BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leijdsche Courant van Maandag ÓS September JS69ZK JM. Doof het ministerie is mededeeling gedaan van liet volgende bij hem ontvangen berigt: De commissarissen voor de Londensche tentoonstelling van 1851 maken bekend, dat de eerste van eene reeks van jaarlijksche internationale tentoonstellingen van uitgelezen voortbrengselen op hel gebied van de schoone kunsten en van de kunst op de nijverheid toegepast, zal worden geopend te Londen, South Kensington, op Maandag den lslcn Mei 1871 en gesloten op Zaturdag den 30slcn September 1871. De tentoonstel lingen zullen worden gehouden in blijvende gebouwen, welke eerlang zul len worden opgerigt in verbinding met de galerijen van de Royal Horticul tural Gardens. De vooribrengselen van alle volken zullen worden toegelaten, mits voorzien zijnde van certificaten van bevoegde beoordeelaars, dat zij Uitstekend genoeg zijn om te kunnen worden tentoongesteld. De voor de eerste tentoonstelling bestemde voorwerpen zullen behooren lot de volgende j klassen, voor ieder van welke een rapporteur en eene afzonderlijke com- missie zal worden aangewezen: 1°. Schoone kunsten; 2°. Wetenschappelijke uitvindingen en nieuwe ontdekkingen van allerlei aard; 3».•Nijverheids-voort brengselen-, 4°. Tuinbouw. De voorwerpen zullen naar klassen worden ge- rangschikt en niet naar de nationaliteit der inzenders, zooals in vorige internationale tentoonstellingen. De tentoonstellings-commissie zal groote glazen kasten, tafels en verdere inrigtingen kosteloos ter beschikking van de exposanten stellen, en, uitgezonderd voor zooveel de werktuigen betreft, voor de rangschikking van de voorwerpen door hare eigene beambten zorg dragen. Prijsopgaven kunnen aan de voorwerpen worden gehecht; de ex- posanten zullen worden uitgenoodigd hunne prijzen te vermelden. Er zullen agenten worden aangesteld om de belangen der exposanten te behar tigen. Er zal behoorlijk kennis worden gegeven van de dagen, waarop elke klasse van voorwerpen zal worden in ontvang genomen. Er zullen geen.prijzen worden toegekend, maar een certificaat, dat men de onder scheiding heeft genoten van tot de tentoonstelling te Worden toegelaten, zal aan eiken exposant worden uitgereikt. Meer uitvoerige mededcelingen omtrent deze zaak worden door de Staatscourant gedaan. Heden is van hel koloniaal werfdepot te Harderwijk per spoortrein over Utrecht naar Rotterdam vertrokken hel detachement suppletie-troepen, sterk 125 man (waaronder 6 Onderofficieren)om in den namiddag aan boord te gaan van het schip Lichtstraal, gezagvoerder J. Jansen, en naar i. Java te vertrekken. •- Te Rotterdam had gisteren van wege het corps kon. scherpschutters aldaar een schietwedstrijd plaats, die behalve door zijnen beschermheer Z. K. 11. prins Hendrik, ook door Z. M. den koning werd bijgewoond. Rij .zijne aankomst op de schietbaan Werd Z. M. verwelkomd door den burge meester van Üelfshavendie het zijnen pligt achtte Z. M. kenbaar te maken dal de gemeente Delfshaven hel zich tot eene eer rekende den koning bin nen baar grondgebied te zien. Nadat Z. M. de baan en de prijzen in oogen- schouvv had genomen, betuigde bij daarover zijne tevredenheid en overhan digde aan den majóor-commandant van hel sèherpsehutterscorpsden heer A. van Stolk Cz.hel insigne van officier der orde van de Eikenkroon. De wedstrijd had vervolgens, naar de bij het programma bepaalde regeling, plaats. Ongelukkig werd echter het genoegen der schutters en der talrijke toeschouwers gestoord door eene hevige donderbui. Allen vlugten naar de tenten, maar naauwclijks daar binnen zijnde, deed een lievige windvlaag alles kraken en schudden, zoodat de tenten uit elkaar werden geslagen. Onder eene vreeselijke verwarring drongen alle aanwezigen naar buiten alwaar men in het veld aan den hevigen stortvloed was blootgesteld. Alles viel in het eerst door elkander en onderste boven. Een aantal personen tuimelde door liet gedrang in het gras, of raakte in den modder onder den voet, zoodat verreweg de mcesten zich in allerijl van het terrein ver wijderden. Zoo goed mogelijk zochten anderen een heenkomenlol men