BUITKiNL UMDSCIIK \iKMGTKN de D. C. het volgende: Nu 5 jaren geleden gaven zich voor de burgeravond school aan twee aspiranten, een van 29- en een van 30-jarigen leeftijd. Eerst ver moedde de directeur eene vergissing, maar het bleek dat de opgaven juist waren. Beiden bcbben zich getroost onder knapen van 12 tot 10 jaren het onderwijs te genieten; twee jaren lang waren zij ijverige leerlingen. Na verloop van dien tijd werd de een opzigler aan de kogelgieterijde andere is Schilperoort. liet muziekcorps der dd. schutterij te Dordrecht heeft bij den grooten feestwedslrijd van muziekcorpsen der gardes-civiquesgardes-nalionales, weerbaarheids-corpsen, sapeurs-pompiersenz. van België en het buiten land. uitgeschreven door het gemeentebestuur van Saint-Josse-ten-Noode. en op 5 September in den Botanischen tuin te Brussel gehoudendrie eerste prijzen behaald, waaronder de gouden medaille van verdienste. Te Groningen is eergisteren het nieuwe gebouw voor de rijks hoogere burgerschool op pleglige wijze ingewijd, welke plegligheid door een tal van belangstellenden werd bijgewoond. Volgens berigt uit Batavia van 20 Augustus zijn aldaar aangekomen de volgende schepen: Aegidia Pauline, kapt. P. P. Hoogland; Hollandia, II. Nieuwenhuys; Jacoba <J- Christina D. Gaaf; Onrust, D. L. J. Weissen- bruch; Pier Gebroeders C. van der Zee; Henrietta AdrianaA. F. Schuchard; A. M. E. Mitchill. 's GRAVENHAGE, 8 September. Z. M. beeft vergunning verleend aan A. II. Wijking, te Amsterdam, tot het dragen, der versierselen van ridder der orde van den II. Gregoritts den Groote, hem door Paus Pius IX geschonken. Aan den eervol ontslagen referendaris bij het dep. van marine J. Z. Burnet is een pensioen verleend ten bedrage van 1956. Z. M. heeft goedgevonden den paardenarts le kl. A. F. van Ghcrt, van bet 4d<" reg. huzarenop pensioen te stellen. De luit. ter zee 2,Je kl. II. II. Bowles en de officier van gezondheid 2,le kl. W. F. Meyboom, uil 0. I. teruggekeerd zijn op non-activiteit gesteld. Het prov. geregtshof in Zuidholland, kamer van strafzaken, heeft, bij arrest van heden, uitspraak gedaan in de zaak van M. B. van der Velden, die Donderdag jl. voor dat hof te regt stond, en waarvan toen mededee- ling werd gedaan. Het hof heeft hem schuldig verklaard aan moedvvilligen doodslag, en onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroor deeld lot eene correctionele gevangenisstraf voor den tijd van drie jaren. Gisteren zijn door de leden van het statistisch congres de werkzaam heden in de sectiën aangevangen of voortgezet. Eerste sectie. (Theorie der statistiek en toepassing van statistieke ge gevens.) Omtrent hel resumé der beschouwing van den heer Vissering aangaande den aard der statistiekof zij bloot is kunst of wetenschaphare grenzen en doeleinden, is, na langdurige beschouwingen, besloten dat die quaeslie niet voor bepaalde beslissing vatbaar is, noch door een congres, noch door par ticulieren, noch door geleerden. Mede is verworpen een voorstel van den heer Vissering lot behoud althans eener historische cn mathematische school van statistiek. Eene andere voorgestelde resolutie van den heer Baumhauer, dat het congres van oordeel is dat de statistieke inlichtingen en documenten dienstig zijn zoowel voor de wetenschap als voor de administratie is, als zoodanig, vervallen, terwijl n°. 