dr. Engel, strekkende om een internationaal-catalogus zamen te stellen van alle verschenen statistieke werken in de verschillende landen. De gedachtenwisseling liep voornamelijk over de bijzonderheden, welke in zoodanigen catalogus zullen behooren te worden opgenomen en over de bronnen van zamenstelling. Wat dit laatste punt aangaat, beeft de vergadering beaamd het denkbeeld van den heer Balaguer (Spanje) om, bij advertentiën in de officiële dagbladen, uitgevers en boekhande laren uit te noodigen aan de statistieke bureaux periodiek verslag te geven van hunne uitgaven op statistiek gebied. In de derde plaats is besloten lot de uitgave van een intcrnationaal-sta- listisch jaarboek. De bewerking van den eersten jaargang heeft de beer Quélelel uit België op zich genomen. Nadat ten slotte nog enkele punten van huishoudelijken aard waren be handeld, nam de heer David, oud-minister en officiéél gedelegeerde van Denemarken, een hooggeacht grijsaard, vermoedende dat bij, na in zijn vaderland te zijn teruggekeerdwaarschijnlijk op zijn leeftijd niet meer aan de congres-werkzaam beden zou kunnen deelnemen, in treffende bewoordin gen afscheid van zijne medeleden, met een vriendschappelijken handdruk aan den beer von Baumhauer. Deze sloot de vergadering met den wensch dat de gevoerde beraadslagingen ten meesten nutte mogten strekken en dat de heeren elkander op bet aanstaande congres in volmaakten welstand zou den mogen w ederzien. Aan het ministerie van marine werd heden aanbesteed: bet maken en leveren van een ijzeren lichtopstandbestemd voor Dniveneiland benoorden ingang straat Bali. Daarvoor waren elf inschrijvingsbilletten ingekomenen was de minste inschrijver de ijzergieterij de prins van Oranje, alhier, voor ƒ2583, - Voor driejaren en anderhalf jaar geleden werden twee adressen, niet eerbiedig verzoek dat het aanspannen van bonden mogt strafbaar worden gesteld, door den raad dezer gemeente van de hand gewezen. De mede-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2