LEÏD8CHE COURANT. J 809. ZATERDAG 11 SEPTEMBER. 14!. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dadelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Hét verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.iedere regel ineer 25 cents. LEYDEN, 10 September. Op een door bet ministerie van koloniën openbaar gemaakten staat van nalatenschappenafkomstig van militairen behoord hebbende lot de landmagt in Ned. lndiëwaarvan de saldo's door de regthebbenden bij het dep. van koloniën behooren te worden ingevorderd, komen voor de nalatenschappen van: A. Beltman, ad ƒ3.90, F. J. Colla. ad 4.75, J. W. 0. van Domme len, ad ƒ0.70, T. J. Griblingad ƒ4.85, W. F. Hoop, ad ƒ4.40, W. B. Licht, ad ƒ3.31, B. A. W. Mulder, ad ƒ4.52, J. Steenbeker, ad ƒ4.92, J. P. II. Stook, ad ƒ2.36. P. Schild, ad ƒ3.29%, J, Sclier, ad ƒ3.69, P. Schrc- gel, ad ƒ4.J. H. Zweegmanad ƒ3.- allen gehoortig van Leyden, en die van P. J. Luksenburg, geboortig van Leyderdorp, ad 4.31J. Spruyt, geb. van Hazerswoudead ƒ0.10, M. Matlhijsgeb. van Aarlandervecn, ad ƒ4.45, G. ttuvekamp, geb. van Voorscholen, ad ƒ2.85, P. van Spronssen, geb. van Wassenaar, ad ƒ3.40. Naar men verneemt heeft de Tomologische vereeniging te Boskoop op de internationale tentoonstelling te Hamburg op 16 inzendingen bekroonin- geu verkregen. Het plan. onmiddellijk na den dood van mr. Jacob van Lennep door eenige zijner vereerders opgevat, om door de oprigting van een monument op het kerkhof te Oosterbeek de plaats aan Ie wijzen waar zijn stoffelijk overschot rust. is eergisteren tot uitvoering gekomen. De commissie, die in deze zaak werkzaam was geweest, en eenige genoodigden verzamelden zich ter plaatse waar van Lennep den laatsten adem bad uitgeblazenalwaar zij door mevr. Hartsen van Lennep, namens mevr. de wed. van Lennep, werden ontvangen. Diep waren allen, door de veelbeteekenende uitnoodi- ging om zich daar te verzamelen, getroffen geweest, en van dit aandoenlijk vereenigingspunt begaf men zich naar liet kerkhof. Voor het monument geschaard, dat met een rouwkleed bedekt, maar dank zij de zorgen van den nestor der vaderlandsche dichters, den grijzen van 'sGravenweertmet eene menigte heerlijke bloemen was omgeven, nam jhr. D. Bicker, adjudant des konings en door Z. M. afgevaardigd, om I1D. te vertegenwoordigen, ten blijke van hulde aan de nagedachtenis van den oveiledeec en van belang stelling in de N'ederlandsche letterkunde, het woord en kweet zich van zijne vereerende zending. De heer Six voorzitteropende daarop de plegtigheid met eene uitmuntende toespraak, waarna door den secretaris een kort ver slag van de geschiedenis der oprigting werd gegeven, en ten slotte het mo nument aan de familie werd aangeboden. De heer mr. David J. C. van Lennep, oudste zoon van den overledene, was de welsprekende tolk der familie, dankte met diep gevoel voor de belangstelling, door den koning op zoo hoog gewaardeerde wijze beloond, en allen, die zamengewerkt hadden tot de oprigting van het monument, hetwelk hij als nu, name s de familie, aanvaardde. Het monument, van pyramidaleu vorm, boven afgerond, is 2% el hoog en van donker blaauw marmer. In eendiep uitgehouwen halfrond prijkt de buste des dichters in wit marmer. Daaronder een zwaan met uit gespreide vleugelen, mede van wit marmer. Op het voetstuk is de naam gebeiteld. Ter wederzijde is het monument met toepasselijke zinnebeelden versierd. Op de achterzijde staan de dagteekeningen van geboorte en over lijden. Deskundigen roemen zoowel het indrukwekkend ontwerp, als de meesterlijke artistieke uitvoering van den heer Stracké. De commissie was zamengesteld uit de heeren: jhr. J. P. Six, voorzitter; Cli. Rochussen, vice-voorzittermr. J. II. Burlage, penningmeester; A. J. de Buil, secretaris; J. A. Alberdingk Thijm,-L. M. Beels van Heemstede, II. Binger, mr. A. Brugmans, W. J. Hofdijk, W. Marten Westerman. De vergadering der Vereeniging lot bevordering van fabrieks- en liand- werksnijverheid in Nederland, te Amsterdam gehouden, werd eergisteren geopend met eene rede van den voorzitter, mr. I). J. baron Mackay, waarin hij o. a. wees op hetgeen van regeringswege in het belang der nijverheid was verrigt; op het groote belang eencr stoomvaart op Java en op Amerika, alsmede om partij te trekken van de opening van het Suez-kanaal. Voorts besprak hij de Amslerdamsche tentoonstelling en bragt lof toe aan den heer van den Wall Bake, den ontwerper dezer tentoonstelling. De beantwoording der vraag, of die tentoonstelling aan haar doel zal beantwoorden, hing z. i. bij iedcren beoordeclaar af van hetgeen deze zich als doel voorstelt. Het doel van het hoofdbestuur was alleen geweest eene verzameling van voor werpen op