LEYDSCHE COURANT. mi MAANDAG 6 SEPTEMBER. STADS-BER1GTEN. BIN lN E.N LAN DSC 11BI-RIGTEN. PÉR TELEGRAAF. 1809. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. He', verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Ad verten tien is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. Vergadering van den Gemeenteraad van Leyden, Dingsdag 7 September 1869, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1». Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw inkomend lid. 2». Beëediging als leden van den Gemeenteraad, van Dr. W. C. van den Brandeler, alsmede van de HH. B. W. Wttewaall, Mr. J. van Outeren, Mr. II. P. J. Tollens, M'. J. E. Goudsmit, J. M. E. Dercksen, F. A. Verster, J. van Heukelom Jr en A. 11. Eigeman, en voorts van M'. R. Th. Bijleveld. 3«. Benoeming van twee Wethouders, bij de periodieke aftreding van de 1111. Stoffels en de Fremery. 4'. Benoeming van een Curator voor het gymnasiumuit den Gemeenteraad. 5«. Benoeming van een gecommitteerde tot de administratie der vereenigde gast- en leprooshuizen. 6'. Benoeming van een opziener 2e kl. bij de gemeente-fabricagewerken. 7». Voorstel tot aankoop van het vischwater in de gemeente. 8". Adres van C. J. Zaalbergtot het in eigendom bekomen van gemeen tegrond. 9». Adres van L. A. Vollebregt mede tot het in eigendom bekomen van gemeentegrond. 10°. Rekeningen over 1868. van: o. de gemeente-apotheek; b. de vereenigde gast- en leprooshuizen; c. de armbakkerij; d. de plaatselijke schoolcommissie. LEYDEN, 4 September. De verjaardag van Z. K. II. den prins van Oranje werd heden op de gewone wijze gevierd. Op den middag hield de bezetting eene parade op liet Ruïne-plein; door fraai weder begunstigd, werd zij door een talrijk publiek bijgewoond, dat zich tevens verrast zag door eenige flink uitge voerde manoeuvres, zoowel der infanterie als cavalerie, waarmede de parade werd opgeluisterd. - In de maand Augustus zijn binnen deze gemeente geboren 106 kinde ren, als: 51 zoons en 55 dochters, waaronder zijn begrepen 3 tweeling- geboorten. Overleden 63 personen, als: 9 mannen, 8 vrouwen, 24 zoons en 22 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 6. Voltrokken 33 huwelijken. - Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 118 tot 127 volwassen personen en 60 tot 68 kinderen. De vele gevallen van brand, veroorzaakt door het broeijen van hooi, zijn den 3den dezer weer met een vermeerderd. Bij den veehouder P. van Haaster, in de Eist, onder Voorscholen, geraakte een hooiberg door bo vengenoemde oorzaak in brand. De spuiten der gemeente Voorschoten waren zoo spoedig mogelijk op de plaats des onheils aanwezig; terwijl ook spuiten 'au de heeren Steengracht van Duivenvoorden en J. M. van Kempen hare dienst hebben bewezen; allen ijverden als om strijd den brand alleen tot dien eenen berg te beperkenhetgeen dan ook is mogen gelukken. Denzelfden dag na den middag ontstond er brand bij den kastelein en bouwman B. Bres, aan den Haagschen straatweg onder Wassenaar. Daar is men in het beperken en blusschen van den brand ook zeer gelukkig ge weest, vooral als men in aanmerking neemt, dat slechts één spuit, die van Dot dorp Wassenaar, dienst kon doen, doordien de slangen dier spuit lang genoeg waren, om uit de naaste sloot, waaruit water te verkrijgen was, dit aan te voeren. De spuiten van Z. K. H. prins Frederik en die van het huis Ter Wadding, bij de Vink, zijn ook op de plaats des onheils tegen woordig geweest; doch konden, door gebrek aan genoegzame slangen, daar geen dienst doen. Door de ijverige pogingen der brandweer heeft men ook hier den brand weten te beteugelen, zoodat alleen een schuur en hooimijt een prooi van het woedend element geworden zijn. De oorzaak is onbekend. Nog meldt men ons omtrent eerstgenoemden brand uit Voorschoten dd. heden: Gisteren morgen ten 10 ure ontstond er brand in een hooiberg van den landbouwer P. van llaaster alhier. Zeer spoedig was de gemeente brandspuit in werkingwaarna