Volgens de laatstelijk door liet Bureau-Veritas gedane opgaaf, beloopt liet getal der gedurende de maanden Junij en Julij vergane vaartuigen 345, te weten: 120 Engelsche, 33 Duilsehe, 20 Amerikaansehe19 Fransche, 8 Nederlandsclie, 7 Noorweegsclie5 Deensclie, 5 Italiaansclie en 38 onder verschillende vlaggen. Onder dat getal bevinden zich 21 stoomvaartuigen, 17 afgekeurde schepen en 21 wegens volslagen gemis van berigten verloren geachte bodems. Den 15llcrl Aug. zijn in Algerië verscheidene personen overleden ten gevolge van de verschroeijende hittewelke dien dag heersclite. Eene vlaag van den sirocco deed deze buitensporige hitte nog slechts vermeerderen. Onder de slagtoffers telt men den overste Roussel, den directeur van liet hospitaal, een apotheker en eenige onderofficieren en manschappen. §PASJE. Bij het hooggeregtshof te Madrid zijn van regeringswege de eerste stappen gedaan tot vervolging van zeven bisschoppen, die zich wederspan- nig hebben beloond tegen de hevelendoor de regering uitgevaardigd naar aanleiding der deelneming van geestelijken aan de Carlisten-beweging. Te Barcelona blijft de werkstaking onder de wevers en spinners steeds voortduren. De arbeiders eischen: eene algemeene opvoering der loonen tot het hoogste bedraghetwelk in eenige fabriek betaald wordt, vermeerderd bovendien met 30 pCt.; vermindering der werkuren; wering van den arbeid van kinderen in de fabrieken, en verbod van indienststelling van andere arbeiders dan die, welke lot de arbeiders-vereeniging behooren, en van werklieden zonder toestemming van het bestuur dier vereeniging. Voor de patroons zou het toegeven aan die eischen gelijk staan met het sluiten hun ner fabrieken. Indien zij echter toegeven, zal het zijn uit vrees voor de gevolgen, wanneer het werkvolk later broodeloos ronddwaalt. PRUISSElf. BERLIJN, 3 September. De koning heeft nabij Biergen de manoeuvres bijgewoond, uitgevoerd door de 218te divisie van het Pruissische leger, en door de veld-divisie van het groothertogdom Hessen. Van wijd en zijd, ook uit Frankfort, hebben zich groote scharen personen naar de hoogten van Biergen begeven, om het militaire schouwspel op de groote vlakte tusschen Frankfort en Hanau bij te wonen. Er blijft hier eene groote opgewondenheid bestaan tegen de kloosters. In het Moabiter-klooster nabij deze stad, dat reeds herhaalde aanvallen van liet volk heeft moeten lijden, is een 20-tal policie-agenten gevestigd, en als de monniken uitgaan, houdt de policie een waakzaam oog. In de groote zaal der Tonhalle is eene monster-vergadering gehouden, ten einde de klooster-quaestie te bespreken. liet ging in die vergadering zeer onstuimig toe. Een persoon, die het woord ten gunste der kloosters voerde, werd van het spreekgestoelte gerukt en op de straat geworpen. Eene voorge stelde resolutie werd aangenomen, strekkende om te verklaren dat het de pligt was van ieder man van eer met alle wettige middelen te ijveren voor de afschaffing der kloosters, de verwijdering der Jezuiten en de opheffing van het in 1821 gesloten concordaat. Het aantal kloosters in Pruissen, zeide men, was sedert 1855 van 72 tot 700 geklommen. Het gedenkteeken voor Humboldtdat alhier op het opera-pleintegen over de universiteit, zal opgerigt worden, moet een sieraad der stad worden. De giften komen niet zeer overvloedig inmaar worden toch langzamerhand grooter. De bijdragen waren eenigermate schaarsclier geworden, omdat onze hofleveranciers en soortgelijke lieden hadden gevreesd, in hoogere kringen ergernis te verwekken wanneer hun naam op de lijst te vinden was. Het is echter bekend, dat de koning reeds langen lijd geleden zijne oote belangstelling voor het gedenkteeken heeft te kennen gegeven. Nggr men uit Gotha meldt ontving de heer dr. Petermann dezer dagen een brief van de Duilsehe Noordpool-expcditic, houdende tijdingen die tot 29 Julij liepen. Tegenwind en storm hadden de expeditie tot in Julij in de Noordzee aan de Noorweegsche kusten opgehouden. Den 12dcn Julij had men voor het eerst ijs ontmoet op 74 graden Noorderbreedte en 10 graden Westerlengte; den 29stf" had men de kusten van Groenland nog niet be reikt, maar men had ze toen in het gezigt. Op 25 Duitsche mijlen van de kust wierp men nog het lood uit op 1200 vadem. Kapitein Holdeway verklaart dat de omstandigheden geheel anders zijn als in 1868. De temperatuur was liooger; de wind was geregelder en het ijs losser. Van 9 tot 29 Julij was er veel nevel. De schepen voldeden voortreffelijkde manschappen waren wel. Bij vonnis van den Schuttersraad te Lcyden, in dato 3 September 1869, zijn de navolgende leden der Schutterij wegens pligtverzuim tot de navol gende geldboeten veroordeeld, als: de fourier C. N. P. ƒ6, de schutters W. J. J. H. ƒ15, J. van L. ƒ6, D. T. ƒ6, G. V. ƒ4, II. L. ƒ3, H. K„ W. van L. cn J. van den B.ieder lot ƒ1. Tc Leydcn ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 6