WOENSDAG 8 SEPTEMBER. STADS-BER1GTEN. B1NNENLANÜSCHK BKGIGTKN' De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. IIe' veislag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 j jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke no miners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER van LEYDEN doet te weten dat, ter vervulling der vacaturenontstaan door de periodieke aftreding van de wethouders H. P. C. Stoffels en P. I. de Fremery, de Raad in zijne vergadering van heden tot Wethouders heeft benoemd de heeren HENDERIK PHILIP CHRISTOFFEL STOFFELS en PETRUS ISAACUS DE FREMERY. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 7 September 1869. v. d. BRANDELER. LEYDEN, 7 September. fn de heden gehondene zitting van den gemeenteraad had de beëediging plaats der nieuw inkomende leden. De heer dr. van den Brandeler legde de bij de wet gevorderde ecden af in handen van den wethouder Stoffelsdie tevens bij deze gelegenheid den voorzitter geluk wenschte met het hernieuwde blijk van vertrouwen hem door de kiezers geschonken en den wensch ont boezemde dat hij nog lang zijne krachten aan de bevordering van de be langen der gemeente mogt wijden. De heer van den Brandeler betuigde daarvoor zijnen dank, en voegde daarbij de verzekering dat hij zijne beste pogingen zou aanwenden om liet belang te bevorderen der gemeente, aan welker hoofd hij geplaatst was; hjj hoopte dat al de leden nog lang van haren bloei getuigen mogten zijn. Daarna legden de bh. Wttewaall, van Outercn, van lleukelom, Dercksen, Verster, Eigeman, Bijleveld, Goud smit en Tollens de bij de wet gevorderde eeden of beloften af in handen van den voorzitter, die hun daarop met hunne benoeming geluk wenschte, en voor zooverre zij voor het eerst zitting namen, wees op het belang rijke van de laak, die zij hadden te vervullen; hij wenschte dat de laatsten het voetspoor mogten drukken van hen, wier plaatsen zij innamen; vveest ijverig, riep hij hun toe en zijt even als zij goede regenten. De voorzitter stelde daarop aan de orde de beantwoording der vraag, of de begrooting voor 1870. voor zij in behandeling kwam. al of niet in sec tiën zou onderzocht worden. De heer Tollens zag daarvan het nut niet in; het leidde niet tot bekorting der beraadslagingen. De heer Buys was van een tegenovergesteld gevoelenhij zag daarin eene gelegenheid om meer in bet bijzonder kennis te nemen van de ondcrdcelen der administratie. Hij was echter van gevoelen dat, zoo een onderzoek in de afdeelingcn plaats had, de begrooting niet behoefde gesteld te worden in handen van de com missie van financiën. De heer Coek. hoewel voor een onderzoek in de afdeclin- gen gestemd, achtte echter het onderzoek van de commissie van financiën in het minst niet overbodig. Voor een grondig onderzoek mogt men zich wel een langeren duur der zaak getroosten. Zijns inziens zou het echter beter zijn dat de leden eerst het rapport der commissie ontvingen alvorens het onderzoek in de sectiën aanving. De lieer de Fremery verlangde in deze denzelfden weg te volgen als in heL vorige jaar had plaats gehad. De heer Krantz was, ter bespoediging der zaak, alleen voor het onderzoek in de afdeelingen. 11c heer Gondsmit was voor het onderzoek in de sectiën en ook voor dat door de commissie van financiënde commissie beschouwde de zaak uit een financiëe! oogpunt; in de sectiën werden alle zaken, de begrooting betreffende, ter sprake gebragt, en zoo noodig daaromtrent in lichtingen gevraagd. De heer Buys was van meening, dat, indien de zaak in de sectien van alle kanten werd beschouwdhet onderzoek der commis sie, alleen van financiclen aard. overbodig mogt heeten. llij stelde vervol gens voor bij art. 2 der verordening voor de vaste commissiën te voegen: «ten zij deze in de afdeelingen zijn onderzocht." De heer Cock merkte hierop aan dat dit voorstel volgens art. 14 der bedoelde verordening eerst in eene volgende vergadering in behandeling kon komenwaartoe de heer Buys dan ook het voorstel deed, De voorzitter stelde echter daarop voor nu nog in deze denzelfden weg te volgen als in het vorige jaar, t. w. eerst onderzoek in de sectiën en dan onderzoek door de commissie van financiën, waartoe dan ook met 22 stemmen tegen 1 werd besloten. Aan de orde was vervolgens het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw inkomend lid, den heer P. C. Lezwvn, die in handen werden ge steld van eene commissie, bestaande uit de heeren du Ricu, Hartevelt en Bock. Die geloofsbrieven werden in orde bevonden zoodat tot de toelating werd besloten. Daarop had de benoeming plaats van twee wethouders, bij periodieke af treding van de hh. Stoffels