de brandspuit van den heer J. M. van Kem pen, later die van Duivenvoorden en eindelijk die van den Rijndijk volgde. Door zeer gepaste maatregelendie vooral goed werkten door de voortreffe lijke orde, was men den brand ruim ten 12 ure meester, en had men het voorregt de bouwmanswoning en een zeer nabij staanden hooiberg te spa ren. Het verwerken van het niet verbrande hooi duurde tot 's nachts ten 11 ure. De brand schijnt ontstaan te zijn door het broeijen van het hooi; men zegt dat het niet verzekerd was. De spuitgasten en vele anderen heb ben zich uitstekend gehouden, hetgeen vooral is toe te schrijven aan hun hoofd, den heer burgemeester, die hun een voorbeeld geeft van onvermoei- den ijver bij rampen. Door den minister van binnenl. zaken is de gemeente Grathem tot een afzonderlijk onderkiesdistrict van het hoofdkiesdislrict Roermond, ter ver kiezing van leden voor de tweede kamer, aangewezen. Ter bevordering van het aanwerven van tamboers en hoornblazers bij de infanterie, heeft de minister van oorlog bepaald dat jongelingen van minstens 15 jaren oud en niet kleiner dan 1.5 el (meter) als zoodanig kun nen aangenomen worden voor het regiment hunner keuze. Men schrijft aan het Alg. Dagbl. V d. ui; s Hag dal aldaar I» sommige kringen het gerucht loopt, al s, van den moord p de bekende reizigster, jonkvr. A. Tinne. Livingstone canard z£q. Bloedverwanten der jonge dame v; r. i Er bestond wel geen grond om aan de zuil t e '»ord te denken, doch te vergeefs was er erd naar do bron, waaruit dat telegram zou zijn voortgevloeid, hetwelk dezer dagen vrij algemeen was verspreid. Te Haarlem is gisteren nacht ten 2 ure brand ontstaan in de crinoli- nen- en corsetten-fabriek van H. D. van Breemen en C°. in de Achterstraat. Dat perceel is geheel uitgebrand; door de goede diensten van het brandper- soneel zijn de belende percelen behouden gebleven; een gedeelte van het aangrenzende wijnpakhuis van den heer van Bemmelen is echter insgelijks een prooi der vlammen geworden. De fabriek was tegen brandschade verzekerd. Te Amsterdamin het IJ boven Zeebrugis eene proeve genomen door de officieren van 's rijks marine-werf. met eene torpedo. Dat werk tuig, gevuld met 100 Ned. ffi kruid, op ruim 1000 Ned. el van den vasten wal en op 4 el onder den waterspiegel, en geplaatst onder een daartoe ver vaardigd vlot van stevige balken, had eene treffende uitwerking. Tusschen het kommando aan den wal van «vuur" en de ontploffing zelve lag een ondenkbaar oogenblik, zelfs op dien afstand, en 4 el onder water. Naar men van den Helder meldt wordt het raderstoomschip de Valk gereed gemaakt om naar Suez te vertrékken. Te Triëst zal genoemde bo dem Z. K. H. prins Hendrik aan boord nemen, ten einde tegenwoordig te zijn bij de opening van het kanaal van Suez. Men verzekert, dat het stoomschip Curacao, komende van Ned. Indië, den weg zal nemen door het Suez-kanaal en ook bij de feestelijke opening van dat kanaal zal tegen woordig zijn. Te Waardenburg is uit eene kom, in welke zich meer dan 30 voet water bevindt, hel lijk opgevischt van den stations-arbeider Valk, die den vorigen avond bij ongeluk daarin schijnt geraakt te zijn. De man laat eene vrouw en vier kinderen achter. Zie verder het Bijvoegsel NEW-YORK3 September. Bij de verkiezingen in Californic heeft de de mocratische partij de overwinning behaald. Er zijn van hare candidaten zoo vele verkozen, dat de meerderheid in de wetgevende kamers thans uit democraten beslaat, terwijl ook de meeste ambtenaren in den staat demo craten zijn. PARIJS, 3 September. De keizerin is op het kasteel van Saint-Gloud teruggekomen. Prins Napoleon is gisteren op Saint-Cloud genoodigd geworden door den keizer, die hem met zijne in den senaat uitgesproken redevoering wilde geluk wenschen. PARIJS, 3 September. Voortzetting der beraadslagingen in den senaat. Het amendement Bonjean is met 86 tegen 43 stemmen verworpen.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1