De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor vcrleenen. --De receptie, eergisteren avond ten huize van den minister van buitenl. zaken gehouden, was bij uitstek luisterrijk. De ministers des komngs met hunne dames, het corps diplomatique met zijne, de hofhouding Hunner Majesteiten en des prinsen van Oranje, vele leden der slateu-generaal, oud- ministers. generaals en admiraals, kortom de in verschillende opzigten aan zienlijken der residentie hadden er zich vereenigd om de gedelegeerden van liet statistiek congres te verwelkomen. Deze waren er nagenoeg allen met hunne dames, en men verdrong zich om kennis met hen te maken. Gisteren avond had, ter cere van het internationaal statistisch congres, eene luisterrijke illuminatie in het Bosch plaats. Van het begin tot het einde was het fraai met lampions verlicht, maar vooral blonken uit de mu ziektempels. de lanen die naar de soeieteitstent geleiden, de vijvers, en inzonderheid een kolossaal gelegenheidsstuk, opgerigt in den groolen vijver, prijkende met gepaste opschriften. Zoowel de verlichting langs als op de vijvers bragt het heerlijkst effect te weeg. Bij den toegang zag men de nationale vlaggen. Tegenover de soeieteitstent was een groot transparant aangebragt, waar de namen van voorname statistici, als 't ware de grond leggers dezer wetenschap, schitterend uitkwamen. Op onderscheidene plaat sen in het Bosch werd muziek uitgevoerd als in een muziektempel op het einde van de Koninginnelaandoor het muziekcorps der schutterijbij de soeieteitstent door Dunkler's kapel, aan het Paveljoen door het muziekcorps der huzaren en op de Zwitsersehe brug door de muziek der jagers. Door die corpsen werden o. a. de onderscheiden volksliederen uitgevoerd, die met luide toejuichingen werden begroet. Nu en dan werd op sommige punten Bengaalsch vuur ontstoken, terwijl van den top van het kolossale stuk, in hel midden van den grooten vijver geplaatst, nu en dan eenig vuurwerk, vuurpijlen en bouquetlen, afgestoken werd. Een en ander werd door het fraaiste weder, een uitgezochlen zomeravond, begunstigd, hetgeen niet wei nig bijdroeg lot opluistering van dit feest. Onderscheiden leden van het koninklijk gezin hebben, in rijtuigen gezeten, deze schitterende verlichting in oogenschonw genomen. Duizenden en duizenden, uit deze stad en van elders, waren in het Bosch vereenigd; ondanks de buitengewone drukte, die bij het feest heerschic, is alles in de beste orde afgeloopen. Gisteren zijn in de sectien van het statistiek congres de werkzaam heden voortgezet. Eerste sectie (Theorie der statistiek en hare toepassing). Deze sectie heeft zich bezig gehouden met het bespreken van de voordeelen der graphi- sche methode. Daaromtrent is liet volgende besluit genomen: Hel congres, overwegende dat de graphischc methode zeer geschikt is voor het aantce- kenen en voor de algemeenmaking der statistieke wetenschappen, drukt den wenscli uit dat de officiële statistieke stukken vergezeld gaan van kaarten en programmen. Aangenomen werd een voorstel van den heer Engel, ten einde den wensch uit te drukken dat men zich op het aanslaand congres zal verstaan over de beleekenis der leekens, waarvan men zich op de statistieke kaarten zal bedienen. Daarna kwam in behandeling het vraag punt der doodgeborenen, waaromtrent de afgevaardigden inlichtingen gaven ten opzigle van den slaat van zaken in hunne respectieve landen. Een en ander gaf aanleiding tot het besluit de regeringen van de landen, beheerd wordende uit het oogpunt der verklaring van de akte van den burgerlijken stand, zooals die door den C. Nap. is geschied, uit te noodigen maatregelen te nemen geschikt 0111 het aantal kinderen te doen kennen die levend geboren ter wereld komen en die. levend geboren, voor de aangifte overlijden. Ook werd aangenomen een voorstel strekkende dat de doodge borenen in de registers zullen worden ingeschreven, zonder bij de bereke ningen van den