liUITKNL N DSC 11E BKBIG T K i\ gebleken is niet doof te zijn, op de vragen, met woorden of gebaren lot hem gerigt. geen geluid of leeken geeft, maar steeds een hardnekkig stil zwijgen bewaart, zoodat men niet weet, wie hij is noch waar hij te huis behoort. Zijn signalement is als volgt: gestalte middelmatig, haar donker blond, oogen blaauw, kleur gezond, en mist de regterhand. Men vermoedt dat hij uit zijne woonplaats is verdwaald of weggeloopen. De ambtenaren van justitie en policie zijn uitgenoodigdwanneer zij omtrent dezen persoon eenige inlichtingen mogten kunnen geven, die aan den officier van justilie te Dreda mede te deelen. Te Middelburg stond Zaturdag voor het provinciaal geregtshof weder teregt een der polderwerkers, die zich op den 2G April 11. aan de alstoen gepleegde ongeregeldheden had schuldig gemaakt, zekere J. C. Lafcrte, oud 39 jaren. Hij wordt beschuldigd: 1". van diefstal met geweldpleging; 2". het moedwillig en met voorbedachten rade toebrengen van slagen, en 3". het moedwillig verbreken van afsluiting. Na verhoor van 15 getuigen heeft het O. M. de beschuldiging volgehouden en eene veroordeeling geëischt tot eene tuchthuisstraf van 5 lot 20 jaren. De advocaat mr. A. J. van Deinse heeft tot vrijspraak geconcludeerd; de uitspraak is bepaald op Vrijdag a. s. 's GRAVENHAGE. 6 September. Z. M. de koning groot-hertog heeft het oudste lid van den gemeente raad te Utrecht, den heer 1'. M. Jongeneel, benoemd tot officier van de orde van de Eikenkroonen de secretaris dier stad, jhr. mr. W. H. de Watteville, lot ridder dier orde. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer D. Simons, als burgemeester der gemeente Stad Doetinchem. en aan jhr. G. A. Clifford, als burgemeester der gemeente Enschedé. Voorts is benoemd tot burgemeester der gemeente Stad Doetinchem jhr. G. A. van Nispen. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Baarle de heer jhr. 11. C. van Panhuysthans te Bilodente Rhoden de heer jhr. G B. de Sigers llier Borch, thans te Iloogerats; te Bergambacht de heer J. Nijenhuis. thans te Zwceloo; te Grool-Ammers de heer W. A. D. Groïn, thans te Noordwolde; te Bath de heer J. Sijstma Gz.thans te Milligen (zijnde de vroegere benoeming van den lieer F. II. Thorbecke op zijn ver zoek ingetrokken); te Milligen de heer li. W. K. M. Dierkens, thans adjunct- commies der directe belastingen te Rotterdam. Aan den heer II. Rolfi' isop zijn verzoekeervol ontslag verleend als ontvanger der registratie te Bolsward. De Amh. C. wil weten dal de heer mr. Philipse teruggekomen is van zijn besluit om zijne betrekking als president van het prov. geregtshof in Zuidholland neder te leggen; hij zou ten minste beproeven of zijne krachten hem toelieten die functie lot 1 Jan. aanst. te blijven vervullen. De vergaderingen van het internationaal congres voor de statistiek zijn Zaturdag aangevangen met het houden van hel voor-congres, onder leiding van prof. Vissering. Tot de eerste werkzaamheden behoorde de zamenstel- ling van het bureau van het congres. De benoeming hadop het daartoe gedane voorstel, bij acclamatie plaats, en leidde lol den volgenden uilslag: de heeren Quételet (voorzitter); Wolowski, Farr, Engel (Berlijn), Maestri, Legoyt (Parijs), Fickel, Semenow, Ruggéls (Amerika) en prof. Vissering, allen vice-presidenten. De heeren Worms (Rennes) Mayr (Beijeren), Jacobi (Haarlem), en van Soest ('sGravenhage)allen secretarissen. Gisteren avond was in den acclimatie-tuin aan de officiële afgevaardig den, zoomede aan eenige, daartoe in het bijzonder uitgenoodigde personen een feestmaal aangeboden. Het werd ook bijgewoond door al de ministers," den burgemeester der residentie, de leden der regelings-commissie, enz. De minister van binnenl. zakenpresident der tafelopende de reeks van de, officiële toasten, in verschillende talen uitgebragt. De minister ving zijne toespraak aan met de verklaring dat bij de tolk was van de belangstelling, die de vorstelijke familie in deze groote