2, houdende uitnoodiging aan de gouverne menten om bij de vervaardiging van modellen of tableaux van statistiek in ernstige overweging te nemen zoowel de belangen der administratie als die der maatschappij en der wetenschap, wat de hoofdgedachte betreft, is aan genomen na in de bewoordingen eenigzins verduidelijkt le zijn. Nog is in deze afdeeling aangenomen een voorstel van den heer Legoyt, gedelegeerde van Frankrijk, houdende iu substantie dat daar. waar geene bureaux van statistiek beslaangeene statistische enquêtes zullen ingesteld worden dan door het bureau van bet congres, evenwel onder medewerking van de belanghebbenden; terwijl dit voorstel nog in zóóver door den beer Lemenold uil Rusland is uitgebieid, dat ook daar waar wèl statistieke bu reaux gevestigd zijn, de tusschenkonist van het congres-bureau zal worden ingeroepenevenzeer met raadpleging der belanghebbenden. De volgende besluiten zijn genomen en zullen aan de goedkeuring van bet congres onderworpen worden: a.Het congres is van oordeel dat de regeringen bij het opmaken van statistische modellen of tabellenworden uilgenoodigd in ernstige overweging te nemen zoowel de belangen en de behoeften van het bestuur als die van de maatschappij en der wetenschap. b. Het congres, overwegende dat tot het constateren van de feiten de juistheid en volledigheid der statistieke gegevens, het voorbereidend werk van ambtenaren van de gemeente- en provinciale besturen, van het uiterst belang is, is van oordeel dat de regeringen zich vooral moeten verzekeren van de bekwaamheid en den ijver dier ambtenaren en bedacht te zijn op de middelen, ten einde een regtstreekschen en blijvenden band aan te knoopen tusschen die ambtenaren en het hoofdbestuur of bet hoofdbestuur der statistiek. Een voorstel van een der gedelegeerden om de statistiek als leervak op de scholen van de verschillende klassen op te nemenwerd aangenomen. c. liet congres, overwegende dat het van gewigt is, dat de statistieke bescheiden duidelijk en juist zijn, is van oordeel, dat in de wetgeving een helder begrip worde gegeven van de administratieve voorschriften, modellen cn staten enz. betreffende de statistiek. d. Het congres spreekt den wensch uit,,om in de statistieke bescheiden de berekening der elementen percentsgewijze op te nemenmet vrijlating van de wijze der berekening hiervan. e. liet congres spreekt den wensch uit, dat in elke geboorte-acte aange duid worde de ouderdom van de moeder en den wettigen vader van hel kinden dat men deze gegevens verzamele in geboorte-statenmet onder scheiding der gehuwde vrouwen van de ongehuwde moeders. In de tweede sectie (statistiek van burgerlijk cn handelsregt) liepen de beraadslagingen over verschillende vraagpunten in verband lot de kostelooze procedure. Vele leden namen daaraan deel. Daarna had eene belangrijke discussie plaats over de instellingen van de doode hand. In de derde sectie (financiën) werd behandeld de kadastrale statistiek en bet nationaal vermogen. De beraadslagingen in de vierde sectie (visscherij en handel) waren dien dag gewijd aan den handel, zullende de visscherij in eene volgende bijeen komst worden besproken. De discussiën werden door den heer Verkerk Pislorius in een vijftal voorstellen zamengetrokkendie door de leden wer den goedgekeurd. In de vijlde sectie (koloniale statistiek) stelde de heer van Hogendor|> voor, daar het bureau uitsluitend bestond uit personen van e'e'ne rigting, alsnog tot lid daarvan te benoemen iemand van eene andere rigting. niet name den heer Baud. Men had daartegen geen bezwaar en de heer Baud werd nog tot viee-voorzitter der sectie benoemd. In behandeling kwam het nut der statistiek voor de Ilindoesche en Muzelmansche bevolking; de sta tistieke opneming op Java; de noodzakelijkheid dat de statistieke opnemin gen plaats hebben onder leiding van Europeanen met medewerking van een infandsch personeel; en de werkzaamheden van de dessa-schrijvers. Z. K. II. de prins van Oranje, eere-voorzittcr van het congres, heeft gis teren middag ten 1 ure de gedelegeerden in een bijzonder gehoor ontvangen. Des namiddags hebben de gedelegeerden zich vereenigd aan een diner bij den minister van binncnlandsche zaken. Des avonds hebben zij aan de gewone receptie bij den minister van buitenl. zaken deel genomen. BELGIE. liet elfde Nederl. taal- en letterkundig congres is thans le