BINNËNLANDSCHE BERIGTEN. De Coin nut verschijnt dagelijks. Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50; met het Verslat/ der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.83. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdvertenLien is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. LEYDEN, 8 September. Bij kon. besluit van 6 Sept. jl. is tot 2llon luilenant a la suite bij de dienstd. schutterij alhier benoemd J. P. Hyginus van Wensen, thans schutter. Heden had in de Gehoorzaal de openbare bevordering en prijsuitdeeling aan de leerlingen der hoogere burgerschool plaats. Na een kort verslag over den toestand van het middelbaar onderwijs in het algemeen en dien der hier gevestigde burgerschool in het bijzonder, werd door den directeur medegedeelddal aan de overgangs-examens van 6 tot 10 Jnlij werd deelgenomen door het volgende aantal leerlingen: Van de le tot de 2e kl. 15 leerlingenvan de 2" tot de 3e kl. 33 leerlin gen, waarvan 4 slechts enkele vakken waarnamen; van de 3e tot de 4C kl. 26 leerlingen, waarvan 4 slechts enkele vakken waarnamen; van de 4' tot de 5' kl. 8 leerlingen. Van de 1' tot de 2' kl. werden bevorderd na het eerste examen: W. J. Bierens de Haan, A. B. Fromberg, J. N. Koning, A. de Blaauw, J. L. lllicmrev, P. C. de Geus. Na een tweede examen in een of meer vakken, waarin de kennis op het eerste examen onvoldoende bleek te zijn: J. J. Cockuvt, H. Krabbe, C. Wakerlin, J. A. G. van Dijk, P. J. Broekhof!, L. Michelhoff'. Van de 2' tot de 3* kl. werden bevorderd na het eerste examen: F. C. van der Does de Bijc, G. van Dricl Az.P. Bos, K. J. Heine, T. Draijer, F. 11. A. Driessen, H. S. A. A. van Steenbergen, F. B. Seelig, F. A. Simon Thomas, F. Stokhuyzen, en J. N. kancel en J. Idemavoor de door hen waar genomen vakken. Na het tweede examen: E. F. Fromberg, H. Treub, C. G. L. van Wensen, L. .1. Keuls, P. N. van der Chijs, W. van Wijk. P. van Romburgh. Van de 3C tot 4" kl. Na het eerste examenW. R. A. van AlphenJ. G. van Deventer, .1. W. Post, 0. .1. van Doorninck, en G. Vissering, H. van Alphen, E. van Angelbcek, F. K. II. Goudsmit, voor de door ben waarge nomen vakken. - Na bet tweede examen: P. Weijers, A. Helderman, E. J. Yeldhuyzen, J. Rutgers van der Loeff. J. FranchimonG. G. van Buttingha Wichers. Van de 4' tot de 5C kl. Na het eerste examen: D. Molenaar, J. F. van der Voel, F. J. Dozy, C. F. A. van Reemst, L. J. C. van Overcem. Na liet tweede examen: F. A. Liefrinck. Wegens goed gedrag en betoonde vlijt werden de volgende leerlingen met prijzen begiftigd: 4° kl. D. Molenaar, .1, F. van der Voet, F. J. Dozy, L. J. C. van Overeem, F. A. Liefrinck, C. F. A. van Reemst, T. Bertrand. 3e kl. J. G. van Deventer, J. W. Post, J. Franchimon, 11. van der Kaaij, A. Helderman, P. Weijers, P. Dekkers, W F. II. van Amerom. 2" kl. F. C. van der Does de Bije, G. van Dricl Az.P. Bos, K. J. Heine, F. R. Seelig, F. Iï. A. Driessen, E. F. Fromberg. II. Treub, W. C. de Vlaming, C. G. L. van Wensen. Ie kl. W. J. Bierens de Haan, A. B. Fromberg, 1. N. Koning, A. de Blaauw, J. J. Cockuyt, J. L. Rhemrev, H. Krabbe. Met eene korte toespraak tot de leeraren en leerlingen werd de plegtig- lieiil besloten. De Staatscourant bevat de verslagen der commission, in 1869 belast met het afnemen der examens ter verkrijging eener acte van bevoegdheid als leerling-apotheker, volgens art. 7 der wet van 1 Junij 1865. Bij de commissie te 's Hertogenbosch hadden zich 12 candidate» aangemeld; de uitslag van het examen was dat aan 9 candidaten de'verlangde acte werd uitgereikt, t. w. aan: mej. P. Landman, geb. te llelvoirt; mej. E. Op den Gordt, Venlo; mej. L. Ivonings, Rosendaai; de bh. J. Duysens, Eysden; B. C. Langen, Zalt-Bommel; P. Hendrickx, Broekhuysen; H. SchafFcrs, Maas- ,8 trichtW. de Loos, Rotterdam; G. Vriens, Rotterdam. Bij de commissie te Arnhem hadden zich 28 candidaten aangemeldwaarvan 2 zich vóór het examen terugtrokken. De uitslag van hel examen was dat aan 10 van de 26 candidaten de verlangde acte werd uitgereikt, en wel aan de hh.II. Swart, geb. te Zaandijk; C. Koeter, Zaandijk; L. Q. Robaard. Uoogeveen: A. Spruyt, Ylaardingcn; D. E. J. de Ligny, Amsterdam; J. Idema, Opper does; J. F. Eykman, Nijkcrk; A. II. Teljer, Locnen; K. W. Vetter, Zutphen; mej. H. C. ter Hogt, Batavia. Bij de commissie te Leeuwarden hadden zich 17 candidaten aangemeld. Aan 14 werd de verlangde acte uitgereikt, L w. aan de hh.: Diephuis, geb. te AugustiuusgaII. G. .1. Buys, Gronin gen; L. T. Starke, Blijham; II. J. de Grient Dreux, Witmarsum; II. van Ringli, Sneek; II. Thissen, Echten; D. Brandsma, Bolsward; J. T. Lanlinga, Siieek; T. E. van Dijk, Dinxperloo; M. J. van Neck, 