IUI1TKM-. V.NDSCIIK KKHIGTKN. telsLeeg, in de tabaks- en sigaren-fabriek van den aan den Binnenweg wo nenden fabriekant W. J. Schnwirth. Die brand, welke spoedig een ernstig aanzien verkreeg, vereischte de hulp van een aantal spuiten, waaronder ook de stoomspuit. Ongeveer ten 1 ure was men den brand meester. Men berekent het getal schapenhetwelk dezer dagen van Texel ge kocht en verzonden is, op p. m. 10000, welke gemiddeld 10 per stuk boven den prijs van verleden jaar opbragten, en alzoo eene ontvangst van een ton gouds meer voor den veefokker opleverden. Dezer dagen zijn 22 gevangenen uit de gevangenis voor jeugdige man nelijke veroordeelden op den Kruisberg bij Doelinchcm, wegens wangedrag, tot strengere gevangenisstraf, naar andere gevangenissen overgebragt, t. w. 20 daarvan naar Hoorn en 2 naar 's Hertogenbosch. De onlangs opgetreden commissaris des konings in de prov. Drenthe maakt zich verdienstelijk door eene lang verwaarloosde zaak in Drenthe met oordeel en ijver te behartigen; liet is de zaak der hunnebedden, die, tot nadeel van beschaving en wetenschap, in Drenthe treurig werden ver waarloosd; bij de prov. staten heeft hij reeds aanvrage gedaan om grond rondom de hunnebedden van Emmen aan te koopenomtrent het hunnebed te Loon heeft hij reeds van Z. 51. den koning verlof gevraagd, om de door de marktgenooten gedane schenking te aanvaarden; naar het hunnebed te Zeijen leidt reeds een voetpad heen en de bladen vermelden, dat een beter voetpad zal gelegd worden naar de beroemde schilderachtige hunnebedden te Roldedie geen vreemdeling onbezocht laat. Uit Assen meldt men dat de schade, aan de boekweit in die provincie door de nachtvorsten tocgcbragt, op p. m. iOOOO wordt geschat. In den vroegen morgen van Zaturdag had er op den spoorweg Assen- Beilen een treffend ongeluk plaats. Een arbeider, die naar Beilen moest, wilde op den wagenwaarop steenen vervoerd werdenbenoodigd tot het bonwen van een wachtershuisje aldaar, springen, met dat ongelukkig ge volg. dat hij titssclien de wagens viel en een daarvan, met 24000 stuks steen beladen, over hem heen ging; dadelijk naar Assen vervoerd, is hij aldaar overleden. Dit vervoer van steenen geschiedde des nachts door de arbeidersdie de steenwagens voortduwdenomdat over dag de locomotief de zand- en grindwagens vervoerde. Te Wijckel in Friesland beeft Zaturdag nacht een zware brand gewoed bij den landbouwer Bettekens, waarschijnlijk ten gevolge van hooibroeijing. In korten tijd stond alles in lichtlaaije vlam, en viel er niet aan redden te denken, hetgeen dan ook zeer gevaarlijk kon geworden zijn. daar de man zeide, eene vrij aanzienlijke hoeveelheid buskruid in huis te hebben. liet geld en geldswaardig papier is nog geborgenmaar overigens is alles ver brand, waaronder een belangrijke waarde aan koren en hooi. Dezer dagen moest de te Heerenveen gestationneerde rijksveldwachter Wesseling van Heerenveen naar Oldcberkoop overbrengen een deserteur uit de kolonie te Veenhuizen, zekeren A. van der Wonde. Ilij was met zijn gevangene van Heerenveen naar Wolvega gespoord, en zou de reis verder te voet vervolgen. In Nijehollpade gekomen, gaf de kolonist voor, dal hij zekere commissie moest verrigten, waartoe hij de toestemming van eenoem- den rijksveldwachter vroeg en ontving. Na cenigcn tijd echter begon de veldwachter ongerust te worden over het lang uitblijven van den kolonist, en toen hij wilde zien waar deze bleef, bemerkte hij dat de vogel gevlogen was. Alle mogelijke onderzoek werd ingesteld, maar tot nog toe is het niet mogen gelukken den deserteur op te sporen. Naar men verneemt is de te Nieuwe-Schans gestationeerde spoorweg beambte, beschuldigd van nachtverblijf te hebben geweigerd aan een krijgs man, die ter zake van wanbetaling van schoolgelden bij hem was ingele gerd, door de arrond. regtbank te Winschoten, van alle regtsvervolging ontslagen, de kosten van het geding te dragen door den staat. 