eindelijk, na veel gedrang, hier en daar verspreid, acffler boomen of eene kleine hoogte verscholen zat. liet terrein was dadelijk in een moeras her schapen. Toen de bui overgedreven was bleek het dat de tenten verdwenen waren en dat er van de buffetten groolendeels slechts een hoop scherven was overgebleven, terwijl in de baan een aantal vlaggen aan flarden ge scheurd of naar de omliggende weiden verwaaid waren. Zooveel mogelijk werd in orde gebragt wat nog te herstellen was, zoodal de wedstrijd kon voortgezet worden, die tot laat duurde. Na den afloop werd aan Z. M. den koning en Z. K. 11. prins Hendrik ten huize van den heer van Stolk een diner aangeboden. Volgens het 11 hl. hadden eergisteren avond te Amsterdam op den Dam weder gelijksoortige tooneelen plaats als de vorige dagen. Rondom de verhoogde sloep, die langs liet. gehecle front van hel Daleis loopt en dus omstreeks 70 meters breed en een dozijn meiers diep zal zijn, stonden cenigc hon derden jongens, drie diep ongeveer en daarachter -hoogstens een paar rijen toeschouwers. Al spoedig begon weder hetzelfde kinderspel der vorige dagen. Naaiuvelijks was de schildwacht voorbij of cenige snaken waagden zich op ket terrein, vertoonden daar cenigc grollen, die door hunne makkers wer den toegejuicht en verdwenen in de duisternis, zoodra de man zich om keerde. Nu en dan werd een hond op hef terrein gejaagd en natuurlijk met oorverdoovend gekrijt aan alle zijden van den vierhoek ontvangen. Dan weder werd eene plank of eene hodemloozc mand op de plaats geworpen c" "nauwelijks door een paar manschappen op zijde gezetdoor een of anderen waaghals, die langs den muur voorlkroop, teruggehaald, behalve zoodanige zaken, waaruit blijkt welk kinderwerk de gehecle zaak is, viel er eigenlijk niets voor. De wachthebbende manschappen van hunne zijde betoonden doorgaans Jobs geduld. Over hel geheel werden de bevelen zoo bezadigd mogelijk toegepast. Later op den avond, toen de drukte was toe genomen, door de velen, die uit verschillende etablissementen huiswaarts keerden, verschenen eene sterke afdeeling infanterie, die post vatte voor het paleis, en éen detachement huzaren, dat de groepen op den Dam uiteen deed gaan. Sommige personen werden, naar men verneemt, gearresteerd; maar van kwaadwilligheid of gewelddadig verzet werd niets bespeurd. Te Zaandam is gisteren nacht een felle brand uitgebarsten in een per ceel gelegen aan de westzijde van het Hazenpaddaar de vlammen zich spoedig mededeelden aan de gebouwen op het overliggend pad, verkreeg de brand in korten tijd een groote uitgebreidheid en werden alzoo vijf per celen in de asch gelegd, en andere min of meer beschadigd. Rij de te Leeuwarden gehouden aanbesteding van het leveren en stel len van meubelen, gas- en waterleidingen, enz., ten behoeve van de rijks hoogere burgerschool te Heerenveenis aannemer geworden de heer J. Jaarsma, te Sneek, voor ƒ14150. Volgens het programma der feesten, die te Groningen door de studen ten- vereeniging Vindicat atque polit zullen gegeven worden, zullen die feesten plaats hebben van 2225 September. De maskerade zal plaats heb ben op Woensdag 22 September. Naar men uit Tilburg meldt zou aldaar, volgens gerucht, het plan be staan om in dit of het volgende jaar, op het erf van het thans nog be staande nederige gebouwwaarin koning WiUem II in 1849 is ontslapen een monument op te rigten. lu hel Kaapsche Volksblad roepen eenige personen, die zich hebben laten verleiden om Nederland te verlaten, ten einde zich te voegen bij de seclc der wederdoopers te Wellington in Zuid-Afrikade hulp in der menscli- lievende Afrikanen om naar hun vaderland terug te keeren. Zij geven daarbij een verhaal van al de schandelijke en zcdelooze bedrijven, waaraan die secte zich overgeeft, en worden in hunne bede door twee predikanten aldaar ondersteund. De echtgenoote van het hoofd en stichter, zekeren Groenewoud, wilde geen deel uitmaken van hen, die, onder den dekmantel van godsvrucht, zich aan lui en naderhand ontuchtig levcii overgaven; zij begaf zich, nu drie jaren geleden, naar Holland terug met hare beide kin deren, toen 2 en 5 jaar oud, welk laatste door haar