loop der bevolking in aanmerking te komen. Van het taalkundig congres te Leuven waren per telegraaf de wenschen ontvangen voor het welslagen van het congres. Tweede sectie (Gereglelijke statistiek). De beraadslagingen zijn voortge zet over het voorstel om ten aanzien van instellingen van de doode hand de regeringen uit te noodigen. als eene zaak van dringend aanbelang, op gaven te verzamelen in het belang der statistiek. De uilslag der beraad slagingen was dat, met wijziging der formule van de conclusie van het rapport van den heer Ilugenpothen met weglating der woorden "dringende noodzakelijkheid." werd besloten aan de regeringen den wensch kenbaar te maken, als van groot nut. dat zij opgaven verzamelen van de wetgevingen op de doode hand en van haren tegenwoordigen staat. Vervolgens kwam weder in behandeling de zaak der kostelooze procedure, en werden de vra gen vastgesteld, waarvan aan de verschillende regeringen de beantwoording zou worden verzocht, ten dienste van de statistiek der gratis-admissiën. Daarna werden aan het oordeel der sectie onderworpen de faillissementen en bankbreuken. Na uitvoerige discussie sprak de sectie den wensch uit: 1°. te kennen het aantal faillissementen, ontdaan van alle beoordeeling; 2". de vonnissen als punt van statistiek op te nemen; 3°. den duur der pro cessen over faillissementen te kennen4". de waarde te weten van het actief en passies. Derde sectie (Financiën). Daarin liepen de beraadslagingen over het vraag stuk betreffende liet nationaal vermogen, en wel over de conclusie dat het congres den wensche uite, dat op het programma der volgende zitting een ontwerp voorkome tot oplossing der vraag, welke grondslagen moeten wor den aangenomen om te komen tot een zoo naauwkeurig mogelijke statistiek van het inkomen der natie, en welke is de beste methode om een dubbel gebruik van cijfers en andere omstandigheden te vermijden. Na de mede- deelingen van verschillende leden werd door velen erkend dat het een der ingewikkeldste vraagstukken was, met juistheid tot de ware kennis van het nationaal, vermogen te geraken. De heer_Vrolik werd aangewezen om be treffende deze zaak het rapport voor het volgende congres in gereedheid te brengen. Vierde sectie (Handel en visscherij). Alvorens over te gaan tot de be handeling van het rapport en voorstel van den heer Buys, deelde de heer Wischnakoff (Rusland) belangrijke bijzonderheden mede over de visscherijen in Rusland, omstreeks 100 millioen fr. vertegenwoordigende; in verband daarmede werd besproken de beste wijze, waarop eene internationale statis tiek zou kunnen worden vervaardigd. Het formuleren van een voorstel, bepaaldelijk wat betreft de rivier- en kustvisscherijwerd opgedragen aan de hh. Maas, Buys, van Beeck Vollenhoven en Wischnakoff. De conclusie betreffende de zeevisscherij"dat het congres tot de gouvernementen de aanbeveling rigte om in hunne rapporten zooveel mogelijk mede te deelen wat tot bevordering kan strekken eener behoorlijke statistiekwelke b. v. zou kunnen worden verdeeld in onderscheidene rubrieken, als kapitaal, productie, handel en wetgeving" gaf weinig of geen aanleiding tot opmer king. De inmiddels door bovengenoemde heeren geformuleerde vraagpunten voor de statistiek der rivier- en kustvisscherij werden met overgroote meer derheid aangenomen. Vijfde sectie (koloniale statistiek). Eerst werd behandeld en aangeno men eene door prof. Veth ontworpen gewijzigde redactie van de vroeger voorgestelde resolutiën ten opzigte van de statistieke opnemingen in de koloniën en de daaraan door inlanders Ie verleenen medewerking. Voorts werd er eene langdurige gedachtenwisseling gehouden over de mogelijkheid der invoering van registers van den burgerlijken stand op Java. Die moge lijkheid werd weinig in twijfel getrokken. Daarna werd besproken de aard der volksverhuizingen in onze overzeesche bezittingen. Prof. Veth leverde vervolgens eene bijdrage, de strekking