's GRAVENHAGE, 7 September. Door Z. 51. zijn benoemd voor de dienst der Nederl. bezittingen ter Kuste van Guinea: tot boekhouder en officier van justitie, enz., de resident 5V. P. A. Le Jeune; tot resident, de adsisient J. G. Sehnerr; tot adsistent, de ambtenaren ter beschikking van den gouverneur aldaar 5V. C. Verwey en C. H. W. Boers; en tot ambtenaar ter beschikking van den gouverneur, de adjudant-onderofficier bij de vaste bezetting J. Bramley en de sergeant van het leger in Ned. Indië. gedetacheerd bij het Afrikaansch werf-depöt le St. George d'Elmina, J. A. C. Hiel. Tot adjunct-commiesen bij het dep. van financiën zijn benoemd de lieeren: D. J. Sonnenberg, thans commies ter directie der dir. belastingen, in- en uitg. reglen en accijnsen te Amsterdam; J. Oosthuys en J L. van Verre, thans adjunct-commiesen ter directie der dir. belastingen en accijnsen te Groningen en Zutphen. Door Z. 51. zijn benoemd: tot plaatsvervangend kantonregter te Voor burg de heer mr. J. Viruly, grondeigenaar te Stompwijk; en tot plaats vervangend kantonregter te Zevenaar de heer B. C. van Berkel, ontvanger der registratie aldaar. Tot ontvangers der directe belastingen zijn benoemd: te Eibergen de heer L. E. Krabbendam, thans te Zetten; te Hilvarenbeek de heer W. van Nouhuys, thans te Wijk; te lleusden de heer P. II. E. L. Jonxis, thans commies bij het dep. van financiën; te Termunterzijl de heer J. N. Pel, eervol ontslagen ontvanger te Franeker. Aan den ontvanger der directe belastingen te Gulpen, den heer J. F. Oosterman, is eervol ontslag verleend; voorts zijn benoemd tot ontvangers der directe belastingen: le Gronsveld de heer H. J. 11. Bcrntz Naus, thans te Eysden (station); te Eysden (station) de heer 51. G. A. Colen, thans te Eysden (5Iaas). HI1. KK. HH. prins en prinses Hendrik zijn gisteren morgen naar Socstdijk vertrokken. 5Ien meldt aan het Ilbl. /'Op grofid van zeer geloofwaardige inlich tingen kan ik u verzekeren, dat het huwelijksplan tusschen Prinses 5Iaria en den prins von Wied reeds sederl geruimen tijd was vastgesteld, doch dat daaraan, wegens bijzondere redenen, tot dusver geen officiële bekend- heid is gegeven. 51en verzekert ons verder, dat thans aan de vreemde ho ven van het voorgenomen huwelijk kennis is gegeven." In de verschillende sectiën van het internationaal statistisch congres zijn gisteren namiddag de werkzaamheden aangevangen. In de lsle sectie (theorie en toepassing van de statistiek) werd tot voor zitter gekozen prof von Baumhauer. Tot de mededeelingen behoorde dat vermoedelijkindien niets dat mogt verhinderende prins van Oranje als president zal worden ontvangen. Als eerste punt is aan de orde gesteld de belangrijke vraag, of de statistiek is aan te merken als eene wetenschap. In de 2lle sectie (statistiek van burgerlijk en handelsregt) is tot voorzitter gekozen de heer mr. J. A. Jolles. In die sectie is het eerst aan de orde: de kostelooze regtsbedeeling. In de 3de sectie (financiën) werd het voorzitterschap gesteld in handen van den lieer Wolowski, Franscli gedelegeerde. Deze gaf de te behandelen onderwerpen op en regelde den loop der discussie. Het lc punt, de kadas- trale statistiek, kwam terstond in behandeling. De rapporteur, de lieer Bachiene, onderwierp de conclusie van het daarover uitgebragt rapport aan de goedkeuring der vergadering. Die conclusie bevatte hoofdzakelijk de vraag naar eene kadastrale statistiek van ieder landom de resultaten te vergelijken met bij het rapport gevoegde kadastrale tabellen en naar statis tieke gegevens van de staten die hun kadaster reeds voltooid hebben Hier over ontstond eenige discussie, Waarbij de heer de Boüchen, Russisch gede- legeerde, mededeelde dat hij een veel eenvoudiger kadastraal model, dan de aan het rapport gehechte, voorstond. De conclusie van den heer Bachiene werd in beginsel, met enkele wijzigingen goedgekeurd, terwijl den lieer de Boüchen in de volgende bijeenkomst de gelegenheid zal worden gegeven zijn stelsel te ontvouwen. De 4,le sectie (visscherij en handel) koos tot voorzitter den heer Maurice Block, Fransch gedelegeerde, en zal in de heden