BUITENLANDSCHE BENIGTEN. Morgen zullen de builenlandsche leden van het internationeel congres met hunne dames een bezoek brengen aan de hoofdstad des rijks en bij die gelegenheid de tentoonstelling bezoeken. Tevens zullen zij een bezoek brengen aan den tuin van het genootschap Natura Artis Magistra. In de zaal van dat genootschap zal aan de afgevaardigden een dejeuner-dinatoir worden aangeboden. De extra-trein zal morgen ochtend ten 9 ure van 's IIage naar Amsterdam vertrekken, en morgen avond ten 7 ure van daar hier lerugkeercn. Naar wij vernemen is de behandeling, voor den hoogen raad der Neder landen, der zaak van Jacob de Vletter, die op Woensdag 15 dezer bepaald was, uitgesteld tot Woensdag 22 dezer. BELGIË liet taal- en letterkundig congres te Leuven is gesloten. In de laatst gehouden algemeene vergadering is, naar aanleiding van het in de sectiën besprokene, achtereenvolgens besloten: Er zal een tooneelverbond opgerigt wordener zal een historische atlas uitgegeven wordener zullen pogingen aangewend worden om bij eene van 's rijks hoogescholen een leergang van Germaansehc taal en letterkunde op te riglen; er zal een werk opgesteld worden om tot de eenheid van uitspraak in Zuid-Nederland te geraken; er zullen stappen gedaan worden om gelijkvormige taks voor gedrukte stukken te bekomen tussehen Noord- en Zuid-Nederland, even als tusschen de dcelen van beide landen om de zamenwerking van Zuid- en Noord-Ncderlandsche zangers te bekomen om eene herziening der wet op het copicregt te verkrijgen. Eenige dier punten zijn ter verdeie uitvoering in handen van commission gesteld. Omtrent een voorstel om het lezen van geschrevene redevoeringen niet meer op de congressen toe te laten werd besloten de beslissing van dit punt aan de regelings-commissie voor het volgende congres over te laten. Het volgende congres zal te Middelburg worden gehouden. Drie plaatsen kwamen in aanmerking: Maastricht, Middelburg en Utrecht. Na de tweede stemming besliste het lot voor Middelburg. De dagbladen melden dat de gravin van Vlaanderen, van wie men reeds wist dat zij eene bekwame teekenaarslcr is, zich met het etsen eener illustratie der bekende Voyage aütour de ma chambrevan Navier de Maistre, bezig houdt. Er worden, zegt een onzer bladen, vele prinsessen- artisten in onzen lijd gevonden, maar de gravin van Vlaanderen is, meenen wijde eerste voorname damedie zich op het etsen toelegt. De tentoonstelling van schoone kunsten te Brussel is tot dusver reeds door 25000 personen bezocht, dat is ruim 5000 meer, dan op hetzelfde tijdstip in 1866. Prijsvermindering van de toegangskaarten, alsmede van den catalogus, heeft tot vermeerderd bezoek aanleiding gegeven. Tot heden zijn er in het geheel 113 schilderijen verkocht, te weten 8 voor de verlo ting, 11 aan den koning en 94 aan particulieren. Naar men uit Charleroi meldt is het lot van 50000 fr. van de Brus- selsche stadsleening van 1862 te beurt gevallen aan eene maatschappij van Gilly, grootendeels uit werklieden zamengesleld. Drie leden der maatschappij die ieder drie actiën hebben, moeten ieder 7500 fr.de overigen 2500 fr. per hoofd ontvangen. ENOELAND. LONDEN, 10 September. Een der leden van het kabinet, de minister van oorlog, heeft zich dezer dagen over de Iersche landquaestie in eene openbare redevoering uit- gelaten op eencn toondie van bezorgdheid getuigde. Ilij zeide o. a.Wij hebben op ons genomen in de eerstvolgende parlementszitting eene poging te doen tot oplossing van hetgeen de Iersche landquaestie pleegt genoemd te worden. Bovenal is het te hopen dat die vraag alsdan niet als eene parlijzaak zal worden behandeld; het is een punt, dat tot nu toe buiten het terrein van den partijstrijd ligt, en waaromtrent men niet is gebonden door leuzen