's Gravenhage; J. G. van Blom Pzn.Gorredijk; J. Wybrandi, Leeuwarden; J. Damen, Harlingen; M. J. van der Plaats, Goënga. De miliciens, die in dit jaar bij de troepen te paard ingelijfd en, na hunne inlijvingtot nadere oproeping met verlol zijn gezondenzullen met October aanst. in werkelijke dienst worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend. De commissaris des konings in de prov. Zuidholland heeft tot verzamel- of afleveringsplaats dezer miliciens, voor zoover zij in detachementen moeten worden vereenigd, aangewezen de gemeente 's Gra venhage, aan het lokaal van het prov. bestuur. Bij gelegenheid der opening van het Suez-kanaal, den 17,len Novem ber a. s.is door de directie der Oostenrijksche Lloyd ééne extra-dienst georganiseerdten einde enkele personen in de gelegenheid le stellendie opening en de daaraan verbonden festiviteiten bij te wonen. Echter zullen slechts 75 personen gebruik kunnen maken van de stoomboot America, die bekend is door hare goede inrigtingen aan boord voor passagiers lst« klasse. In aansluiting met het feest-programma van de kanaal-maatschappij zal deze boot het geheele kanaal lot Suez bevaren en op de terugreis de passagiers in de gelegenheid stellenCaïro en de Pyramiden te bezoeken. Gedurende deze reis, die heen en terug naar Trièst ongeveer 20 dagen zal durenkunnen de passagiers aan boord verblijven. De kosten der reis heen en terug, der tafel enz. daaronder begrepen, is 360 fl. De dag van vertrek van TriëSt zal nader worden bekend gemaakt. Zoodra 75 passagiers inge schreven zijn, wordt de lijst gesloten. De te Malta gevestigde correspondent van de Times geelt, naar aan leiding van bet verslag des heeren Testa, Nederl. consul te Tripoli, eenige nadere bijzonderheden omtrent den moord van freule Tinne, die strekken kunnen ter aanvulling van de berigten, aangaande dit feit reeds medegedeeld. De treurige gebeurtenis had plaats in de Quadi Berdjondj, op een dag reizens van Scharabn en vijf dagen bewesten Mourzouk. Freule Tinne was den 30 Januarij 1869 van Tripoli binnenwaarts vertrokken; en baar laatste brief, gedateerd van Scharabn, werd le gelijk ontvangen met haar doodberigt, door een barer Arabische bedienden, Mohamed Ben Hassan el Bennami opgesteld, liet geieide der reizigster, haar door den Arabier Iladj Ibbennoukhem toegezonden, ten einde haar tot Taharat. te vergezellen, ontmoette op weg een troep van zes Arabieren en acht Touaregs, die mede aanspraak maakten op het regt om haar tot geleide te dienen; na wat te hebben getwist, werden beide partijen het eens, gezamenlijk verder te gaan. Den avond daarop, Zondag den Is,e" Aug., hielden zich de Arabieren en Touaregs, alsof zij vechtende wilden beslissen, wie hunner freule Tinne's palankijn dragen zouden. De Arabieren, onder.voorwendsel zich te willen verdedigengrepen de wapens van de beide llollandsche matrozendie tot het gevolg der reizigster behoorden. Toen deze naderden om de schijnbaar vechtenden te scheiden, werd een hunner, Oostmans, door een lanssteek neer geveld; de ander, Jacobse, die ter hulp snelde, werd doodgeschoten; en freule Tinne zelf ontving, nadat een Touareg haar de hand had afgehou wen, een pistoolschot in de borst, dat een onmiddelijken dood ten gevolge had Alle overige bedienden, Arabieren en negers, lieten de moordenaars ontsnappen, behalve eene jonge negerin, die door de Touaregs werd mede gevoerd. Het schijnt dat freule Tinne voornemens was, een togt door het gebied der Touaregs te maken, in afwachting van eene nieuwe bezending kameelen en goederen, om vervolgens van Mourzouk uit, de reis naar Bur- non voort te zetten. Hel treurig nieuws werd den 18"° Aug. te Tripoli ontvangenvanwaar de telegraaf het aan freule Tinne's betrekkingen te Liverpool overseinde; een tweede depêche van den 24sten bevestigde de eerste. Twee neven der overledene zijn over Malta naar Tripoli vertrokken, om, zoo mogelijk, de stoffelijke overblijfsels van de slagtoffers meester te worden. De Maas- en Roerbode meldt dat een tiental Franciskaner-zusters uit het klooster van Ileythuizen Zondag II. vertrokken zijn naar Samarang, al waar zij een weeshuis zullen openen. Tot docent in de moderne talen aan het gymnasium te Brielle is be noemd de heer J. C. Knoest. Door den minister van koloniën is, gelijk gemeld is, II. C. Schilpcroort, werkman der 2Jc kl. (smid) bij de artillerie-stapel- en constructie-magazij nen le Delft, gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned-lndie, om te worden geplaatst als opziener over de smederij enz. bij den artilleric- constructiewinkel te Soerabaya. Met betrekking tot deze benoeming meldt

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1