te houden bijeenkomst de discussie openen over de aanhangige voorstellen. In de 5Je sectie (koloniale statistiek) werd, op voorstel van prof. Yeth. tot voorzitter benoemd de heer Thurlow, secretaris der Engclsche legatie, die zich reeds zoo zeer onderscheiden heeft in de bestudering van Indische onderwerpen. Bij het regelen der werkzaamheden gaf de heer van Soest in overweging de quaestie van het programma niet uitsluitend als rigtsnoer te beschouwen, maar volle vrijheid van discussie le laten en ook andere ver wante quaestiën te behandelen. Dienovereenkomstig werd besloten. Aan dc orde werden gesteld eenige beschouwingen van den heer Netscher, over den invloed van de slavernij, hare afschaffing en den vrijen arbeid in dc bezittingen waar de slavernij bestond, alsmede eene mededceling van den lieer ^Sleeker omtrent de volkstellingen op Java, waaromtrent hij onderzoe kingen heeft ingesteld. Gisteren avond was er wederom feest in den kon. zool. bot. tuin van acclimatalie. De leden van het internationaal statistisch congres waren daar vereenigd. De tuin, zoowel langs lanen als vijvers, was fraai verlicht en met toepasselijke decoratien versierd. Nu en dan werd er Bengaalsch vuur in allerlei kleuren ontstokendat een heerlijk effect maakte en den tuin als in een vuurgloed plaatste. Dunkler's kapel deed zich gedurende den geliee- len avond ten algemeenen genoege hooren en voerde de verschillende volks liederen, zoo van Nederland ais van liet buitenland, uit. hetgeen de alge- meene geestdrift en opgewektheid deed toenemen van de duizenden, die in den tuin waren vereenigd. 5Ien schrijft van hier aan het Ilbl.de Nederlandsche bladen hebben uit regtmatig nalionaliteits-gevoel steeds met bijzondere ingenomenheid er mel ding van gemaakt, wanneer een landgenoot zich in het buitenland in eenig vak van kennis of kunst onderscheidde en menigwerf mogt dit in de laatste jaren op het muzikaal gebied het geval zijn, en met belangstelling werden de verwachtingen gedeeld, wanneer, gelijk niet zelden gebeurde, Nederlan ders bij examens of buitenlandsche conservatoires hadden uitgemunt. Reeds uit dit nationaal oogpunt mag men het feit niet verzwijgen, dat thans met het beste gevolg aan de kon. Fransche opera alhier als première chanteuse légère debuteert mej. Heilbron. Geboren te 's Gravenhage, verliet zij op nog jeugdigen leeftijd haar vaderland en gcnöot elders eene muzikale op voeding. die hare van nature zoo rijk begaafde middelen tot scboone ont wikkeling bragt. Mej. Heilbron trad het eerst op te Parijs, daarna behaalde zij groot succes te Ems en thans is zij onder de gunstigste voorteekenen alhier opgetreden iu de opera's comiqties: les 5Iousquetaires dc la Reine, en la Fille du Régiment. 5Iej. Heilbron bezit ontegenzeggelijk veel talent. Ilaar stem is frisch, vol, buigzaam in hooge mate. Uitmuntende leerling van Duprez, heeft zij diens methode geheel in hare magt. Deze zangeres, bij hare debuten alhier reeds menigwerf teruggeroepen, had eene te moeije- lijkcr taak, omdat zij met nog versche herinneringen van eene andere hoog begaafde zangeres, hare voorgangster, te kampen had. EIV Cf E Ij A A' LONDEN6 September. Het herderlijk schrijven van den kardinaal Gullen, in zake het onder wijs, heeft bij velen niet weinig verontwaardiging opgewekt en dat schrij ven wordt in onderscheidene dagbladen met warmte bestreden. De tijd zal ons leeren, zegt de Daily News, in hoeverre de donder der kerk nog schrik inboezemt en of het bestrijden van neutraal onderwijs met den ban eene goede taktiek is. Aan deze zijde des kanaals stelt de natie thans dc aloude schoolinrigtingen open voor alle kerkgenootschappen; zij zal voor zeker weigeren een deel der inrigtingen van onderwijs aan de andere zijde des kanaals over te geven aan dc katholijke priesters en door hen le laten sluiten. Wij verzaken het beginsel van uitsluiting, en zullen niet gedoogen dat het nu door mgr. Gullen weder geldend worde. De staat heeft in Ier-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2