en oude geloofsbelijdenissendie het dikwijls zoo moeijelijk is staande te houden en nog moeijelijkcr ter zijde te leggen. Ik heb alzoo eenige hoop dat de staatspartijen gezind zullen zijn die zaak te behan delen als eene der grootste en voor onze toekomst gewigtigste vragen, en niet als een wapen voor den strijd tegen politieke legenpartijdcrs. Oneindig groole belangen zijn bij de Iersche landquaestie betrokken: aan de eene zijde het herstel des vredes in Ierland, hetwelk eene onschatbare aanwinst voor onze nationale sterkte en voor ons nationaal geluk zou zijnaan de andere zijde de belangen van allen eigendom alom in den lande, welke groote afbreuk zouden lijdenindien er verkeerde beginselen bij de regeling dier zaak wierden aangenomen. Door een groot aantal bewoners van de city is aan den lord-mayor het verzoek gedaan zijn ambt ook voor het volgende jaar te willen blijven vervullen, waartoe hij zich bereid heeft verklaard. Naar den gewonen loop van zaken zou de alderman Berlcy hem moeten vervangen, daar de oudste alderman niet in aanmerking wil komen, maar tegen Berley bestaat vrij wat oppositie. In het kristallen paleis te Sydenham is een monster-concert gegeven waaraan 8000 muziekanten luinne medewerking schonken. 40000 personen waren tegenwoordig. Volgens berigten uit Nicuvv-Zecland maakt men aldaar weinig voort gang met het onderdrukken van den opstand der Maories, vooral ten ge volge van de heerschende koude in de hooglandendie de bewegingen der troepen belemmert. Twee benden inlanders zijn den kolonisten in handen gevallen; de eerste bestond uil 46 mannen en 76 vrouwen, de tweede uit 41 mannen. Het voorstel werd gedaan al de mannelijke gevangenen voor het front des legers te doen doodschieten, maar de regering keurde dit voorstel af; men wil nu die gevangenen als misdadigers naar de Andaman- cilandeu overbrengen. Berigten uit de Vereenigde Staten spreken het vroegere berigt omtrent het voornemen der regering lot erkenning der Cubasche opstandelingen als oorlogvoerende magt ten stelligste tegen. Aan den Paciflc-spoorweg is een ongeluk wedervaren; waar hij over de Rocky Mountains loopt, is hij met een houten dak tegen de sneeuw en sneeuwvallen beschutdat dak is moedwillig in den brand gestoken en over eencn afstand van twee mijlen nagenoeg geheel vernielddit heeft veel schade aan den spoorweg en stremming van het verkeer veroorzaakt. Te Boston is weder gebleken wat de werktuigkunde vermag. Aldaar is ter verbreeding eener straat een groot gebouw van steen, het hotel Pelham, 96 voeten hoog en 10,000 tonnen zwaar, in zijn geheel 14 voet verplaatst, zonder eenige schade of verwrikking te lijdendit werk is in drie dagen tijds, met hulp van rolblokkcn en dommekrachten, volbragt; de aannemer heeft daarvoor 25,000 doll, ontvangen. De New-York Tribune schat de katoenoogst van 1869 op 3 millioen balen, hetgeen een half millioen meer is dan de oogst van het vorige jaar. Indien de katoen voor 25 cents (greenbacks) per pond verkocht wordt, zal de geheele oogst 300,000,000 dollars aan de planters opbrengen, hetgeen eene groolerc som is. dan ooit te voren voor den katoenoogst van e'cn jaar betaald is. FRANKR IJ K. PARIJS, 10 September. Het regeringsblad bevat het te St. Cloud onderteekend besluit, waarbij het senaatsbesluit van den 6dt0 dezer afgekondigd wordt. Volgens den Constiiutionnel zou de regering besloten hebben het wet gevend ligchaam eerst tegen het einde van October of het begin van No vember zamen te roepen. Ook berigt dat blad dat de minister van oorlog het keurcorps van het Fransche leger, de keizerlijke garde, wil in stand houden, terwijl hij voor afschaffing, niet van alle, maar van eenige der mi litaire commandementen is. Onderscheidene dagbladen spreken weder over