Leuven ge opend. De leden zijn op pleglige wijze aan het station van den spoorweg ontvangen en door den beer van der Auwera, voorzitter van het congres, verwelkomd. Zijne toespraak werd beantwoord door dr. Groshans, uit Rot terdam. Voorafgegaan door muziek begaven zij zich en corps naar het stadhuis, alwaar het gemeentebestuur vergaderd was om de congresleden te ontvangen. De burgemeester beetle hen op nieuw welkom binnen Leu- ven's veste, waarop dr. de Jager, uit Rotterdam, het woord nam, den bur gemeester dank zeide voor zijnen hartelijken welkomstgroeten buide bragtaan de stad ^Leuven voor de welwillende ontvangst. Na hem bedankte de lieer Henri Cfinscience mede het stadsbestuur voor het luisterrijk onthaaldat den leden te beurt viel. Aan de onderscheidene toespraken viel eene algemeeiic toejuiching ten deel. Terwijl de eerewijn werd geschonkenhieven de leden nog eenige oogenblikken op het stadhuis bij elkander. E NT G E Ij A Ti LONDEN, 7 September. Onder de grieven, in Ierland tegen de regering opgeworpen, komt thans ook voor dat zij voorbedachlelijk den leren belet tabak te plan ten, niettegenstaande de grond daartoe uitmuntend geschikt is. leder, die meer dan een pond van die plant teeltheeft, krachtens eene wet, die in 1831 werd uitgevaardigd, eene boete van 100 te betalen De invoer vau tabak stijgt ieder jaar tot ongeveer twee millioen pond en men acht het dus hoogst onbillijk, dat de wet, waarbij de teelt verboden is, nog wordt gehandhaafd. Ruim 200 afgevaardigden van 1063 genootschappen van handwerkslie den, welke te zamen 108,571 leden tellen, zijn den 16Je" Aug. uit alle deelen der Unie te Philadelphia zamengekomen om vragen rakende liet welzijn der van handenarbeid levende volksklassen te bespreken. Den 20lcn bad het congres zich nog niet kunnen verstaan over de vast te stellen ver klaring van beginselen; inlusschen besloot bet, zich tegen de immigratie van Chinesche arbeiders en voor de aanmoediging van handen-arbeid van vrouwen te verklaren. FRANHKIJH. PARIJS, 7 September. Aan de officiële berigten omtrent de ziekte des keizerswaardoor aan die ziekte een zeer onbeduidend karakter wordt toegeschreven, wordt geen volkomen vertrouwen geschonken. De beurs blijft dientengevolge in zeer gedrukte stemming. De Reveil behelst den volgenden brief van Ledru Rollin: Reglens,,ja. kan ik vrij in Frankrijk terugkeeren. Maar tusschen bet regt en het feit is er neg altijd dezelfde afgrond. Feitelijk, en ik kan u de echtheid van dit berigt waarborgen, werd, zoodra de amnestie geteekend was, in de havens bevel gegeven mij te arresteren, als ik er voet aan wal zette. Ik zou in verzekerde bewaring blijven tótdat men mijne beweerde mede- pligtigen van Cayenne zou hebben laten komenom ze met mij te confron teren. Ik zou niet ligt hebben kunnen besluiten, mij aan de keizerlijke justitie te onderwerpen. Intnsschen zou ik niet geaarzeld hebben, i dien bier van eene gewone detentie sprake ware geweest. Maar gij weet, helaas! hoeveel tijd er noodig is om naar Cayenne te gaan en terug te keeren, vooral als er weinig goede wil is. Dat is eene zaak, waarmede maanden en maan den heengaan. En ik erkendat het vooruitzigtdoor allen als zeker ge steld, om als het ware eindeloos tusschen vier muren opgesloten te worden, weinig aanlokkelijks voor mij had. Maar vooral wensch ik het verschil tusschen de theorie en de praktijk, tusschen het regt cn bet geweld goed le doen uitkomenopdat men niet in den waan verkeeredat hel alleen van mij afhangt, om naar Frankrijk terug te komen, en dat ik niet wil. De koningin Christina, de moeder van de voormalige koningin Isabella, heeft zich naar Vichy begeven. Men zegt, dat zij pogingen wil aanwenden, om Prim, op wien zij vroeger grooten invloed uitoefende, weder voor de zaak barer dochter te winnen.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2