echtgenoot, tijdens een kort verblijf te Breda, werd ontvoerd en naar Afrika medegenomen. De ongelukkige moeder beproefde alles om het kind terug te bekomen en diende ook lot dat einde een request bij Z. Exc. den minister van builenl. zaken in, welke haar niet alleen gehoor verleende, maar zijne hulp zooveel moge lijk loezeide, en haar uitzigt op de verlossing van haar kind opende. De inwoners van Wellington, waaronder zij vele vrienden telt, waren inliis- schen ook niet werkeloos gebleven. Zij hadden weten te bewerken, dat de overheid zich de zaak aantrok en het kind opeischte. Een vroeger lid der wederdoopp^ diende tot gids in hun huis, waarheen de magistraat, van po litiedienaren vergezeld, zich begaf, en alwaar men het kind vond in eene soort van bergplaats, in eene vleeschlon, waarvan de opening tegen den muur geplaatst was. liet kind weende van blijdschap by zijne bevrijding. Wel trachtten de wederdoopers zich daartegen te verzetten, doch 'dit baatte niet. liet meisje werd in de armen van een politiedienaar onder het gejuich van alle ingezetenen van Wellington naar een aldaar wonenden predikant gebragt, alwaar hel voorloopig verzorgd zal worden en vervolgens met de eerste gelegenheid naar hier worden overgebragt. Het meisje moet aan handen en voeten gebonden zijn geweest. De vreugde over hare bevrijding is algemeen. Twee leiders der secte bevinden zich in de gevangenis, 's GRAVENHAGE11 September. Aan den heer J. 1. van Doorninck is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als procureur bij de arrond.-regtbank te Deventer. Z. M. heeft den luit. ter zee 1° kl. jhr. N. A. llolmbcrg de Beckfclt benoemd tot adjudant van Z. K. IJ. prins Hendrik der Nederlanden, j Nadat gisteren morgen de werkzaamheden der sectiën van hét inter nationaal statistische congres waren afgeloopen, is ten 1 ure weder eene algemeeue vergadering der leden in de groote Ridderzaal, onder voorzitting van den heer mr. Fockminister van binnenl. zakengehoudenwaarin ook door de rapporteurs der sectiën hunne verslagen zijn uitgebragt en over derzelvcr conclusiën beraadslaagd is. De heer Engel (I'ruissen) bragt een uitgewerkt rapport uit van de beraadslagingen in de l<le sectie over de vraag of de statistiek moet geacht worden te zijn eene wetenschap of kunst. De meening der sectie was, ontwikkelde hij, dat dit bij beraadslaging of stem ming niet was uit te maken; het voorwerp en de grenzen, zelfs de stelling dier wetenschap tegenover andere wetenschappen moest overgelaten worden aan het vrije onderzoek van hen die er zich mede bezig houden. Deze conclusie vond wel bestrijding, maar werd echter aangenomen. Voorts wer den onderscheidene wenschcn, in de afdeeling uitgesproken, nader geformu leerd. Door den lieer Rollin werd, namens de 2ie, sectie rapport uitgebragt nopens de instellingen in de doode hand, De spreker deed het belang uit komen om met de meeste omzig ligheid te werk te gaanwilde men ten deze met zekerheid eene officiële statistiek kunnen leveren, zonder schromelijke verwarring te veroorzaken en daarbij te krenken de gevoeligheid van be stuurders van verschillende instellingen, terwijl men intusschen niet vol doende gewaarborgd was tegen misbruiken. Men moest in deze niet le ver gaan en zich le vreden stellen met de openbare instellingenen daarbij gebruik maken van kadastrale gegevens, want omtrent de vermomde instel lingen van de doode hand kon men toch nooit tot eenige zekerheid gera ken. De door den heer Rollin voorgestelde conclusie vond mede bestrijding, vooral van wege den heer llugeiipoth. De uitslag der discussiën was dat aangenomen werd eene nader door den heer Pascal Duprat (Frankrijk) voorgestelde conclusie, dat het congres, van hoog aanbelang achtende den tegenwoordigen toestand van de doode hand in Europa te kennen, de re geringen uitnoodigl daaromtrent zooveel mogelijk de statistieke opgaven te verzamelen en langs zoodanigen weg als zij dienstig achten. Daarna bragt de lieer Yvcrncs rapport uit over de gralis-admissiëu bij procedures, het welk werd aangenomen. Heden worden de werkzaamheden voortgezet.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 5