de reis der keizerin naar de Levant, en zeggen dat er bevel naar de krijgshavens is gezonden om de aanstalten daarvoor te slaken. Algemeen wordt gedacht dat die reis niet zal plaats hebbenof dat er althans verandering in het reisplan zal worden gebragt; doch een bepaald besluit zal dienaangaande eerst tegen den ]5don of 20s,cn dezer maand genomen worden. Intusschen worden de vroeger voorgeschreven toebereidselen voor die reis voortgezet, liet zou, zegt men, kunnen gebeuren dat de keizerin hare reis tot de landengte van Suez en tot de bijwoning der openstelling van het kanaal bepaalde. II. M. zou alsdan slechts omstreeks drie weken uitlandig behoeven te zijn. In dat geval zou den de grootj feesten in Egypte, waarvoor reeds aanstalten zijn gemaakt, achterwege blijven. De heer Fauvel, inspecteur-generaal van de geneeskundige dienst, heelt de aandacht der akademie van geneeskunde alhier gevestigd op eene belang rijke zending, welke de Fransche regering aan dr. Proust heeft opgedragen; met het doel, om de kust van de Kaspische zee te onderzoeken van Astra kan lot aan Recht, en op te sporen, door welke bijzondere omstandigheden de cholera, welke in Perzie heerscht, steeds dien weg heeft gevolgd om Europa binnen te dringen. Dr Proust moet bovendien onderzoekenwelke maatregelen van voorzorg de Russische regering heeft genomen, om een nieuwen inval der ziekte te weren en de wijzigingen aantooncn welke be lmoren te worden gebragt in de thans gebruikelijke maatregelenten einde met meer zekerheid het doel te bereiken. Eindelijk zal de heer Proust zich naar Teheran begeven, om bij de Perzische regering aan te dringen, dat het zich ernstig bezig houde met het aanwedden van middelen, om de ver woestingen, welke de cholera bijna voortdurend in Perzië aanrigt onderden invloed van welbekende oorzaken, te verminderen en zoo mogelijk te doen ophouden. Naar men uit Konstantinopel meldt is ook daar ter beurze, vooral ten gevolge van de berigten omtrent den gezondheidstoestand des keizers, eene zoo groote ontsteltenis veroorzaakt, dat het heursbestuur noodig heeft ge acht eenen uitersten maatregel te baat te nemen; het heeft het doen van zaken geschorst, en eigenmagtig eenen koers voor (Ie verevening van alle gedane en aanhangige zaken vastgesteld. PRUISSEA. BERLIJN. 10 September. Onder de quacstiën, welke ter behandeling zullen komen in de aan staande zitting van den landdag, zal de kloosterquaestie stellig eene belang rijke plaats innemen. Er wordt een tal van petitiën ondertcekend, waarbij niets meer en niets minder wordt verlangd dan de opheffing van alle kloos ters in den lande. Ten einde de juridische stelling der kloosters in Pruissen te verduidelijkenachten onderscheidene bladen het noodig den tekst open- baar te maken van het decreet van 1810, waarbij de kloosters in bet Pruissischc rijk worden opgeheven. Dat besluit is niet.opgeheven en bezit dus nog immer kracht van wet. --- De hh. Betel en Liebknecht, leden van den Noord-Duitschen rijksdag, zijn te Leipzig veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie weken, wegens het verspreiden van voor den staat gevaarlijke gevoelens, t. w. in een adres aan de Spaansche democratenhetwelk onlangs aldaar het licht zag. T E Af It IJ K. Men verneemt dat dc priores van het Carmelitcsscn-kloosler te Krakan en hare opvolgster haar woord van eer hebben moeten geven, dat zij de stad niet zullen verlaten. Te Zalesczyki, in Gallicië, waren dezer dagen dc Israëliten weder bet voorwerp ccncr baldadige vervolging, van wege de bevolking. Men meende dat er bij de recrulccring te weinig Joden waren opgekomen. Toen bet geweld had plaats gehad kwam de overheid tusschen beiden om de orde te herstellen. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 6