het gebied der huishouding en van het bedrijf van den werkman. Denkt men nu dal dit doel niet is bereikt, dan geve men eene lijst van voorwerpen, die men er te vergeefs zoekt en die er toch moesten zijn. De tentoonstelling was slechts eene bijdrage tot de oplossing van een groot probleem, waarmede de wetenschap zich tegenwoordig bezig houdt. Zjj kon geen einde maken aan de twistvragenmaar zij strekte om den arbeider te loonen dat zijne belangen niet worden verwaarloosd, en dat er velen zijn, die het zich tot eene eer stellen hem de hand te bieden tot verbetering van zijn lot. Blijkens het uitgebragt verslag telt de Vereeniging thans 3 eere-leden 693 gewone en 26 buitengewone leden. Bij de behandeling der punten van beschrijving werd het voorstel van de afd. 'sGravenhage aangenomen, betrekkelijk het onderzoek naar de herzie ning van de Indische tarieven. De rapporten der afdeelingen zullen aan het hoofdbestuur moeten worden opgezonden vóór 1 Mei e. k. Het voorstel- Utrecht betrekkelijk de herziening van het internationaal telegraaf-verkeer en uniform-briefport werd door de vergadering in tweeën gesplitst, waarna het eerste gedeelte naar het hoofdbestuur werd gerenvoyeerd om hieromtrent een onderzoek in te stellenterwijl het tweede gedeelte onveranderd werd aangenomen. Volgens dit besluit, zal een adres aan de regering worden gerigt, waarin de invoering van een uniform vijf cents brievenport en eene gedwongen frankcring wordt verzocht. Tot hoofdbestuurders werden gekozen, in de plaats van de aftredende heeren Mouton, van Zeggelen en Enthoven, de heeren Mouton (herkozen), de Brauw Jr. en Nijhoff. Bij de voortzetting der beraadslagingen op gisteren werd behandeld een voorstel van de afd. Zwolle, ter zake van het ambacht-onderwijs, en wel om eene commissie te benoemen en in de gelegenheid te stellen om eenige daartoe in aanmerking komende inrigtingen in het buitenland te gaan be- zigtigen en te bestudeeren. Na langdurige beraadslagingen werd echter ten aanzien van dat punt besloten eene enquête omtrent bedoeld onderwijs bij de tweede kamer aan te vragen. Ingevolge de vraag van het hoofdbestuur, door welke middelen de vereeniging hel lot stand komen eener scheepsge- meenschap tusschen Amerika en eene der Nederl. havens zou kunnen bevor deren, werd besloten hel hoofdbestuur uit te noodigen de zaak te bevorde ren door zich in betrekking te stellen met andere personen of vereenigingen, ten einde zoodoende de zamenslelling eener gemengde commissie in de liand te werken. Een voorstel van het hoofdbestuur tot instelling van een onder zoek om faillissementen te voorkomen, en de vraag of het al of niet strij dig is met bet algemeen belang dat gemeentebesturen als fabriekanten op treden, en, jtooals bij de exploitatie van gasfabrieken, in concurrentie ko men met de# particuliere nijverheidwerd ter nadere overweging aan de afdeelingen verzonden. Door den afgevaardigde uit Utrecht werd voorge steldin verband met het reeds genomen besluit omtrent het briefport, aan de regering de vaststelling vau een porto van 2'/2 ct. te vragen voor brie ven bestemd binnen het rayon der gemeente van afzending. Dit werd aangenomen. 1 Aan de vergadering werd medegedeeld dat het hoofdbestuur het eere-lid- maatschap heeft aangeboden aan Z. K. II. prins Hendrik, waaraan zij hare goedkeuring verleende. Daarna werd besloten, het ecrelidmaatschap te dezer zake ook aan te bieden aan de ministers van binnen], zaken en financiën, aan de commissarissen des konings in Zuidholland en Zeeland, alsook aan andere commissarissen des konings, cereledcn der pommissie, en voorts aan den burgemeester Van Amsterdam. Aan het hoofdbestuur werd overgelaten het bepalen van de plaats waar de volgende vergadering zal worden gehouden. Uit eene mededeeling van het hoofdbestuur bleek, dat de ten toonstelling tot 2 September bezocht is geworden door ruim 17,000 arbeiders, en dat aan de slaapinrigtingen voor de bezoekers hijzonder veel lof wordt toege kend door vreemdelingen. -— Te Amsterdam is dezer dagen, krachtens bevel der regtbank aldaar, een persoon gevangen genomen, verdacht van, nu 5 jaren geleden, moed willig brand te hebben gesticht in een onbewoond gebouw buiten de Wil lemspoort, nabij de Westerbegraafplaats alhier. De toen te dier zake geno men informatiën leverden geen genoegzamen grond op om hem te dier zake verder te vervolgen. Sedert schijnen er verklaringen omtrent die misdaad aan het licht gekomen te zijn, welke men toen niet kende en daardoor is de instructie weder geopend en de verdachte aangehouden. Gisteren nacht is ter genoemde plaatse een hevige brand uitgebarsten in

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1