hebbende om vaste graden aan te wijzen ter bepaling van de meerdere of mindere waarschijnlijkheid van ko loniale cijfers; die cijfers meende hij onder vier graden te kunnen rang schikken. De heer Bleeker droeg eene statistieke mededeeling voor omtrent de toeneming der bevolking op Java, in vergelijking met den aanwas der bevolking in de Europesclic staten. Blijkens die mededeeling neemt bijkans in geen Europeschen staat de bevolking zoo sterk toe als op Java. De lieer A. II. van der Gon Nclscher deed ten slotte uitvoerige mededeelingen om trent de gevolgen van de afschaffing der slavernij in de verschillende kolo niën. welke mededeelingen tot eene levendige discussie aanleiding gaven. De werkzaamheden dezer sectie waren hiermede geëindigd. BUITKNL\M)SCN!: HKMGTK.Y BELGIË. Tot voorzitter van hét Nederl. taal- en letterkundig congres, dat te Leu ven wordt gehouden, is gekozen de heer 11. Conscience. Hel hoofd van liet stedelijk bestuur van Leuven is tot eere-voorzittcr benoemd, en de Neder- landscltt en Belgische ministers van binnenlandsche zaken zijn tot eere-Iedcn gekozen. In de eerste sectie heeft de lieer Heringa over de verdiensten van den Gentschen dichter van Zeveeote gesprokenen de oprigting van een standbeeld voor dien dichter voorgesteld. I11 de tweede sectie heeft de lieer Noordziek mededeeling gedaan omtrent de hem opgedragen openbaarmaking van (ie jaarboeken der Nederl. staten-generaal van 1815-30. I11 de derde sectie gaf aanleiding tot belangrijke beraadslagingen een voorstel tot bevordering der dramatische letterkunde van den Nederlandschen taaltak en tot opbeu ring van het Nederlandsch tooneel. Er is voorgesteld een afzonderlijk co mité voor dat doel op te rigten. ENGE L A X Ik. LONDEN 8 September. Ook hier heerschte gisteren aan de beurs eene beweging, zooals men die sedert 1866 niet had gezien. De talrijke telegrammen uit Parijs, die de daling der koersen aldaar te kennen geven, deden gelooven dat de on"e- steldheid des keizers van eenen ernstigen aard was. Builen de beurs toonde men zich minder ongerust. De kardinaal Gullen, het hoofd der katholieke kerk in Ierland, heeft verordend dat er in de kerken van Dublin gedurende drie dagen dankgebe den zullen worden opgezonden voor de opheffing der Iersehe staatskerk, of. gelijk de prelaat het noemt: «voor het besluit des parlemenls, hetwelk een einde aan het overwigt der protestantsche kerk maakt. Te Antrim, in het noorden van Ierland, is een nieuw gebouw voorde vergaderingen der leden van het Oranje-verbond geopendeenige leiders van de protestantsche partij in Ierland hebben bij die plegtigheid het woord ge- voerden getuigenis afgelegd van hel voornemen om de zaak van het pro- testanlismus in Ierland staande te houden, ook 1111 haar de ondersteuning der regering ontvalt. Volgens berigten uit New-York heeft de minister van buitenl. zaken, in eene bijeenkomst met verscheiden buitenlandsche gezantenmededeelingen gedaan, waaruit bleek van het voornemen der regering om vóór de bijeen komst van het congres aan de opstandelingen op Cuba de regten eener oor logvoerende natie toe te kennen, hetgeen de Spaansche gezant eenigen tijd had tegengehouden met kennisgeving dat Spanje in dat geval op grond van liet traetaat van 1795 het regt van visitatie op de Amerikaansche schepen zou uitoefenen, alsmede dat het zich, in het waarschijnlijke geval van oor log, door de Parijsclie conventie niet van de uitgifte van kaperbrieven zou laten weèrhonden. De minister van oorlog, de lieer Rawlins, is overleden. F $6 A Ei ES IJ !i. PARIJS, 8 September. De rede. door prins Napoleon in den senaat uitgesprokenis afzonder lijk verkrijgbaar gesteld. Niet minder dan 100.000 exemplaren zijn er van gedrukt. De heer Victor Considérant, oud-volksvertegenwoordiger in de consti tuerende en de wetgevende vergaderingen, is, ten gevolge van de amnestie, alhier teruggekeerd.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2