zaak stelde. Maar bovenal kon Z. Exc. de verzekering geven, dat Z M. de koning hoogelijk waardeerde de zamenkomst van het zevende internationaal statistisch congres, in Ne derland en groot belang stelde in zijne werkzaamheden en in de goede vruch ten daarvan. Z. Exc. stelde daarom allen voor het eerst den heildronk toe te brengen aan Z. M. den koning. Een driewerf: «leve de Koning!" door den heer Fock aangeheven weêrklonk hierop door de zaal. De vice-president der regelings-commissie, prof. S. Vissering, stelde voor de gezondheid te drinken van de achtenswaardige afgevaardigden uit den vreemde, op het congres vertegenwoordigd. Ons land, zeide spr. is er trotsch op dat gij u hier hebt willen vereenigen. Wij stellen er groote eer in dat het internationaal statistisch congres, nadat het in de voornaamste hoofdsteden van Europa was gezeteld geweest, ons waardig heeft gekeurd i zijne leden gastvrijheid te bieden in dit land, van klein bestek. Evenzeer is de regelings-commissie er trotsch op dat zulk een groot aantal beroemde mannen, officiële vertegenwoordigers der wetenschap, aan haar aanzoek heelt willen gevolg geven. De commissie is dan ook zeer dankbaar jegens hen, die zich door niets hebben laten terughouden, noch door hooge jaren, noch door geschokte gezondheid, noch door de ongemakken eener reis, noch door den verren afstand, dien velen moesten afleggen. In de eerste plaats was die dank gerigt lot de heeren Quetelet en David, die allen eeren als de doges van onze wetenschap, en voorts tot alle ambtgenooten uit Engeland. België en Duitschland, die hier zijn gekomen om de bestaande banden van vriendschap en goede nabuurschap vaster zanten te strikken; ook aan hen, wier vaderland dat is van de Baltische zee en van de Newa, die Alpen en Pyreneën zijn overgetrokken, om deel te nemen aan ons congres; en eindelijk aan den eerbiedwaardigen vertegenwoordiger van het transatlantisch vastelanddat wij beschouwen als een nieuwe wereld voor edelaardige gevoelens. Binnen kort, mijne heer.enzoo eindigde spr., zult gij u weder verspreiden naar alle deelen der aarde en tot uw huisselijk leven lerugkeeren. Mogl gij eenige gunstige indrukken medenemen van uw verblijf onder ons. Wat ons aangaat, weest overtuigd dat uw bezoek een onuitwischbaren indruk bij ons zal achterlaten. Behalve door de genoemden werden nog toasten ingesteld door Z. E. den minister van buitenl. zaken, en door de hh. X. Heuschling, uit Belgie; dr. A. Fischer, uit Oostenrijk; F. Farr, uit Engeland; von Baumhauer; dr. E. Engel, uit Pruissen; dr. P. Maestri, uit Italië; jhr. mr. Gevers Deynoot en uir. J. A. Jolles. Heden werd de eerste zitting van het congres gehouden. De minister van binnenl. zaken heeft het congres geopend met eene rede iu de Fransche taal, waarin hij eene korte schets gaf van hetgeen Nederland in vroegeren en lateren tijd op het gebied der statistiek heeft verrigt. De orde der werk zaamheden werd vastgesteld. Het bestaande bureau werd bij acclamatie tot definitief bureau benoemd. Daar HII. MM. de koning en de koningin cn de prins van Oranje den wensch hadden geuit de officiële afgevaardigden heden bij zich te ontvangen, werden de werkzaamheden in de afdeelingen eerst ten drie ure aangevangen. De algemeene vergadering is lot Vrijdag aaust. verdaagd. Het vierde der bekende Rotterdamsche regtsgedingen, waarin bij arrest van het Ilof in Zuidholland den 16Jt" Junij jl. werd uitspraak gedaankwam heden in behandeling bij de strafkamer van den Imogen raad der Nederlan den. Het betrof nu twee beschuldigden thans requiranten van cassatie tegen dat arrest, de Heer en Rues, die met nog zes medebeschuldigden voor het hof leregtstonden. Genoemde personen werden te dier zake veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 7 jaren. De overige werden vrijgesproken. De ad vocaten mrs. ltamaer en Thorbecke hebben de middelen van cassatie voorge dragen en toegelicht, liet openb. min. zal op Woensdag 15 Sept. in deze zaak conclusie