en de Fremery. Beide heeren werden als zoo danig op nieuw benoemd, met 21 van de 23 uitgebragte stemmen; twee briefjes waren in blanco gelaten. Tot curator van het gymnasium uit den gemeenteraad, wegens het aftre den als raadslid van den heer van den Brandeler, werd deze op nieuw benoemd, met een gelijk aantal stemmen, en tot gecommitteerde tot de admi nistratie der vereenigde gast- en leprooshuizen, in de plaats van den heer Meerburg, werd benoemd de heer Bijleveld; deze benoeming geschiedde na de derde stemming, met hel lot tusschen den heer Bijleveld en den heer Le Poole. Al de lot bovengenoemde betrekkingen gekozen heeren verklaarden de benoeming aan te nemen, waarbij de beide heeren wethouders hunnen dank aan de vergadering bragtcn voor het blijk van vertrouwen, dat hun op nieuw werd geschonkenzij zouden trachten zoo veel in hen was het belang der gemeente te bevorderenen bevalen zich daartoe in de welwil lende medewerking van den raad aan. Ook de voorzitter betuigde zijne ingenomenheid met de hernieuwde benoeming der beide heeren. Overgaande tot de behandeling der verder aan de orde gestelde punten werd benoemd tot opziener 2,le kl. bij de gemeente-fabricagewerken J, B. F. van Brussel. Een voorstel tot aankoop van vischwater in de gemeente zijnde de beide armen van den Rijn die de stad doorloopen, waarop de heer jhr. Steengracht van Duivenvoorde, te 'sllagc, van oudsher als eigenaar regt heeft, werd aangehouden, daar de heer Goudsmit van meening was dat hij, •;n misschien ook wel andere ledennog niet genoeg op de hoogte der zaak warenom van liet regt van genoemden eigenaar overtuigd te zijn. Op de verzoeken van J. C. Zaalberg en van L. A. Vollebregt, tot het in eigendom bekomen van gemeentegrond, werd gunstig beschikt en de rekeningen over 1868 van de vereenigde gast- en leprooshuizen, van de gemeente-apotheek, van de armbakkerij en van de plaatselijke schoolcommissie goedgekeurd. Ten slotte had nog bij loting de zamenslelling der afdeelingen plaats. Die bestaan thans als volgt: lc afdeeling de hh. de Fremery, Buys, du Rieu, lloog, Scheltema, van Wensen, Hartevelt, Verster; 2e afdeeling de hh. Stoffels, Tieleman, Krantz, Bijleveld, Goudsmit, Wttewaall, Le Poole, Cock; 3e afdeeling de hh. Ilubrccht, Hoog, Tollens, van Outercn, Eigeman, Driessen, Dercksen, Lezwijn. - De inschrijving voor de lessen aan de rijksinstelling voor Indische taal-, land- en volkenkunde zal plaats hebben op Dingsdag den 14Jen Sep tember, des voormiddags van tien tot twaalf en des namiddags van twee lot drie ure, in hel lokaal der inrigting iu de lvloksteeg alhier. Te Leyderdorp zijn in de lieden gehouden raadsvergadering tot wet- houdeis benoemd de heeren C. de Graat en P. Rijnsburger. De minister van binneul. zaken heeft aan de gemeentebesturen doen toezenden een extract uil bet verhandelde in de jongste bijeenkomst der provinciale inspecteurs van het lager onderwijs, betreffende de wenschelijk- lieid om aan het beslaande gebrek aan kweekelingen bij de lagere scholen tegemoet te komen door het aanstellen van vrouwelijke kweekelingen en gedeeltelijk ook door het stellen van onderwijzeressen aan het hoofd van lagere scholen. Vooral voor het onderwijs van kinderen, zoowel jongens als meisjes, tol het 8-l(' of 9,jc jaar, wordt dit heilzaam geacht, ca deze meeuing wordt gestaafd door de op de vergadering gedane mededeclingen nopens detoepassing van dit denkbeeld op de scholen in het koningrijk Zweden. Gedurende de maand Aug. jl. zijn bij het koloniaal werfdepot o. a. aangekomen: a. 35 militairen uit het leger hier te lande, overgeplaatst bjj de koloniale troepen; b. 147 personen, die zich op de gewone wijze voor de koloniale militaire dienst verbonden, waaronder 83 vreemdelingen; c. 21 onderofficieren en manschappen uit de Overzeesche bezittingen teruggekeerd, waaronder 15 met toekenning van voortdurend gagement. Uit Bergschenhoek meldt men: Het gewas is op enkele uitzonderingen na binnengehaald en de landbouwer heeft reden tot tevredenheid. Niettegen staande het ongunstige vooruitzigt gedurende de natte dagen van Augustus, leveren de roggede tarwe en de gerst een tamelijk beschot opterwijl het gewigt, in evenredigheid van het vorige jaar, middelmatig te noemen is. De winteraardappelen, die men bezig is te rooijen, zijn, hoewel goed, klein van stuk en de opbrengst is niet groot. De landerijen zijn nog goed met gras bezet en de tweede snede van het hooi zal. wanneer het tegenwoordige weder nog cenigen tijd aanhoudtgoed en voordeelig zijn. Te Rotterdam is gisteren avond 10y2 ure brand ontstaan in de Sleu-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1