nemen. BELGIË. De regering heeft aan het gemeentebestuur van Antwerpen te kennen ge geven dat zij voornemens is bij te dragen in de kosten van het oprigten van het standbeeld, dat inen aldaar voor wijlen Henri Leys zal oprigten. ENGELANO. LONDEN5 September. Het bestuur der National Reform Union, eene verceniging die Man chester tot zelelplaals heeft, en onderafdeeliugen in vele steden van Enge land telt, heeft eene zamenkomst gehouden om te overwegen wat de veree- uiging in den aanstaanden winter voor haar doel zou te verrigten hebben. Er is eenstemmig het volgende besluit genomen: «Aan de onderscheiden takken der Unie wordt te kennen gegeven dat de taak der vereeniging in den komendefi winter dient te zijn: 1°. het land opmerkzaam te maken op de onmisbaarheid der geheime slemuitbrenging voor de verkiezing van par lementsleden; 2°. aan te dringen op groote verligting van 's rijks belas tingen 3". de regering zoo veel mogelijk bij te slaan in de poging om eene welberaamde wet tot verbetering der bepalingen op het bezit en ge bruik der gronden in Ierland tot stand te brengén; 4". ïe bewerken dal de vcreischten voor het politieke stemregt in de plattelands-kiesdistricten gelijk worden gemaakt aan hetgeen in de stedelijke kiesdistricten vereischt wordt om stemgeregtigd te zijn." Sedert de kerk in Ierland in staat is hare zelfstandigheid te ontwik kelen leggen de leeken eene buitengewone vrijgevigheid aan den dag. Op de inschrijvingslijstendie in omloop zijn gebragt, komen verschillende in schrijvingen tot instandhouding der kerk voor van 500 tot 10000 In eene redevoering, bij hel gastmaal der leden van het messemna- kersgild te Sheffield, geeft de heer Reed op, dat, sinds Mei 1859 door de Engelsche regering een som van 116,000,000 was besleed aan de marine, en daarvan 10,000,000 aan het bouwen van pantserschepen. Hij bejammer de, dat van dit ontzettend kapitaal eigenlijk slechts de bovengenoemde 10,000,000 goed besteed waren, daar de overige schepen, ten gevolge van de omkeering in hel marinewezenzoo goed als onbruikbaar te be- schouwen zijn. FRAXHRIJ K. PARIJS, 5 September. De Patrie tcont zich zeer ingenomen met het financieel beheer van den heer Magne. Volgens het blad zal in 1869 geen tekort op de begroo ting zijn. maar een batig saldo van 60 millioen. De regering is voornemens deze 60 millioen volgenderwijze te besteden; 20 millioen tot verhooging der bezoldigingen van lagere ambtenaren, 20 millioen voor vermindering van den accijns op den wijn en 20 millioen voor de verlaging der grondbelas ting. De heer Magne zou deze hervormingen aankondigingen in zijn finan cieel verslagdat vóór het einde des jaars het licht ziet. Het Journ. des Déb. verheugt zich over de redevoering van den prins, en zegt dat hare liberale strekking bij de natie zekerlijk meer bijval zal vinden dan in den senaat. De Constitutionnel vindt zijn gansche programma (dat zijn de inzigten van het linker centrum of de derde partij) in de rede van den prins terug. Democratische dagbladen als le Siècle, vinden zeer vele goede denkbeelden in die rede; doch zij ontveinzen niet, dat vrijzin nigheid van eeneu prins van den bloede, die zoo nabij den troon staat, hun verdacht voorkomt. Liberale organen van aanhangers der regering, als la France en le Peuple Francaisgewagen met lof van die rede: maar door de ministeriele organen le Public en la Patrie wordt zij scherp afgekeurd. Het Journ. des Déb. dringt aan op spoedige zatnenroeping van het wet gevend ligchaam, vooral opdat zon kunnen blijken of het ministerie het vertrouwen van de volksvertegenwoordiging bezit, en door haar geacht wordt te beantwoorden aan den eisch der tijdsomstandigheden. De keizer neemt meer en meer in beterschap toe; alleen nog zwakte belet hem het paleis te verlaten. Men verwacht eene verandering of verplaatsing bij het personeel der prefecten. Vele dier ambtenaren zijn, ten gevolge hunner handelingen i«

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2